Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάσει ΦΕΚ έχεις 2 επιλογές:

1. Περιμένουν να λήξουν οι 14 μέρες, οπότε και χάνεται η πρόβλεψη των αγορών από απόσταση που σου δίνει δυνατότητα υπαναχώρησης

2. Δηλώνεις υπεύθυνα ότι απεμπολείς το δικαίωμα υπαναχώρησης και η φορητότητα ξεκινάει άμεσα (εντός 3 ημερών το πολύ)

Σε κάθε περίπτωση, πλέον η μόνη περίπτωση να προλάβεις να παρμείνεις στον παλιό πάροχο είναι στο διάστημα από τη στιγμή που ενημερώνεται για την φορητότητα και πριν να ενεργοποιηθεί η γραμμή στον νέο πάροχο. Πρακτικά εντός της ημέρας που ξεκινάει η διαδικασία.

 

λεω να κανω κ εγω αιτηση μπας κ συγκινηθει ο οτε κ μου κανει προσφορα γτ μου χει σπασει τα νευρα υτη η πολιτικητου με της τιμες

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λεω να κανω κ εγω αιτηση μπας κ συγκινηθει ο οτε κ μου κανει προσφορα γτ μου χει σπασει τα νευρα υτη η πολιτικητου με της τιμες

 

Από την Vodafone θα τους στείλουν το έτοιμα για αλλαγή την τελευταία μέρα με αποτέλεσμα όταν σε πάρουν τηλ απο τον ΟΤΕ να έχουν περάσει η 14 μέρες... έτσι μου το κάνανε και εμένα. Έχουν βρει καλο κόλπο να προσπερνάνε τους νόμους!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να το στείλουν την τελευταία μέρα και όχι όταν έχουν περάσει οι 14 μερες;έτσι ώστε οτι και αν κάνεις δεν μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο αζημιως.

Εγώ σκέφτομαι αν μέχρι την 14 μέρα δεν με πάρει τηλέφωνο η wind να κάνω αίτηση ακύρωσης της φορητότητας.ακομη και αν πάω στην Vodafone γιατί δεν θα προλάβουν τάχα να την ακυρώσουν και τότε δεχτώ πρόταση από την wind κάνω πάλι φορητότητα για επιστροφή στην wind.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να το στείλουν την τελευταία μέρα και όχι όταν έχουν περάσει οι 14 μερες;έτσι ώστε οτι και αν κάνεις δεν μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο αζημιως.

Εγώ σκέφτομαι αν μέχρι την 14 μέρα δεν με πάρει τηλέφωνο η wind να κάνω αίτηση ακύρωσης της φορητότητας.ακομη και αν πάω στην Vodafone γιατί δεν θα προλάβουν τάχα να την ακυρώσουν και τότε δεχτώ πρόταση από την wind κάνω πάλι φορητότητα για επιστροφή στην wind.

 

Κάνε ακύρωση την 12 αμα είναι για σιγουριά!

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα επέστρεψα την αίτηση φορητότητας υπογεγραμμένη με μέιλ,είχα συμπληρώσει η αλλαγή παρόχου να γίνει άμεσα.Σημερα Τετάρτη ενεργοποιήθηκα στην Vodafone απο την wind,δηλαδή μέσα σε δύο μέρες!κανένα τηλέφωνο από wind για προσφορά.
Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα επέστρεψα την αίτηση φορητότητας υπογεγραμμένη με μέιλ,είχα συμπληρώσει η αλλαγή παρόχου να γίνει άμεσα.Σημερα Τετάρτη ενεργοποιήθηκα στην Vodafone απο την wind,δηλαδή μέσα σε δύο μέρες!κανένα τηλέφωνο από wind για προσφορά.

 

αν το δηλωσεις δεν παιρνεις προσφορα γ αυτο εγινε μεσα σε 3 εργασημες η αλλαγη

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πώς γίνεται απο κουτί του ΟΤΕ να μην δίνει vdsl η Vodafone... αλλα να δίνει η wind; Τι κουλά πράγματα κάνουν!?
Link to comment
Share on other sites

αν το δηλωσεις δεν παιρνεις προσφορα γ αυτο εγινε μεσα σε 3 εργασημες η αλλαγη

 

Όχι ακριβώς, πλέον η αίτηση κάνει 14 μέρες να πάει στον πάροχο και μέσα σε αυτές τις 14 ημέρες μπορείς να κάνεις διακοπή αζημιως. Από την 15η που ξεκινάει η διεκπεραίωση, δεν μπορείς να κάνεις διακοπή χωρίς ποινή. Υπάρχει και η δυνατότητα φορητότητας χωρίς να περάσουν 14 ημέρες, το κάνανε έτσι για να μην κάνουμε παζάρια με τους παρόχους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς γίνεται απο κουτί του ΟΤΕ να μην δίνει vdsl η Vodafone... αλλα να δίνει η wind; Τι κουλά πράγματα κάνουν!?

 

Γίνεται, ο ΟΤΕ πουλάει χονδρική τις γραμμές. Η wind από την τάδε καμπίνα αποφάσισε να κάνει συνεργασία και άρα να πληρώνει στον ΟΤΕ, ενώ η Vodafone όχι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς, πλέον η αίτηση κάνει 14 μέρες να πάει στον πάροχο και μέσα σε αυτές τις 14 ημέρες μπορείς να κάνεις διακοπή αζημιως. Από την 15η που ξεκινάει η διεκπεραίωση, δεν μπορείς να κάνεις διακοπή χωρίς ποινή. Υπάρχει και η δυνατότητα φορητότητας χωρίς να περάσουν 14 ημέρες, το κάνανε έτσι για να μην κάνουμε παζάρια με τους παρόχους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Γίνεται, ο ΟΤΕ πουλάει χονδρική τις γραμμές. Η wind από την τάδε καμπίνα αποφάσισε να κάνει συνεργασία και άρα να πληρώνει στον ΟΤΕ, ενώ η Vodafone όχι.

Τους είναι δύσκολο να παίρνουν ποσοστό από τις συνδέσεις και να εξυπηρετουντε οι πολίτες από όλους τους παρόχους. Αλλά ποιος νοιάζεται... προτειμουν να σκάβουν 100 φορές και να περνάει ο καθένας δικα του καλώδια από το να κάνουν ενιαία συμφωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει ακριβώς έτσι :p

Ανά συγκεκριμένες περιοχές, αντί να βάλει καμπίνες ο ΟΤΕ, βάζει η Wind ή η Vodafone. Στην ίδια περιοχή μόνο ένας πάροχος έχει αναβαθμίσει τις καμπίνες με οπτικές ίνες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει ακριβώς έτσι :p

Ανά συγκεκριμένες περιοχές, αντί να βάλει καμπίνες ο ΟΤΕ, βάζει η Wind ή η Vodafone. Στην ίδια περιοχή μόνο ένας πάροχος έχει αναβαθμίσει τις καμπίνες με οπτικές ίνες.

 

Αμα είναι ένας παροχος σε μια περιοχή θα πρέπει με βάση την λογική να το νοικιάζει και στους άλλους γιατί είμαστε στο 2019 όχι στο 1995. Πάνω από όλα ο καταναλωτής δεν λένε;

Link to comment
Share on other sites

Το νοικιάζει, ο άλλος πάροχος δεν το παίρνει.

Τα modems είναι πεπερασμένα, δεν είναι πολύ ασυνήθιστο να έχει διαθεσιμότητα ένας πάροχος και όχι άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Το νοικιάζει, ο άλλος πάροχος δεν το παίρνει.

 

 

Καλά ναι αυτό είναι σίγουρο ότι δεν φταίει μόνο ένας. Εχει να κάνει με πιο σύνθετα πράγματα.

Απλά είναι κουλό και δεν βοηθάει την ανάπτυξη του vdsl.

Τωρα που το σκέφτομαι μπορεί για αυτό να μην δίνουν ίδια πάγια οι εταιρείες σε όλους τους συνδρομητές. Ανάλογα με το καφαο και πόσα δίνουν για το νίκη έτσι βάζουν και το πάγιο. Αμα είναι δικό τους μπορεί να έχουν και χαμηλότερη τιμή. Μια σκέψη!

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την περιοχή και τον πάροχο που έχει τις καμπίνες, η τιμή ενοικίασης μπορεί να είναι διαφορετική. Όμως αν η εταιρία έχει το δικό της δίκτυο σε εκείνη την περιοχή δύσκολο να κάνει χαμηλότερη τιμή, γιατί πρέπει να κάνει "απόσβεση"
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την περιοχή και τον πάροχο που έχει τις καμπίνες, η τιμή ενοικίασης μπορεί να είναι διαφορετική. Όμως αν η εταιρία έχει το δικό της δίκτυο σε εκείνη την περιοχή δύσκολο να κάνει χαμηλότερη τιμή, γιατί πρέπει να κάνει "απόσβεση"

 

Οι τιμές χονδρικής προς άλλους παρόχους εγκρίνονται από την ΕΕΤΤ και συγκρίνονται και με τα στοιχεία που ο ιδιοκτήτης πάροχος τεκμηριώνει το ίδιο κόστος ανά γραμμή...

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές χονδρικής προς άλλους παρόχους εγκρίνονται από την ΕΕΤΤ και συγκρίνονται και με τα στοιχεία που ο ιδιοκτήτης πάροχος τεκμηριώνει το ίδιο κόστος ανά γραμμή...

 

Αρα με ενοίκιο ή μη το πάγιο πρέπει να είναι το ίδιο. Αλλά πιστεύω ότι άνετα μπορούν να το αλλάξουν αυτό βάζοντας μπροστά την ταμπέλα της "προσφοράς" εκεί που θέλουν... και εκεί που δεν θέλουν να πουν... μέχρι 33€ μπορούμε να στο αφήσουμε και αν σου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,ερωτηση προς εσας που εχετε vodafone double play , η vodafone σας κανει φραγη στους 2 συνεχομενους απληρωτους λογαριασμους ή στον ενα? Εχει βαλει καποιος-α την προσφορα που 'τρεχει' στο σαιτ τους με τα 20,44?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,ερωτηση προς εσας που εχετε vodafone double play , η vodafone σας κανει φραγη στους 2 συνεχομενους απληρωτους λογαριασμους ή στον ενα? Εχει βαλει καποιος-α την προσφορα που 'τρεχει' στο σαιτ τους με τα 20,44?
Η Vodafone (και από όσο ξέρω και άλλες εταιρίες) κάνει φραγή 15 μέρες μετά την έκδοση του δεύτερου απλήρωτου λογαριασμού.

Τι θέλεις να μάθεις για την προσφορά με τα 20,44;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια ,paanos μου χουν πει φιλοι οτι ειναι δωρεαν τα τελη ενεργοποιησης, αλλα ο πρωτος λογαριασμος τους εχει ερθει κανα 30αρι και πληρωσαν και το ρουτερ αλλα δεν ξερω ποσο
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια ,paanos μου χουν πει φιλοι οτι ειναι δωρεαν τα τελη ενεργοποιησης, αλλα ο πρωτος λογαριασμος τους εχει ερθει κανα 30αρι και πληρωσαν και το ρουτερ αλλα δεν ξερω ποσο

Έκανα εγώ αίτηση για την γραμμή του πεθερού μου.

Ακόμα δεν έχει μεταφερθει, αν και η αίτηση εστάλη μέσω mail στις 19/08.

Σήμερα που τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα ότι παρήλθαν οι 14 ημέρες μου απάντησαν ότι θα το τρέξουν. Πράγματι, σήμερα ήρθε το πρώτο sms ενεργοποίησης. Άρα, εδώ και δύο εβδομάδες είχαν την αίτηση στον πάγο.

Ρούτερ δεν σου δίνει με την προσφορά. Το δικός της το χρεώνει 19,90€ (zte 108).

Τα τέλη ενεργοποίησης είναι δωρεάν. Στο συμβόλαιο που σου στέλνουν γράφει περί τελών, αλλά τηλεφωνικά μας είπαν να το αγνοήσουμε και πως δεν θα τα χρεωθουμε...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγώ αίτηση για την γραμμή του πεθερού μου.

Ακόμα δεν έχει μεταφερθει, αν και η αίτηση εστάλη μέσω mail στις 19/08.

Σήμερα που τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα ότι παρήλθαν οι 14 ημέρες μου απάντησαν ότι θα το τρέξουν. Πράγματι, σήμερα ήρθε το πρώτο sms ενεργοποίησης. Άρα, εδώ και δύο εβδομάδες είχαν την αίτηση στον πάγο.

Ρούτερ δεν σου δίνει με την προσφορά. Το δικός της το χρεώνει 19,90€ (zte 108).

Τα τέλη ενεργοποίησης είναι δωρεάν. Στο συμβόλαιο που σου στέλνουν γράφει περί τελών, αλλά τηλεφωνικά μας είπαν να το αγνοήσουμε και πως δεν θα τα χρεωθουμε...

 

27€ μου ήρθε εμένα ο πρώτος λογαριασμός.. χωρίς να έχω πάρει το ρουτερ τους. Έχει να κάνει με τον συμψηφισμό με τον προηγούμενο παροχο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιον συμψηφισμό;

Ο πρώτος λογαριασμός είναι πάντα αυξημένος ακόμη και αν δεν έχει τέλη ή ρούτερ, γιατί πληρώνετε τις μέρες από την ημερομηνία σύνδεσης μέχρι την ημερομηνία έκδοσης (αναλογικό πάγιο δηλαδη) και ένα πάγιο ακόμα προκαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Ποιον συμψηφισμό;

Ο πρώτος λογαριασμός είναι πάντα αυξημένος ακόμη και αν δεν έχει τέλη ή ρούτερ, γιατί πληρώνετε τις μέρες από την ημερομηνία σύνδεσης μέχρι την ημερομηνία έκδοσης (αναλογικό πάγιο δηλαδη) και ένα πάγιο ακόμα προκαταβολή.

 

Ε μπορεί και αυτό.. δεν εχω ιδέα. Γιαυτό εκανα μια υπόθεση. Πάνω κάτω αυτό εννουσα ότι πληρώνεις το ενδιάμεσο από το παλιό πάροχο στον καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...