Jump to content

Redmi Note 8


minotavros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 706
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν έχει NFC, αλλά με πρόλαβαν. Ήταν στην επόμενη σελίδα η απάντηση και δεν την είδα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τέταρτη μέρα με το Redmi note 8 και όλα βαίνουν καλώς. Μπαταρία βγάζει την ημέρα με περίπου 7 ώρες ενεργή οθόνη και έχει και 20-25% το βράδυ που το βάζω για φόρτιση. Σήμα δικτύου πολύ καλό, το δοκίμασα χθες στην διαδρομή Αποκόρωνας-Χανιά με Vodafone είχα σε όλη την διαδρομή 4G, σε Cosmote το έχασε σε 1-2 σημεία αλλά το περίμενα, άλλωστε η πράσινη έχει το χειρότερο σήμα από τις 3 εδώ στον νομό Χανίων. WiFi δουλεύει μια χαρά, χωρίς σκαλωματα και διακοπές, τουλάχιστον στο σπίτι μου που το δοκίμασα 3 μέρες τώρα. Bluetooth το μόνο πρόβλημα που είδα είναι ότι έχει μικρότερη εμβέλεια από το Mi 10T lite που είχα μέχρι πρόσφατα. Στα 5 μέτρα και το Mi Band 3 αποσυνδέεται. Τουλάχιστον όταν έρθω πάλι κοντά στο κινητό συνδέεται σχεδόν αμέσως. Κάμερες πολύ καλές, η selfie δείχνει αξιοπρεπώς και σε ημιφωτα πλάνα. Την κύρια κάμερα σε ημερήσιες φωτογραφίες και με ήλιο και με συννεφιά την είδα να βγάζει πολύ καλές λήψεις. Νυχτερινή δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Η συσκευή είναι γρήγορη και δουλεύει άψογα με αρκετές εφαρμογές στο παρασκήνιο αν και σε σχέση πάλι με το Mi 10T lite φαίνεται πιο αργή, κάτι λογικό μιας και η διαφορά απόδοσης (Antutu) αλλά και τιμής είναι σχεδόν η διπλάσια. Πιστεύω ότι θα με συντροφεύει χωρίς πρόβλημα για τουλάχιστον 1 χρόνο ακόμα η συσκευή αυτή. Άλλωστε με το ρυθμό που προχωράει το 5G εδώ στα Χανιά θα δούμε αξιοπρεπή κάλυψη προς τα μέσα του 2022 οπότε με 4G μια χαρά την βγάζουμε έως τότε...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου ζήτησαν τη βοήθειά μου για ένα Redmi Note 8 το οποίο δε μπορεί να στείλει SMS. Πράγματι, το κινητό παραπονιέται για 'λανθασμένη μορφοποίηση αριθμού' κατά την αποστολή και η διαδικασία αποτυγχάνει. Δοκιμάσαμε να αλλάξουμε τις χώρες όπου μπορούσα στις ρυθμίσεις του κινητού και της εφαρμογής σμσ/επαφών, τίποτα. Πήρα τη sim σε ένα άλλο τηλέφωνο για να επιθεωρήσω το smsc, είναι σωστό και σε μορφή +30ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ. Δοκιμάσαμε update του τηλεφώνου, τίποτα. Δοκιμάσαμε εναλλακτικές εφαρμογές contacts και sms, τα ίδια. Δοκιμάσαμε να γράψουμε τον αριθμό αλλιώς, με κενά, με παύλες, με παρενθέσεις, με ή χωρίς το +30, τίποτα. Μου φαίνεται παρανοϊκό. Επίσης, ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι ότι έχω και γω το ίδιο τηλέφωνο. Το δικό μου είναι σε έκδοση 11 του λογισμικού, το προβληματικό ήταν και προ και μετά την αναβάθμιση σε έκδοση 12. Δε θέλω να μπλέξω τον άνθρωπο με το να του φλασάρω μια stock 11 ή άλλη 'rom' γιατί θα πρέπει να μπούμε στη διαδικασία του ξεκλειδώματος του bootloader, ακόμα δηλαδή μεγαλύτερο τζέρτζελο.

 

Οπότε τι να εισηγηθώ; Να το πετάξει και να πάρει κάτι μη κινέζικο; Υπάρχει κάποια άλλη λύση που δεν έχω δοκιμάσει;

 

υγ. Επειδή ψάχνοντας βρήκα να υποφέρουν από αυτό το πρόβλημα κι άλλες συσκευές (από διάφορες μάρκες, αλλά επειδή εμένα μου έτυχε να μου φέρουν μια xiaomi με πρόβλημα), δημοσιεύω ανεξάρτητο νήμα μήπως και βοηθηθεί στο μέλλον και κάποιος έτερος, ομοιοπαθής.

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησαν τη βοήθειά μου για ένα Redmi Note 8 το οποίο δε μπορεί να στείλει SMS. Πράγματι, το κινητό παραπονιέται για 'λανθασμένη μορφοποίηση αριθμού' κατά την αποστολή και η διαδικασία αποτυγχάνει. Δοκιμάσαμε να αλλάξουμε τις χώρες όπου μπορούσα στις ρυθμίσεις του κινητού και της εφαρμογής σμσ/επαφών, τίποτα. Πήρα τη sim σε ένα άλλο τηλέφωνο για να επιθεωρήσω το smsc, είναι σωστό και σε μορφή +30ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ. Δοκιμάσαμε update του τηλεφώνου, τίποτα. Δοκιμάσαμε εναλλακτικές εφαρμογές contacts και sms, τα ίδια. Δοκιμάσαμε να γράψουμε τον αριθμό αλλιώς, με κενά, με παύλες, με παρενθέσεις, με ή χωρίς το +30, τίποτα. Μου φαίνεται παρανοϊκό. Επίσης, ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι ότι έχω και γω το ίδιο τηλέφωνο. Το δικό μου είναι σε έκδοση 11 του λογισμικού, το προβληματικό ήταν και προ και μετά την αναβάθμιση σε έκδοση 12. Δε θέλω να μπλέξω τον άνθρωπο με το να του φλασάρω μια stock 11 ή άλλη 'rom' γιατί θα πρέπει να μπούμε στη διαδικασία του ξεκλειδώματος του bootloader, ακόμα δηλαδή μεγαλύτερο τζέρτζελο.

 

Οπότε τι να εισηγηθώ; Να το πετάξει και να πάρει κάτι μη κινέζικο; Υπάρχει κάποια άλλη λύση που δεν έχω δοκιμάσει;

 

υγ. Επειδή ψάχνοντας βρήκα να υποφέρουν από αυτό το πρόβλημα κι άλλες συσκευές (από διάφορες μάρκες, αλλά επειδή εμένα μου έτυχε να μου φέρουν μια xiaomi με πρόβλημα), δημοσιεύω ανεξάρτητο νήμα μήπως και βοηθηθεί στο μέλλον και κάποιος έτερος, ομοιοπαθής.

 

Αν του στείλεις εσύ sms πάει;Αν πάει μπορείς να απαντήσεις σε αυτό το σμς;Γιατι έτσι δεν ζητάει να βάλεις νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να τσεκαρει την καρτα σιμ του,αν ειναι πολυ παλια ή φθαρμενη και να ζητησει αντικατασταση απο τον παροχο του??
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για τις απαντήσεις σας. Δεν είχα χρόνο και διάθεση να το ψάξω άλλο κι ευτυχώς λύθηκε με επαναφορά της συσκευής. Εξερχόμενα δεν έστελνε με τίποτα, ούτε με reply ούτε με απ'ευθείας επιλογή επαφής ή καταχώρηση αριθμού. Εισερχόμενα δεχόταν κι όταν είχα βγάλει τη sim για να την πάω σε άλλο τηλέφωνο προκειμένου να δω το smsc μου είχε πάει και μένα ο νους και την έτριψα λιγάκι προληπτικά. Τι να πω. Ήμουν τυχερός. Και πάλι σας ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φήμες λένε πως το MIUI 13 θα γίνει διαθέσιμο σε συσκευές που έγιναν διαθέσιμες το 2019. Και τα Redmi Note 8/8T/8 Pro είναι εκτός παιχνιδιού, παρότι που είναι του 2019 συσκευές.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Φήμες λένε πως το MIUI 13 θα γίνει διαθέσιμο σε συσκευές που έγιναν διαθέσιμες το 2019. Και τα Redmi Note 8/8T/8 Pro είναι εκτός παιχνιδιού, παρότι που είναι του 2019 συσκευές.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Redmi Note 8 και Redmi 8 αναφέρει. Δεν ξέρω αν παίρνει μπάλα και τα υπόλοιπα 8άρια μαζί. Αφού το 2019 βγήκαν και αυτές, γιατί να μην πάρουν MIUI 13;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παράξενο συνέβη ξαφνικά και δεν βγάζω νόημα. Ψάχνοντας σε διεθνή site δεν βρήκα κάποια απάντηση στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Τα κουμπιά της έντασης ήχου δεν χρειάζεται καν να τα πιέσεις. Μόνο που το ακουμπάς, ένα ελάχιστο άγγιγμα και εμφανίζεται η μπάρα της έντασης δεξιά στην οθόνη. Ακόμα πιο παράξενο είναι πώς ανεβαίνει μόνο η αύξηση της έντασης. Επίσης από τις ρυθμίσεις όταν μηδενίσω την μπάρα, αυτή αυτόματα ξανά ανεβαίνει μόνη της. Το κινητό δεν έχει πέσει κάτω ούτε φαίνεται να υπάρχει κάποια βλάβη στο κουμπί. Χθες ήρθε και η αναβάθμιση. Την έκανα αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος να μας δώσει τα φώτα του;
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παράξενο συνέβη ξαφνικά και δεν βγάζω νόημα. Ψάχνοντας σε διεθνή site δεν βρήκα κάποια απάντηση στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Τα κουμπιά της έντασης ήχου δεν χρειάζεται καν να τα πιέσεις. Μόνο που το ακουμπάς, ένα ελάχιστο άγγιγμα και εμφανίζεται η μπάρα της έντασης δεξιά στην οθόνη. Ακόμα πιο παράξενο είναι πώς ανεβαίνει μόνο η αύξηση της έντασης. Επίσης από τις ρυθμίσεις όταν μηδενίσω την μπάρα, αυτή αυτόματα ξανά ανεβαίνει μόνη της. Το κινητό δεν έχει πέσει κάτω ούτε φαίνεται να υπάρχει κάποια βλάβη στο κουμπί. Χθες ήρθε και η αναβάθμιση. Την έκανα αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος να μας δώσει τα φώτα του;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8170801#post8170801

 

παράξενα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Φήμες λένε πως το MIUI 13 θα γίνει διαθέσιμο σε συσκευές που έγιναν διαθέσιμες το 2019. Και τα Redmi Note 8/8T/8 Pro είναι εκτός παιχνιδιού, παρότι που είναι του 2019 συσκευές.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά εκείνη η είδηση ήταν ψευδής

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εκείνη η είδηση ήταν ψευδής

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποιά είναι η αληθινή;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η αληθινή;

 

Όταν το πει η ίδια η εταιρία.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Εχουν αναφερθεί προβλήματα μέχρι την τελευταία ενημέρωση λογισμικού? Είμαι ακόμη με την αρχική (11.0.12.0) από την ημέρα που το αγόρασα και μου έχει ερθει η 12.0.4.0. Να προχωρήσω στην ενημέρωση? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχουν αναφερθεί προβλήματα μέχρι την τελευταία ενημέρωση λογισμικού? Είμαι ακόμη με την αρχική (11.0.12.0) από την ημέρα που το αγόρασα και μου έχει ερθει η 12.0.4.0. Να προχωρήσω στην ενημέρωση? Ευχαριστώ

δεν νομίζω ότι έχει θέματα η τελευταία ενημέρωση και είναι σίγουρα πολύ μπροστά σε ασφάλεια και δυνατότητες απ την δικιά σου.

το θέμα είναι ότι μεσολάβησαν πολλές ενημερώσεις (είσαι πολύ πίσω) και δεν θα σου σύστηνα να την βάλεις έτσι απλά από πάνω,

παρά μόνο μετά από hard reset

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι έχει θέματα η τελευταία ενημέρωση και είναι σίγουρα πολύ μπροστά σε ασφάλεια και δυνατότητες απ την δικιά σου.

το θέμα είναι ότι μεσολάβησαν πολλές ενημερώσεις (είσαι πολύ πίσω) και δεν θα σου σύστηνα να την βάλεις έτσι απλά από πάνω,

παρά μόνο μετά από hard reset

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. "Παίζει" η περίπτωση να βρω τις προηγούμενες ενημερώσεις και να τις περάσω με τη σειρά ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. "Παίζει" η περίπτωση να βρω τις προηγούμενες ενημερώσεις και να τις περάσω με τη σειρά ?

θεωρητικά ναι, αλλά δεν αξίζει τον κόπο

πάρε και κράτα backup το system από "τοπικά αντίγραφα" και προχώρα,

θα δεις διαφορά

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά ναι, αλλά δεν αξίζει τον κόπο

πάρε και κράτα backup το system από "τοπικά αντίγραφα" και προχώρα,

θα δεις διαφορά

 

Οκ, σ' ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχουν αναφερθεί προβλήματα μέχρι την τελευταία ενημέρωση λογισμικού? Είμαι ακόμη με την αρχική (11.0.12.0) από την ημέρα που το αγόρασα και μου έχει ερθει η 12.0.4.0. Να προχωρήσω στην ενημέρωση? Ευχαριστώ
Περίμενε μέχρι να βγει η 12,0,5,0, γιατί είπαν αρκετοί χρήστες που είναι εγγεγραμμένοι στο Mi Pilot πως η μπαταρία βελτιώθηκε κάπως καθώς και η απόδοση, είναι ποιο ομαλό, χωρίς πολλά κολλήματα. Στα προηγούμενα αναφέρθηκαν αρκετά προβλήματα. Θα χρειαστεί λίγο να περιμένεις.

 

Υ.Γ. : Βλέπω σε μερικούς να το έχουμε πάρει το 12 0 5 0.

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μέχρι να βγει η 12,0,5,0, γιατί είπαν αρκετοί χρήστες που είναι εγγεγραμμένοι στο Mi Pilot πως η μπαταρία βελτιώθηκε κάπως καθώς και η απόδοση, είναι ποιο ομαλό, χωρίς πολλά κολλήματα. Στα προηγούμενα αναφέρθηκαν αρκετά προβλήματα. Θα χρειαστεί λίγο να περιμένεις.

 

Υ.Γ. : Βλέπω σε μερικούς να το έχουμε πάρει το 12 0 5 0.

 

Καλησπέρα φιλε μου, εχεις δικιο, έχει έρθει και σε μένα. Ευχαριστώ, προχωρώ στην αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και μια επαναφορά εργοστασιακών για να κάτσει καλά η ενημέρωση.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Πήρα κι εγώ την αναβάθμιση σε 12.0.5.0 προχτές. Το επίπεδο ενημέρωσης ασφαλείας είναι πλέον Απριλίου 2021 ενώ εμφανίζεται και το εικονίδιο HD στην διάρκεια της κλήσης με 4G, που είχε εξαφανιστεί όταν το κινητό πήρε το Miui 12. Στην μπαταρία δεν έχω παρατηρήσει διαφορά ακόμα...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...