Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Ασύρματο ADSL Modem/Router ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ LAPTOP

ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ.ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΠΑΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ok got it!α ρε γαμωτο και εστειλα φαξ για ακυρωση στην vivodi γιατι οι δικοι μου τα καναν μονοι τους θαλασσα χωρις να με ρωτησουν και χωρις να ρωτησω και εγω εσας!γκρρρρρ!ευχαριστω πολυ!

 

Μπορεί να έκανες καλά που έτσειλες το φαξ γιατί έχω αμφιβολίες ότι θα δουλέψει όλο αυτό που λέτε!

 

ariadgr Αυτό που λες, ότι μπορείς να συνδέσεις τηλ/κό κέντρο, τηλεφωνιτή κλπ στο vood τα έχεις δοκιμάσει και σου δούλεψαν? Αν είναι έτσι να μας το πεις να το κάνουμε κι εμεις:!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ariadgr Αυτό που λες, ότι μπορείς να συνδέσεις τηλ/κό κέντρο, τηλεφωνιτή κλπ στο vood τα έχεις δοκιμάσει και σου δούλεψαν? Αν είναι έτσι να μας το πεις να το κάνουμε κι εμεις

 

Τα έχω δοκιμάσει και μου δούλεψαν. Γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο; Δυό αναλογικές (PSTN) τηλεφωνικές θύρες βγάζει το Vood*.

Γιατί να μη μπορείς να συνδέσεις τηλεφωνητή; Μια τηλεφωνική συσκευή με κασέττα είναι!

Και τηλεφωνικό κέντρο που δέχεται είσοδο γραμμών PSTN επίσης γιατί να μη μπορείς να συνδέσεις;

 

Δεν είναι κακό να ρωτάς όταν δεν ξέρεις, αλλά μην επιμένεις να αμφισβητείς κάτι όταν δεν το έχεις δοκιμάσει ή δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί.

 

*H λειτουργία FAX δεν είναι εγγυημένη όπως αναφέρεται και στο site της υπηρεσίας, αλλά μέχρι τώρα δεν έχει τεθεί τέτοιο θέμα στη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δοκιμάσει και μου δούλεψαν. Γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο; Δυό αναλογικές (PSTN) τηλεφωνικές θύρες βγάζει το Vood*.

Γιατί να μη μπορείς να συνδέσεις τηλεφωνητή; Μια τηλεφωνική συσκευή με κασέττα είναι!

Και τηλεφωνικό κέντρο που δέχεται είσοδο γραμμών PSTN επίσης γιατί να μη μπορείς να συνδέσεις;

 

Δεν είναι κακό να ρωτάς όταν δεν ξέρεις, αλλά μην επιμένεις να αμφισβητείς κάτι όταν δεν το έχεις δοκιμάσει ή δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί.

 

*H λειτουργία FAX δεν είναι εγγυημένη όπως αναφέρεται και στο site της υπηρεσίας, αλλά μέχρι τώρα δεν έχει τεθεί τέτοιο θέμα στη συζήτηση.

 

Εντάξει για τον τηλεφωνητή, ούτως η άλλως έχει κ το vood από μόνο του δε χρειάζεται να βάλεις και εσύ. Δε το έχω δοκιμάσει κιόλας, αλλά τα υπόλοιπα που λες οτί μπορείς αυτές τις 2 υποδοχές να τις συνδέσεις και σε μπρίζες και να μεταφέρεις εκεί τη γραμμή δε νομίζω ότι θα δουλέψει. Εκεί επιμένω λιγάκι γιατί αν κατάλαβα καλά αυτό έλεγε ο ilka71 από την αρχή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή και ζήτησες ακύρωση, ή βρισκόταν σε αναμονή προς ενεργοποίηση;
ναι ειχε ενεργοποιηθει κανονικα η γραμμη!τωρα περιμενουμε ,λεει κανενα μηνα για να διακοπει!το φαξ,μια και αναφερθηκε,ενα panasonic,απο οτι μου ειπαν οι γονεις μου ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!αλλο κουφο!εν ετη 2007 να μην προσφερονται υπηρεσιες παμπαλαιες!!καμμια εξηγηση?
Link to comment
Share on other sites

ναι ειχα ενεργοποιηθει κανονικα η γραμμη

 

Μετέφερες το τηλέφωνο των γονιών σου με φορητότητα στο Telefonet και μετά έκανες αίτηση διακοπής;

Έτσι θα χάσουν τον αριθμό του τηλεφώνου τους και θα πληρώσουν τέλη απενεργοποίησης (penalty σπασίματος συμβολαίου) €59,50!

Μήπως τώρα που κατάλαβες τη συνδεσμολογία θα ήταν προτιμότερο να δεις μήπως προλαβαίνεις να αναιρέσεις την ακύρωση (μιάς και στη Vivodi οι διακοπές γίνονται στο τέλος του μήνα);

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερες το τηλέφωνο των γονιών σου με φορητότητα στο Telefonet και μετά έκανες αίτηση διακοπής;

Έτσι θα χάσουν τον αριθμό του τηλεφώνου τους και θα πληρώσουν τέλη απενεργοποίησης (penalty σπασίματος συμβολαίου) €59,50!

Μήπως τώρα που κατάλαβες τη συνδεσμολογία θα ήταν προτιμότερο να δεις μήπως προλαβαίνεις να αναιρέσεις την ακύρωση (μιάς και στη Vivodi οι διακοπές γίνονται στο τέλος του μήνα);

δεν πειραζει,πρωτα τους εστειλα στον οτε να κανουν πισω-φορητοτητα στον οτε!;) anyway αφου δεν λειτουργει το φαξ που το εχουμε αναγκη δεν το θελουμε.σε ολους τους σταθερους ισχυουν οι περιορισμοι της βιβοντι?no fax,συνδεσμολογια?
Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει,πρωτα τους εστειλα στον οτε να κανουν πισω-φορητοτητα στον οτε!;) anyway αφου δεν λειτουργει το φαξ που το εχουμε αναγκη δεν το θελουμε.σε ολους τους σταθερους ισχυουν οι περιορισμοι της βιβοντι?no fax,συνδεσμολογια?

 

Ναι, η μόνη σταθερή τηλεφωνία που δίνει στους οικιακούς πελάτες η Vivodi είναι αυτή με το Vood.

Το fax μπορεί και να λειτουργεί, απλά δεν το εγγυώνται (σε κάποιους δουλεύει, σε άλλους όχι).

Πρέπει να είστε από τους πρώτους που θα επιστρέψουν με φορητότητα στον ΟΤΕ . Πες μας αν θα ολοκληρωθεί χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για τον τηλεφωνητή, ούτως η άλλως έχει κ το vood από μόνο του δε χρειάζεται να βάλεις και εσύ. Δε το έχω δοκιμάσει κιόλας, αλλά τα υπόλοιπα που λες οτί μπορείς αυτές τις 2 υποδοχές να τις συνδέσεις και σε μπρίζες και να μεταφέρεις εκεί τη γραμμή δε νομίζω ότι θα δουλέψει. Εκεί επιμένω λιγάκι γιατί αν κατάλαβα καλά αυτό έλεγε ο ilka71 από την αρχή.

 

Aν το Vood δινει 2 αναλογικες τοτε θα λειτουργει μια χαρα οπως στο ISDN αφου θα κανεις επιστροφη της δευτερης αναλογικης στις υπολοιπες πριζες ;)

Φυσικα δεν ξερω αν το Vood τις δινει...συμφωνα με τον ariadgr τις δινει οποτε μπορεις να κανεις την επιστροφη οπως περιγραφει και ο ariadgr :)

 

Απλα θα χρειαστεις μια πριζα με 2 υποδοχες...στην πρωτη θα συνδεσεις τα καλωδια που φερνουν το σημα στο σπιτι και στην δευτερη που θα κανεις την επιστροφη θα συνδεσεις τα καλωδια που αντιστοιχουν στις υπολοιπες πριζες του σπιτιου :)

Link to comment
Share on other sites

Aν το Vood δινει 2 αναλογικες τοτε θα λειτουργει μια χαρα οπως στο ISDN αφου θα κανεις επιστροφη της δευτερης αναλογικης στις υπολοιπες πριζες ;)

Φυσικα δεν ξερω αν το Vood τις δινει...συμφωνα με τον ariadgr τις δινει οποτε μπορεις να κανεις την επιστροφη οπως περιγραφει και ο ariadgr :)

 

Απλα θα χρειαστεις μια πριζα με 2 υποδοχες...στην πρωτη θα συνδεσεις τα καλωδια που φερνουν το σημα στο σπιτι και στην δευτερη που θα κανεις την επιστροφη θα συνδεσεις τα καλωδια που αντιστοιχουν στις υπολοιπες πριζες του σπιτιου :)

 

To vood έχει 2 εξόδους για να συνδέσεις 2 τηλ/κες συσκευές. Στη μία θα χτυπάει το ένα νούμερο και στην άλλη το άλλο, γιατί πλέον έχεις 2 διαφορετικά νούμερα. Πάντως αυτά που λέω δε τα έχω βγάλει από το μυαλό μου, από το τεχνικό τμήμα τα λενε. Συγκεκριμένα λένε ότι μόνο πάνω στο vood θα δουλέψουν οι συσκευές και όχι στις υπόλοιπες μπρίζες του σπιτιού. Τώρα από κει πέρα αν καταφέρεις με ηλεκτρολόγο να κάνεις κάτι άλλο εσύ φέρεις ευθύνη για αν θα λειτουργήσει ή όχι. Αυτά και sorry αν το κούρασα, δεν ξαναμιλάω:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To vood έχει 2 εξόδους για να συνδέσεις 2 τηλ/κες συσκευές. Στη μία θα χτυπάει το ένα νούμερο και στην άλλη το άλλο, γιατί πλέον έχεις 2 διαφορετικά νούμερα. Πάντως αυτά που λέω δε τα έχω βγάλει από το μυαλό μου, από το τεχνικό τμήμα τα λενε. Συγκεκριμένα λένε ότι μόνο πάνω στο vood θα δουλέψουν οι συσκευές και όχι στις υπόλοιπες μπρίζες του σπιτιού. Τώρα από κει πέρα αν καταφέρεις με ηλεκτρολόγο να κάνεις κάτι άλλο εσύ φέρεις ευθύνη για αν θα λειτουργήσει ή όχι. Αυτά και sorry αν το κούρασα, δεν ξαναμιλάω:X

 

Mαλιστα, καταλαβα...μοιαζει με το netMOD αρκετα οποτε η πατεντα πρεπει να δουλευει αν συνδεσεις τα καλωδια (των δωματιων) που πρεπει στη δευτερη υποδοχη.

Απ'οτι διαβαζω παντως στο adslgr γινεται χαμος γιατι κατεβαζει αυτοματα απο την Vivodi νεες ρυθμισεις και χανει τα παλια configuration. Τα 'χει κανει η Vivodi αστα να πανε...:(

 

Επισης δεν μας κουρασες... :p :D

 

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα, καταλαβα...μοιαζει με το netMOD αρκετα οποτε η πατεντα πρεπει να δουλευει αν συνδεσεις τα καλωδια (των δωματιων) που πρεπει στη δευτερη υποδοχη.

Απ'οτι διαβαζω παντως στο adslgr γινεται χαμος γιατι κατεβαζει αυτοματα απο την Vivodi νεες ρυθμισεις και χανει τα παλια configuration. Τα 'χει κανει η Vivodi αστα να πανε...:(

 

Επισης δεν μας κουρασες... :p :D

δηλαδη ποιες ρυθμισεις?
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποιες ρυθμισεις?

Απ' οσα διαβασα, κατεβαζει νεα firmware μονο του (ασχετα αν ειναι καλυτερα ή οχι) και χανει τις ρυθμισεις του port forwarding (που αναφερθηκε οτι ειναι κλειδωμενες :confused: )και διαφορα αλλα κουφα.

Και για να το φερεις στα συγκαλα του κανεις διαφορες πατεντες και τον σταυρο σου οπως λενε χαρακτηριστικα στο σχετικο νημα :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω εναν Η/Υ στο υπογειο με οτενετ adsl και θελω να τον μεταφερω 2 πατωματα επανω καθως ειναι μεζονετα το σπιτι μου.το θεμα ειναι οτι η μπριζα τηλεφωνου δεν υποστηριζει γραμμη για adsl.Γινεται με καποιο τροπο να συνδεθω ή θα πρεπει να τραβηξω καλωδιωση απο το κουτι του οτε?
Link to comment
Share on other sites

η μπριζα τηλεφωνου δεν υποστηριζει γραμμη για adsl.

 

:blink:

Δεν υπάρχουν μπρίζες τηλεφώνου που είναι συμβατές με DSL, και άλλες που δεν είναι.

Κάτι δε γράφεις ή δεν έχεις καταλάβει καλά...

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω οτι δεν υποστηριζεται ολο το σπιτι με adsl γραμμη,μονο στο υπογειο εχω.ο επανω οροφος δεν εχει καλωσιωση .Ξεχασα να πω οτι εχω τηλεφωνικο κεντρο panasonic
Link to comment
Share on other sites

θελω να πω οτι δεν υποστηριζεται ολο το σπιτι με adsl γραμμη,μονο στο υπογειο εχω.ο επανω οροφος δεν εχει καλωσιωση .Ξεχασα να πω οτι εχω τηλεφωνικο κεντρο panasonic

 

1) Δηλαδή έχεις ένα σπίτι τριών ορόφων (υπόγειο, ισόγειο, 1ος), όπου μόνο στο υπόγειο έχει τηλέφωνο;

2) To τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρετεί μόνο το ισόγειο;

3) Δώσε τα τρία πρώτα ψηφία του τηλεφώνου σου (π.χ 210-123xxxx).

 

Το dsl modem στην περίπτωσή σου μπαίνει πριν το τηλεφωνικό κέντρο. Μπορείς να δοκιμάσεις με ασύρματο router (π.χ. Speedtouch 585) αλλά ίσως και να μην φτάνει το σήμα από το υπόγειο στον 1ο, ή να υπάρχουν προβλήματα.

 

Καλύτερη λύση είναι να τραβήξεις κάποιο καλώδιο. Δεν είναι απαραίτητο να το τραβήξεις από το κουτί του ΟΤΕ. Μπορείς να το φέρεις και από το υπόγειο που ήδη έχεις γραμμή.

Από το κουτί του ΟΤΕ θα φέρεις καλώδιο μόνο στην περίπτωση που θέλεις για τη DSL να βάλεις νέα γραμμή Full LLU.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω θα ήθελα καποιος να μου πει πως θα μπορεσω να συνδεσω δυο Η/Υ μεσω του linksys WAG354G για νa

εχουν κοινη χρηση αρχειων και εκτυπωτων χωρισ να δημιουργησω καποιο προγλημα στο dsl μου(εχω ανοιξει τις πορτεσ για torrent)

Σας ευχαριστω πολυ..

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

ειπα να ρισκαρω (σχετικα) και παρηγγειλα αυτό

http://cgi.ebay.co.uk/2Wire-1800HG-Wifi-BT-Wireless-Modem-Router-Fast_W0QQitemZ120090686338QQihZ002QQcategoryZ44997QQrdZ1QQcmdZViewItem

τελικα σχετικα ευκολα δουλεψε και φαινεται να δουλευει καλα εδω και μια βδομαδα και με toorent και με p2p..

Μια σχετικη φασαρια στο σεταρισμα και ενα ψαξιμο το ειχε αλλα το αποτελεσμα μαλλον (ως τωρα) απεδωσε.. (αα 42 ευρο μου βγηκε τελικη τιμη)

αν καποιος ενδιαφερεται.

καλημερα.

ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. Είμαι καινούργιος χρήστης των torrents αλλά αντιμετωπίζω ένα μεγάλο πρόβλημα. Έχω το Router Crypto WF 110E και με έχουν μπερδέψει όσοι μιλάω με τα λεγόμενα ports και πως θα τα ανοίξω για να έχω το μέγιστο download. Σκεφτείτε ότι κατεβάζω ένα αρχείο το οποίο έχει περι τους 50 - 55 seeds και download έχω με το ζόρι 15 - 20. Η γραμμή μου είναι 1Mbit. Μπορεί κάποιος (αν δεν βαριέται βέβαια) να μου πει τι να κάνω; Δοκίμασα να μπω στο Portforwing.com αλλά δεν έβρισκα πληροφορίες για το συγκεκριμένο router και να σας πω την αλήθεια φοβήθηκα να πατήσω το κουμπί που λέει να το κάνει μόνο του. Συγγνώμη αν σας κούρασα και συγγνώμη αν έχει απαντηθεί κάτι ανάλογο αλλά οι σελίδες είναι τόσες πολλές που πραγματικά είναι πολυ δύσκολο να τις ψάξει κάποιος όλες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

εχει αλλα crypto τα οποια απ'οτι βλεπω ειναι ιδια μεταξυ τους, οποτε ισως ειναι και με το δικο σου. δες τα και πιστευω θα βγαλεις ακρη. αφου το διαλεξεις, διαλεξε και το προγραμμα που θες να ρυθμισεις και ακολουθησε τις οδηγιες.

εκει που λεει για Static IP εννοει την ΙΡ του pc σου, οχι την ΙΡ που εχεις στο ιντερνετ, θα τη δεις απο τις ιδιοτητες της συνδεσης στις συνδεσεις δικτυου, συνηθως κατι σε 192....

 

τωρα για τις ταχυτητες παιζουνε παρα πολλα ρολο, απο τον tracker που κατεβαζεις, τη γραμμη που εχεις, τις ρυθμισεις στον client σου κλπ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Kalimera sas. mipos tha mporouse kapoios na mou pei poio einai to kalutero router? milame gia normal times?

exo akousei gia USR, Linksys, D-Link, Zyxel, Netgear

vasika exo ena crypto f320 apo to opoio den mporo na po oti eimai apoluta ikanopoiimenos. polle sfores xreiazetai na kano restart logo tou oti mou kollaei.

den ksero an ftaiei to router pou den anevazo polu grigora...

sorry an sas kourasa..

akouo gnomes!

Link to comment
Share on other sites

επιτελους πηρα κι εγω ενα router linksys,εχω μια ερωτηση,η συνδεση μου ηταν 1mb τωρα το εικονιο μου λεει 54.0mb το δευτερολεπτο,γιατι το λεει αυτο?για βοηθηστε με ρε παιδια.επισης οταν μπαινω με το κινητο δεν νομζω να δω κανενα παραξενο λογαριασμο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε atel μερικα απο τα κορυφαια ρουτερ τα φτιαχνει η Zyxel, στη προσωπικη μου εμπειρια τωρα, εχω ενα ρουτερ αυτης της εταιριας εδω και 8 μηνες και δε μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα, να σημειωσω επισης οτι εχω κατεβασει πολυ πραγμα χωρις να εχει κολλησει ποτε, το αγορασα 60 ευρω, αυτη ειναι η προταση απο εμενα :)
Link to comment
Share on other sites

επιτελους πηρα κι εγω ενα router linksys,εχω μια ερωτηση,η συνδεση μου ηταν 1mb τωρα το εικονιο μου λεει 54.0mb το δευτερολεπτο,γιατι το λεει αυτο?για βοηθηστε με ρε παιδια.επισης οταν μπαινω με το κινητο δεν νομζω να δω κανενα παραξενο λογαριασμο.

54mbps ειναι η ταχυτητα συνδεσης του pc με το ρουτερ και οχι του ρουτερ με το ιντερνετ, την ταχυτητα του ιντερνετ πρεπει να μπεις στο μενου του ρουτερ να τη δεις. λογικα το συνδεεις ασυρματα. αν το συδνεσεις με ethernet θα παει στα 100mbps. ειναι απολυτα φυσιολογικο και δε γινεται και αλλιως :)

 

αν στο κινητο επιλεγεις ασυρματο wlan ή το σημειο προσβασης που εχεις φτιαξει για το linksys τοτε δε χρεωνεσαι φυσικα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...