Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα ηρθε σημερα ο τεχνικος. εβαλε μετρησε κ διαπιστωσε κομμενο καλωδια στα 200 μετρα. θα δηλωθει βλαβη στον οτε λειει. ποσο να περιμενω δηλαδη? και τοσες μερες που μαι χωωρις υπηρεσιες ποιος ευθυνεται? το λεω γιατι ελος του μηνα μαλλον θα μου ζητησει ολοκληρο το παγιο. σωστα?

 

Πας αερα για ενα 10ημερα ακομα:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα ενεργοποίηθηκε η υπηρεσία HOL telephony στο σπίτι μου. Όμως από εκείνη την στιγμή παρουσίαστηκε πρόβλημα στην μια εκ των δύο συσκευών τηλεφώνου που είχα συνδεμένες. Συγκεκριμένα υπήρχαν δύο συσκευές, μια ασύρματη (Panasonic) και μια ενσύρματη (turbo-x) οι οποίες λειτουργούσαν κανονικά μέσω ΟΤΕ και κατόπιν της μεταφοράς στο δίκτυο HOL σταμάτησε να χτυπάει η ενσύρματη. Συγκεκριμένα η ενσύρματη υποστηρίζει όλες τις βασικές λειτουργίες τηλεφώνου εκτός από τον ήχο κλήσης όταν δέχεται εισερχόμενη κλήση (δεν χτυπάει το τηλέφωνο αν όμως το σηκώσεις μιλάς και ακούς κανονικά). Έχουν γίνει όλοι οι συνδυασμοί σε πρίζες και καλώδια καθώς επίσης η εν λόγω συσκευή έχει δοκιμαστεί σε άλλη οικία και λειτουργεί κανονικά. Την ίδια στιγμή η άλλη συσκευή (ασύρματη Panasonic) λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Υπάρχει κάποια ιδέα τι συμβαίνει και γενικά υπάρχει θέμα συμβατότητας συσκευών. Να σημειώσω επιπλεόν ότι δεν υπάρχει router ή κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ενεργοποίηθηκε η υπηρεσία HOL telephony στο σπίτι μου. Όμως από εκείνη την στιγμή παρουσίαστηκε πρόβλημα στην μια εκ των δύο συσκευών τηλεφώνου που είχα συνδεμένες. Συγκεκριμένα υπήρχαν δύο συσκευές, μια ασύρματη (Panasonic) και μια ενσύρματη (turbo-x) οι οποίες λειτουργούσαν κανονικά μέσω ΟΤΕ και κατόπιν της μεταφοράς στο δίκτυο HOL σταμάτησε να χτυπάει η ενσύρματη. Συγκεκριμένα η ενσύρματη υποστηρίζει όλες τις βασικές λειτουργίες τηλεφώνου εκτός από τον ήχο κλήσης όταν δέχεται εισερχόμενη κλήση (δεν χτυπάει το τηλέφωνο αν όμως το σηκώσεις μιλάς και ακούς κανονικά). Έχουν γίνει όλοι οι συνδυασμοί σε πρίζες και καλώδια καθώς επίσης η εν λόγω συσκευή έχει δοκιμαστεί σε άλλη οικία και λειτουργεί κανονικά. Την ίδια στιγμή η άλλη συσκευή (ασύρματη Panasonic) λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Υπάρχει κάποια ιδέα τι συμβαίνει και γενικά υπάρχει θέμα συμβατότητας συσκευών. Να σημειώσω επιπλεόν ότι δεν υπάρχει router ή κάτι αντίστοιχο.

 

Η ταση κουδουνισμου που σου στέλνει η ΧΟΛ ειναι μικρότερη απο αυτην που απαιτεί η συσκευή σου για να κουδουνισει (και κατα πασα πιθανότητα εκτος προδιαγραφών) η προδιαγραφή ειναι από 80-100 Volt. Το πρόβλημα θα λυθει με αντικατάσταση της συσκευής, μην περιμένεις να στο λύσει η ΧΟΛ.

Link to comment
Share on other sites

Η ταση κουδουνισμου που σου στέλνει η ΧΟΛ ειναι μικρότερη απο αυτην που απαιτεί η συσκευή σου για να κουδουνισει (και κατα πασα πιθανότητα εκτος προδιαγραφών) η προδιαγραφή ειναι από 80-100 Volt. Το πρόβλημα θα λυθει με αντικατάσταση της συσκευής, μην περιμένεις να στο λύσει η ΧΟΛ.

 

Πολύ λογικό αυτό που λες αλλά από την άλλη τι συσκευή να διαλέξω? υπάρχει λίστα δηλαδή με τις συμβατές συσκεύες?

Συνοψίζοντας, η HOL έχει άλλες προδιαγράφες δικτύου από τον ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λογικό αυτό που λες αλλά από την άλλη τι συσκευή να διαλέξω? υπάρχει λίστα δηλαδή με τις συμβατές συσκεύες?

Συνοψίζοντας, η HOL έχει άλλες προδιαγράφες δικτύου από τον ΟΤΕ?

 

Δεν υπάρχουν αλλες προδιαγραφές αυτες ειναι οι διεθνείς προδιαγραφές και οι τηλ. οργανισμοί ειναι υποχρεωμένοι να εναρμονίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν αλλες προδιαγραφές αυτες ειναι οι διεθνείς προδιαγραφές και οι τηλ. οργανισμοί ειναι υποχρεωμένοι να εναρμονίζονται.

 

Οπότε τι να κάνω? να ξεκινήσω να δοκιμάζω όλες τις συσκευές του εμπορίου μέχρι να βρω ποια δουλέυει? Δεν νομίζω.....

Βασικά έχω μιλήσει μαζί τους και έχω στείλει και email οπότε θα περιμένω επίσημη απάντηση τους γιατί διαφορετικά θα φάνε άκυρο.....Δηλαδή αν δεν είχα το ασύρματο που μάλλον κατά τύχη δουλέυει δεν θα είχα τηλέφωνο σπίτι? θα έπρεπε να κάθομαι από επάνω να δω αν θα εμφανιστεί το νούμερο στην οθόνη γιατί δεν ακούγεται τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Πας αερα για ενα 10ημερα ακομα:p

 

Μπορώ να ζητησω μειωση του παγίου για το διαστημα που δεν εχω υπηρεσιες? (adsl, holtv )

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ζητησω μειωση του παγίου για το διαστημα που δεν εχω υπηρεσιες? (adsl, holtv )

 

Απο την στιγμη που εχει γραφτει η βλαβη στο πληροφοριακο και φαινεται οτι για τη βλαβη ειναι υπευθυνος ο ΟΤΕ, κανονικα δικαιουσαι αποχρεωση. Μαλιστα νομιζω πως η αποχρεωση γινεται αυτοματα χωρις καμια ενεργεια απο τον συνδρομητη, αμεσως μετα την αναγγελια της βλαβης!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εχει γραφτει η βλαβη στο πληροφοριακο και φαινεται οτι για τη βλαβη ειναι υπευθυνος ο ΟΤΕ, κανονικα δικαιουσαι αποχρεωση. Μαλιστα νομιζω πως η αποχρεωση γινεται αυτοματα χωρις καμια ενεργεια απο τον συνδρομητη, αμεσως μετα την αναγγελια της βλαβης!! :)

 

Δεν ξερω αλλα το βλέπω λιγο δύσκολο αυτο, εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα το βλέπω λιγο δύσκολο αυτο, εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία να μας πει?

 

To λεω αυτο γιατι αν εισαι συνδρομητης του ΟΤΕ γινεται σιγουρα!! ;) Οποτε φανταζομαι πως και στην HOL ετσι θα λειτουργει, αλλωστε ειναι ενημερη και εκεινη για τη βλαβη!! ;)

 

Βεβαια απο την αλλη δεν θα ηταν κακο να ρωτησει και να ζητησει την αποχρεωση!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

To λεω αυτο γιατι αν εισαι συνδρομητης του ΟΤΕ γινεται σιγουρα!! ;) Οποτε φανταζομαι πως και στην HOL ετσι θα λειτουργει, αλλωστε ειναι ενημερη και εκεινη για τη βλαβη!! ;)

 

Βεβαια απο την αλλη δεν θα ηταν κακο να ρωτησει και να ζητησει την αποχρεωση!!

 

Δλδ τι γίνεται στον ΟΤΕ οσο εχεις βλάβη? Σε αποχρεώνει απο τα πάγια για 5μερες ας πουμε. Εγω αυτο πιστευω οτι ειναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Σου εχει συμβει εσενα αυτο το γεγονος?

Αν ειναι να το ξερουμε σιγουρα και εμεις μηπως μας χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι γίνεται στον ΟΤΕ οσο εχεις βλάβη? Σε αποχρεώνει απο τα πάγια για 5μερες ας πουμε. Εγω αυτο πιστευω οτι ειναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Σου εχει συμβει εσενα αυτο το γεγονος?

Αν ειναι να το ξερουμε σιγουρα και εμεις μηπως μας χρειαστεί.

 

Προσωπικα στη γραμμη μου οχι, αλλα εχει γινει δυο φορες σε γραμμη φιλου και φιλης αλλα οπως ειπα ειναι συνδρομητες ΟΤΕ.

 

Για να γινει αποχρεωση, πρεπει να ειναι υπευθυνος και υπαιτιος ο ΟΤΕ και κανονικα γινεται αυτοματα. Βεβαια πρεπει ο user να ελεγξει τι εχει δηλωσει ο τεχνικος (γιατι μπορει να εχει δωσει αλλη βλαβη για να μην γινει αποχρεωση -λαμογια αλλα οκ).

Αν ο user εχει βλαβη και θεωρει οτι φταιει ο ΟΤΕ αλλα στο πληροφοριακο δεν φαινεται αυτο, τοτε μιλαει με το σημειο πωλησης για να κανει αιτηση αποχρεωσης.

Το θεμα ειναι να φαινεται ξεκαθαρα οτι η βλαβη ειναι του ΟΤΕ οπως καλη ωρα τωρα στον φιλο που ειναι καλωδιακη.

 

Τωρα αυτα συμβαινουν στον ΟΤΕ, η HOL μπορει να σου πει πληρωσε το μου γιατι εγω σου παρειχα υπηρεσιες και βρες τα με τον ΟΤΕ τις επιστροφες. Γι' αυτο ειπα να παρει και τηλεφωνο τη HOL να ρωτησει!! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

τεταρτη ηρθε ο τεχνικός της hol και διαπιστωσε την βλαβη στο καλώδιο το δωσε ειπε σα βλαβη οτε και παρασκευη βραδι με πηρανε απο την Hol οτι το φτιαξανε. Ημουν εκτος και δε μπορουσα να το τσεκαρω αλλα σημερα που επεστρεψα ολα παιζουν.

Τωρα τι θα γινει με την αποχρεωση??? Δεν ξερω. Θα παρω κανα τηλεφωνο απο αυριο να το παλεψουμε και βλεπουμε, αλλα δεν ειμαι πολυ αισιόδοξος

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μια γενικη ερωτηση αν ξερει καποιος.

 

για Πατρα, με επισκεφθηκαν σημερα απο hol για αλλαγη σ αυτους.εχω κανα 2 χρονια οτεnet (και πλεον connx 2mbps) χωρις ιδαιτερα προβληματα, αλλα ακριβος ρε παιδια.

 

αξιζει η αλλαγη στο πακετο 23.,90 το μηνα με εως 6mbps adsl ??

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μια γενικη ερωτηση αν ξερει καποιος.

 

για Πατρα, με επισκεφθηκαν σημερα απο hol για αλλαγη σ αυτους.εχω κανα 2 χρονια οτεnet (και πλεον connx 2mbps) χωρις ιδαιτερα προβληματα, αλλα ακριβος ρε παιδια.

 

αξιζει η αλλαγη στο πακετο 23.,90 το μηνα με εως 6mbps adsl ??

 

Ποσα πανω κατω πληρωνεις τωρα μαζι με τηλεφωνα (αν επιτρεπεται)??

 

Μην ξεχνας οτι δεν θα ειναι ακριβως 23.90€ ο λογαριασμος το μηνα γιατι σου δινει μονο 200' δωρεαν αστικα/υπεραστικα, 20' κινητα κλπ. Οποτε πρεπει να τα βαλεις κατω να δεις....

 

Αν σου βγαινει φθηνοτερα το double play lite απο τον ΟΤΕ αξιζει!! Δες βεβαια και πως τα παει η HOL στην περιοχη σου!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα πληρωνω 37,90 διμηνιαιο παγιο και 10 ευρω ιντερνετ 2αρα ταχυτητα ανα μηνα. αρα 28.90 ευρω /μηνα δινω.

 

τελικα μαλλον δε βαζω hol γιατι το πακετο αυτο πρεπει να εχει 12μηνη ελαχιστη διαρκεια έτσι ???(double play lite) εγω σε κανα 2μηνο θα το κοψω εντελως το internet.

 

και επιμελως δεν μου το ανεφερε αυτός..

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

τεταρτη ηρθε ο τεχνικός της hol και διαπιστωσε την βλαβη στο καλώδιο το δωσε ειπε σα βλαβη οτε και παρασκευη βραδι με πηρανε απο την Hol οτι το φτιαξανε. Ημουν εκτος και δε μπορουσα να το τσεκαρω αλλα σημερα που επεστρεψα ολα παιζουν.

Τωρα τι θα γινει με την αποχρεωση??? Δεν ξερω. Θα παρω κανα τηλεφωνο απο αυριο να το παλεψουμε και βλεπουμε, αλλα δεν ειμαι πολυ αισιόδοξος

H αποχρέωση γίνεται για το χρονικό διάστημα που δεν είχες γραμμή. Στην περίπτωση σου το φτιάξανε σε 2 μέρες που σημαίνει ότι θα πάρεις πίσω 1-2 ευρώ. Δεν αξίζει καν να ασχοληθείς...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να βλεπω το ποσο του δωρεαν χρονου ομιλιας που μου απομενει στο double play lite?

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια συνδρομητής στην hellas online και είμαι υπερευχαριστημένος. Όσοι σκέφτεστε να γίνετε συνδρομητές, σας στο συνιστώ. :happy:
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να γίνω συνδρομητής της HOL τη λέτε αξίζει, μένω στην περιοχή Κοψαχείλα, Παλαιό Φάληρο, υπάρχει κάποιος από αυτή την περιοχή να μου πει εντυπώσεις και από ταχύτητες ADSL;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να βάλω το 2play lite της Ηol κ έχω κάποιες απορίες..Θα πληρώσω τέλη ενεργοποίησης που είναι 34,90euro ενώ θα διατηρήσω τον υπάρχον αριθμό του Οτε??Και αν ναι θα πάρω επιστροφή από τον οτε τα τέλη σύνδεσης που επιστρέφουν όταν κάνεις δικοπή?? Edited by kohatzim
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να βάλω το 2play lite της Ηol κ έχω κάποιες απορίες..Θα πληρώσω τέλη ενεργοποίησης που είναι 34,90euro ενώ θα κάνω θα διατηρήσω τον υπάρχον αριθμό του Οτε??Και αν ναι θα πάρω επιστροφή από τον οτε τα τέλη σύνδεσης που επιστρέφουν όταν κάνεις δικοπή??

 

Αν θέλεις το ιδιο νούμερο το ζητας (φορητοτητα), χρηματα πισω να παρεις απο τον ΟΤΕ χλώμο το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Τον αριθμό τον κρατάς.

Για το τέλος σύνδεσης της HOL, δες μήπως υπάρχει κάποια προσφορά.

Για το τέλος σύνδεσης του ΟΤΕ, όχι δεν θα το πάρεις πίσω. Από ΟΤΕ θα πάρεις πίσω προπληρωμένα πάγια από τον τελευταίο λογιαριασμό για τη περίοδο και μετά (μέχρι τη λήξη του διμήνου) που θα είσαι συνδρομητής HOL.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα να ρωτήσω κάτι?

 

Είχα κάνει πριν 20 μέρες αίτηση στην HOL double play lite (και τηλέφωνο και ιντερνετ) και αυτή την στιγμή στο σαιτ και στο στάδιο εξέλιξης γράφει "Η σύνδεση σας βρίσκεται υπό υλοποίηση. Προβλεπόμενη ημερομηνία ενεργοποίησης υπηρεσίας 29/03/2010" Η ημερομηνία ισχύει ή είναι ενδεικτική? Γιατί αργεί τόσες ημέρες να γίνει ενεργοποίηση? Και κάτι τελευταίο. Πρώτα ενεργοποείτε το τηλέφωνο και μετά από λίγες ημέρες το internet ή γίνεται την ίδια μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα να ρωτήσω κάτι?

 

Είχα κάνει πριν 20 μέρες αίτηση στην HOL double play lite (και τηλέφωνο και ιντερνετ) και αυτή την στιγμή στο σαιτ και στο στάδιο εξέλιξης γράφει "Η σύνδεση σας βρίσκεται υπό υλοποίηση. Προβλεπόμενη ημερομηνία ενεργοποίησης υπηρεσίας 29/03/2010" Η ημερομηνία ισχύει ή είναι ενδεικτική? Γιατί αργεί τόσες ημέρες να γίνει ενεργοποίηση? Και κάτι τελευταίο. Πρώτα ενεργοποείτε το τηλέφωνο και μετά από λίγες ημέρες το internet ή γίνεται την ίδια μέρα?

 

Οπως γραφει και στο σταδιο εξελιξης "προβλεπομενη" δηλαδη σημαινει κατα πασα πιθανοτητα μπορει να ειναι και πιο αργα. Τον τελευταιο καιρο παντως σε Αθηνα και Θεσσαλονικη δεν το πολυτραβανε και ειναι στην ωρα τους.

 

Τωρα οσο αναφορα τις ενεργοποιησεις μη το ψαχνεις ειναι μεγαλο θεμα...και αν αρχισουμε να λεμε θα νευριασουμε και θα βγουμε και off-topic!! :ninja: :p :mad:

 

H ενεργοποιηση τηλεφωνιας και internet γινεται ταυτοχρονα!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...