Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ αντε ρε φιλε να ερθει το ταξιδι σου να μας πεις και απο gps πως ηταν οπως και με ποιο προγραμμα το ειχες... garmin - mls destinator κτλ.
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Οι κλώνοι είναι ίδιοι (ή τουλάχιστον θέλουν να μοιάζουν ιδιοι) μόνο σε εμφάνιση, ούτε από θέμα hardware ούτε από θέμα software είναι ίδιοι με τις γνήσιες συσκευές. Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

γενικα καλυτερα να τους αποφευγεις. Μπορεις να βρεις πολυ καλυτερα κινητα απο κινα σε καλυτερες τιμες απλα δεν θα ειναι ιδια με καποιο γνωστο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γενικα καλυτερα να τους αποφευγεις. Μπορεις να βρεις πολυ καλυτερα κινητα απο κινα σε καλυτερες τιμες απλα δεν θα ειναι ιδια με καποιο γνωστο

 

Εκτός από τους κλώνους των γνωστών κατασκευαστών android...π.χ. έχουν βγει αρκετά S4, S4 mini, S3, Note, One clones, τα οποία είναι σχεδόν ίδια σε εμφάνιση, κατώτερα σε υλικά/συναρμογή/ποιότητα κλπ, επίσης κατώτερα σε specs (εκτός ίσως της οθόνης και της μνήμης, γιατί όλα παίζουν με ΜΤΚ), αλλά επίσης χαμηλότερα και σε τιμή...

Edited by The Ace

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι το πρώτο post στο forum so......be gentle:)

 

απλά έπεσε στα χέρια μου μέσω ενός γνωστού το νέο phablet της Archos 53 platinum

χαρακτηριστικά θα παραθέσω παρακάτω αλλά μου έκανε εντύπωση η ποιότητα κατασκευης του και κυρίως η σταθερότητα

του Android 4.1.2 jelly bean το είχα δύο μέρες ανοιχτό και φορτομένο με πολλά καλούδια, ανοιχτό Bluetooth και wifi και δεν έκανε το παραμικρό κόλλημα.

να διευκρινήσω ότι είμαι εδώ και ένα χρόνο χρήστης του ZTE v970 με rom από τους XDA οπότε μπορώ να πώ δεν είμαι και άσχετος με 2 sim τηλέφωνα.

Στην αρχή μου φάνηκε αρκετά μεγάλο στην πορεία όμως το συνηθήζεις αν σου αρέσουν τα μεγάλα κινιτά,

εγώ πάλι θα προτιμούσα το αντίστοιχο archos 50 platinum με την 5" οθόνη γιατί έχω μάθει σε μικρότερο μέγεθος που να μπαίνει και στην τσέπη. (αυτό όμως έπεσε στα χέρια μου και με αυτό έπαιξα)

Είναι όπως καταλαβαίνεται αρκετά γρύγορο κινιτό, 11500 στο antutu ίσως όχι όσο τα επώνυμα αλλά

και τα 320ευρώ δεν είναι άσχημα που το πήρε ο φίλος.

Στα παιχνίδια δεν έχει lag angry birds starwars & temple run 2

η μπαταρία του που ήταν 2800mha με έβγαλε άνετα 2 μέρες

το μόνο που υστερεί λίγο ίσως είναι οι φωτό που έχουν πολυ κόκο στα 8mp αλλά αν ήθελα φωτογραφική θα έπερνα φωτογραφική όχι κινιτό για αυτές που βγάζω τον γιό μου με το ποδήλατο του μια χαρά είναι.

 

Επειδή έχω ψηθεί ήδη για το κινιτό αν έχεις κανείς πάρει το μικρότερο 5" ας γράψει την άποψη του γιατί από ότι κατάλαβα είναι ίδια με διαφορά στην μπαταρία και την οθόνη και το 5" σίγουρα το θεωρώ πιο βολικό.

είμε μεταξύ αυτού και κάποιου Lenovo από κίνα αλλά γενικώς προτιμώ κάποιο με σταθερό android, Google certified και να σας πώ ότι το συγκεκριμένο χωρίς να το έχει πειράξει ο φίλος ήταν rooted.

 

παρακάτω τα χαρακτηριστικά του

 

SIM 1 2G (GSM/GPRS/ EDGE 900/1800/1900 MHz)

• SIM 2 2G/3G (WCDMA 900/2100)

Data rate • HSDPA 7,2 Mbit/s - HSUPA 5,76 Mbit/s

Operating System • Android 4.1.2 ''Jelly Bean''

CPU • Qualcomm 8225Q Quad Core cortex-A5 @1,2 GHz

RAM • 1 GB

ROM • 4 GB

Expendable memory • Micro SD card up to 64 GB

Weight • 189,9gr

Size • 153,6x78x9,25mm

Battery size • 2800 mAh

Standby Time • 264h

Talk Time • 2G : 21h 3G : 15h

G-sensor • Yes

Proximity sensor • Yes

Ambient light sensor • Yes

GPS • Yes with A-GPS

SAR • MAX SA: Head 0,326 W/Kg, Body 0.749W/Kg

SCREEN

Type • IPS, Multitouch 5x, Capacitive

Size • 5,3'' (13,5 cm)

Colors • 16 Millions

Resolution • 960 x 540 pixel (qHD) 220 DPI

Wide viewing angles • Yes

Glass Type • Full Black laminated process

CONNECTIVITY

Sim Type • Mini Sim

Wifi • Yes with DNLA and UpnP + wifi hotspot

Bluetooth • Yes V3.0 + EDR + A2DP

FM • FM stereo

Audio jack • Yes 3,5 mm

USB • Micro USB 2.0 slot (synch & charge)

CAMERA

Back camera • 8.0 MP with LED flash + Autofocus (BSI sensor)

Front camera • 2.0 MP

Digital Zoom • 8x

Picture modes • Geo-tagging, touch focus, face and smile detection image stabilization, HDR

Video record • Yes 720p

MULTIMEDIA

Video Playback • H.264 up to 720p resolution – 30 fps/ AVI/MP4/3GP

Audio Playback • MP3 , WAV (PCM/ADPCM), AAC, AAC+ 5.13, OGG Vorbis

Photo Viewer • JPEG, BMP, GIF, PNG

Alert type • Vibration, MP3, WAV ringtones

Loudspeaker • Yes

EMAIL

SMS / MMS / EMAIL • Yes

Email protocol • SMTP, POP3, IMAP4, Push Mail

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σε αυτό το review http://www.gizchina.com/2013/09/12/faea-f2s-review/ δε λένε και τα καλύτερα. Ισώς να είναι καλύτερη επιλογή το λίγο ακριβότερο Neo n003.
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ η Dual-Sim δυνατοτηα των S4 Και One με νιαζει και οχι τοσο η τιμη. Δηλαδη αν σε επιδοτησεις δεν απεχουν πολυ θα χτυπαγα. Μιλαμε για μεγαλες διαφορες ομως?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ποιος ο λόγος να πάρεις υποχρεωτικά έναν αμφιβόλου ποιότητας κλώνο; Κοίταξε καλύτερα για κάποιο επώνυμο δίκαρτο κινέζικο από τις πολλές επιλογές που θα βρεις στο παρόν forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ η Dual-Sim δυνατοτηα των S4 Και One με νιαζει και οχι τοσο η τιμη. Δηλαδη αν σε επιδοτησεις δεν απεχουν πολυ θα χτυπαγα. Μιλαμε για μεγαλες διαφορες ομως?

 

Φίλε μου.

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, μην θυσιάσεις την λειτουργικότητα ενος καλού κινέζικου κινητου για την fake εμφάνιση του κλώνου.

Υπάρχουν πολύ καλές εταιρίες όπως Zopo, xiaomi, Ηuawei, Zte, lenovo, που βγάζουν ΠΟΛΥ τίμια τηλέφωνα σε ΠΟΛΥ καλές τιμές.

Απο ΖΤΕ που έχω εμπειρία με 10 διαφορετικες συσκευές και μοντέλα, το ένα ήταν καλύτερο απο το άλλο.

Ψάξου λίγο πριν αποφασίσεις. Εξ άλλου Αν πάρεις "επώνυμο" κινέζικο θα βρεις εδω στο φορουμ βοήθεια και υποστήριξη και -σημαντικότατο- οδηγίες root, roms , βελιτώσεις αναβαθμίσεις κλπ. Τον κλώνο όπως θα τον πάρεις, έτσι θα μείνει. :blink:

Link to comment
Share on other sites

zopo ,lenovlo,zte για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Ναι μεν ακριβοτερα απο το αλλα κινεζικα αλλα σαφως καλλιτερα.no-name κλωνους ειναι σα να βαζεις το χερι σε σακουλα και να τραβας ενα κινητο και οτι κατσει.Αν σου βγαλεκι προβλημα ο κλωνος πρακτικα δε θα μπορεις να κανεις τιποτα.Αν σου βγαλει προβλμα ενα επωνυμο κινεζικο πανω-κατω κατι θα βρεις να κανεις καθως υπαρχουν forum,αναβαθμισεις.,rom και γενικοτερα πολλοι ανθρωποι απο ελλαδα και εξωτερικο που αγοραζουν αυτα τα κινητα.ΤΗL,zopo,lenovo zte ειναι καλα.Δεν ειναι βεβαια samsung αλλα για 200 -250 euro στεκοντε με αξιοπρεπεια.Με λιγα λογια επειδη την εχω πατησει στο παρελθον μακρια απο φτηνο-φτηνιαρικο κινεζικο.θα σου βγει κανα 50αρικο πιο οικονομικο στο τελος ομως θα κλαις τα λεφτα σου...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και πολλά λες, με 150 - 200€ το πολύ, παίρνεις αξιοπρεπέστατη συσκευη από τα κινέζικα επώνυμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To xiaomi εχω ακουσει ειναι κορυφαιο. Υπαρχει σε δικαρτο, και γενικτοερα αυτα το φερνεις ευκολα ή παραγγελνεις απο κινα και περιμενεις 3+ βδομαδες?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι παντα αναλογα τι θα δωσεις και ποσο εχεις ψαξει το θεμα. Υπαρχουν κλωνοι που ειναι για πεταμα, υπαρχουν και κλωνοι ομως που ειναι εφαμιλλοι των γνησιων.

Προσωπικα εχω φερει κλωνο του S4 mini διπυρηνο και τον χρησιμοποιω ως προσωπικη μου συσκευη (κι εγω και αρκετοι φιλοι μου) και το κινητο -για τα χρηματα του παντα- απλα δεν υπαρχει. Αν εξαιρεσουμε την καμερα που ειναι μετρια κατα τα αλλα κοιταζει στα ματια ανετα κινητα επωνυμα υπερδιπλασιας ή ακομα και τριπλασιας αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το εχει αγορασει κανειs http://www.orientdeal.com/tengda-gt-i9500l-smartphone-android-4.2-mtk6572-1.2ghz-5.0-inch-gps-wifi-12.0mp-white.html 79.75 με 2 γιγα ραμ και 12 mp καμερα ........

Model Tengda GT-I9500L

Band GSM 850/900/1800/1900MHz

Sim Card Single SIM Card Single Standby (micro SIM card)

Service Provide Unlocked

Style Bar

Color White

Shell Material Plastic

System

OS Android 4.2.2

CPU MTK6572, Cortex A7 dual core, 1.2GHz

ROM 4GB

RAM 2GB

Screen

Display Size 5.0 Inch

Type TFT, capacitive touch screen

Resolution 960 x 540 pixels

Screen Color 260K Colors

Support Format

Ringtones Type Polyphonic/MP3

Audio File Format MP3/WAV/AMR/AWB

Video File Format 3GP/MPEG4

Image File Format JPEG/BMP/GIF/PNG/GIF

E-book Format TXT/CHM/DOC/HTML

FM Radio Yes, earphone needed

Earphone Port 3.5mm

Card Extend Support TF card up to 16GB extended

Data Transfer & Connectivity

Data transfer USB/Bluetooth

Mobile internet WAP/WiFi

General

Camera/Picture Resolution Dual Cameras, 2.0MP front camera, 12.0MP back camera with flashlight and auto focus,

up to 4000×3000 pixels resolution

Language English, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Cestina, Deutsch, Espanol, Filipino, French,

Italiano, Magyar, Nederlands, Portuguese, Romana, Vietnamese, Turkish, Greek, Russian,

Hebrew, Arabic, Persian, Thai, Simplified/Traditional Chinese

Phonebook 500

Message SMS/MMS

Input Handwrite/Keypad

TV No

GPS Yes, built in, also support A-GPS

With EPO assistance to speed up postioning

JAVA No

WIFI Yes, 802.11 b/g/n

Bluetooth Bluetooth 2.0

Gravity Sensor Yes

Multi-Touch Yes, 2 point touch

Dimensions 136 x 70 x 8mm/5.35 x 2.76 x 0.31 inch

Net Weight(Including battery) 138g

Standby Time About 2~3 days

Other Feature WiFi, GPS, FM, Bluetooth, Ebook, Email, Messaging, Wallpapers, Calendar, Calculator,

Clock, Camera, Play Store, Tethering & portable hotspot, etc

Package

Size 150 x 80 x 53mm/5.9 x 3.1 x 2.1 inch

Weight 318g

Accessories 2 x 2600mAh Battery

1 x Earphone

1 x USB Cable

1 x Charger

1 x User Manual(English-Russian-Spanish-German)

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εχει γινει λαθος η ραμ ειναι 512 η τιμη ειναι λαθος
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

5.0" OGS FHD IPS Multi Point touch capacitive screen 1920x1080 pixels

MTK6589T Quad Core 1.5GHz

Android 4.2 Operating System

2GB RAM 32GB ROM

Front 8.0MP Back 13.0MP Dual Camera

GSM 900/1800/1900MHz / 3G: WCMDA 900/2100MHz

Dual Sim Dual Standy

A-GPS/Bluetooth/Wifi/2100mAh Battery

Dimensions 140x 70.5 x 8.3mm

 

http://i01.i.aliimg.com/img/pb/318/585/794/794585318_029.jpg

 

http://www.gizmochina.com/2013/09/15/review-amoi-big-v-series-ii-a920w-android-smartphone/

http://www.minideal.net/new-amoi-a920w-smartphone-with-5inch-ogs-fhd-ips-1920x1080p-ram-2gb-rom-32gb.html

 

Το πρώτο κομψό και σχετικά λεπτό amoi που βλέπω, λογικά θα είναι και αξιόλογη υλοποίηση του MTK6589T 2/32GB , δεδομένης της καλής φήμης της εταιρίας και του δοκιμασμένου N828. Το έχει παραγγείλει κανείς?

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πανεμορφο κινητο απο την ποιοτικοτατη ΑΜΟΙ.Οταν πεσει η τιμη του σε κανα 6μηνο θα το χτυπησω.

Παρτε και ενα βιντεο που τα λεει αναλυτικα και ξεκαθαρα. :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=IWu02vA6Tdo

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

οκ αντε ρε φιλε να ερθει το ταξιδι σου να μας πεις και απο gps πως ηταν οπως και με ποιο προγραμμα το ειχες... garmin - mls destinator κτλ.

 

Και εγένετο GPS!! :p . Και όμως δουλεύει!! Αφού ακολούθησα τις οδηγίες από αυτό το βίντεο

και το δοκίμασα σε ginius δεν μου δούλεψε. Έβγαζε ασυναρτησίες οπότε και άλλαξα πρόγραμμα (έβαλα το sygic free trial) αλλά και έκανα όλη την διαδικασία από την αρχή. Την μοναδική αλλαγή που έκανα σύμφωνα με το βίντεο είναι ότι στο engineer mode στο location πείραξα και το location based service. Όταν πείραξα και το τελευταίο και μπήκα στο αμάξι, ενεργοποίησα το gps και δούλεψε! Δεν έχασε καθόλου το σήμα εκτός απ όταν ήμουν μέσα σε καράβι (έχανε κάποιες φορές τον προσανατολισμό του). Στην Αθήνα δούλεψε κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα. Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι να το πάω κέντρο ανάμεσα σε μεγάλα κτίρια για να δω αν χάνει σήμα.
XIAOMI Mi 5s Plus
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπω συνέχεια, τελικώς μήπως το έχει και κανένας άλλος γιά να μας πεί τι ρόλο παίζει;;; :blink:
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εβαλες αλουμινοχαρτο και το σιλοτειπ; Ή αυτο δε χρειαστηκε καν να το κανεις;
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εβαλες αλουμινοχαρτο και το σιλοτειπ; Ή αυτο δε χρειαστηκε καν να το κανεις;

 

Αυτό είναι για το wifi.

XIAOMI Mi 5s Plus
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο φαινεται κ μαζεμενο για 5ιντσο. Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το Jiayu G4 Advanced. Γνωριζοντας οτι το Jiayu εχει θεμα με το gps το οποιο ουσιαστικα δε λυνεται (μιλαω παντα για το thick) σκεφτομαι να παραγγειλω το amoi. Σε περιπτωση που καποιος το παρει στα χερια του περιμενουμε εντυπωσεις καθως φαινεται πολυ δυνατο αλλα κραταω μια πισινη για την μπαταρια.

2100 mAh ειναι καλα γενικα αλλα για 5 ιντσες 1080p οθονη δεν ειμαι σιγουρος...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
για 5 ιντσες 1080p οθονη δεν ειμαι σιγουρος...

 

Δυστυχώς αυτή η μόδα δεν έχει να προσφέρει κάτι το ουσιαστικό σε αυτό το μέγεθος οθόνης. Κουράζει τη cpu και καταναλώνει ram χωρίς λόγο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι το θέμα έχει πεθάνει...δεν το έχει πάρει κανένας τελικά? Το έχει στο pandawill 180$ που νομίζω είναι καλή τιμή για τα χαρακτηριστικά του και η UMI φαίνεται αξιόπιστη σαν εταιρία (ή κάνω λάθος?). Επίσης ένα αρνητικό που βλέπω είναι ότι δε φαίνεται να έχει υποστήριξη με custom roms κτλ με ένα γρήγορο ψάξιμο που έχω κάνει. Αν το έχει πάντως κάποιος θα ήθελα πολύ να μάθω εντυπώσεις.

 

http://www.pandawill.com/umi-s1-smart-phone-android-42-mtk6589-quad-core-50-inch-hd-screen-1g-8g-white-p76032.html

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα αν και φοβαμαι πως δεν ειναι ακριβως μοδα με την εννοια οτι δεν το βλεπω να περναει αφου ολο και περισσοτερες συσκευες εχουν τετοιες οθονες.

 

Το συγκεκριμενο κινητο παντως ειναι λιγο κινητο φαντασμα, δεν υπαρχουν πολλες φωτογραφιες, βιντεο, ισως ειναι πολυ φρεσκο..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...