Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 21/9/2021 at 1:40 ΠΜ, chtrig said:

Στην εφαρμογή my vodafone μου έρχεται τις τελευταίες 2 μέρες ειδοποίηση να ανανεώσω το συμβόλαιο μου με ίδιες παροχές και τιμή ενώ ανανέωσα πέρυσι τον Δεκέμβριο για 24 μήνες. Τι παίζει; bug της εφαρμογής; ή θέλουν να κλείσουν νέο 24μηνο;

Και σε εμένα το ίδιο.. Υποθέτω ότι έχει να κάνει με την απώλεια των novasports από το vodafone tv και τη δυνατότητα καταγγελίας του υπάρχοντος συμβολαίου αζημίως. Μάλιστα, χθες με κάλεσαν να μου προτείνουν προγράμματα (υποτίθεται ότι έχω συμβόλαιο ως Σεπτέμβριο 2023).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 20/9/2021 at 3:19 ΜΜ, alkontogia said:

Προβληματων συνέχεια και θέλω την άποψή σας.... Η γραμμή  έπιανε 5,5 Mbps και μετά από διάφορα προβλήματα κλειδώνει στα 4Μbps, λόγω μη επιλύσιμης βλάβης. Η προσφορα που έκαναν για VDSL ήταν απαράδεκτη και δεν αναβάθμισα. Και έρχεται η χτεσινή ημέρα όπου για άγνωστο λόγο κλειδώνω στα 2.5Mbps. Τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και η απάντηση είναι πως επειδή είστε μέσα στο όριο που δίνει Vodafone για την περιοχη (0,7-5,5) δεν μπορούμε να δώσουμε βλάβη ούτε να έρθει τεχνικός ούτε τίποτα. Μα μεχρι χτες ειχα 4 και τώρα 2,5, δεν θέλω να πάει 18 αλλά τουλάχιστον να επανέλθει τους είπα. Φθορά του χαλκού και είστε μέσα στα όρια. Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος τέτοια περίπτωση;

Ίδια περίπτωση κι εγώ, απαράδεκτη αντιμετώπιση. Σήμερα μου πρότειναν τώρα που θα 'χασω' τα Novasports (τα οποία ούτως ή άλλως λόγω χαμηλής ταχύτητας δεν παίζουν από τα Χριστούγεννα), να πάω σε 50αρα με 24.30.μεχρι τώρα έδινα 23.40 και μου φάνηκε λίγο τσιμπημένο το να χάνω νόβα-να παίρνω 50αρα κ να δίνω και 1€ παραπάνω,οποτε δεν το δέχτηκα αλλά θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ειχα κάνει καμιά πενταετία πριν σύνδεση σταθερό+ιντερνετ, με διετή δέσμευση. Από τότε παραμένω στο ίδιο, αλλά προέκυψαν ζόρια και δεν βγαίνει πλέον, οπότε σκέφτομαι για διακοπή. Εκτός από την εξόφληση και του τελευταίου λογαριασμού που φαντάζομαι πως λογικά απαιτείται πριν το κόψουν, παίζει καμιά άλλη χρέωση για την διακοπή που θα ζητήσω; με δεδομένο πως η διετία που δεσμευόμουν έχει λήξει προ πολλού. Ευχαριστώ.

 

εντιτ: το ειχα ποσταρει ως ξεχωριστο τοπικ στη φορθνετ-νοβα, διοτι για αυτη τη συνδεση αναφέρομαι, δεν ξερω πως και γιατι βρεθηκε σε θεμα βονταφον. :)

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε περίοδο ανανέωσης της σύνδεσής μου, που αυτή τη στιγμή μου προσφέρει ADSL24 + απεριόριστα σταθερά + 300 κινητά, με μηνιαίο κόστος 24.29€.

Οι επιλογές μου είναι ή να πάω στο κατώτερο πρόγραμμα που μου προσφέρει τα ίδια με 21.40€ ή να πάω σε VDSL50.

Αν πάω σε VDSL50 μου προκύπτουν κάποιες απορίες καθώς είμαι άσχετος με τις VDSL συνδέσεις...

1. Έχω ακούσει οτι το τηλέφωνο λειτουργεί μέσω ίντερνετ. Ισχύει; Είναι πρόβλημα αυτό;

2. Αν βάλω VDSL και θέλω με τη λήξη του συμβολαίου μου να επιστρέψω σε ADSL, θα μπορέσω να επιστρέψω χωρίς να πληρώσω κάποιο κόστος; Έχω ακούσει ότι αν κάποιος μεταπηδήσει σε vdsl δεν του κάνουν υποβάθμιση γραμμής.

3. Κάποιος που παίζει online παιχνίδια σε vdsl και δεν συνδέονται άλλοι στο ρούτερ, βλέπει κάποια διαφορά στο gaming ή είναι το ίδιο;

4. Και τέλος θα μπορούσα στα ίδια λεφτά που δίνω τώρα (24.29€) να έχω vdsl (αν το παζαρέψω) ή θα πρέπει να πληρώσω παραπάνω;

Όποια συμβουλή-πληροφορία καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι αλήθεια. Πρόβλημα θα έχεις αν κλείνεις το router ή σε περίπτωση διακοπής (υπάρχει mini UPS για αυτή τη περίπτωση).

2. Θα χρειαστεί να πληρώσεις 20€ τέλος υποβάθμισης γραμμής. Δεν θα θέλεις να γυρίσεις σε 24αρα.

3. Ελαφρώς χαμηλότερο ping αλλά γενικά μικρές διαφορές. Βέβαια εξαρτάται και από τη γραμμή που έχεις τώρα. 

4. Τα 24,29€ είναι πολλά για 24αρα, είναι μέτρια τιμή για 50αρα. Μπορεί να σου το δώσουν και χαμηλότερα με λίγη πίεση (πχ καλώντας το τμήμα διακοπών εφόσον λήγει τώρα το συμβόλαιό σου). 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά την Πέμπτη που μας πέρασε με την κακοκαιρία (κεραυνούς κλπ.) κάηκαν οι θήρες του τηλεφώνου στο router.

Πήρα τηλ. την vodafone και έστειλαν τεχνικό την επόμενη ημέρα, που διαπίστωσε ότι το τηλ. είναι νεκρό με το μηχάνημα του.

Να προσθέσω ότι όλα τα αλλα στο router δουλεύουν κανονικά (ίντερνετ, λαμπάκια κλπ...).

Επειδή το H300s που έχω τώρα είναι άθλιο, του είπα να στείλει άλλη μάρκα ... μου είπε ότι θα πει να στείλουν κάποιο ZTE, τουλάχιστον να έχει νορμάλ μενού router και να μην χρειάζεται 10 λεπτά για να συγχωρήσει .

Ποιο λέτε να στείλουν; ... και αν έχει κάποιος γνώμη επι του θέματος καλοδεχούμενη.

<<Σύνδεση: VDSL 50>>

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thanos1989 said:

Παιδιά την Πέμπτη που μας πέρασε με την κακοκαιρία (κεραυνούς κλπ.) κάηκαν οι θήρες του τηλεφώνου στο router.

Πήρα τηλ. την vodafone και έστειλαν τεχνικό την επόμενη ημέρα, που διαπίστωσε ότι το τηλ. είναι νεκρό με το μηχάνημα του.

Να προσθέσω ότι όλα τα αλλα στο router δουλεύουν κανονικά (ίντερνετ, λαμπάκια κλπ...).

Επειδή το H300s που έχω τώρα είναι άθλιο, του είπα να στείλει άλλη μάρκα ... μου είπε ότι θα πει να στείλουν κάποιο ZTE, τουλάχιστον να έχει νορμάλ μενού router και να μην χρειάζεται 10 λεπτά για να συγχωρήσει .

Ποιο λέτε να στείλουν; ... και αν έχει κάποιος γνώμη επι του θέματος καλοδεχούμενη.

<<Σύνδεση: VDSL 50>>

Πιθανότατα το ZTE H267 θα σου στείλουν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thanos1989 said:

Παιδιά την Πέμπτη που μας πέρασε με την κακοκαιρία (κεραυνούς κλπ.) κάηκαν οι θήρες του τηλεφώνου στο router.

Πήρα τηλ. την vodafone και έστειλαν τεχνικό την επόμενη ημέρα, που διαπίστωσε ότι το τηλ. είναι νεκρό με το μηχάνημα του.

Να προσθέσω ότι όλα τα αλλα στο router δουλεύουν κανονικά (ίντερνετ, λαμπάκια κλπ...).

Επειδή το H300s που έχω τώρα είναι άθλιο, του είπα να στείλει άλλη μάρκα ... μου είπε ότι θα πει να στείλουν κάποιο ZTE, τουλάχιστον να έχει νορμάλ μενού router και να μην χρειάζεται 10 λεπτά για να συγχωρήσει .

Ποιο λέτε να στείλουν; ... και αν έχει κάποιος γνώμη επι του θέματος καλοδεχούμενη.

<<Σύνδεση: VDSL 50>>

 

Σου κάηκαν και οι 2 θύρες; Αν σου κάηκε η θύρα 1 μπορείς να συνδέσεις το τηλ στην 2, απλά μετά θα πρέπει να την ενεργοποιήσεις γιατί από default στέλνει μόνο στην 1

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, PapaDarxon said:

Σου κάηκαν και οι 2 θύρες; Αν σου κάηκε η θύρα 1 μπορείς να συνδέσεις το τηλ στην 2, απλά μετά θα πρέπει να την ενεργοποιήσεις γιατί από default στέλνει μόνο στην 1

Ναι το σκέφτηκα και άλλαξα την θήρα και την ρύθμιση μέσα από το μενού του ρούτερ αλλά τζιφος ... το πράσινο λαμπάκι του τηλ. αναμενόμενο αλλά δεν έδινε σήμα στην συσκευή (δοκίμασα και δύο συσκευές τηλεφώνου με ίδιο αποτέλεσμα).

Όταν κατάλαβα την βλάβη στην αρχή πήγα και έκανα επανεκκίνηση το ρούτερ και όταν το έπιασα ήταν πάρα πολύ ζεστό.

Σίγουρα κάτι έχει γίνει μέσα στην πλακέτα... ποτέ ξανά δεν το έχω πιάσρι τόσο ζεστό. 

Έκανα και 3 reset μήπως στρώσει αλλά δεν ...

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, thanos1989 said:

Ναι το σκέφτηκα και άλλαξα την θήρα και την ρύθμιση μέσα από το μενού του ρούτερ αλλά τζιφος ... το πράσινο λαμπάκι του τηλ. αναμενόμενο αλλά δεν έδινε σήμα στην συσκευή (δοκίμασα και δύο συσκευές τηλεφώνου με ίδιο αποτέλεσμα).

Όταν κατάλαβα την βλάβη στην αρχή πήγα και έκανα επανεκκίνηση το ρούτερ και όταν το έπιασα ήταν πάρα πολύ ζεστό.

Σίγουρα κάτι έχει γίνει μέσα στην πλακέτα... ποτέ ξανά δεν το έχω πιάσρι τόσο ζεστό. 

Έκανα και 3 reset μήπως στρώσει αλλά δεν ...

Υπόψιν ότι έχει 2 ρυθμίσεις μέσα στο menu, μια για τις εισερχόμενες και μια για τις εξερχόμενες κλήσεις. 

Αν έχει όντως καεί το κύκλωμα τότε αναγκαστικά περιμένεις νέο router. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, PapaDarxon said:

Υπόψιν ότι έχει 2 ρυθμίσεις μέσα στο menu, μια για τις εισερχόμενες και μια για τις εξερχόμενες κλήσεις. 

Αν έχει όντως καεί το κύκλωμα τότε αναγκαστικά περιμένεις νέο router. 

Τα είδα ... δεν δούλεψε τίποτα ... το κατάλαβε και ο τεχνικός με το διαγνωστικό του... δεν έβγαζε καθόλου σήμα.

Αυτό θα κάνω... δουλεύω τώρα με εκτροπή κλήσεων στο κινητό.

Να δούμε πόσο θα κάνουν για να στείλουν router.

Edited by thanos1989
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, minast said:

Πιθανότατα το ZTE H267 θα σου στείλουν.

Στο site της vodafone έχει δυο router ZTE-H267A & ZTE-H267N... ποιο απο τα δυο στέλνουν τωρα;

Edited by thanos1989
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει τον τιτλο, το ονομα, στα διαθεσιμα προγραμματα που εχει αυτη τη στιγμη η Vodafone για σταθερο και ιντερνετ ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, thanos1989 said:

Στο site της vodafone έχει δυο router ZTE-H267A & ZTE-H267N... ποιο απο τα δυο στέλνουν τωρα;

Αν εχεις vdsl to 267A αν εχεις adsl το 267Ν

Link to comment
Share on other sites

το zte 267Α με το Sercomm εχουν ουσιαστικες διαφορες?

θεωρειται καποιο απο αυτα τα 2 πιο σταθερο στη διαχειριση πολλων συσκευων στο LAN?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, dkostas said:

το zte 267Α με το Sercomm εχουν ουσιαστικες διαφορες?

θεωρειται καποιο απο αυτα τα 2 πιο σταθερο στη διαχειριση πολλων συσκευων στο LAN?

 

On 17/10/2021 at 9:18 ΜΜ, bill27 said:

Αν εχεις vdsl to 267A αν εχεις adsl το 267Ν

 Το έψαξα λίγο και βρήκα αυτό ...

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/proionta/statheri/internet/ti-router-dinei-i-vodafone-gia-adsl-vdsl-syndesi-statheris/

 

Η Vodafone δίνει το zte267N μόνο το άλλο μάλλον είναι παλιό μοντέλο.

Αύριο θα το παραλάβω τελικά και θα πω εντυπώσεις... σίγουρα θα συγχρονίζει πιο γρήγορα από την μαλακία της Sercomm που εκτός των άλλων το wifi του είναι για γέλια και για κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, thanos1989 said:

 

 Το έψαξα λίγο και βρήκα αυτό ...

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/proionta/statheri/internet/ti-router-dinei-i-vodafone-gia-adsl-vdsl-syndesi-statheris/

 

Η Vodafone δίνει το zte267N μόνο το άλλο μάλλον είναι παλιό μοντέλο.

Αύριο θα το παραλάβω τελικά και θα πω εντυπώσεις... σίγουρα θα συγχρονίζει πιο γρήγορα από την μαλακία της Sercomm που εκτός των άλλων το wifi του είναι για γέλια και για κλάματα.

Το ZTE267N ομως εχει 1 Gigabit (1000mbps) και 3 Fast (100mbps) LAN.

Το WiFi του δεν εχει 5GHz, εχει μονο 2.4GHZ Wireless N (300mbps).

Ακομα κατι που λογικα δεν σε επηρεαζει, προς το παρων, ειναι οτι υποστηριζει μεχρι profile 30a ενω το H300s υποστηριζει και το 35b.

Αν με αυτο λυσεις τα προβληματα σου τοτε ΟΚ αλλα να ξερεις οτι ειναι υποβαθμιση μπροστα στο H300s.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, PapaDarxon said:

Το ZTE267N ομως εχει 1 Gigabit (1000mbps) και 3 Fast (100mbps) LAN.

Το WiFi του δεν εχει 5GHz, εχει μονο 2.4GHZ Wireless N (300mbps).

Ακομα κατι που λογικα δεν σε επηρεαζει, προς το παρων, ειναι οτι υποστηριζει μεχρι profile 30a ενω το H300s υποστηριζει και το 35b.

Αν με αυτο λυσεις τα προβληματα σου τοτε ΟΚ αλλα να ξερεις οτι ειναι υποβαθμιση μπροστα στο H300s.

Εγώ άμα πιάνω 50Mbps όπως πριν δεν έχω θέμα με τα άλλα... έτσι και αλλιώς δεν δουλεύω το wifi των παροχών ... το θέλω απλά σαν modem και να δίνει ίντερνετ με καλώδιο. Mόνο που θα συγχρονίζει πιο γρήγορα από το Sercomm μου φτάνει και μου περισσεύει. 

Έχω να προσθέσω ότι το 5g του H300s καταναλώνει πολύ μπαταρία στα κινητά και είναι εντελώς ασταθές γενικά το wifi... γι'αυτό και πάνω από μια ημέρα δεν το δούλεψα ... 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε το ρούτερ και έλεγε βλακείες η σελίδα της Vodafone ... το 267Α ήρθε και είναι τέλειο σε όλους τους τομείς. Επιτέλους ένα ρούτερ όπως πρέπει.

Άλλαξα και DNS αλλά δεν ξέρω αν το πήρε ... ξέρει κάποιος πως το τσεκαρουμε;

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, thanos1989 said:

Τελικά ήρθε το ρούτερ και έλεγε βλακείες η σελίδα της Vodafone ... το 267Α ήρθε και είναι τέλειο σε όλους τους τομείς. Επιτέλους ένα ρούτερ όπως πρέπει.

Άλλαξα και DNS αλλά δεν ξέρω αν το πήρε ... ξέρει κάποιος πως το τσεκαρουμε;

 

επειδη ειμαι και εγω σε διαδικασια φορητοτητας στη vodafone ποιο ρουτερ σου ειχαν στειλει αρχικα το sercomm?

νομιζω σε νεους συνδρομητες αυτο δινουν και οσοι κανουν ανανεωση/αναβαθμιση δινουν το ΖΤΕ. τουλαχιστον ετσι εγινε σε περιπτωσεις γνωστων μου που εμαθα.

Εγω τους ρωτησα ποιο θα μου δωσουν και λενε το βλεπει το τεχνικο τμημα και στελνουν αναλογα την περιοχη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, dkostas said:

επειδη ειμαι και εγω σε διαδικασια φορητοτητας στη vodafone ποιο ρουτερ σου ειχαν στειλει αρχικα το sercomm?

νομιζω σε νεους συνδρομητες αυτο δινουν και οσοι κανουν ανανεωση/αναβαθμιση δινουν το ΖΤΕ. τουλαχιστον ετσι εγινε σε περιπτωσεις γνωστων μου που εμαθα.

Εγω τους ρωτησα ποιο θα μου δωσουν και λενε το βλεπει το τεχνικο τμημα και στελνουν αναλογα την περιοχη

Το Sercomm στέλνουν γιατί είναι όλες οι ρυθμίσεις στα ελληνικά και γενικά το menu του είναι πολύ απλό.

Το ZTE από την άλλη είναι όλο στα αγγλικά και έχει όλες τις ρυθμίσεις όπως τα νορμάλ router (άμα δεν έχεις εξοικείωση το λες και δύσκολο στην χρήση). Όμως άμα το βάλεις στην πρίζα δεν χρειάζεται να μπεις καθόλου μέσα μόνο για αλλαγή passwords σε wifi .

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dkostas said:

νομιζω σε νεους συνδρομητες αυτο δινουν και οσοι κανουν ανανεωση/αναβαθμιση δινουν το ΖΤΕ. τουλαχιστον ετσι εγινε σε περιπτωσεις γνωστων μου που εμαθα.

τι ανανεωση εκανες και περιμενεις νεο ρουτερ;

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Bayern4 said:

τι ανανεωση εκανες και περιμενεις νεο ρουτερ;

φορητοτητα απο nova κανω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dkostas said:

φορητοτητα απο nova κανω

Κι εγώ έκανα σήμερα από Cosmote. Ελπίζω να μην το μετανιώσω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...