Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κάποιος έχει φλας άρει ελληνική ρομ λίγη βοήθεια. Προσπάθησα σε windows 7 και 10 . Δεν γίνεται με τίποτα. Όταν βάζω το καλώδιο βγάζει failed to enumerate port(com3). Δοκίμασα με άλλους drivers από Ίντερνετ και ενώ δεν έβγαζε failed to enumerate μόλις έβαζα το καλώδιο USB αρχίζει να φορτίζει,δεν άρχιζε η διαδικασία φλασαρισματος.

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μήπως φταίει το καλώδιο?

 

Το σκέφτηκα αυτό με το καλώδιο. Αλλά το καλώδιο του κινητού στο άκρο που έχει το micro USB που πηγαίνει στο κινητο,είναι πιο μακρύ από τα συνηθισμένα,όποτε τα αλλά δεν φτανουν:D

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα τελικά. Τελικά δεν χρειαζόταν drivers τίποτα. Άλλαξα διαφορά USB ,και τελικά με ένα της Samsung έκανα την δουλειά μου. Επρεπε να το πιέσω λίγο πιο βαθιά γιατί ήταν πιο κοντό, και το κράταγα να μην φύγει σε όλη τη διάρκεια φλασαρισματος.

Τέλος καλό ,όλα καλά. Όντως δεν έχει σε ολα τα μενού ελληνικά,αλλά τουλάχιστον μπορεί να γράψει μηνυμα:D

Link to comment
Share on other sites

Το failed to enumerate port(com3) μαλλον σημαινει πως δεν εχει τους οδηγους. Εγω εχω περασμενους αυτους τους οδηγους http://mtkusballdriver.com/download/mtk-usb-v1-0-1 αν θυμαμαι καλα για το αλλο μου κινητο και μαλλον για αυτο δεν μου ζητησε οδηγους.
Link to comment
Share on other sites

απεκτησα πλεον αυτο το ομορφο κινητο. Εχω ομως ενα προβλημα. εχει εγκατεστημενο το facebook εξ αρχης και δεν μου βγαζει τις ειδοποιησεις. Εχει καποιος το ιδιο να ανταλαξουμε αποψεις?
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Tο έστειλα. Υποτίθεται το έφτιαξαν και υποτίθεται ότι άλλαξαν την πλακέτα. Όμως διαπίστωσα ότι η πλακέτα δεν αλλάχθηκε απο κάτι σημάδια που είχε πάνω. Παρόλα αυτά ξανά έβαλαν την rom και το έστειλαν και πάλι και ω ναί! ξανά μανά ,τα ίδια. Μετά απο «ρίζωση/root» και «επανεκκίνηση/reboot» και άδειασμα της μπαταρίας και ξαναφόρτιση, ξανά μανά κολλημένο στο λογότυπο.

Και δεν ξέρω τι να κάνω :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έστειλα στο επισκευαστικό κέντρο της αντιπροσωπείας. Μου είπαν ότι άλλαξαν την πλακέτα ,αλλά εγώ διαπίστωσα ότι δεν άλλαξαν την πλακέτα, γιατί η πλακέτα μου είχε κάποια σημάδια,τα οποία δεν έλειπαν. Απλά πέρασαν ξανά την rom.

Όμως και πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα!

Ευτυχώς όμως βρήκα το ίδιο μοντέλο τηλεφώνου σε κάποια φίλη και είναι πρόθυμη να με βοηθήσει να φτιάξουμε ένα αντίγραφο της γνήσιας rom.

Το θέμα όμως είναι ότι δεν ξέρω πως το κάνουμε για να της πω τι πρέπει να κάνει, για να φτιάξει το αντίγραφο που χρειάζομαι.

Δεν ξέρω δηλαδή αν πρέπει να εγκαταστήσει μία εφαρμογή στο κινητό της ή να κατεβάσει κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή της για να το κάνει ή αν θα πρέπει να ριζώσει και αυτή την συσκευή της, πριν να κάνει το αντίγραφο.

Αλλά και να ξέρω αν χρειάζομαι ένα πρόγραμμα ή μία εφαρμογή ,πάλι θα σκοντάψω σε τι βήματα πρέπει να ακολουθήσει για να το πετύχει.

Οπότε και πάλι απευθύνομαι εδώ και ρωτώ, αν κάποιος απο εσάς γνωρίζει με τι και με ποια διαδικασία, θα το πετύχω.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Προθεσμία έχω μέχρι αύριο το μεσημέρι στις 12:30. Μετά θα το δώσει το κινητό της σε αγοραστή. Οπότε η απάντηση όπως καταλαβαίνετε πρέπει να μας δοθεί μέχρι τις 12:00 το αργότερο,αύριο το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα MLS Color 3 4G. Το βάζω σε Flight mode στις 1.00 το βράδυ και την πέφτω για ύπνο.

Οπως μου λένε στις 3 το ξημέρωμα το Viber έλεγε "last online 1.10 περίπου", που είναι και το σωστό. Κανει κανα 10λεπτο να κλείσει το Viber.

Το πρωί στις 7, πριν ξυπνήσω και βγάλω το Flight Mode, το viber μου όπως μου είπαν έλεγε "last online 4:47"

Εχει συμβεί σε κανέναν άλλον? Πώς μπορεί να έγινε αυτό? Λάθος του server της Viber? Καμιά ιδιαιτερότητα της MLS με το Flight mode ? ή ανοίγω το κινητό στον ύπνο μου και δεν το καταλαβαίνω?

Edited by andreasp
Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις περάσει και σε κάποιον υπολογιστή;

 

Ειναι περασμένο σε υπολογιστή, αλλά ήταν κλειστός όλο το βράδυ και με κωδικό στα Windows

Edited by andreasp
Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα χρονο , ψαχνοντας για smartphone , προτιμησα το ελληνικο mls iq s8 wood . Αυτο σαν υποστηριξη της ελληνικης τεχνολογιας. Απο την αρχη το τηλεφωνο εμφανιζε δυσλειτουργιες. Επεφτε το wi-fi , ενω τα διπλανα κινητα ειχαν σημα κινητης αυτο ηταν νεκρο , η λειτουργια talk & drive κολλησε σε εναν προορισμο και δεν επανηλθε . Αφου το πηγα εντος εγγυησης για επισκευη , μου ειπαν οτι για ολα φταει η στρεβλωση της μητρικης , οντως η συσκευη ειχε κυρτωσει (φοβερο πλαισιο ) . Για κακη τους τυχη και η συσκευη αντικαταστασης που μου εδωσαν εμφανιζε και αυτη προβλημα ( δεν μπορουσε να διατηρησει πανω απο 15 λεπτα ,απροβληματιστη συνδεση με το wi-fi. ) Συμπερασμα : μη μου λες για mls!
Link to comment
Share on other sites

...Αυτο σαν υποστηριξη της ελληνικης τεχνολογιας...

 

Οι συσκευές της MLS είναι κινέζικες και όχι ελληνικές δυστυχώς!

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευες της MLS ειναι κινεζοσαβουρα τριτης διαλογής οπου εχουνε βιαστει σε επιπεδο software απο ελληνικα χέρια. Ο χειροτερος δυνατος συνδυασμός.

 

Θα χάσεις πολυ φαια ουσία με ΙΝΚΑ κλπ. Πανε πάρε κανα Xiaomi απο Κινα και θεωρεισε το MLS ως ενα καλο μάθημα προς αποφυγη.

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Οσο ελληνικά είναι και τα ZER σμαρτφον που διαφημίζει αυτός ο χοντρός σε διάφορα τοπικα κανάλια. Αν ήταν ελληνικά σιγουρα θα προσπαθούσαν να διαφημίσουν τις εγκαταστάσεις που συναρμολογούνται, τις αποθήκες εξαρτημάτων κτλ και όχι τις ελληνικές εφαρμογές που έχουν μέσα όσο χρήσιμες ή αχρηστες είναι δε με πολυνοιάζει.

Τα mls ειναι ισως τα μόνα κινητά με μια περιηγηση στα reviews στο σκρουτζ με τόσες αρνητικές παρομοιες κριτικες, με τους περισσοτερους να τονιζουν οτι χαλασαν σε λίγο καιρό και η εταιρια δεν τους κάλυψε βρισκοντας διαφορες δικαιολογιες.

Edited by pantoflakias
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eιναι λιγο παλια η συσκευη αλλα ενας φιλος μου παραπονηθηκε για την Ρομ του η οποια ειναι για κλωτσιες. Σε μερικα σημεια δε, δεν ακουγεται ο ηχος κλησης, ενω νωριτερα τον εχουμε ορισει.

Περασα την teamWin recovery και υστερα βρηκα μια CM ROM+ google gapps

το κινητο, απεδειξε οτι μπορει να παει καλυτερα.

Μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.

Eδω θα βρειτε την Ρομ που θα την περασετε μεσω Ρεκοβερυ

 

https://yadi.sk/d/bDNCmd7G3CN6sn

Link to comment
Share on other sites

το παρήγγειλα χθες απο αυτο το μαγαζί

 

http://www.everbuying.net

και σημερα μου ηρθε email οτι το έστειλαν

 

Ειναι γνωστό το μαγαζί? ειναι απο Κινα?

Λετε ναχω προβλημα τελωνείου?

Edited by Vagelis2000
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους εχω παρει το vkworld t1 plus kratos και πραγματικα για τα λεφτα του ειναι παρα πολυ καλο! Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι προσεξα στα δυο ηχεια που εχει κατο το κινητο ακουγεται μονο απο το αριστερο.. Γνωριζει καποιος αν απλα εχει δυο ετσι για εφε να το πω αλλα το ηχειο ειναι αριστερα και ακουγεται αν οχι μονο απο εκει κατα 90℅ αν γνωριζει καποιος ας μου λυσει την απορια ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

το παρήγγειλα χθες απο αυτο το μαγαζί

 

http://www.everbuying.net

και σημερα μου ηρθε email οτι το έστειλαν

 

Ειναι γνωστό το μαγαζί? ειναι απο Κινα?

Λετε ναχω προβλημα τελωνείου?

 

Kαλο.μαγαζι

....

Για.το.τελωνειο.....Είναι.λαχειο....

ΑΓΝΩΣΤΟ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το τηλέφωνο στην κατοχή μου εδώ και μια εβδομάδα, είπα να γράψω στα γρήγορα δυο λόγια…

Το τηλέφωνο παραγγέλθηκε από το Gearbest στις 11/01 και παρελήφθη στην Πάτρα στις 06/02. Τότε η τιμή του ήταν στα 90€, τώρα όμως το ίδιο κατάστημα το έχει στα 80€.

Στο τηλέφωνο ήταν προσαρμοσμένο ένα screen protector, ενώ το κουτί περιλάμβανε μόνο φορτιστή (1.500 mah) και όχι θήκη. Γι’ αυτό και παρήγγειλα θήκη και tempered glass από το ebay (http://www.ebay.com/itm/112232594361?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=412593855138&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT), τα οποία για καλή μου τύχη ήρθαν μαζί με το τηλέφωνο.

Ως προς το τηλέφωνο τώρα…

Στιβαρή κατασκευή και σχετικά βαριά. Ίσως, βέβαια, απλά να μην έχω συνηθίσει συσκευές άνω των 5΄΄. Η μπαταρία είναι ενσωματωμένη, ενώ όταν καταφέρεις να ανοίξεις το πίσω καπάκι (πράγμα κομματάκι δύσκολο…) συναντάς τις δύο υποδοχές των καρτών sim (αμφότερες τύπου micro) και την υποδοχή της κάρτας μνήμης.

Φοράει καθαρό android 6.0, δίχως περιττές εφαρμογές (ούτε καν το Youtube δεν είναι προεγκατεστημένο!!!), γεγονός που ισχύει σε όλα τα τηλέφωνα της Ulefone και το εκτιμώ αφάνταστα, ενώ μόλις άνοιξα τα δεδομένα κατέβασε μια αναβάθμιση.

Η κάρτα μνήμης που του έβαλα είναι μικρή, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει το «up to 128 gb», ενώ λόγω έκδοσης android μπόρεσα και την ενοποίησα με τα 16 gb της rom του.

Ο επεξεργαστής δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, πλην όμως για non power users, όπως εγώ, είναι ικανοποιητικός, σε συνδυασμό με τα 2 gb της ram του. Παιχνίδια δεν παίζω, οπότε δεν έχω άποψη για το πώς συμπεριφέρεται σε απαιτητικές καταστάσεις…

Η high definition οθόνη του έχει καλή ευκρίνεια, πλην όμως δεν είναι τόσο φωτεινή όσο θα ήθελα. Για την ακρίβεια, αφήνει μια αίσθηση ότι είναι ελαφρώς μουντή.

Τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων δεν τον έχω δοκιμάσει, ενώ το gps με εξέπληξε ευχάριστα, καθώς εντόπισε την τοποθεσία μου άμεσα. Πλοήγηση δεν έκανα.

Οι κάμερες είναι αυτό ακριβώς που περιμένουν οι περισσότεροι… Μέτρια πράγματα. Μάλιστα, θεωρώ ότι η οπίσθια κάμερα, η οποία είναι η Sony IMX219, δίχως να είναι κακή, με απογοήτευσε, καθώς η εμπειρία μου με το αρκετά φθηνότερο Ulefone U007 με την Sony IMX149 είχε δημιουργήσει αρκετά υψηλές προσδοκίες, που δυστυχώς δεν επαληθεύτηκαν. Το ξαναλέω… Δεν είναι κακή. Δεν είναι όμως και πάνω από τον μέσο όρο.

Το ηχείο είναι αρκετά δυνατό, σε αντίθεση με το ακουστικό, του οποίου η ένταση είναι αρκετά χαμηλή, γεγονός που είναι εκνευριστικό (για εμένα φυσικά…).

Το wifi είναι ικανοποιητικό, με καλή εμβέλεια.

Δεν ξέρω αν φταίει το ότι ακόμα δεν έχει στρώσει, αλλά η απόδοση της μπαταρίας δεν είναι αυτή που φανταζόμουν, γνωρίζοντας ότι είναι χωρητικότητας 4.200 mah. Με μόνιμα ανοιχτά τα δεδομένα, συγχρονισμό τεσσάρων λογαριασμών e-mail, viber, ελαφρύ σερφάρισμα δίχως video και μερικές κλήσεις, η μπαταρία αντέχει γύρω στις 24 ώρες (=αν δεν μπει το βράδυ στον φορτιστή, το πρωί θα είσαι κάτω από 10%…), εφόσον έχει επιλεγεί το 4g δίκτυο, ενώ με επιλογή δικτύου 3g θα αντέξει περί τις 40 ώρες (=υποχρεωτικά φόρτιση το δεύτερο βράδυ…).

Το πλέον γελοίο, πάντως, είναι το notification led που, παρά τα όσα αντίθετα μου έχουν πει, τελικά διαθέτει!!!!! Είναι τόσο μικρό, σχεδόν όσο το κεφάλι μιας καρφίτσας, που αντιλήφθηκα την ύπαρξή του μετά από δυο μέρες, όταν φορτίζοντας το τηλέφωνο μέσα στο απόλυτο σκοτάδι, είδα μια μικρή κόκκινη κουκίδα πάνω από το ακουστικό!!!!! Εντελώς τραγική υλοποίηση!!! Σκεφτείτε ότι σήμερα το μεσημέρι, είχα το τηλέφωνο σε απόσταση 20 εκατοστών από τα μάτια μου και ούτε καν φαινόταν ότι το led αναβόσβηνε!!! Για την ιστορία, το notification led (ή notification dot καλύτερα!!!) αναβοσβήνει κόκκινο όταν είναι χαμηλή η μπαταρία, ενώ όταν έχεις κάποιο συμβάν τύπου αναπάντητης ή εισερχόμενου e-mail, αναβοσβήνει πράσινο. Κρίμα…

Αυτό, πάντως, που δεν έχω καταφέρει να βρω μέσα στις ρυθμίσεις, είναι ο launcher της Ulefone, που αναφέρεται στην hands-on παρουσίαση του Myphone!!!

Συμπερασματικά…

Θεωρώ ότι είναι ένα καλό τηλέφωνο για τα χρήματά του. Σαφώς και θα το πρότεινα εάν με ρωτούσαν, ενώ στην νυν τιμή των 80€ ίσως να μπορείς να το πεις και value for money στην κατηγορία των 5,5΄΄. Δεν διακρίνεται κάπου ιδιαίτερα, πλην όμως δεν υστερεί και κάπου, ενώ το μεγάλο του προτέρημα είναι η χωρητικότητα της μπαταρίας του.

Υ.Γ.: Off the topic, αλλά η συσκευασία του Gearbest ήταν επιεικώς απαράδεκτη. Για την ακρίβεια, δεν υπήρχε καν συσκευασία!!! Ουσιαστικά, το κουτί του τηλεφώνου ήταν χύμα (δίχως κανένα αφρώδες προστατευτικό!!!) μέσα σε μία σφραγισμένη πλαστική τσάντα της NL Post!!! Ευτυχώς, έφτασε δίχως απρόοπτα…

 

Update: Μετά από μερικές φορτίσεις και για να μιλάμε με αριθμούς, με επιλογή 3g δικτύου και με χρόνο ενεργής οθόνης 4 ώρες και 31 λεπτά, το υπολοιπόμενο της μπαταρίας είναι στο 47%.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...