Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα !

Ψάχνονται για κινητό στην κατηγορία του f3 αλλά διαβάζω διάφορα εδώ πέρα....

Θα ήθελα να έχει αξιοπρεπείς κάμερες.... Λέτε καλύτερα το note 10 η κανένα oneplus ;

Ποια η γνώμη σας ; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το άσχημο που διαβάζω και για το rm note 10 κ για το F3 που έχουν πρόβλημα με τον proximity sensor και μπορεί είτε να πατάς touch keys με το αυτί σου, ή να απαντάς κλήσεις καταλαθως όταν το έχεις σε τσέπη κτλ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να το πάρω όσο ποιο φθηνα γίνεται; Το βρήκα στο gshopper από Γερμανία όλα κομπλε με acs στα 260€. Υπάρχει καπου φθηνότερα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω χωρίσει το κινητό σε δυο μέρη Α και Β 

το πρώτο μέρος το ανοίγω με δακτύλικο αποτύπωμα 

το δευτερο με κωδικό..

πως μπορώ να τα αλλάξω εντελώς αντίθετα 

στο πρωτο μερος να ανοιγει με κωδικο και το δευτερο με δακτυλικο αποτύπωμα  

Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2021 at 1:51 ΠΜ, kostas123464 said:

Που μπορώ να το πάρω όσο ποιο φθηνα γίνεται; Το βρήκα στο gshopper από Γερμανία όλα κομπλε με acs στα 260€. Υπάρχει καπου φθηνότερα;

Η τιμή είναι λολύ καλή αλλά το εμπιστεύεσε το μαγαζί;

Αν ψάχνεις για κάτι φτηνό πήγενε για το X3 Pro που είναι ένα κατοστάρικο φθηνότερο

Link to comment
Share on other sites

και στο bangwood υπάρχει και λήγει σήμερα η προσφορά. (~317 το 8/256).

Αλλά με έχει φοβίσει η κάμερα και τα προβλήματα με proximity sensor (θέλω σχετικά καλή κάμερα).

Link to comment
Share on other sites

Όσους παρατηρώ με Xiaomi την ώρα που μιλάνε στο τηλέφωνο έχουν αναμμένη οθόνη. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Με το NFC τι παίζει ;;; Δουλεύει κανονικά ;;

Θέλω να πάρω το F3 αλλά διαβάζω διάφορα για μη λειτουργικό NFC...

 

Τα φώτα σας παρακαλώ οι κάτοχοι γιατί θέλω να προχωρήσω άμεσα σε αγορά...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mikes8 said:

Παιδιά καλησπέρα! Με το NFC τι παίζει ;;; Δουλεύει κανονικά ;;

Θέλω να πάρω το F3 αλλά διαβάζω διάφορα για μη λειτουργικό NFC...

 

Τα φώτα σας παρακαλώ οι κάτοχοι γιατί θέλω να προχωρήσω άμεσα σε αγορά...

Εμένα κανονικά δουλεύει με την εφαρμογή της Πειραιως μια χαρά κάνω ανέπαφες συναλλαγες δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Mikes8 said:

Παιδιά καλησπέρα! Με το NFC τι παίζει ;;; Δουλεύει κανονικά ;;

Θέλω να πάρω το F3 αλλά διαβάζω διάφορα για μη λειτουργικό NFC...

 

Τα φώτα σας παρακαλώ οι κάτοχοι γιατί θέλω να προχωρήσω άμεσα σε αγορά...

Το ίδιο και σε εμένα. Με την εφαρμογή της alpha κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2021 at 9:33 ΜΜ, stef31nos said:

Γινεται να κανουμε την Gcam κυρια καμερα για το φ3?Defalt camera?

Εγώ προσωπικά δεν παρατήρησα σημαντικές διαφορές με gcam στην περίπτωση του f3 συνεπώς θα μείνω με τη στοκ προς το παρόν

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει βάλει τη custom eu.rom να μας πει διάφορες από τη στοκ.

Ο proximity sensor φτιάχνει εντελώς;

Ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά;

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Vangie said:

Κάποιος που να έχει βάλει τη custom eu.rom να μας πει διάφορες από τη στοκ.

Ο proximity sensor φτιάχνει εντελώς;

Ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά;

Επίσης δεν είχα ποτέ μου xiaomi που να δουλεύει σωστά ο proximity sensor και σε κάθε thread η ίδια κουβέντα..

Απλά σβήστε την οθόνη..

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Just now, qsis said:

Επίσης δεν είχα ποτέ μου xiaomi που να δουλεύει σωστά ο proximity sensor και σε κάθε thread η ίδια κουβέντα..

Απλά σβήστε την οθόνη..

Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το συγκεκριμένο θέμα (proxiimity sensor), από τότε που θυμάμαι να έχω κινητό, αλλά πλέον ασχολούμαι.

Οκ δεν είναι φοβερό το πρόβλημα, αλλά εκνευρίζει κάποιες φορές.

Το χειροκίνητο σβήσιμο θέλει συνήθεια, θα προτιμούσα να απενεργοποιώ τη λειτουργία του σένσορα για να κλείνω την οθόνη όπως λες χειροκίνητα. 

Anyway, θέλω να μάθω περισσότερα για την custom eu.com αν αξίζει. Ξέρω ότι μπορείς να έχεις και καταγραφή κλήσεων για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, qsis said:

Εγώ προσωπικά δεν παρατήρησα σημαντικές διαφορές με gcam στην περίπτωση του f3 συνεπώς θα μείνω με τη στοκ προς το παρόν

Αυτο βλεπω και εγω με οσες δοκιμασα μην σου πω πως ολες οι αλλες εκτος της στοκ καμερας βγαινουν πιο σκοτεινες οι φωτος...

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, stef31nos said:

Αυτο βλεπω και εγω με οσες δοκιμασα μην σου πω πως ολες οι αλλες εκτος της στοκ καμερας βγαινουν πιο σκοτεινες οι φωτος...

Επειδή είχα συγγενικό αισθητήρα στο πιο αδύναμο a3 εκεί ήθελα gcam που έκανε τρελή διαφορά σε σχέση με τη στοκ αλλά εκανε χίλιες ώρες για το processing

Εδώ που δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα γιατί είναι πολυ δυνατός ο επεξεργαστής το λογισμικό της κάμερας δουλεύει σωστά

Στις πιο αδύναμες συσκευές προφανώς δεν γίνεται αυτό για να μην κάνεις πόσα δευτερόλεπτα χρειάζονται να δεις τη φωτογραφία που τράβηξες ακόμα και αν έχεις καλό αισθητήρα

Με το λογισμικό της google που κάνει δουλειά ή είναι βαρύ ακόμα και τα pixel με τον 765 αργούν λιγάκι, διαφορετικά δεν είναι και τόσο δύσκολο πλέον ακόμα και για την xiaomi που κάποτε είχε χάλια λογισμικό να εκμεταλλευτεί όσο το δυνατόν καλύτερα το hardware.

Το θέμα στο Poco είναι ότι δεν έχουμε το κορυφαίο hardware αλλά θέλω να πιστεύω ότι όλοι συνειδητά καναμε αυτή την υποχώρηση για την τιμή και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.

Για εμένα μια χαρά είναι οι φωτογραφίες και ο επεξεργαστής βοηθάει πολύ σε αυτό αν συγκρίνω με το α3 που νομίζω ότι είχε και την πιο καλή έκδοση (που θεωρητικά μπορουσε και 4Κ 60 αλλά στη πράξη ούτε για πλάκα) αλλά με τον sd 665 δεν μπορούσες να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα ο,τι gcam και να έβαζες. Εκεί είχες πολύ καλό για τα λεφτά αποτέλεσμα, αλλά πλέον παρατηρώ ότι και ο επεξεργαστής παίζει πολυ σημαντικό ρόλο

 

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Vangie said:

Κάποιος που να έχει βάλει τη custom eu.rom να μας πει διάφορες από τη στοκ.

Ο proximity sensor φτιάχνει εντελώς;

Ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά;

Ο proximity δουλεύει μια χαρά με την eu rom. Όπως και η φωτεινότητα κάτω από τον ήλιο δεν έχει θέμα εκεί που με official χαμηλωνε η φωτεινότητα της οθόνης ξαφνικά με αποτέλεσμα να μη φαίνεται τίποτα στην οθόνη. 

Διάφορες είναι ο Dialer, η εφαρμογή μηνυμάτων που είναι της xiaomi και όχι της google. 

Γενικά με την eu είναι πιο smooth το τηλέφωνο και με ελάχιστο Green tint εως καθόλου πια. 

Μιλάω για eu weekly που είναι πιο μπροστά γενικά και διορθώνει πιο γρήγορα τυχόν bugs 

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, minotavros said:

Ο proximity δουλεύει μια χαρά με την eu rom. Όπως και η φωτεινότητα κάτω από τον ήλιο δεν έχει θέμα εκεί που με official χαμηλωνε η φωτεινότητα της οθόνης ξαφνικά με αποτέλεσμα να μη φαίνεται τίποτα στην οθόνη. 

Διάφορες είναι ο Dialer, η εφαρμογή μηνυμάτων που είναι της xiaomi και όχι της google. 

Γενικά με την eu είναι πιο smooth το τηλέφωνο και με ελάχιστο Green tint εως καθόλου πια. 

Μιλάω για eu weekly που είναι πιο μπροστά γενικά και διορθώνει πιο γρήγορα τυχόν bugs 

Σε ευχαριστώ.

Έχουμε κάποιο λινκ για οδηγό; Έχω ψάξει έχω βρει διάφορα, αλλά αν έχεις ακολουθήσει έναν οδηγό και είσαι εντάξει προτιμώ να ακολουθήσω κι εγώ τον ίδιο. 

Ξέρω ότι για αρχή πρέπει να ξεκλειδώσω bootloader; θέλει μια εφαρμογή της Xiaomi και το συνδέεις στο pc το κινητό για να το ξεκλειδώσεις, σωστά; 

Τη 1η φορα χάνω όλα τα δεδομενα μου σωστά; 

Τα Google όλα δουλεύουν άψογα σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Vangie said:

Σε ευχαριστώ.

Έχουμε κάποιο λινκ για οδηγό; Έχω ψάξει έχω βρει διάφορα, αλλά αν έχεις ακολουθήσει έναν οδηγό και είσαι εντάξει προτιμώ να ακολουθήσω κι εγώ τον ίδιο. 

Ξέρω ότι για αρχή πρέπει να ξεκλειδώσω bootloader; θέλει μια εφαρμογή της Xiaomi και το συνδέεις στο pc το κινητό για να το ξεκλειδώσεις, σωστά; 

Τη 1η φορα χάνω όλα τα δεδομενα μου σωστά; 

Τα Google όλα δουλεύουν άψογα σωστά; 

Εγω ξεκίνησα από εδώ 

https://xiaomi.eu/community/threads/guide-alioth-how-to-install-xiaomi-eu-rom-for-xiaomi-redmi-k40.60379/

Ναι τα Google services δουλεύουν κομπλέ. 

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, minotavros said:

Εγω ξεκίνησα από εδώ 

https://xiaomi.eu/community/threads/guide-alioth-how-to-install-xiaomi-eu-rom-for-xiaomi-redmi-k40.60379/

Ναι τα Google services δουλεύουν κομπλέ. 

Εγώ κοίταζα αυτό σήμερα.

https://xiaomi.eu/community/threads/how-to-install-xiaomi-eu-rom-for-redmi-k40-poco-f3-using-twrp.61851/

Έχει ακολουθήσει κάποιος άλλος τον οδηγό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Vangie said:

Εγώ κοίταζα αυτό σήμερα.

https://xiaomi.eu/community/threads/how-to-install-xiaomi-eu-rom-for-redmi-k40-poco-f3-using-twrp.61851/

Έχει ακολουθήσει κάποιος άλλος τον οδηγό αυτό;

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να κάνει backup όλων των δεδομένων από το κινητό μας στο PC;

Βλέπω ότι της Xiaomi το Mi Suite δεν αναγνωρίζει το κινητό. Είμαι με windows 10.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, minotavros said:

Εγω ξεκίνησα από εδώ 

https://xiaomi.eu/community/threads/guide-alioth-how-to-install-xiaomi-eu-rom-for-xiaomi-redmi-k40.60379/

Ναι τα Google services δουλεύουν κομπλέ. 

Τα δεδομένα χάνονται μόνο κατά το ξεκλείδωμα του bootloader αν έχω καταλάβει σωστά; Μετα σε κάθε update δε χάνονται έτσι; 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
51 minutes ago, Vangie said:

Τα δεδομένα χάνονται μόνο κατά το ξεκλείδωμα του bootloader αν έχω καταλάβει σωστά; Μετα σε κάθε update δε χάνονται έτσι; 

Σωστά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...