Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρες παίδες,

 

Ενδιαφέρομαι να κάνω μία σύνδεση με την προσφορά conn-x OnDSL Home. Μαζί σου δίνουν και μια δωροεπιταγή των 50 ευρώ. Έτσι σκέφθομαι να "χτυπήσω" κάποιο ασύρματο ρουτεράκι. Απ'ότι βλέπω στο http://www.oteshop.gr δύο είναι τα διαθέσιμα, Wireless SpeedTouch 585 και Wireless Sagem Fast 1540WG. Δεδομένου ότι δεν έχω ανάλογη εμπειρία με τις προαναφερθέντες μάρκες παρά μόνο από USR, ποιο από τα μοντέλα μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ :)

εγω εχω και τα δυο και δουλευουν τελεια!πιο ομορφο για μενα το sagem!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!!!

 

Πρόσφατα αγόρασα και ενεργοποίησα το φοιτητικό adsl-in-a-box της forthnet, (και έμεινα πραγματικά ευχαριστημένος αφου ο μήνας κοστολογείται γύρω στο 10ευρω, όλα πληρωμενα) αλλά η φάση είναι ότι πρόκειται να μεταφέρω τον υπολογιστη γύρω στα 15 μέτρα (ίσως και λιγότερο) μακριά και πλέον έχω 2 εκδοχές: Ή να φωνάξω τον ηλεκτρολόγο να περάσει ενσύρματη τηλεφωνική γραμμή στο συγκεκριμένο μέρος ή να καταφύγω σε WLan... Τι προτείνετε να κάνω??? Και αν πιστεύετε ότι είναι καλύτερη η λύση της WLan μπορεί κάποιος να μου υποδείξει τι πρέπει να κάνω (επειδή είμαι λιγάκι άσχετος με εξοπλισμούς,τιμές, προϊόντα)??? Ευχαριστώ.

 

Αναλογως...με το ποσοι τοιχοι μεσολαβουν. ;)

Αν θες να το βαλεις στο ιδιο ή στο διπλανο δωματιο τοτε σιγουρα το καλυτερο ειναι το Wi-Fi, και πιο οικονομικο αφου ο ηλεκτρολογος συνηθως δεν εχει στανταρ τιμες :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες παίδες,

 

Ενδιαφέρομαι να κάνω μία σύνδεση με την προσφορά conn-x OnDSL Home. Μαζί σου δίνουν και μια δωροεπιταγή των 50 ευρώ. Έτσι σκέφθομαι να "χτυπήσω" κάποιο ασύρματο ρουτεράκι. Απ'ότι βλέπω στο http://www.oteshop.gr δύο είναι τα διαθέσιμα, Wireless SpeedTouch 585 και Wireless Sagem Fast 1540WG. Δεδομένου ότι δεν έχω ανάλογη εμπειρία με τις προαναφερθέντες μάρκες παρά μόνο από USR, ποιο από τα μοντέλα μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ :)

 

Το Sagem απ'οτι ειδα ειναι αυτο που δινουν και με το wireless on DSL kit και δεν στο συστηνω κοθολου...ειναι ολο προβληματα ενω υπαρχει και ενα μεγαλο θεμα με το firmware και πολλα downloads σταματουν στο 99%.

 

Καλη 'κομπινουλα' παντως αυτη με τις δωροεπιταγες...η νεα μοδα στα κουτια aDSL :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Το Sagem απ'οτι ειδα ειναι αυτο που δινουν και με το wireless on DSL kit και δεν στο συστηνω κοθολου...ειναι ολο προβληματα ενω υπαρχει και ενα μεγαλο θεμα με το firmware και πολλα downloads σταματουν στο 99%.

 

Καλη 'κομπινουλα' παντως αυτη με τις δωροεπιταγες...η νεα μοδα στα κουτια aDSL :shifty:

αναβαθμιση μεσω του σαιτ της οτενετ γινεται πολυ απλα και ΦΤΙΑΧΝΕΙ το προβλημα του 99%!ενα τηλ στο customer care της οτενετ αν εκανε καποιος θα εβρισκε την λυση.
Link to comment
Share on other sites

αναβαθμιση μεσω του σαιτ της οτενετ γινεται πολυ απλα και ΦΤΙΑΧΝΕΙ το προβλημα του 99%!ενα τηλ στο customer care της οτενετ αν εκανε καποιος θα εβρισκε την λυση.

 

Μαλιστα, δεν κατεχω το συγκεκριμενο modem/router (και γι'αυτο δεν ειχα ψαξει πως λυνεται το 99%) γι'αυτο καλα εκανες και το ανεφερες. :)

 

Βεβαια παλι το Speedtouch συστηνω :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχω το wag354g και έχω 4 h/y που κατεβάζουν από τα p2p και έχω πρόβλημα να μην μπορώ να σερφαρω όταν θέλω! πως μπορώ να τα κόψω αυτά και να μην μπορούν να κατεβάζουν?
Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τα προγράμματα p2p έχουν τη δυνατότητα να ορίζεις εσύ πόσο bandwith θέλεις να καταναλώνουν από τη γραμμή σου. Οπότε περιορίζοντας είτε το upload είτε το download είτε και τα δύο καλύτερα, θα μπορείς να σερφάρεις χωρίς να καθυστερεί τόσο.

Από την άλλη, το να μη μπορείς να σερφάρεις έχοντας ταυτόχρονα 4 pc να κατεβάζουν και εσένα να προσπαθείς να σερφάρεις δεν είναι και πολύ παράξενο :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τα προγράμματα p2p έχουν τη δυνατότητα να ορίζεις εσύ πόσο bandwith θέλεις να καταναλώνουν από τη γραμμή σου. Οπότε περιορίζοντας είτε το upload είτε το download είτε και τα δύο καλύτερα, θα μπορείς να σερφάρεις χωρίς να καθυστερεί τόσο.

Από την άλλη, το να μη μπορείς να σερφάρεις έχοντας ταυτόχρονα 4 pc να κατεβάζουν και εσένα να προσπαθείς να σερφάρεις δεν είναι και πολύ παράξενο :p

 

H πιο πρακτικη λυση ειναι αυτη! Να βαλεις Download Limit στα προγραμματα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

H πιο πρακτικη λυση ειναι αυτη! Να βαλεις Download Limit στα προγραμματα αυτα!

 

re paida isos den katalavate oti olla ta pc den einai dika mou! o xoros mono einai dikos mou! kai 2 apo ta pc ayta einai laptop! Ara akyro to proigoumeno! to thema einai na vrw lisy apo ton router pou einai o wag54g tis forthnet!;)

Link to comment
Share on other sites

re paida isos den katalavate oti olla ta pc den einai dika mou! o xoros mono einai dikos mou! kai 2 apo ta pc ayta einai laptop! Ara akyro to proigoumeno! to thema einai na vrw lisy apo ton router pou einai o wag54g tis forthnet!;)

 

Τι σχέση έχει που είναι laptop και σε άλλο χώρο;Μόνος είπες πριν ότι και τα 4 κατεβάζουν απο p2p.Τι γραμμή έχεις btw;

Link to comment
Share on other sites

re paida isos den katalavate oti olla ta pc den einai dika mou! o xoros mono einai dikos mou! kai 2 apo ta pc ayta einai laptop! Ara akyro to proigoumeno! to thema einai na vrw lisy apo ton router pou einai o wag54g tis forthnet!;)

 

Δε νομίζω ο Router που έχεις να έχει τέτοια ρύθμιση.. Οπότε θα πρέπει να ψάξεις για άλλο τρόπο. Μια άλλη ιδέα είναι να αφήσεις το routing να το κάνει ένα pc το οποίο θα χρησιμοποιείς μόνο ώς server και θα τρέχεις linux και με τις κατάλληλες ρυθμίσεις να περιορίζεις ταχύτητα σε κάθε pc από το server. Αλλά τι σου είπα τώρα έ; :p

Οπότε καλύτερα πές τους το πρόβλημα και πρότεινε ένα bandwidth limiter πρόγραμμα ώς λύση, ώστε όλοι να κάνετε τη δουλειά σας χωρίς πρόβλημα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

re paida isos den katalavate oti olla ta pc den einai dika mou! o xoros mono einai dikos mou! kai 2 apo ta pc ayta einai laptop! Ara akyro to proigoumeno! to thema einai na vrw lisy apo ton router pou einai o wag54g tis forthnet!;)

 

Εχω καταλαβει απο τα λεγομενα σου οτι δε μπορεις να περιορισεις τη χρηση των αλλων PC για οποιοδηποτε λογο! Υπαρχει ρυθμιση προτεραιοτητας πακετων απ οτι ξερω στα linksys router, οποτε αφου δε μπορεις να serfαρεις ανετα, βαλε υψηλη προτεραιοτητα στο Port 80 ή http αναλογως τι υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Hello και Χρόνια Πολλά! :)

 

Έχω καλώδιο δικτύου μέχρι το σαλόνι μου και θέλω να έχω ασύρματο δίκτυο μέσα στο σπίτι ή έστω στο σαλόνι. Υπάρχει (κόστος?) κάποια συσκευή που να το κάνει αυτό;Δηλ. να παίρνει το σήμα από το καλώδιο που έρχεται και να το κάνει ασύρματο; :blink:

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Hello και Χρόνια Πολλά! :)

 

Έχω καλώδιο δικτύου μέχρι το σαλόνι μου και θέλω να έχω ασύρματο δίκτυο μέσα στο σπίτι ή έστω στο σαλόνι. Υπάρχει (κόστος?) κάποια συσκευή που να το κάνει αυτό;Δηλ. να παίρνει το σήμα από το καλώδιο που έρχεται και να το κάνει ασύρματο; :blink:

 

Ευχαριστώ!!!

 

Ενα Access Point χρειαζεσαι για να κανεις αυτο ακριβως! Αυτο εχει μια θυρα δικυου οπου θα το συνδεσεις και στη συνεχεια με καποιες ρυθμισεις θα μεταδιδει ασυρματα το δικτυο σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα μεταφέρω τον υπολογιστή έναν όροφο πάνω και επειδή χωρίς ίντερνετ δεν γίνεται να επιβιώσω (:lol: :lol: ) πρέπει να φτιάξω και εγώ ασύρματο δίκτυο.

Τι θα χρειαστώ;;;

Κάποια συσκευή με χαμηλό κόστος να μου προτείνετε;;;;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα μεταφέρω τον υπολογιστή έναν όροφο πάνω και επειδή χωρίς ίντερνετ δεν γίνεται να επιβιώσω (:lol: :lol: ) πρέπει να φτιάξω και εγώ ασύρματο δίκτυο.

Τι θα χρειαστώ;;;

Κάποια συσκευή με χαμηλό κόστος να μου προτείνετε;;;;

 

Δε μας εχεις αναφερει τιποτα σχετικο. Τι υποδομη εχεις αυτη τη στιγμη ? Τι εξοπλισμο και πως τον συνδεεις... Δωσε μια περιγραφη για να καταλαβουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω τον κλασσικό εξοπλισμό για dsl. Το πακέτο που έχω είναι το ConnX.

Τηλεφωνική γραμμή isdn.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ένα Access Point και μια ασύρματη κάρτα δικτύου ή ένα wireless router μια ασύρματη κάρτα δικτύου!

Τώρα για φτηνά.. πέρνα μια ματιά από το skroutz.gr για σύγκριση τιμών!

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ήδη router, θα χρειαστείς access point και ασύρματη κάρτα δικτύου για τον υπολογιστή σου. Αν δεν έχεις router θα πάρεις ασύρματο router και ασύρματη κάρτα δικτύου. Μήπως έχεις δυνατότητα να περάσεις κανένα καλώδιο δικτύου επάνω ή να ανεβάσεις όλο τον εξοπλισμό επάνω και απλά κάτω να κατεβάσεις τηλεφωνική γραμμή; Μήπως μάλιστα το "πάνω" είναι κάποιο άλλο διαμέρισμα που μπορεί να γίνει dublex με το κάτω διαμέριμα στο τηλέφωνο;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Την έχω αυτή τη δυνατότητα(έτσι το έχω τώρα) αλλά επειδή θέλω να συνδέσω και άλλες συσκευές με Wi-Fi θέλω να το κάνω ασύρματο.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χοντρή βλακεία!

Πήγα σήμερα στo Πλαίσιο και πήρα router.

Όλα καλά μέχρι εδώ. Αντί όμως να πάρω το ασύρματο πήρα το απλό. :chair: :heat:

Το χειρότερο όμως είναι ότι το άνοιξα!

Λέτε αν το πάω πίσω να μου το αλλάξουν;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χοντρή βλακεία!

Πήγα σήμερα στo Πλαίσιο και πήρα router.

Όλα καλά μέχρι εδώ. Αντί όμως να πάρω το ασύρματο πήρα το απλό. :chair: :heat:

Το χειρότερο όμως είναι ότι το άνοιξα!

Λέτε αν το πάω πίσω να μου το αλλάξουν;

 

Αν τους πουλήσεις λίγο τρέλα ότι (δεν ήξερες) τους ζήτησες ασύρματο και σου έδωσαν αυτό.. μπορεί! :shifty:

 

PS. Εννοείται πρέπει να'χεις την απόδειξη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη πάντα την κρατάω.

Διάβασα πριν λίγο στη σελίδα του ότι αν ένα προϊόν δε μας κάνει μπορούμε να το αλλάξουμε εντός 20 ημερών αρκεί να είναι πλήρης η συσκευασία του.

Ελπίζω να μου το αλλάξουν.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχω το wag354g και έχω 4 h/y που κατεβάζουν από τα p2p και έχω πρόβλημα να μην μπορώ να σερφαρω όταν θέλω! πως μπορώ να τα κόψω αυτά και να μην μπορούν να κατεβάζουν?

 

εχω εναν καλο προγραμματιστη,να στον στειλω?:)ειδικα για servers ειναι super.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα! παιδια εχω μια απορια... στο speedtouch 586 v6 και γενικα σε speedtouch πως μπορουμε να βαλουμε χειροκινητα τους dns servers π.χ της οτενετ και οχι να τους παιρνει αυτοματα το router? αν τους ορισω απο την καρτα δικτυου γινεται κατι? :worry:
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...