Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την αναβαθμιση την εχω βρει.Ποια ΙP βαζω για να μπω στο μενου του router εννοουσα...:O
παρε την οτενετ στο 801 11 35555 και πες τους το μοντελο και θα σου πουν!στο πρωτο μενου στο τηλ πατα το 1 και στο επομενο πατα παλι το 1!λογικα σαν το δικο μου θα ειναι 192.168.2.1 το δοκιμασες?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανε κλικ στο εικονιδιο της συνδεσης στο tasktray, πηγαινε καρτελα support και δες τι λεει στο default gateway.
Link to comment
Share on other sites

κανε κλικ στο εικονιδιο της συνδεσης στο tasktray, πηγαινε καρτελα support και δες τι λεει στο default gateway.
ελα ντε και εγω τωρα το ειδα!
Link to comment
Share on other sites

Ενω μεχρι πριν λιγες μερες το ρουτερ μου δουλευε ρολόι, σήμερα δεν λαμβανει δεδομενα ουτε ασυρματα ουτε ενσυρματα. Τα λαμπακια του αναβουν κανονικα. Σελιδες ομως δεν ανοιγουν. Τι μπορω να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ενω μεχρι πριν λιγες μερες το ρουτερ μου δουλευε ρολόι, σήμερα δεν λαμβανει δεδομενα ουτε ασυρματα ουτε ενσυρματα. Τα λαμπακια του αναβουν κανονικα. Σελιδες ομως δεν ανοιγουν. Τι μπορω να κάνω;
ποιο ρουτερ???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα ένα routerάκι Zyxel

(This one: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613680)

Πήρα αυτό γιατί έχει δυο θύρες αναλογικών τηλεφώνων που τα κάνει VoIP.

Τζίμπησα και απο το πλαίσιο ένα ασύρματο απλό τηλέφωνο το οποίο θα το βάλω στο router για να γίνει VoIP...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=10&category=6333668&product=901458&tab=marketing

 

και έτσι με 137€ είμαι κομπλέ...

 

Έχω μπερδευτεί όμως... Για παράδειγμα βάζω της AltecTelecoms το i-call... Με κλειστό υπολογιστή και έχοντας το τηλ συνδεδεμένο στο Router(ώς VoIp) πως γίνεται να πέρνει τηλέφωνα...? :worry:

Έχω modemάκι κ δν γνωρίζω πολλά απο Routers...

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα ένα routerάκι Zyxel

(This one: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613680)

Πήρα αυτό γιατί έχει δυο θύρες αναλογικών τηλεφώνων που τα κάνει VoIP.

Τζίμπησα και απο το πλαίσιο ένα ασύρματο απλό τηλέφωνο το οποίο θα το βάλω στο router για να γίνει VoIP...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=10&category=6333668&product=901458&tab=marketing

 

και έτσι με 137€ είμαι κομπλέ...

 

Έχω μπερδευτεί όμως... Για παράδειγμα βάζω της AltecTelecoms το i-call... Με κλειστό υπολογιστή και έχοντας το τηλ συνδεδεμένο στο Router(ώς VoIp) πως γίνεται να πέρνει τηλέφωνα...? :worry:

Έχω modemάκι κ δν γνωρίζω πολλά απο Routers...

 

Εννοεις οτι εχεις μοντεμακι για να συνδεεσαι στο ιντερνετ με DSL ετσι? Απο τη στιγμη που εχεις αγορασει router αυτο σημαινει οτι με αυτο θα συνδεεσαι στο ιντερνετ. Θα το συνδεσεις με καλωδιο δικτυου στον υπολογιστη για να εχει ιντερνετ και σε μια απο τις απλες τηλεφωνικες θυρες για voip που εχει θα συνδεσεις στο ασυρματο. Θα μπεις στο web interface του zyxel και θα το ρυθμισεις για να συνδεθει στο voip account αλλα για να λειτουργησουν ολα αυτα πρεπει να συνδεθεις με το router στο Internet και να αποσυνδεσεις τελειως το μοντεμ που μεχρι τωρα χρησιμοποιουσες!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι εχεις μοντεμακι για να συνδεεσαι στο ιντερνετ με DSL ετσι? Απο τη στιγμη που εχεις αγορασει router αυτο σημαινει οτι με αυτο θα συνδεεσαι στο ιντερνετ. Θα το συνδεσεις με καλωδιο δικτυου στον υπολογιστη για να εχει ιντερνετ και σε μια απο τις απλες τηλεφωνικες θυρες για voip που εχει θα συνδεσεις στο ασυρματο. Θα μπεις στο web interface του zyxel και θα το ρυθμισεις για να συνδεθει στο voip account αλλα για να λειτουργησουν ολα αυτα πρεπει να συνδεθεις με το router στο Internet και να αποσυνδεσεις τελειως το μοντεμ που μεχρι τωρα χρησιμοποιουσες!

 

Ναι τα ξέρω αυτά... Όσον αφορά για το voip δν είχα ιδέα... :O

Αύριο περιμένω το Zyxel μου!!:D Ελπίζω τις ρυθμίσεις του Router να μπορώ να τις κάνω backup ε? Το λέει μέσα ο,τι μπορεί αλλα ποτέ δν ξέρεις...:p

Είναι καλό το Routerάκι αυτο? Link έχω δώσει παραπάνω...

 

Thanx DJ_TEO...

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ξέρω αυτά... Όσον αφορά για το voip δν είχα ιδέα... :O

Αύριο περιμένω το Zyxel μου!!:D Ελπίζω τις ρυθμίσεις του Router να μπορώ να τις κάνω backup ε? Το λέει μέσα ο,τι μπορεί αλλα ποτέ δν ξέρεις...:p

Είναι καλό το Routerάκι αυτο? Link έχω δώσει παραπάνω...

 

Thanx DJ_TEO...

 

Ναι αφου το ρυθμισεις μπορεις να εξαγεις τις ρυθμισεις σε ενα αρχειο. Ειναι καλη μαρκα και εχει πολλες δυνατοτητες. Το ποσο καλο ειναι θα μας το πεις;) Σημαντικο ρολο παιζει το αν κανει καλη διαχειρηση του bandwidth που εχει διαθεσιμο για να πραγματοποιεις ποιοτικες φωνητικες κλησεις μεσω voip και οι ταχυτητες ιντερνετ που θα δωσει στο pc σου!

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το πρωί θα το τσιμπίσω και μετά το μεσημεράκι θα σας πώ εντυπώσεις... Έχει αρκετές δυνατότητες σύμφωνα με το site... Θα δείξει όμως... Λέει:

 

Μια συσκευή που προσφέρει υψηλές ταχύτητες σύνδεσης καθώς υποστηρίζει ADSL, ADSL2 και ADSL2+. ADSL modem για PSTN και VoIP adapter μαζί. Δυνατότητα διαμοιρασμού του bandwidth on demand για την καλύτερη δυνατή ποιότητα φωνής. Επίσης παρέχει εύκολη διαχείρηση των πόρων του δικτύου με εγγυημένο QoS (Quality of service) καθώς και των ρυθμίσεων της συσκευής με το centralized management.

# Συνδέσεις ADSL: Μια RJ-11 ή RJ-45 θύρα για σύνδεση με ADSL γραμμή.

# Συνδέσεις δικτύου: 1 x 10/100Mbps θύρα Auto MDI/MDIX.

# Τηλεφωνικές συνδέσεις: Δυο FXS θύρες για σύνδεση αναλογικών τηλεφώνων.

# Λειτουργίες φωνής: SIP, SDP, RTP RTCP, Echo cancelation, VAD, Silence supression, CNG, QoS, DTMF detection, FAX tone detection, Multiple SIP accounts.

# Κωδικοποίηση φωνής: G.711, G.729.

# Λειτουργίες δικτύου: SUA/Multi-NAT Internet Sharing, DHCP server/Relay/client, DNS proxy, D-DNS, UPnP support.

# Ποιότητα υπηρεσιών: Diffserv, Προτεραιότητα πάντα στις υπηρεσίες φωνής, Media bandwidth management.

# Διαχείριση δικτύου: Διαχείριση web based, command-line interpreter, telnet remote management, υποστήριξη SNMP, FTP/TFTP firmware αναβάθμιση και διαχείριση backup/restore. Ενσωματωμένο εργαλείο διάγνωσης.

# Συμβατότητα ADSL: Υποστηρίζει Multimode standard ( ANSI T1.413 Issue 2, G.dmt, G.lite ), ADSL2 (G.992.3, G.992.4, G.992.5).

 

 

Θα δείξει κατα πόσο ισχύουν όλα αυτά tommorow...:O

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Guys θα τρελαθώ... ΌΛΑ ΤΕΛΕΙΑ με το router μόνο στο VoIP κόλλησα... Δουλεύει το i-call αλλα το ακούω "σπαστά..." Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος...?

Απο την άλλη με ακούνε καμπάνα...

Μήπως παίζει ρόλο επειδή η ADSL είναι χάλι μαύρο? (768 έχω υποτίθεται...) :worry:

 

Υπόψιν ότι με softphone δουλεύει ΚΑΜΠΑΝΑ...

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,εδώ και 2 χρονια έχω adsl με usb modem (ναι αυτό το τέλειο modem του ondslkit :P )και με αφορμή το Wii που πήρα σήμερα είπα να βάλω και εγώ ένα router ώστε να εκμεταλλευτώ και τι Wi-Fi δυνατότητα του.Τώρα,είχα γραμμή PSTN και έβαλα ADSL

άρα θέλω ένα ανάλογο router, ποιο θα μου προτείνατε?

εκτος από το router χρειάζομαι και μια κάρτα ethernet σωστά?καμια πρόταση και για αυτό? :)

Link to comment
Share on other sites

pedes kai gw afto akribos ithela na rwtisw..

simera outos i allos paw ston ote gia na paragilw kt kinita k lew na parw k ena modem gia to p990i kai to psp mou..

ti modem tha zitisw?

wlan asirmato i wifi asirmato?

sto site eida pws iparxoun 2 tipoi...

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

pedes kai gw afto akribos ithela na rwtisw..

simera outos i allos paw ston ote gia na paragilw kt kinita k lew na parw k ena modem gia to p990i kai to psp mou..

ti modem tha zitisw?

wlan asirmato i wifi asirmato?

sto site eida pws iparxoun 2 tipoi...

 

 

Με ενα οποιοδηποτε ασυρματο router Μπορεις να κανεις τη δουλεια σου. Οποτε θα ζητησεις πακετο με αρυρματο εξοπλισμο.

Link to comment
Share on other sites

Με ενα οποιοδηποτε ασυρματο router Μπορεις να κανεις τη δουλεια σου. Οποτε θα ζητησεις πακετο με αρυρματο εξοπλισμο.

molis piga ston ote k mou eipan oti tha erthoun avrio... :mad:

thx teo

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

 

Πρόσφατα αγόρασα και ενεργοποίησα το φοιτητικό adsl-in-a-box της forthnet, (και έμεινα πραγματικά ευχαριστημένος αφου ο μήνας κοστολογείται γύρω στο 10ευρω, όλα πληρωμενα) αλλά η φάση είναι ότι πρόκειται να μεταφέρω τον υπολογιστη γύρω στα 15 μέτρα (ίσως και λιγότερο) μακριά και πλέον έχω 2 εκδοχές: Ή να φωνάξω τον ηλεκτρολόγο να περάσει ενσύρματη τηλεφωνική γραμμή στο συγκεκριμένο μέρος ή να καταφύγω σε WLan... Τι προτείνετε να κάνω??? Και αν πιστεύετε ότι είναι καλύτερη η λύση της WLan μπορεί κάποιος να μου υποδείξει τι πρέπει να κάνω (επειδή είμαι λιγάκι άσχετος με εξοπλισμούς,τιμές, προϊόντα)??? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες παίδες,

 

Ενδιαφέρομαι να κάνω μία σύνδεση με την προσφορά conn-x OnDSL Home. Μαζί σου δίνουν και μια δωροεπιταγή των 50 ευρώ. Έτσι σκέφθομαι να "χτυπήσω" κάποιο ασύρματο ρουτεράκι. Απ'ότι βλέπω στο http://www.oteshop.gr δύο είναι τα διαθέσιμα, Wireless SpeedTouch 585 και Wireless Sagem Fast 1540WG. Δεδομένου ότι δεν έχω ανάλογη εμπειρία με τις προαναφερθέντες μάρκες παρά μόνο από USR, ποιο από τα μοντέλα μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες παίδες,

 

Ενδιαφέρομαι να κάνω μία σύνδεση με την προσφορά conn-x OnDSL Home. Μαζί σου δίνουν και μια δωροεπιταγή των 50 ευρώ. Έτσι σκέφθομαι να "χτυπήσω" κάποιο ασύρματο ρουτεράκι. Απ'ότι βλέπω στο http://www.oteshop.gr δύο είναι τα διαθέσιμα, Wireless SpeedTouch 585 και Wireless Sagem Fast 1540WG. Δεδομένου ότι δεν έχω ανάλογη εμπειρία με τις προαναφερθέντες μάρκες παρά μόνο από USR, ποιο από τα μοντέλα μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ :)

 

SpeedTouch σου προτεινω εγω λογο μαρκας και οχι μοντελου γιατι δεν το ξερω. Η μαρκα ειναι αρκετα σταθερη και τα απλα ρουτερ που παρεχει εδω και χρονια ο ΟΤΕ ειναι πολυ αξιοπιστα!

Αν μπορεις να παρεις linksys απο το oteshop τοτε ακομη καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα 2, κι εγώ SpeedTouch σου προτείνω. Είναι πολύ αλητεία ρούτερ. :p
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...