Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω

Ο router (D-LINK G624T) κλειδωνει στα 12965

Τωρα που γραφω το αρχειο απο την Apple

χωρις download manager me 450

με download manager 1,3

 

Αλλα το προβλημα μου ειναι οτι αυτο που μαλλον ειναι καλο

δεν συμβαινει παρα μονο ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ φορες την ημερα

 

Για τα 12965 που κλειδώνει το modem σου, η μέγιστη ταχύτητα που θα έπρεπε να βλέπεις είναι 1450kb/sec.

Εφόσον με download manager βλέπεις 1300kb/sec, η γραμμή σου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

Από εδώ και πέρα για τα http και ftp downloads, μόνο με download manager. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τα 12965 που κλειδώνει το modem σου, η μέγιστη ταχύτητα που θα έπρεπε να βλέπεις είναι 1450kb/sec.

Εφόσον με download manager βλέπεις 1300kb/sec, η γραμμή σου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίσεις μάλλον οφείλεται στο γενικό πρόβλημα που έχει η Forthnet στη Θεσσαλονίκη αυτή την περίοδο το οποίο μάλλον θα λυθεί τον επόμενο καιρό.

 

Από εδώ και πέρα για τα http και ftp downloads, μόνο με download manager. :)

 

Εγινε φιλε μου ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια...:)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ και πέρα για τα http και ftp downloads, μόνο με download manager. :)

 

ariadgr μόλις τώρα από σένα έμαθα για την ύπαρξη αυτού του download them all. Το εγκατέστησα και έκανα μια δοκιμή. Κατεβάζει από rapidshare με HOL 1024 ΑΡΥΣ με 45 kb/sec μέσω όρο. Μάλλον δεν είναι καλό αυτό ε;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

ariadgr μόλις τώρα από σένα έμαθα για την ύπαρξη αυτού του download them all. Το εγκατέστησα και έκανα μια δοκιμή. Κατεβάζει από rapidshare με HOL 1024 ΑΡΥΣ με 45 kb/sec μέσω όρο. Μάλλον δεν είναι καλό αυτό ε;

 

Δοκίμασε αυτό με το downthemall και πες μας ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό με το downthemall και πες μας ταχύτητα.

Από 30KB/s μέχρι 60KB/s έπαιζε η ταχύτητα.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Από 30KB/s μέχρι 60KB/s έπαιζε η ταχύτητα.

 

Με 1024 γραμμή θα έπρεπε να βλέπεις μέχρι 115kb/sec στο download από γρήγορους servers.

 

Η ταχύτητά σου είναι χαμηλή (η γραμμή δείχνει για 512Kbps αντί 1024), και αυτό μάλλον οφείλεται στο DSLAM του ΟΤΕ που είσαι συνδεδεμένος.

Πότε θα σε καλύψει ιδιόκτητο δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

Από 30KB/s μέχρι 60KB/s έπαιζε η ταχύτητα.

 

Petro καλησπερα και εγω ετσι ημουνα με ΟΤΕ και το προβλημα ηταν

τα DSLAM οπως αναφερει και ο φιλος που μας βοηθα...

 

Επι 10 μηνες ειχα ταχυτητες 384 & 512 και οταν φτιαχτηκαν μετα απο πολλα παραπονα,τηλεφωνα κλπ.κλπ εφυγα για Double play που και

εδω τωρα εχω προβλημα τον τελευταιο μηνα....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Petro καλησπερα και εγω ετσι ημουνα με ΟΤΕ και το προβλημα ηταν

τα DSLAM οπως αναφερει και ο φιλος που μας βοηθα...

 

Επι 10 μηνες ειχα ταχυτητες 384 & 512 και οταν φτιαχτηκαν μετα απο πολλα παραπονα,τηλεφωνα κλπ.κλπ εφυγα για Double play που και

εδω τωρα εχω προβλημα τον τελευταιο μηνα....

Και σε μένα από τον Σεπτέμβριο άρχισε να έχει προβλήματα η ταχύτητα. Μέχρι τον Αύγουστο κατέβαζα πάντα με 105-110 KB/s.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα από τον Σεπτέμβριο άρχισε να έχει προβλήματα η ταχύτητα. Μέχρι τον Αύγουστο κατέβαζα πάντα με 105-110 KB/s.

 

κατι γενικοτερο συμβαινει λοιπον στη Θεσσαλονικη που ειναι και μονιμα ριγμενη....:mad:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !

απο εδω και περα θα αρχίσω να ασχολουμε με αυτό το θεμα :lol: παρα με το forthnet !

 

χθες έκανε αίτηση μέσω τηλεφώνου για Double Play 24mb στο ιδιόκτητο, θεσσαλονικη, dslam Π.Μελα (πόρτες έχει)

ηδη εχω για άλλες 14 μερες forthnet μέσω οτε !

 

ΘΑ σαν ενημερώνω για την πορεία της αιτήσεις !

ειμαι σχεδόν πισω απο το dslam 200μετρα καλώδιο το πολύ ! (αρα 22 θα τα πιάσω)

 

edit: το πολυ καλο που έμαθα οταν έκανε αίτηση ήταν οτι :

ΜΠΟΡΕΙΣ να ''μεταφέρεις'' απο isdn γραμμή μέχρι και 3 MSN στην hol !!!!:D

δηλαδή θα εχω 2msn 2310610... + 1βασικο 2310610... + 1 hol 2313....= 4 νούμερα :cool:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !

απο εδω και περα θα αρχίσω να ασχολουμε με αυτό το θεμα :lol: παρα με το forthnet !

 

χθες έκανε αίτηση μέσω τηλεφώνου για Double Play 24mb στο ιδιόκτητο, θεσσαλονικη, dslam Π.Μελα (πόρτες έχει)

ηδη εχω για άλλες 14 μερες forthnet μέσω οτε !

 

ΘΑ σαν ενημερώνω για την πορεία της αιτήσεις !

ειμαι σχεδόν πισω απο το dslam 200μετρα καλώδιο το πολύ ! (αρα 22 θα τα πιάσω)

 

edit: το πολυ καλο που έμαθα οταν έκανε αίτηση ήταν οτι :

ΜΠΟΡΕΙΣ να ''μεταφέρεις'' απο isdn γραμμή μέχρι και 3 MSN στην hol !!!!:D

δηλαδή θα εχω 2msn 2310610... + 1βασικο 2310610... + 1 hol 2313....= 4 νούμερα :cool:

Περίμενε να ενεργοποιηθείς πρώτα και μετά σκάσε τα χαμόγελα και τα :cool:...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,sorry αν θα φανω ασχετος τελειως,αλλα εχω μια απορροια και αυτη ειναι η εξης:Πρωτον,μπορει καποιος ,εκτος απο αναλυτικο λογαριασμο για τις τηλεφωνικες του κλησεις να ζητησει και αναλυτικο για το ιντερνετ, δινοντας τον κωδικο του υπολογιστη του και δευτερον,εαν υπαρχει,ποσο αμεσα ενεργοποιειτε ενας τετοιος λογαριασμος και τι περιλαμβανει; Εαν δηλαδη κανω αιτηση στις 10 Νοεμβρη θα μου στειλουν λογαριασμο ιντερνετ με καταγραφες απο τις 10 του μηνος και μετα η απο την πρωτη του μηνος και μετα;
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να ενεργοποιηθείς πρώτα και μετά σκάσε τα χαμόγελα και τα :cool:...

 

Τοσο χαλια οι χρονοι ενεργοποιησης Πετρο?

 

Εχει κανεις ιδεα για τον χρονο διακοπης κυκλωματος ΑΡΥΣ χονδρικης HOL?

Η εικονα που εχω γι αυτη την εταιρια ειναι σαφης: Αχρειαστη να ειναι και ειδικα το 13844....

 

Ελεος πια:rocket:

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ιδεα για τον χρονο διακοπης κυκλωματος ΑΡΥΣ χονδρικης HOL?

 

Αν θέλεις διακοπή γιατί στο συγκεκριμένο τηλέφωνο δε χρειάζεσαι πλέον Internet, κάνεις το αίτημα στη HOL, και από τη στιγμή που θα το στείλει η HOL στον ΟΤΕ, η διακοπή δεν παίρνει πάνω από εβδομάδα.

 

Αν θέλεις να πας σε άλλο πάροχο, δεν διακόπτεις τον υφιστάμενο, αλλά κάνεις αίτηση "μετατροπής από χονδρική ευρυζωνική πρόσβαση" στο νέο πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται σήμερα; κάθε μισή ώρα με πετάει, μένω εκτός για κανένα τέταρτο και μετά συνδέομαι πάλι :mad: τι έχουν πάθει;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από το πρωί χωρίς δίκτυο. Στο fritz ανάβει μόνο το power και στη σελίδα του μου γράφει PPPoE error. Επίσης Στο πεδίο dsl όπου μέχρι χτες μου έδειχνε 1024/256 τώρα γράφει 2573/792!!! Υπάρχει περίπτωση να γίνεται η αναβάθμιση που ζήτησα για τα 24 mbit; ξέρει κανείς μέχρι πότε θα με αφήσουν χωρίς δίκτυο;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να γίνονται γενικά αναβαθμίσεις... και με την ΟΤΕΝΕΤ είχα το ίδιο πρόβλημα...

 

1 reset βέβαια δεν κάνει ποτέ κακό...

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να γίνονται γενικά αναβαθμίσεις... και με την ΟΤΕΝΕΤ είχα το ίδιο πρόβλημα...

 

1 reset βέβαια δεν κάνει ποτέ κακό...

Έκανα γύρω στα 20 reset :p αλλά παραμένω off :down:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από το πρωί χωρίς δίκτυο. Στο fritz ανάβει μόνο το power και στη σελίδα του μου γράφει PPPoE error. Επίσης Στο πεδίο dsl όπου μέχρι χτες μου έδειχνε 1024/256 τώρα γράφει 2573/792!!! Υπάρχει περίπτωση να γίνεται η αναβάθμιση που ζήτησα για τα 24 mbit; ξέρει κανείς μέχρι πότε θα με αφήσουν χωρίς δίκτυο;

 

Εαν το upload παραμείνει πάνω από 384 (που είναι το μέγιστο που δίνει ο ΟΤΕ), είσαι στο ιδιόκτητο της HOL, πράγμα που μπορείς να επιβεβαιώσεις καλώντας το 121 (βλάβες) και ρωτώντας τι Internet βλέπουν να υπάρχει στη γραμμή σου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν το upload παραμείνει πάνω από 384 (που είναι το μέγιστο που δίνει ο ΟΤΕ), είσαι στο ιδιόκτητο της HOL, πράγμα που μπορείς να επιβεβαιώσεις καλώντας το 121 (βλάβες) και ρωτώντας τι Internet βλέπουν να υπάρχει στη γραμμή σου.

Κατάφερα και μίλησα με το 13844. Ο εκπρόσωπος της hol μου είπε ότι είναι παράξενα τα νούμερα που μου δίνει το fritz γιατί είναι προγραμματισμένο να περάσω στο ιδιόκτητο την 1η Νοεμβρίου. Μετά από κανένα δεκάλεπτο (μισή ώρα μιλούσαμε) μου είπε ότι τελικά είμαι ήδη στο ιδιόκτητο. Μου είπε και έκανα διάφορες ρυθμίσεις στο my account του fritz, δοκίμασα να συνδεθώ με δοκιμαστικούς κωδικούς (hol και otenet) που μου έδωσε ο ίδιος, αλλά πάντα έβγαινε το σιχαμένο PPPoE error. Τελικά προώθησε το θέμα μου για τεχνικό έλεγχο και μου είπε να περιμένω... δεν ήξερε όμως να μου πει για πόσο θα περιμένω...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και μίλησα με το 13844. Ο εκπρόσωπος της hol μου είπε ότι είναι παράξενα τα νούμερα που μου δίνει το fritz γιατί είναι προγραμματισμένο να περάσω στο ιδιόκτητο την 1η Νοεμβρίου. Μετά από κανένα δεκάλεπτο (μισή ώρα μιλούσαμε) μου είπε ότι τελικά είμαι ήδη στο ιδιόκτητο. Μου είπε και έκανα διάφορες ρυθμίσεις στο my account του fritz, δοκίμασα να συνδεθώ με δοκιμαστικούς κωδικούς (hol και otenet) που μου έδωσε ο ίδιος, αλλά πάντα έβγαινε το σιχαμένο PPPoE error. Τελικά προώθησε το θέμα μου για τεχνικό έλεγχο και μου είπε να περιμένω... δεν ήξερε όμως να μου πει για πόσο θα περιμένω...

 

Βεβαιώσου επίσης ότι συγχρονίζει σε ADSL2+ και όχι ADSL (το βλέπεις από το web interface του fritz)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσου επίσης ότι συγχρονίζει σε ADSL2+ και όχι ADSL (το βλέπεις από το web interface του fritz)

ADSL 2+ (ITU G.992.5) Annex A μου γράφει.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Έτσι και ανοίξω το στόμα μου και πω αυτά που θέλω για την αντιμετώπιση που έχω από την HOL όχι μόνο θα με πετάξουν έξω από το φόρουμ με τις κλωτσιές αλλά θα σπάσω και καμμιά οθόνη από τα νεύρα μου.

 

Εξακολουθώ να είμαι χωρίς τηλέφωνα+internet.Σήμερα πήγα από τα γραφεία τους (αυτά τους μάραναν..αντί να προσλάβουν μερικούς υπαλλήλους παραπάνω).Περίμενα μια ώρα για να μάθω πως όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα μπορούν να τους στείλουν προσωρινά μια (ρυθμισμένη από πριν) τηλεφωνική συσκευή δική τους για να έχω τηλέφωνο τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί και να φτιαχτεί η βλάβη.

Μόλις έχω νεώτερα θα ενημέρωσω..από βδομάδα δηλαδή και βλέπουμε.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα περιμένω λίγες ημέρες ακόμη να δω πως πάει. Αν παραμείνει σε τέτοιο χάλι η κατάσταση (αρκεί βέβαια να ξανασυνδεθώ πρώτα) θα την κάνω για αλλού...
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

ADSL 2+ (ITU G.992.5) Annex A μου γράφει.

 

Ωραία.

Δώσε και στατιστικά συγχρονισμού από το web interface του fritz (SNR, attenuation, κλπ)

 

Αφού συγχρονίζει και δεν έχεις Internet, η βλάβη μάλλον οφείλεται αποκλειστικά στη HOL, και καλό θα ήταν να τους κυνηγήσεις λίγο, στο 800-400-13844 (χωρίς χρέωση) μέχρι να το λύσουν.

 

Περίμενα μια ώρα για να μάθω πως όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα μπορούν να τους στείλουν προσωρινά μια (ρυθμισμένη από πριν) τηλεφωνική συσκευή δική τους για να έχω τηλέφωνο τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί και να φτιαχτεί η βλάβη.

 

Της Vodafone την "σταθερο-κινητή" θα εννοούσαν.

Έπρεπε να τους πεις να σου τη δώσουν εκείνη τη στιμή ή να σου τη στείλουν άμεσα αφού είσαι χωρίς τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...