Jump to content

Redmi Note 10 / Pro


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερετε οι κάτοχοι αν έχει προεγκατεστημενο tempered glass ή απλή μεμβράνη; Γιατί δεν είμαι σίγουρος και εννοείται χωρίς γυαλί δεν βγαίνει από το κουτί... Ακόμη θυμάμαι, πρώτη μέρα με το αθάνατο RN3 PRO, και το περιεργαζόμουν κ λέω "δε βάζω τζαμακι πρώτα" και μετά από μιά ώρα μου έπεσε και έσπασε (το τζαμακι ευτυχώς). Η amoled είναι τσουχτερή....
Link to comment
Share on other sites

Άντε, τόσο χάλια είναι; Ο από πάνω φίλος δεν έχει κανένα θέμα έγραψε, εκτός της οθόνης που ίσως να θέλει κάποια ρύθμιση.

Με λίγα λόγια, καλά κάθομαι στα αυγά μου εγώ με το 8άρι! ;)

εγω δεν εχω κανενα θεμα απολυτως ...εκτος απο τον nova που δεν δουλευει ολα τα αλλα ειναι ρολοι ! :) το εχω καταχαρει το κινητακι

Link to comment
Share on other sites

απαγορευται από ευρωπαϊκή ένωση

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Δεν ισχύει αυτό. Απαγορεύεται η ηχογράφηση κάποιου χωρίς την άδειά του.

Απλά η google έχει επιλέξει να αφαιρέσει την δυνατότητα μέσα από το dialer (και το API), οπότε δεν είναι εγκατεστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε οι κάτοχοι αν έχει προεγκατεστημενο tempered glass ή απλή μεμβράνη; Γιατί δεν είμαι σίγουρος και εννοείται χωρίς γυαλί δεν βγαίνει από το κουτί... Ακόμη θυμάμαι, πρώτη μέρα με το αθάνατο RN3 PRO, και το περιεργαζόμουν κ λέω "δε βάζω τζαμακι πρώτα" και μετά από μιά ώρα μου έπεσε και έσπασε (το τζαμακι ευτυχώς). Η amoled είναι τσουχτερή....

Απλή μεμβράνη

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται η ηχογράφηση κάποιου χωρίς την άδειά του
το ίδιο είναι ,έχεις δει κανένα κλέφτη να σε ρωτάει πριν σε κλέψει

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Πηρα το Redmi Note 10 δωρο στη μητερα μου και μου ειπε οτι δεν υπαρχει αυτοματη ηχογραφηση κλησεων (απο τη μαμα) οπως ειχε το προηγουμενο της Redmi Note 6 Pro.

 

Σταματησε να το προσφερει η Xiaomi;

Είναι της Google ο dialer γι αυτό. Στο 6 ήταν της Xiaomi.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο είναι ,έχεις δει κανένα κλέφτη να σε ρωτάει πριν σε κλέψει

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Δεν είναι καθόλου το ίδιο. Αλλιώς ούτε οι πάροχοι θα ηχογραφούσαν τις συνομιλίες, ούτε θα υπήρχαν νόμιμα τρίτες εφαρμογές που παρέχουν δυνατότητα ηχογράφησης κλήσης.

Είναι σαν να λες ότι απαγορεύεται το σεξ, επειδή πρέπει να είναι συναινετικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου το ίδιο. Αλλιώς ούτε οι πάροχοι θα ηχογραφούσαν τις συνομιλίες, ούτε θα υπήρχαν νόμιμα τρίτες εφαρμογές που παρέχουν δυνατότητα ηχογράφησης κλήσης.

 

Είναι σαν να λες ότι απαγορεύεται το σεξ, επειδή πρέπει να είναι συναινετικό.

οι πάροχοι σε ρωτάνε οι κλέφτες όχι ,και αν τους πεις όχι δεν το συνεχίζουν, και είναι πολύ καλό αυτό διότι μπορείς να κάνεις για παραδειγμα ασφαλεία αυτοκινήτου προφορικά ....όπως στην anytime με απόλυτη ασφάλεια όπου βέβαια σε ρωτανε 100 φορές για σιγουριά ότι έχεις καταλάβει τους όρους και συμφωνείς με αυτούς!!!

ο κάθε τυχάρπαστος σε ρωτάει?πολύ καλά έκανε η google και το αφαίρεσε για μένα

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε καποιο καλο app για να εχουμε ηχογραφηση των κλησεων τωρα που δεν το δινει εργοστασιακα;

Εγώ καμιά δεκαριά εφαρμογές που έψαξα, καμία δεν λειτούργησε. Αν δεν μας δώσει η Xiaomi το δικό της, δεν βλέπω να έχουμε ηχογράφηση κλήσεων.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

χωρίς τα API της google δεν πας πουθενά δώσει δεν δώσει η xiaomi μην λέτε ότι να ναι

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

3d474215a3e78fe8c0e645c82ca7a94e.jpg

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Νεος κάτοχος από σήμερα του rn10 pro.Με το που την άνοιξα ,έκανε και το μεγάλο update στην 12.5.1.Προς το παρόν είμαι στο στήσιμο και όλα δείχνουν καλά.Απο αυτά που πρόλαβα να δώ,βλέπω μια πολύ ωραία οθόνη και έναν αρκετά καλό στερεοφωνικό και δυνατό ήχο!Ενεργοποίησα και την aod για μόνιμη παρουσία μέσα από το μενού προγραμματιστών και όλα καλά.Για ότι νεότερο μιλάμε.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα δημιουργήθηκε καθαρά για το συγκεκριμένο μοντέλο,λόγω ότι στο προηγούμενο νήμα (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=488640&page=21) γινότανε ένα μεγάλο μπέρδεμα επειδή είχε μέσα διάφορες συσκευές!Σχολιάζουμε καθαρά για την συσκευή του τίτλου,ευχαριστώ!

 

Redmi note 10 Pro

 

Χρώματα:onyx Gray-Glacier Blue-Gradient Bronze

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

 

Οθόνη: 6.67 ιντσών AMOLED DotDisplay, αναλογίας 20:9, ανάλυσης 2400×1080 pixels, με 120Hz refresh rate & 240Hz touch sampling rate, DCI-P3, HDR10, Corning Gorilla Glass 5 •*Επεξεργαστής: Octa-core Qualcomm Snapdragon 732G (8 nm) με 2xKryo 470 Gold@2.3GHz & 6xKryo 470 Silver@1.8GHz, GPU Adreno 618 •*Μνήμη: 6GB ή 8GB RAM (LPDDR4X) •*Αποθηκευτικός*χώρος: 64GB ή 128GB UFS 2.2 (αναλόγως της έκδοσης) επεκτάσιμα με κάρτα microSDXC •*Κάμερα: Τετραπλή κύρια κάμερα με LED φλας, 108MP (μέγεθος αισθητήρα 1/1.52”, 0.7μm pixel ή 2.1μm pixel σε 9-in-1 Super Pixel mode) με ευρυγώνιο 6P φακό f/1.9, dual pixel PDAF + 8MP με υπερευρυγώνιο φακό 118ο, f/2.2 + 5MP macro f/2.4 AF + 2MP αισθητήρας βάθους f/2.4, video 4K@30fps, 1080p@60fps και selfie camera 16MP με f/2.45, video 1080p@30fps, 720p@120fps •*Συνδεσιμότητα: 802.11 a/b/g/n/ac (dual band), Bluetooth 5.1, NFC •*Extras: A-GPS/GLONASS/BDS, USB Type-C 2.0 OTG, οπτικός αισθητήρας δαχτυλικού αποτυπώματος στο πλάι, υπέρυθρες, FM radio, δυο στερεοφωνικά ηχεία, 3.5mm υποδοχή ακουστικών, IP53 προστασία από νερό και σκόνη •*Δίκτυο: 4G* •*Μπαταρία: 5.020mAh (με 33W ταχυφορτιστή στη συσκευασία)* •*Λειτουργικό: Android 11 •*Διαστάσεις: 164×76,5×8,1 χιλ. •*Βάρος: 193 γρ.

 

και εδώ :

NETWORKTechnologyGSM / HSPA / LTE2G bandsGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 23G bandsHSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 21004G bands1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32, 38, 40, 41SpeedHSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A

(CA)

 

LAUNCHAnnounced2021, March 04StatusAvailable. Released 2021, March 24

 

BODYDimensions164 x 76.5 x 8.1 mm (6.46 x 3.01 x 0.32 in)Weight193 g (6.81 oz)

 

BuildGlass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frameSIMDual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)*IP53, dust and splash protection

 

DISPLAYTypeAMOLED, 120Hz, HDR10, 450 nits (typ), 1200 nits (peak)Size6.67 inches, 107.4 cm2*(~85.6% screen-to-body ratio)Resolution1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density)ProtectionCorning Gorilla Glass

 

5PLATFORMOSAndroid 11, MIUI 12

 

ChipsetQualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm)CPUOcta-core (2x2.3 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver)GPUAdreno 618MEMORYCard slotmicroSDXC (dedicated slot)Internal64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM*UFS 2.2MAIN

 

CAMERAQuad108 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.52", 0.7µm, dual pixel PDAF

8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm

5 MP, f/2.4, (macro), AF

2 MP, f/2.4, (depth)FeaturesLED flash, HDR, panoramaVideo4K@30fps, 1080p@30/60fpsSELFIE CAMERASingle16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06", 1.0µmFeaturesPanoramaVideo1080p@30fps, 720p@120fpsSOUND

 

LoudspeakerYes, with stereo speakers3.5mm jackYes*24-bit/192kHz audioCOMMSWLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspotBluetooth5.1, A2DP, LEGPSYes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDSNFCYes (market/region dependent)Infrared portYesRadioFM radioUSBUSB Type-C 2.0, USB On-The-GoFEATURESSensorsFingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compassMessagingSMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IMBrowserHTML5BATTERYTypeLi-Po 5020 mAh, non-removableChargingFast charging 33W, 59% in 30 min (advertised)MISCColorsOnyx Gray, Glacier Blue, Gradient BronzeModelsM2101K6G

 

 

SAR1.09 W/kg (head) * * 1.06 W/kg (body) * *SAR EU0.60 W/kg (head) * * 0.99 W/kg (body) *

 

 

*Price$ 279.00 / £ 249.00 / € 279.00TESTSPerformanceAnTuTu: 295442 (v8)

GeekBench: 1780 (v5.1)

GFXBench: 16fps (ES 3.1 onscreen)DisplayContrast ratio: Infinite (nominal)CameraPhoto*/*VideoLoudspeaker-25.7 LUFS (Very good)Battery lifeEndurance rating 118h

 

Link:https://www.techpress.gr/index.php/archives/158869

 

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-redmi-note-10-pro

 

https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_10_pro-ampp-10662.php

2a3c0a8dda48995cb7a469510eb376b9.jpgc022628bf650c0977d2b05f8851a4c36.jpg6106caea0911d3bfdfd5015b232ea04c.jpg18dec60d6a884d03dd4e27d92dc10d7d.jpg

 

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω σαν νέος κάτοχος της συσκευής και λέω αυτά που μου άρεσαν και αυτά που δεν μου άρεσαν προς το παρών ,γιατί την έχω μόνο μια ημέρα την συσκευή.Καταρχήν με το που την άνοιξα πήρε ένα μεγάλο update την 12.5.1.Απο οθόνη αρκετά ευχαριστημένος λόγω amoled ,από ηχεία επίσης αρκετά ευχαριστημένος λόγω stereo και dolby atmos.Ολα κυλάνε καλά και σχετικά γρήγορα και θα επανέλθω για τυχόν προβλήματα.Αυτά που δεν μου άρεσαν είναι ότι ενώ έχει aod λόγω amoled ,για κάποιον πάρα πολύ περίεργο λόγω οι Κινέζοι δεν σου δίνουν καμία επιλογή πέρα από τα 10 δεύτερα.. τρελο;Τελείως!Διορθώνεται με την απενεργοποίηση από το μενού προγραμματιστών αλλά είναι γελοίο το θέμα και έπρεπε να έχει επιλογές!Ένα άλλο που παρατήρησα ,είναι ότι κάνει έναν θόρυβο όταν το χτυπάς στο πάνω μέρος και δεν ξέρω από που προέρχεται...άλλοι λένε ότι είναι το δαχτυλίδι της κυρίας κάμερας,δεν ξέρω!Αυτά προς το παρόν και καλή αρχή για το νήμα και την πανέμορφη συσκευή μας.
Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους!Τα τεχνικα χαρακτηριστικα του μοντελου...Ευχαριστουμε και καλοριζικο....Η θηκη που εχει μεσα η συσκευασια προστατευει τις καμερες επαρκως?? Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους!Τα τεχνικα χαρακτηριστικα του μοντελου...Ευχαριστουμε και καλοριζικο....Η θηκη που εχει μεσα η συσκευασια προστατευει τις καμερες επαρκως??
Καλημέρα φίλε και ευχαριστώ ,εμένα μια χαρά μου φάνηκε και προς το παρόν είμαι με αυτήν!Έχει και δόντι γύρω γύρω που προεξέχει ,αν το αφήσεις κάτω δεν ακουμπάνε οι κάμερες.Το καλό είναι ότι έχει και στις γωνιές ενίσχυση,οπότε την θεωρώ αρκετά καλή θήκη τουλάχιστον για αρχη!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε και ευχαριστώ ,εμένα μια χαρά μου φάνηκε και προς το παρόν είμαι με αυτήν!Έχει και δόντι γύρω γύρω που προεξέχει ,αν το αφήσεις κάτω δεν ακουμπάνε οι κάμερες.Το καλό είναι ότι έχει και στις γωνιές ενίσχυση,οπότε την θεωρώ αρκετά καλή θήκη τουλάχιστον για αρχη!

 

Τέλεια...Ευχαριστω.Κι εγω ψηνομαι να φυγω απο Χ3 nfc,και να ερθω εδω,αλλα περιμενω να δω λιγο πως θα τρεξει το κινητο....Μεγαλο προσον παντως η Amoled,αλλά και η 108 καμερα....Επισης με εχει κουρασει το βαρος και ο ογκος του Χ3...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια...Ευχαριστω.Κι εγω ψηνομαι να φυγω απο Χ3 nfc,και να ερθω εδω,αλλα περιμενω να δω λιγο πως θα τρεξει το κινητο....Μεγαλο προσον παντως η Amoled,αλλά και η 108 καμερα....Επισης με εχει κουρασει το βαρος και ο ογκος του Χ3...
Κοίτα αν θέλεις και amoled και 5g να περιμένεις λίγο να πέσει η τιμή του poco f3 που συνολικά είναι καλύτερο εκτός μόνο από τις κάμερες.Αν σε ενδιαφέρει πιο πολύ η κάμερα πας εδω με κλειστά μάτια.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν θέλεις και amoled και 5g να περιμένεις λίγο να πέσει η τιμή του poco f3 που συνολικά είναι καλύτερο εκτός μόνο από τις κάμερες.Αν σε ενδιαφέρει πιο πολύ η κάμερα πας εδω με κλειστά μάτια.

 

Σωστη σκεψη,αλλά ειμαι "καμεράκιας",οπότε θα ερθω μαλλον στην παρεα σας..Για το 5g δεν καιγομαι,ουτως ή αλλως ανα 6μηνο αλλάζω τηλεφωνο!Το μονο τηλεφωνο που κρατησα πανω απο 6 μηνες ηταν το RN8 Pro.;):D

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Σωστη σκεψη,αλλά ειμαι "καμεράκιας",οπότε θα ερθω μαλλον στην παρεα σας..Για το 5g δεν καιγομαι,ουτως ή αλλως ανα 6μηνο αλλάζω τηλεφωνο!.;):D
Σωστός και εγώ κάπως έτσι είμαι!Να έρθεις με το καλό!
Link to comment
Share on other sites

Νέο νήμα ΜΟΝΟ για την συσκευή Redmi note 10 Pro

 

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=489665

Το είδα και μου άρεσε το νέο νήμα.

Οπότε συνεχίζουμε εκεί την κουβέντα και καλό είναι ένας διαχειριστής να κάνει συγχώνευση θεμάτων ή να μεταφερθούν τα μηνύματα στο νέο νήμα που άνοιξες....

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και μου άρεσε το νέο νήμα.

Οπότε συνεχίζουμε εκεί την κουβέντα και καλό είναι ένας διαχειριστής να κάνει συγχώνευση θεμάτων ή να μεταφερθούν τα μηνύματα στο νέο νήμα που άνοιξες....

Έτσι φίλε συμφωνώ ,γιατί εδώ χάθηκε κάπου η μπάλα με τα διάφορα μοντέλα.
Link to comment
Share on other sites

Να΄μαι και εγώ.....

Καλορίζικο το τηλέφωνο φίλε μου. Σαν κάμερες είναι πάρα πολύ καλό, οθόνη και ηχεία.

Το τρίξιμο στην περιοχή των καμερών το κάνει και εμένα και δεν ξέρω ακριβώς γιατί το κάνει και ΜΟΝΟ εκεί...

Η θήκη που έχει μέσα είναι οκ για τις κάμερες, όχι όμως για την οθόνη. Εγώ προσωπικά έχω βάλει αυτήν https://mozik.gr/axesouar-kiniton/thikes-kiniton/thikes-xiaomi/spigen-ultra-hybrid-for-xiaomi-redmi-note-10-pro-matte-black-msxi00101-p, της οποίας τα "χείλη" προεξέχουν περισσότερο προς τη μεριά της οθόνης, από την μαμίσια. Σε όλα τα κινητά μου πάντα αυτής της εταιρίας έβαζα.

Αλλά το πρόβλημά μου είναι μάλλον θέμα software του miui ή του android, γιατί λαγκάρει η συσκευή μου πολλές φορές, με συσκοτίσεις που να μην μπορώ να κάνω τίποτα και να φτιάχνει μόνο του κάποια στιγμή.

Άστε που δεν δουλεύουν τα gestures στον Nοva prime και δεν παίρνω ειδοποιήσεις στο smartwatch.

Δεν ξέρω πως μπορούν να λυθούν και πότε,αυτά τα προβλήματα..

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Να΄μαι και εγώ.....

Καλορίζικο το τηλέφωνο φίλε μου. Σαν κάμερες είναι πάρα πολύ καλό, οθόνη και ηχεία.

Το τρίξιμο στην περιοχή των καμερών το κάνει και εμένα και δεν ξέρω ακριβώς γιατί το κάνει και ΜΟΝΟ εκεί...

Η θήκη που έχει μέσα είναι οκ για τις κάμερες, όχι όμως για την οθόνη. Εγώ προσωπικά έχω βάλει αυτήν https://mozik.gr/axesouar-kiniton/thikes-kiniton/thikes-xiaomi/spigen-ultra-hybrid-for-xiaomi-redmi-note-10-pro-matte-black-msxi00101-p, της οποίας τα "χείλη" προεξέχουν περισσότερο προς τη μεριά της οθόνης, από την μαμίσια. Σε όλα τα κινητά μου πάντα αυτής της εταιρίας έβαζα.

Αλλά το πρόβλημά μου είναι μάλλον θέμα software του miui ή του android, γιατί λαγκάρει η συσκευή μου πολλές φορές, με συσκοτίσεις που να μην μπορώ να κάνω τίποτα και να φτιάχνει μόνο του κάποια στιγμή.

Άστε που δεν δουλεύουν τα gestures στον Nοva prime και δεν παίρνω ειδοποιήσεις στο smartwatch.

Δεν ξέρω πως μπορούν να λυθούν και πότε,αυτά τα προβλήματα..

Καλησπέρα φίλε και ευχαριστώ.Ωραια η θήκη που πήρες.Δοκιμασε να κάνεις κάποια επαναφορά εργ.ρυθμίσεων μήπως δεν "έκατσε" καλά κάποια αναβάθμιση.Εγω εκτός από αυτά τα θεματάκια που έγραψα παραπάνω είμαι πολύ ευχαριστημένος.Αυτο με την aod το έλυσα με τον τρόπο που γράφω και ο θόρυβος από πίσω της κάμερας,είναι πολύ αδύναμος και δεν ενοχλεί λειτουργικά σε κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 10 / Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...