Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στον ΟΤΕ ήσουν με vdsl;

Γενικά το ρούτερ (ΖΤΕ) της Vodafone ήταν (και ειναι, ακόμα το δίνουν) αρκετά αξιοπρεπές, αντέχει και σε δύσκολες γραμμές.

Το h300s έχει καλύτερο wifi, αλλά έχει μερικά χαζά θέματα λογισμικού (dns πχ).

Εγώ προσωπικά θα εμενα Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η Cosmote προσφερει αυτα που εγραψα παραπάνω (50mbps + σταθερα + 120' κινητα) στα 31,90€

Επίσης δωρεαν τέλη μεταφορας.

 

Η Βοντα που εκανε πρόταση για 50mbps + σταθερα + 300' κινητα + VodafoneTV στα 30,50€ (E-bill)

 

και οι δυο χρησιμοποιούν καφαο της wind που βρίσκεται κάτω απο το σπίτι μου.

 

Το ερωτημα μου ειναι για το ρούτερ:

Δοκίμασε κανείς το ρουτερ της Βοντα για τα 50mbps σε σχεση με αυτο των 24;

 

Αν ειναι βελτιωμενο, μενω στη Βοντα και γλυτωνω και τις όποιες διαδικασίες μεταφορας (θεωρώντας οτι το σήμα θα είναι ιδιο και απο τους 2 παρόχους)

Eιχα το ρουτερ το 24αρι μετα που πηγα σε 50μβ μου εδωσαν ενα ΖΤΕ το οποιο ειχα για σχεδον 2 χρονια και φετος πηρα ενα νεο δεν θυμαμαι μαρκα . καλυτερο πιο γρηγορο αλλα αν μεινεις απο ρευμα δεν δουλευει το σταθερο σου τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Eιχα το ρουτερ το 24αρι μετα που πηγα σε 50μβ μου εδωσαν ενα ΖΤΕ το οποιο ειχα για σχεδον 2 χρονια και φετος πηρα ενα νεο δεν θυμαμαι μαρκα . καλυτερο πιο γρηγορο αλλα αν μεινεις απο ρευμα δεν δουλευει το σταθερο σου τηλεφωνο.

 

Αφοδεύσαμε για το σταθερό τηλέφωνο. Τα κινητά τί τα έχουμε;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στον ΟΤΕ ήσουν με vdsl;

Γενικά το ρούτερ (ΖΤΕ) της Vodafone ήταν (και ειναι, ακόμα το δίνουν) αρκετά αξιοπρεπές, αντέχει και σε δύσκολες γραμμές.

Το h300s έχει καλύτερο wifi, αλλά έχει μερικά χαζά θέματα λογισμικού (dns πχ).

Εγώ προσωπικά θα εμενα Vodafone.

 

Vodafone είμαι και δεν εχω προβλημα να παραμεινω, αρκει να λυθει το θεμα με το wifi (γι'αυτο ρωταω για το νεο ρουτερ)

 

Το σταθερο το εχουμε μονο για να μας παιρνουν οι γιαγιαδες :lol:, βαζω κι ενα UPS και λυνω το θεμα, αλλωστε παλαιοτερα ειχα ΟΤΕ με τετοιο συστημα και δεν με προβληματισε ποτε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εδω που βρισκομαι το dsl ηταν τραγικο 2mpbs και κ λιγοτερο...εδω και ενα μηνα επεσε κατω απο 1mpbs χωρις να ξερω τον λογο!

πλεον εχω 0,77 mbps κατι το οποιο ειναι τραγικο!βρισκομαι εξω απο το κεντρο της Τριπολης 6χλμ τα πραγματα εγιναν χειροτερα...μιλαω μαζι τους στο 13830?η χρεωση ειναι 25cent σε καθε κληση που θα κανω απο το σταθερο μου vodafone?η ειναι ανα λεπτο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εδω που βρισκομαι το dsl ηταν τραγικο 2mpbs και κ λιγοτερο...εδω και ενα μηνα επεσε κατω απο 1mpbs χωρις να ξερω τον λογο!

πλεον εχω 0,77 mbps κατι το οποιο ειναι τραγικο!βρισκομαι εξω απο το κεντρο της Τριπολης 6χλμ τα πραγματα εγιναν χειροτερα...μιλαω μαζι τους στο 13830?η χρεωση ειναι 25cent σε καθε κληση που θα κανω απο το σταθερο μου vodafone?η ειναι ανα λεπτο?

 

Για τεχνικά προβλήματα είναι δωρεάν η κλήση ενώ το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών είμαι με χρέωση.

13830 τμήμα εξυπηρέτησης πελατών με χρεωση

25cent η κλήση από νούμερο vodafone

13840 βλάβες χωρίς χρέωση

 

Πάντως όσο αυξάνονται οι VDSL συνδέσεις τόσο θα αυξάνονται και τα προβλήματα στις adsl.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Για τεχνικά προβλήματα είναι δωρεάν η κλήση ενώ το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών είμαι με χρέωση.

13830 τμήμα εξυπηρέτησης πελατών με χρεωση

25cent η κλήση από νούμερο vodafone

13840 βλάβες χωρίς χρέωση

 

Πάντως όσο αυξάνονται οι VDSL συνδέσεις τόσο θα αυξάνονται και τα προβλήματα στις adsl.

 

σε ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα με πηραν χτες απτη vodafone για ανανεωση δεν μου ειπαν για αναβαθμιση σε vdsl γιατι δεν υπαρχει στην περιοχη μου.Το συμβολαιο ληγει σε 6 μηνες.Γιατι πηραν τοσο νωρις;εχει γινει και σε κανεναν αλλον;Επισης να περιμενω μηπως καποια εταιρεια βαλει vdsl;Γιατι υπαρχει καφαο vdsl της wind στην περιοχη μου.5 λεπτα απτο σπιτι μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα με πηραν χτες απτη vodafone για ανανεωση δεν μου ειπαν για αναβαθμιση σε vdsl γιατι δεν υπαρχει στην περιοχη μου.Το συμβολαιο ληγει σε 6 μηνες.Γιατι πηραν τοσο νωρις;εχει γινει και σε κανεναν αλλον;Επισης να περιμενω μηπως καποια εταιρεια βαλει vdsl;Γιατι υπαρχει καφαο vdsl της wind στην περιοχη μου.5 λεπτα απτο σπιτι μου.

ολες οι εταιρίες χρησιμοποιούν τα καφαο ολονων.

Μοιράζουν τις περιοχές στην κατασκευή (για λογους κόστους) και τα χρησιμοποιούν ολοι.

 

Εγω εχω καφαο wiind και μεσω αυτου μου εκαναν προσφορα και οι τρεις εταιρίες

Link to comment
Share on other sites

ολες οι εταιρίες χρησιμοποιούν τα καφαο ολονων.

Μοιράζουν τις περιοχές στην κατασκευή (για λογους κόστους) και τα χρησιμοποιούν ολοι.

 

Εγω εχω καφαο wiind και μεσω αυτου μου εκαναν προσφορα και οι τρεις εταιρίες

 

απλα ειναι δυνατον να μην εχω διαθεσιμοτητα στην περιοχη μου;σε κανενα site απτις εταιριες μου βγαζει οτι δεν ειναι διαθεσιμο vdsl και ειναι στον διπλα δρομο το kafao δηλαδη απτο σπιτι μου φαινεται .

Link to comment
Share on other sites

απλα ειναι δυνατον να μην εχω διαθεσιμοτητα στην περιοχη μου;σε κανενα site απτις εταιριες μου βγαζει οτι δεν ειναι διαθεσιμο vdsl και ειναι στον διπλα δρομο το kafao δηλαδη απτο σπιτι μου φαινεται .

 

τον τελευταίο μηνα που εψαχνα, εκτός της wind που έδινε στην δίπλα πολυκατοικία, αλλά οχι σε μενα (κοινή κατασκευή, διαφορετικά νούμερα :lol:), οι άλλοι δυο πότε έδιναν και πότε δεν εδιναν διαθεσιμότητα ανάλογα με ποιον μιλούσα.:wacko:

 

Η τελευταια κοπελα που με κάλεσε απο Βοντα, στην αρχη μου ειπε οτι δε βλεπει διαθεσιμοτητα για 50 mbps, επέμενα να ψαξει καλυτερα και οσο με εβαλε στην αναμονη καταφερε και ...βρήκε.

 

Τα ιδια γινόταν και με τον ΟΤΕ.

 

Δεν ξερω τι βλεπουν και τι σκεφτονται. Μετα μιλησα με τεχνικο του ΟΤΕ και μου ειπε για τις κοινες καμπίνες

Link to comment
Share on other sites

απλα ειναι δυνατον να μην εχω διαθεσιμοτητα στην περιοχη μου;σε κανενα site απτις εταιριες μου βγαζει οτι δεν ειναι διαθεσιμο vdsl και ειναι στον διπλα δρομο το kafao δηλαδη απτο σπιτι μου φαινεται .

 

Μπορει εσυ να μην περνεις ομως απο αυτο το καφαο αλλα απο αλλο.

Καλυτερα ρωτα σε διπλα σπιτια (και στο ιδιο σπιτι αν ειναι πολυκατοικια) αν εχουν VDSL.

Βαλε στο site τους διπλανες διευθυνσεις να δεις αν βγαζει διαθεσημοτητα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μπορει εσυ να μην περνεις ομως απο αυτο το καφαο αλλα απο αλλο.

Καλυτερα ρωτα σε διπλα σπιτια (και στο ιδιο σπιτι αν ειναι πολυκατοικια) αν εχουν VDSL.

Βαλε στο site τους διπλανες διευθυνσεις να δεις αν βγαζει διαθεσημοτητα.

 

αα παιζει κι αυτο;παντως πατησα διαφορες διευθυνσης διπλα απτο σπιτι μου σε ολους τους παροχους σε κανεναν δε βγαζει vdsl και τωρα μιλαμε πανω στην λενορμαν.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Έχω Vodafone 24 γραμμή adsl και πιάνει 11-13 mbps με 23 ευρώ , φέρανε 50 γραμμή vdsl και μου κάναν πρόταση με εγγύηση γραμμής για πάνω από 45 mbps με 28 ευρώ.

Να το δεχτώ η να περιμένω μήπως πέσουν και άλλο οι τιμές?

Έχω συμβόλαιο για 14 μήνες ακόμα.

Edited by tasose
Link to comment
Share on other sites

Ένα ταληρο παραπάνω/μήνα.

Αν είσαι οκ με την τιμή προχωρά.

Να πέσουν δε πιστεύω σύντομα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Έχω Vodafone 24 γραμμή adsl και πιάνει 11-13 mbps με 23 ευρώ , φέρανε 50 γραμμή vdsl και μου κάναν πρόταση με εγγύηση γραμμής για πάνω από 45 mbps με 28 ευρώ.

Να το δεχτώ η να περιμένω μήπως πέσουν και άλλο οι τιμές?

Έχω συμβόλαιο για 14 μήνες ακόμα.

 

πολλά είναι τα 23€ για 24mbps..με αυτά που πληρώνεις αξίζει να πας σε 50αρα

Link to comment
Share on other sites

πολλά είναι τα 23€ για 24mbps..με αυτά που πληρώνεις αξίζει να πας σε 50αρα

 

+1 πολλα τα 23 για εως 24, πες να σου κανουν εκπτωση σε αυτα τα λεφτα δινουν τις 50αρες.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Την περασμένη βδομάδα αναβάθμισα την adsl Vodafone σύνδεσή μου σε vdsl 50.

Γυρίζοντας σπίτι την Παρασκευή βρήκα την γραμμή νεκρή, όπως με είχαν ενημερώσει. Σύνδεσα τον νέο εξοπλισμό (router H-300s) σύμφωνα με τις οδηγίες και την κοινή λογική (από τον “τοίχο” στο splitter, από κει η μία γραμμή στο DSL του router και η άλλη, μέσω διακλαδωτήρα Τ, στο TEL1 του router και την τηλεφωνική μου συσκευή.

Αφού συγχρόνισε το router, το internet ήρθε κανονικά αλλά το LED για το τηλέφωνο κόκκινο και φυσικά το τηλέφωνο νεκρό. Επικοινώνησα μέσω chat με την υποστήριξη της Vodafone, το παλικάρι μου είπε ότι “έκανα κάποια αλλαγή στο router σας” (απ’ ό,τι είδα στο data logger firmware update έκανε) και μετά το restart το LED έγινε πράσινο και το τηλέφωνο λειτούργησε.

ΑΛΛΑ: Το τηλέφωνο λειτουργεί μόνο όσο το router είναι ενεργοποιημένο. Τις άλλες ώρες είναι νεκρό.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Τότε ποιος είναι ο ρόλος του splitter; Με την adsl γραμμή γιατί δεν συνέβαινε αυτό;

Είμαι υποχρεωμένος δλδ να έχω το router on 24/7 (δεν αφήνω ποτέ συσκευές αναμμένες όταν λείπω από το σπίτι). Και τι γίνεται αν κοπεί το ρεύμα; Θα είμαστε χωρίς σταθερό;

Μπορείτε να πείτε γνώμη βρε παιδιά; Μήπως κάνω κάτι λάθος;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

ΥΓ: Συγγνώμη αν η ανάρτησή μου είναι σε λάθος μέρος, ας την μεταφέρουν οι admin όπου πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω πλέον οι γραμμές γίνονται VoIP από αρκετούς παρόχους και απαιτούν την χρήση του ρούτερ, έχει συμβεί σε φίλους

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Την περασμένη βδομάδα αναβάθμισα την adsl Vodafone σύνδεσή μου σε vdsl 50.

Γυρίζοντας σπίτι την Παρασκευή βρήκα την γραμμή νεκρή, όπως με είχαν ενημερώσει. Σύνδεσα τον νέο εξοπλισμό (router H-300s) σύμφωνα με τις οδηγίες και την κοινή λογική (από τον “τοίχο” στο splitter, από κει η μία γραμμή στο DSL του router και η άλλη, μέσω διακλαδωτήρα Τ, στο TEL1 του router και την τηλεφωνική μου συσκευή.

Αφού συγχρόνισε το router, το internet ήρθε κανονικά αλλά το LED για το τηλέφωνο κόκκινο και φυσικά το τηλέφωνο νεκρό. Επικοινώνησα μέσω chat με την υποστήριξη της Vodafone, το παλικάρι μου είπε ότι “έκανα κάποια αλλαγή στο router σας” (απ’ ό,τι είδα στο data logger firmware update έκανε) και μετά το restart το LED έγινε πράσινο και το τηλέφωνο λειτούργησε.

ΑΛΛΑ: Το τηλέφωνο λειτουργεί μόνο όσο το router είναι ενεργοποιημένο. Τις άλλες ώρες είναι νεκρό.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Τότε ποιος είναι ο ρόλος του splitter; Με την adsl γραμμή γιατί δεν συνέβαινε αυτό;

Είμαι υποχρεωμένος δλδ να έχω το router on 24/7 (δεν αφήνω ποτέ συσκευές αναμμένες όταν λείπω από το σπίτι). Και τι γίνεται αν κοπεί το ρεύμα; Θα είμαστε χωρίς σταθερό;

Μπορείτε να πείτε γνώμη βρε παιδιά; Μήπως κάνω κάτι λάθος;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

ΥΓ: Συγγνώμη αν η ανάρτησή μου είναι σε λάθος μέρος, ας την μεταφέρουν οι admin όπου πρέπει.

 

Ετσι ειναι πια η τηλεφωνια (VOIP) γιατι το τηλεφωνο (για να στο πω πολυ απλα) ειναι μεσω internet, οποτε πρεπει να ενεργο το router.

Τα router ειναι σχεδιασμενα ωστε να δουλευουν 24/7 και σε περιπτωση που χαλασει σου το αντικαθιστουν, οποτε μην φοβασαι αν χαλασει.

Συμβουλη αν εχεις μονο μια τηλεφωνικη συσκευη και ειναι διπλα στο router τοτε βαλε καλωδιο απο την πριζα στο router χωρις splitter και αλλα, υστερα καλωδιο απο το router (TEL) στο τηλεφωνο παλι χωρις φιλτρα και αλλα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι πια η τηλεφωνια (VOIP) γιατι το τηλεφωνο (για να στο πω πολυ απλα) ειναι μεσω internet, οποτε πρεπει να ενεργο το router.

Τα router ειναι σχεδιασμενα ωστε να δουλευουν 24/7 και σε περιπτωση που χαλασει σου το αντικαθιστουν, οποτε μην φοβασαι αν χαλασει.

Συμβουλη αν εχεις μονο μια τηλεφωνικη συσκευη και ειναι διπλα στο router τοτε βαλε καλωδιο απο την πριζα στο router χωρις splitter και αλλα, υστερα καλωδιο απο το router (TEL) στο τηλεφωνο παλι χωρις φιλτρα και αλλα.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αυτό που προτείνεις σε τι βοηθάει; Σταθερότητα ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αυτό που προτείνεις σε τι βοηθάει; Σταθερότητα ή κάτι άλλο;

 

Μειωνεις στο ελαχιστο τα διαφορα προβληματα.

Βαλε ενα ασυρματο αντι για σταθερο και τελειωσες.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μειωνεις στο ελαχιστο τα διαφορα προβληματα.

Βαλε ενα ασυρματο αντι για σταθερο και τελειωσες.

 

 

το ασυρματο προκαλει παρεμβολες εννοω ως μειωστη ποιοτητας σηματος στο wi fi αν ειναι διπλα στο ρουτερ ή ειναι urban legend?

:superman:
Link to comment
Share on other sites

το ασυρματο προκαλει παρεμβολες εννοω ως μειωστη ποιοτητας σηματος στο wi fi αν ειναι διπλα στο ρουτερ ή ειναι urban legend?

 

Λειτουργούν στις ίδιες συχνότητες, οπότε ίσως. Αν έχεις auto channel στο wifi θα φύγει από το κανάλι του τηλεφώνου και δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται με τα καινούργια ρουτερ, με τα παλιά δούλευε κανονικά το τηλέφωνο.

Τώρα που μου έδωσαν καινούργιο δεν δουλεύει το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...