Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα έπρεπε και ο ΟΤΕ να τον ενημερώσει καλύτερα. Δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε πελάτης να είναι υποψιασμένος για τα πάντα. Δεν είμαι σίγουρος αν η πληρωμή ενός λογαριασμού σημαίνει και αποδοχή. Πάντως με λίγη πίεση και λίγα τηλέφωνα πιστεύω πως θα καταφέρεις να φύγεις χωρίς να πληρώσεις κάτι παραπάνω.

 

Tην μεταφορα οπως και την φορητοτητα οπου και να παει δεν την γλυτωνει.

Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα πακετο connx απεριοριστα σταθερα και ιντερνετ για 1 χρονο

προσφατα ανανεωσα αυτη την υπηρεσια...μπορω να κανω διακοπη τωρα και να μεταβω στην wind με απεριοριστα σταθερα και 24mbps internet?

θα πληρωσω τιποτα επιπλεον στον οτε?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Μου άλλαξαν τη γραμμή μου απο ISDN σε PSTN. Οπότε αντίο καλό μου T-LINK.. Το σύνδεσα μια χαρά αλλά το ρουτεράκι ωσαν κινέζικη πατάτα.. Huawei HG530 μας πετάει συνέχεια (2 laptop) απο το online gaming, που και που συνδέεται και τρίτο. Επίσης παρατήρησα αν ανοίξω το WiFi του κινητού μου, πετάει μόνο το 1 laptop εκτός παιχνιδιού και όχι εκτός νετ.. παιδιά θα τρελαθώ.. Σκέφτομαι μήπως δεν αντέχει πολλά δεδομένα και "μπουκώνει".. εσείς έχετε τέτοια παρόμοια προβλήματα με το συγκεκριμένο μοντέλο; Γενικά είναι το 3ο ρούτερ απο τον ΟΤΕ (είμαι χρόνια εκεί) που παρουσιάζει τέτοια προβλήματα. Το κόβω να παίρνω δικό μου. Αλλά θα θελα να μάθω αν έχετε και εσείς προβλήματα με αυτό.

Αν κάνω portforwarding, παίζει να κόψει το πρόβλημα του να με πετάει απο το online παιχνίδι που παίζω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το Huawei echolife HG520 u που εχω σε Isdn εγω παντως ειναι διαμαντι σε ολα του.

ΠΟΤΕ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ:blink:,ακομα και με χαλασμενοχαλκο στο καλωδιο που τελικα αντικατεστησα,

αντεχε [πεισματικα:!:

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω 24ρα conn-x και κλειδώνω σε 13000 bps περίπου σύμφωνα με την καρτέλα του linksys 354

Όμως στο http://www.speedtest.net/ παίρνω πάντα κάτι πάνω από 2Mbps download

 

*Βρέθηκε ο ένοχος! Δεν φταίει ο ΟΤΕ.

Εκλεισα όλα τα αντιικά κλπ με τη σειρά να δω μπας και κάτι φταίει. Τελικά όταν έκλεισα το firewall του linksys η ταχύτητα έφτασε τα 12Mbps στο τεστ. Κατεβάζω με >1300 τώρα.

Edited by fonzi
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό? Στο speedtest και εμένα μου έβγαλε χαμηλή ταχύτητα γύρω 2mb.. Πως έκλεισες το firewall δηλαδή? Που το κοιτάζω αυτό? Επίσης μπορώ να ανοίξω ports στο ρουτερ τώρα που έχω pstn?
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό? Στο speedtest και εμένα μου έβγαλε χαμηλή ταχύτητα γύρω 2mb.. Πως έκλεισες το firewall δηλαδή? Που το κοιτάζω αυτό? Επίσης μπορώ να ανοίξω ports στο ρουτερ τώρα που έχω pstn?

 

εξαρτάται από το ρουτερ.

Πρέπει να μπεις στο interface του και κάπου θα έχει επιλογή enable/disable firewall (συνήθως σε κάποια καρτέλα security).

 

Εγώ τελικά τα ξαναενεργοποίησα όλα τα firewall και τώρα πάει σφαίρα. Κάποιο μπέρδεμα γινόταν μεταξύ των firewall. Άβυσσος η ψυχή του υπολογιστή...

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται από το ρουτερ.

Πρέπει να μπεις στο interface του και κάπου θα έχει επιλογή enable/disable firewall (συνήθως σε κάποια καρτέλα security).

 

Εγώ τελικά τα ξαναενεργοποίησα όλα τα firewall και τώρα πάει σφαίρα. Κάποιο μπέρδεμα γινόταν μεταξύ των firewall. Άβυσσος η ψυχή του υπολογιστή...

 

Πω πω το κλεισα και ανέβηκε πολύ! Είναι καλό να παραμένει κλειστό η όχι; Μπορεί το firewall να με πετάει απο τα παιχνίδια; Υπάρχει περίπτωση; Πριν ήτανε στα 2mb, μετά πείραξα τα καλώδια πάλι και πήγε στα 4mb, τώρα πήγε στα 8-9 όταν έκλεισα και ξανάνοιξα το firewall του ρουτερ.

Ξέρετε εαν μπορώ να κάνω την IP του ιντερνετ μου static όσο είμαι σε PSTN? Για να βάλω ports. Τι επιπτώσεις θα έχει; Συνδέουμε 3 υπολογιστές απτο ρούτερ...

Edited by sp3cial
Link to comment
Share on other sites

Ενα απιστευτο πραγμα εδω στα Χανια με τις νεες τηλεφωνικες συνδεσεις.Πηγα προχτες στον ΟΤΕ για να ρωτησω ποσο διαστημα χρειαζεται για να συνδεσει ο ΟΤΕ μια νεα γραμμη στο σπιτι.. για να βαλω ιντερνετ και κανεις δεν ξερει ποτε.Κανεις λεει την αιτηση.. και βλεπουμε.Απο φιλους που ειχανε κανει το ιδιο αλλοι περιμενανε 3-4 μηνες - Μιλαμε παντα για περιοχες μεσα στα Χανια και οχι εξω - μαλιστα μια φιλη ειχε κανει αιτηση για σταθερο τον Ιουνιο του 2011 και ακομα περιμενει...

Δεν καταλαβαινω γιατι γινεται αυτος ο χαμος και γιατι οι τεχνικοι εφοσον κανεις αιτηση τουλαχιστον δεν σου λενε πανω κατω ποτε θα γινει συνδεση... ουτε στην Αφρικη αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά σε 2-3 μέρες γίνεται η αρχική σύνδεση στο δίκτυο. Μήπως εισαι σε πυκνοκατοικημένη περιοχη και δεν υπαρχει ελεύθερο ακρο;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οκ τα Χανια ειναι πυκνοκατοικημενα και το προβλημα αυτο υπαρχει γενικοτερα απο οσο εχω μαθει.Μαλιστα και στον Γερμανο που πηγα τα ιδια μου ειπαν.Θα παω να κανω αιτηση απο βδομαδα και βλεπουμε.
Link to comment
Share on other sites

έκανα σήμερα αναβάθμιση της σύνδεσης μου σε 24Μbps από 2 mbps και έχω τρελαθεί στα "κρεμάσματα" από τότε ενω πριν δεν ειχα ποτέ πρόβλημα εχω ενα ροuτερ netgear834Gv3. τι ήθελα και το έκανα?????
Huawei Honor 6 H60-L04 B 521 root
Link to comment
Share on other sites

έκανα σήμερα αναβάθμιση της σύνδεσης μου σε 24Μbps από 2 mbps και έχω τρελαθεί στα "κρεμάσματα" από τότε ενω πριν δεν ειχα ποτέ πρόβλημα εχω ενα ροuτερ netgear834Gv3. τι ήθελα και το έκανα?????

 

και εμένα έτσι έκανε όταν ζήτησα να ανεβάσουν ταχύτητα. Σε μία μέρα έστρωσε...

Link to comment
Share on other sites

και εμένα έτσι έκανε όταν ζήτησα να ανεβάσουν ταχύτητα. Σε μία μέρα έστρωσε...

εγω αλλαξα την ρυθμιση adsl settings/ DSL mode και έβαλα ADSL(G.DMT) αντι auto (multi-mode) και εδω και 3 ωρες δεν έχει κρεμάσει ....για να δουμε......:cool:

Huawei Honor 6 H60-L04 B 521 root
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά εδώ και ενάμιση μήνα περίπου εχω πρόβλημα με το conn-x με κάνει αποσυνδέσεις εχω πάρει άπυρες φορές τηλ στον ΟΤΕ εχω δηλώσει βλάβη άπυρες φορές έχει έρθει τεχνικός 3 φορές έκανε τις μετρήσεις του είπε ότι ναι υπαρχή πρόβλημα μου αντικατέστησαν το ρουτερ(λογικά επισκευασμένο γιατί από κάτω λέει εργαστήριο οκ) αλλά και πάλι τίποτα πάλι προβλήματα κυρίως το απόγευμα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και αυτή μου λένε τα ίδια και τα ίδια ξέχασα να πω ποιο πάνω ότι όταν μου κάναν αντικατάσταση το ρουτερ μια βδομάδα δούλευε κανονικά είχα το bautec και μου έδωσαν το huawei

 

 

αυτό όταν δουλεύει καλά κάπου είχα δει ότι το interleaved πρέπει να είναι fast

 

ADSL Description

 

ADSL State Show Time

Data Path Interleaved

Operation Mode G.dmt.bisplus

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 8216 / 973

Bandwidth Down/Up(kbps) 2048 / 509

SNR Margin Down/Up(dB) 20.8 / 22.3

Attenuation Down/Up(dB) 36.0 / 22.2

Power Down/Up(dBm) 16.2 / 11.3

CRC Down/Up 0 / 0

FEC Down/Up 101 / 0

HEC Down/Up 0 / 0

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, και εγώ έχω 24αρα connx μενω κεντρο σε ενα κεντρικο κτιριο του ΟΤΕ οποτε φανταζομαι οτι εχει και κομβο κοντα μου..και εχω μετακομισει με διαφορα 2 γωνιες τον τελευταιο χρονο. Στο προηγουμενο σπιτι επιανα σταθερα ~18 και στα καλα 20(!) και εδω γενικα γυρω στα 14-15 στα καλυτερα 16-17 και αρκετες φορες !@$!@$ κατι 5 και 6 κλπ...Παρε διαφορα σε 2 γωνιες..και σε υψος αλλα στην ιδια αποσταση θα ελεγα οτι ειμαι και πιο κοντα μαλιστα τωρα!Τελευταια κανει και πολλες επανασυνδεσεις και σκεφτομαι να ζητησω κανα καθαρισμο γραμμης αλλα βαριεμαι και το αναβαλλω..

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω εδώ και αρκετό καιρό στη Forthnet

- Απεριόριστα σταθερά & υπεραστικά

- 24Mbps internet

- 240' προς κινητά

- Απεριόριστα σε 43 χώρες

 

και όλα τα παραπάνω σε τελική τιμή 49,90€/μήνα

 

Στον ΟΤΕ έτοιμο πακέτο σαν το παραπάνω δεν υπάρχει, παρά μόνο αν προσθέσεις τα λεπτά προς εξωτερικό και εξτρά λεπτά προς κινητά(πέρα των 60' που δίνει το πακέτο της) με τελική τιμή στα 60φεύγα και βάλε.

 

Μήπως έχω καθυστερήσει το θέμα της φορητότητας από τον ΟΤΕ στη Forthnet;:ninja:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ενω και τα βιντεο στο youtube πχ φορτωνουν ,και τα τορρεντς κατεβενουν ,οταν παω να ακουσω ραδιοφωνο μεσω ιντερνετ κολλαει συνεχως....σε ολουε τουσ σταθμους που επιλεγω....τι μπορει να φταιει ?

 

Εαν κλείσεις τα torren αλλάζει κάτι ?

 

Εγώ έχω "κατέβει" ταχύτητα το τελευταίο διάστημα...αν και δεν έχω πειράξει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όποιος καεί φυσάει και το γιαούρτι, θα ήθελα να ρωτήσω εάν χρεώνομαι extra με το skyke (βιντεοκλήσεις σε Ελλάδα και Γερμανία), έχω connex 2mbps.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όποιος καεί φυσάει και το γιαούρτι, θα ήθελα να ρωτήσω εάν χρεώνομαι extra με το skyke (βιντεοκλήσεις σε Ελλάδα και Γερμανία), έχω connex 2mbps.

 

όχι δεν χρεώνονται οι κλήσεις/βιντεοκλήσεις του skype προς skype.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όποιος καεί φυσάει και το γιαούρτι, θα ήθελα να ρωτήσω εάν χρεώνομαι extra με το skyke (βιντεοκλήσεις σε Ελλάδα και Γερμανία), έχω connex 2mbps.
γιατι τη πατησες απο καποιον αλλο παροχεα και σε χρεωνε?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...