Jump to content

Redmi Note 8


minotavros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσεων το είχε και το Redmi note 8 της γυναίκας μου μετά την αναβάθμιση αλλά μόνο στην σιμ της Vodafone. Στην Q που έχει μαζί στην συσκευή έπαιζε κανονικά. Τελικά μόλις απενεργοποίησε το VoLTE στην γραμμή της Vodafone δούλεψε και η αναγνώριση κανονικά. Άλλο πρόβλημα δεν μας έχει βγάλει με την 12 προς το παρόν ενώ και η μπαταρία δεν φαίνεται να έχει επηρεαστεί σε σχέση με πριν.

έτσι εξηγούνται πολλά...και κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν στην vodafone. με το "σήμα" της στο note 8 είστε ευχαριστημένοι?

Το θέμα με την αναγνώριση κλήσης όταν είναι ενεργό το VoLTE με Vodafone, είναι γενικό το θέμα, συμβαίνει σε όλες τις συσκευές.

στο redmi note 7 με το volte ενεργό πολύ καιρό τώρα (voda) ποτέ δεν είχα θέμα με την αναγνώριση

βέβαια δεν έχω official...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 706
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

έτσι εξηγούνται πολλά...και κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν στην vodafone. με το "σήμα" της στο note 8 είστε ευχαριστημένοι?

 

στο redmi note 7 με το volte ενεργό πολύ καιρό τώρα (voda) ποτέ δεν είχα θέμα με την αναγνώριση

βέβαια δεν έχω official...

 

Από θέμα σήματος δεν έχει πρόβλημα η γυναίκα μου. Μόνο με την αναγνώριση κλήσεων που δημιουργήθηκε θέμα μετά την αναβάθμιση. Κατά τ'αλλά δεν μου έχει πει κάτι, ούτε έχω παρατηρήσει εγώ κάποιο πρόβλημα.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

στο redmi note 7 με το volte ενεργό πολύ καιρό τώρα (voda) ποτέ δεν είχα θέμα με την αναγνώριση

βέβαια δεν έχω official...

 

Παράξενο, γιατί αρκετοί είναι που παραπονιώντουσαν για την αναγνώριση κλήσεων. Ούτε εγώ είχα θέμα με Mi A1 στο παρελθόν.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Παίζει σοβαρά το ενδεχόμενο να αγοραστεί το Redmi note 8 4/64 για τη σύζυγο, σε αντικατάσταση ενός Νote 4X που είχε συνεχή θέματα με την οθόνη, μέσω πιστωτικού της Quest κι εξαργύρωση σε καταστήματα Πλαίσιο. Να το προτιμήσω γύρω στα 200 ευρώ ή να κοιτάξω κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία τιμής σε Xiaomi πάντα, λόγω Quest; Από στρωτή λειτουργία κι αξιοπιστία είναι οκ η συσκευή;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Παίζει σοβαρά το ενδεχόμενο να αγοραστεί το Redmi note 8 4/64 για τη σύζυγο, σε αντικατάσταση ενός Νote 4X που είχε συνεχή θέματα με την οθόνη, μέσω πιστωτικού της Quest κι εξαργύρωση σε καταστήματα Πλαίσιο. Να το προτιμήσω γύρω στα 200 ευρώ ή να κοιτάξω κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία τιμής σε Xiaomi πάντα, λόγω Quest; Από στρωτή λειτουργία κι αξιοπιστία είναι οκ η συσκευή;

 

Κοίτα, βάζεις ένα 30-40€ παραπάνω, και τα δίνεις για ένα Poco X3 NFC (από Σκρούτζ).

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Παίζει σοβαρά το ενδεχόμενο να αγοραστεί το Redmi note 8 4/64 για τη σύζυγο, σε αντικατάσταση ενός Νote 4X που είχε συνεχή θέματα με την οθόνη, μέσω πιστωτικού της Quest κι εξαργύρωση σε καταστήματα Πλαίσιο. Να το προτιμήσω γύρω στα 200 ευρώ ή να κοιτάξω κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία τιμής σε Xiaomi πάντα, λόγω Quest; Από στρωτή λειτουργία κι αξιοπιστία είναι οκ η συσκευή;

στα 180 έχει το Redmi 9, δυνατότερο με μεγαλύτερη μπαταρία και αναβαθμίσεις σίγουρα για περισσότερο απ' το note 8

Link to comment
Share on other sites

στα 180 έχει το Redmi 9, δυνατότερο με μεγαλύτερη μπαταρία και αναβαθμίσεις σίγουρα για περισσότερο απ' το note 8

....Note 9 θες να πεις.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι δεν προτείνετε το redmi note 8;

 

Γιατί δεν πάς στο note 9S που έχει και snapdragon(σε σχέση με το απλό note9) και δεν ξεπερνάει τα 200€;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν προσέχετε τι γράφει ο άνθρωπος?

"μέσω πιστωτικού της Quest κι εξαργύρωση σε καταστήματα Πλαίσιο"

το Πλαίσιο έχει 200€ το απλό note 9 με mediatec G85 και 3/64...

 

* και τώρα βλέπω έχει το Poco M3 (4/64) στα 160€, μάλλον ακόμα καλύτερη περίπτωση...

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μακριά από 3GB σε XIAOMI κινητά. Εχουν σχετικά μεγάλη απαίτηση σε RAM και "γεμίζει" αμέσως με αποτέλεσμα σε βαριές εφαρμογές όπως η κάμερα να καθυστερεί.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μακριά από 3GB σε XIAOMI κινητά. Εχουν σχετικά μεγάλη απαίτηση σε RAM και "γεμίζει" αμέσως με αποτέλεσμα σε βαριές εφαρμογές όπως η κάμερα να καθυστερεί.
Το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας

 

..με redmi 7 και 3/64 snap 632 είμαι μια χαρά σε καθημερινές δραστηριότητες (110€)

 

ακόμα και το αδερφι του το redmi 7A με 2/32 snap 439 , δουλεύει μια χαρά για δεύτερο τηλέφωνο (65€)

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας

 

..με redmi 7 και 3/64 snap 632 είμαι μια χαρά σε καθημερινές δραστηριότητες (110€)

 

ακόμα και το αδερφι του το redmi 7A με 2/32 snap 439 , δουλεύει μια χαρά για δεύτερο τηλέφωνο (65€)

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Στην ευρύτερη οικογένεια έχουμε αρκετά redmi 7, και όντως πάνε σχετικά καλά

Αλλά κάποια από τα επόμενα μοντέλα, έχουμε redmi note 8 και redmi note 9, στα 3GB δεν πάνε καλά. Αντίθετα στα 4GB, που έχω συγκρίνει από γνωστους, πάνε πολύ καλύτερα. Θεωρώ το πιθανότερο να οφείλεται αυτό στο πιο βαρύ MiUi που φοράνε τα πιο καινούρια.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

το Redmi note 8 εχει καλυτερη selfie camera και ultrawide 8 MP που δεν εχει το poco

το poco εχει καλυτερη μπαταρια

κατα τα αλλα σχεδον το ιδιο ειναι

Link to comment
Share on other sites

το Redmi note 8 εχει καλυτερη selfie camera και ultrawide 8 MP που δεν εχει το poco

το poco εχει καλυτερη μπαταρια

κατα τα αλλα σχεδον το ιδιο ειναι

 

Ίσως να μην είναι 100% σωστό αυτό που λες αφού το Poco Μ3 ξεκινάει από 159 ευρώ ενώ το note 8 το βρίσκεις, στο ίδιο μαγαζί με 169, αν και κυκλοφορεί τόσο καιρό.

Ίσως να υπάρχει διαφορά στην ποιότητα υλικών τους...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην είναι 100% σωστό αυτό που λες αφού το Poco Μ3 ξεκινάει από 159 ευρώ ενώ το note 8 το βρίσκεις, στο ίδιο μαγαζί με 169, αν και κυκλοφορεί τόσο καιρό.

 

Ίσως να υπάρχει διαφορά στην ποιότητα υλικών τους...

Το ένα έχει γυάλινη κατασκευή και το άλλο πλαστική

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα περίεργο πρόβλημα με το Redmi Note 8 της συζύγου και ήθελα να δω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο.

 

Το συνδέω μέσω bluetooth με ένα Huawei Watch Fit, αλλά η σύνδεση είναι τόσο αδύναμη που διακόπτεται ακόμα και σε πολύ μικρή απόσταση μέσα στο σπίτι και η ταχύτητα ανταλλαγής δεδομένων είναι τραγική (περισσότερο από 1 λεπτό για 300kb). Φανταστείτε ότι ενώ είναι συνδεδεμένο το ρολόι στο κινητό μέσω της εφαρμογής της Huawei, δεν το δείχνει καν στο μενού του bluetooth ως συνδεδεμένη συσκευή. Το ίδιο ρολόι όταν το συνδέω στο LG G6 μου είναι η μέρα με τη νύχτα. Καμία αποσύνδεση ακόμα και με δύο τοίχους ενδιάμεσα, ταχύτατη ανταλλαγή δεδομένων και εμφανίζεται και στο μενού του bluetooth ως συνδεδεμένο.

 

Επίσης, όταν συνδέω το Xiaomi με ένα Huawei Watch GT 2e, δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα στη σύνδεση, ούτε αποσυνδέσεις ούτε αργή ταχύτητα. Επομένως, συμπεραίνω πως δεν έχει πρόβλημα ούτε το Xiaomi ούτε το ρολόι (το Fit), αλλά συγκεκριμένα οι δύο αυτές συσκευές μαζί για κάποιον λόγο έχουν αδύναμη σύνδεση bluetooth.

 

Με τη βοήθεια μιας εφαρμογής διαπίστωσα ότι το προφίλ του bluetooth του Fit είναι BLE, ενώ του GT 2e είναι BLE/BR/EDR, κάτι που επιβεβαιώνεται και από τα επίσημα specs των ρολογιών. Η εφαρμογή μου έδειξε φυσικά ότι η ισχύς του σήματος του Fit είναι -40dBm ενώ του GT 2e 0dBm όταν βρίσκονται ακριβώς δίπλα στο κινητό, αναμενόμενο με βάση τις αποσυνδέσεις και τη χαμηλή ταχύτητα που είχα ήδη διαπιστώσει.

 

Αφού ζητήσω συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ, ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε αντιμετωπίσει κάποιο παρόμοιο θέμα με το bluetooth και εάν υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να δοκιμάσω ως λύση.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.. Έχει το κινητό η μητέρα μου και της κατέβασα την αναβάθμιση την τελευταία και μου ζητάει επανεκκίνηση.. Μπήκα όμως εδώ στην παρέα και διάβασα ότι έχει προβλήματα και επειδή η μητέρα μου κάνει τέρμα απλή χρήση,δεν θα ήθελα να της δημιουργηθεί κάποιο θέμα...Υπάρχει κάποια λύση η με την πρώτη επανεκκίνηση θα γίνει εγκατάσταση?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Από σήμερα κι εγώ με το Redmi note 8 που κάναμε ανταλλαγή με την γυναίκα γιατί όπως είπε της έκανε κολλήματα. Καταρχάς χθες ήρθε αναβάθμιση λογισμικού στην έκδοση 12.0.4 που εκτός από την ενημέρωση ασφαλείας έγραφε ότι διορθώνει κάποια πράγματα (χωρίς να αναφέρει τι ακριβώς). Μέγεθος σχεδόν 700 ΜΒ. Αφού έκανα την αναβάθμιση, έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να σεταρω το κινητό με τους λογαριασμούς μου από την αρχή. Μετά από 3 ώρες είχα ολοκληρώσει το σετάρισμα και άρχισα τις δοκιμές. Πρώτα απ'όλα έχω VoLTE και VoWifi και στις δύο κάρτες (CU και What's up) και δουλεύει άψογα. Στην Vodafone που σε προηγούμενο σχόλιο είχα γράψει για πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσεων όταν η κλήση γίνεται μέσω 4G, πλέον δεν υφίσταται θέμα. Ούτε έχω κάποιο θέμα με Bluetooth και WiFi ταυτόχρονα ενεργά. Το Mi Band 3 παραμένει συνδεδεμένο χωρίς διακοπές και οι ειδοποιήσεις εμφανίζονται ταυτόχρονα με το κινητό εκτός αν έχω απομακρυνθεί από την συσκευή αλλά όταν πάω πάλι κοντά συνδέεται σχεδόν αμέσως. Δεν έχω δει επίσης μέχρι στιγμής καμία αποσύνδεση από το WiFi ή κόλλημα και αδυναμία φόρτωσης σελίδων. Θα επανέλθω μόλις το δουλέψω λίγο παραπάνω αν παρουσιαστεί κάποια δυσλειτουργία, αλλά προς το παρόν όλα φαίνεται να δουλεύουν καλά...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα κι εγώ με το Redmi note 8 που κάναμε ανταλλαγή με την γυναίκα γιατί όπως είπε της έκανε κολλήματα. Καταρχάς χθες ήρθε αναβάθμιση λογισμικού στην έκδοση 12.0.4 που εκτός από την ενημέρωση ασφαλείας έγραφε ότι διορθώνει κάποια πράγματα (χωρίς να αναφέρει τι ακριβώς). Μέγεθος σχεδόν 700 ΜΒ. Αφού έκανα την αναβάθμιση, έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να σεταρω το κινητό με τους λογαριασμούς μου από την αρχή. Μετά από 3 ώρες είχα ολοκληρώσει το σετάρισμα και άρχισα τις δοκιμές. Πρώτα απ'όλα έχω VoLTE και VoWifi και στις δύο κάρτες (CU και What's up) και δουλεύει άψογα. Στην Vodafone που σε προηγούμενο σχόλιο είχα γράψει για πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσεων όταν η κλήση γίνεται μέσω 4G, πλέον δεν υφίσταται θέμα. Ούτε έχω κάποιο θέμα με Bluetooth και WiFi ταυτόχρονα ενεργά. Το Mi Band 3 παραμένει συνδεδεμένο χωρίς διακοπές και οι ειδοποιήσεις εμφανίζονται ταυτόχρονα με το κινητό εκτός αν έχω απομακρυνθεί από την συσκευή αλλά όταν πάω πάλι κοντά συνδέεται σχεδόν αμέσως. Δεν έχω δει επίσης μέχρι στιγμής καμία αποσύνδεση από το WiFi ή κόλλημα και αδυναμία φόρτωσης σελίδων. Θα επανέλθω μόλις το δουλέψω λίγο παραπάνω αν παρουσιαστεί κάποια δυσλειτουργία, αλλά προς το παρόν όλα φαίνεται να δουλεύουν καλά...
Έβαλαν πρόσφατα στη λίστα με τις υποστηριζομενες συσκευές το Redmi Note 8 για το VoLTE/WiFi Calling.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση στην 12 χάθηκε το NFC ή εγώ δεν το βρίσκω? Δεν το χρησιμοποιώ γι' αυτό δεν το είχα παρατηρήσει.
RedMi Note 8:music:
Link to comment
Share on other sites

Το Redmi note 8 δεν έχει NFC. Το note 8T έχει. Αν έχεις το 8Τ πας ρυθμίσεις>σύνδεση και κοινοποίηση και θα το βρεις.

Για όσους φίλους έχουν το note 8T καλύτερα να ποστάρετε στο αντίστοιχο νήμα εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8153991#

Έτσι δεν θα έχουμε ποστ με στοιχεία που δεν έχουν σχέση με το note 8 σε αυτό το νήμα.

Edited by Dimos_Vav

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση στην 12 χάθηκε το NFC ή εγώ δεν το βρίσκω? Δεν το χρησιμοποιώ γι' αυτό δεν το είχα παρατηρήσει.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_8-9814.php

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...