Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12μηνη παραμονή τουλάχιστον στο πρόγραμμά σου.... αλλίως πληρώνεις ..

 

Μεγάλε..., εδώ εγώ είμαι στον 11,5ο μήνα και ΔΕΝ μπορώ να φύγω, γιατί θα πληρώσω ΟΛΟ το ποσό!

Link to comment
Share on other sites

να σας πω ρε παιδιά.

Πρίν λίγο χτύπησε το τηλέφωνο στο σπίτι και με πέταξε απο το Internet για ποιο λόγο ? η συνδεσμολογία είναι κανονικά όπως πρέπει. Μήπως να αλλάξω κάτι στο Interface του Router?

 

εχεις βάλει φιλτρο;

 

Μεγάλε..., εδώ εγώ είμαι στον 11,5ο μήνα και ΔΕΝ μπορώ να φύγω, γιατί θα πληρώσω ΟΛΟ το ποσό!

 

 

Ναι, το ιδιο δεν λεμε; Αφου υπογραψες 12μηνη δεσμευση...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

εχεις βάλει φιλτρο;

 

 

 

 

Ναι, το ιδιο δεν λεμε; Αφου υπογραψες 12μηνη δεσμευση...

 

Ναι φίλε έχω βάλει φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Η δεν δουλέυει ή δεν το έβαλες καλά... σε πιο σημείο το έβαλες;

 

Έβαλα το το φίλτρο στην πρίζα και πάνω σε αυτό το ένα καλώδιο που πάει στο τηλέφωνο και το άλλο που πάει πάνω στο Router

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το το φίλτρο στην πρίζα και πάνω σε αυτό το ένα καλώδιο που πάει στο τηλέφωνο και το άλλο που πάει πάνω στο Router

 

 

Filter γράφει ή splitter ? επάνω στο μαραφέτι;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την ιστορια μου...

Ειμαι στον οτε απο το 2009

Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν ειχα προβλημα με αποσυνδεσεις η οτιδηποτε αλλο

Εως οτου πριν απο κανα τριμηνο ξεκινησαν τα προβληματα

Συνεχεις αποσυνδεσεις ολη τη μερα και ιδιαιτερα τις βραδυνες ωρες

Πριν παρω τηλ δοκιμασα και ενα δευτερο modem/router μπας και ταχε παιξει το μοντεμ του οτε

Ομως παλι τα ιδια(εκανα και αλλα οπως αλαγη spliter, δοκιμη με η χωρις φιλτρο)

Παιρνω τηλ και μου λενε πως δεν βλεπουν προβλημα και πως πρεπει ναρθει τεχνικος να ελεγξει τη γραμμη.

Οντως μετα απο 2 μερες ηρθαν οι τεχνικοι οι οποιοι ελεγξαν την γραμμη μου μεχρι και μεσα στο σπιτι

Και δεν βρηκαν κανενα προβλημα

Αλλα τελικα λυση δεν βρηκα διοτι αφου δεν εβρισκαν προβλημα πουθενα δεν μπορουσαν να με βοηθησουν

 

Αποφασισα λοιπον μιας και βρισκομαστε και σε οικονομικη κριση να παω στη hol η οποια θα μου εβγαινε και μιση τιμη το μηνα, συν δωρο τους 3 πρωτους μηνες συν μοντεμ ρουτερ wifi δωρο

 

Αφου εκανα online την αιτηση,μετα απο μια βδομαδα παρελαβα και το μοντεμ (ενα alcatel cellpipe)

Φυσικα το εγκατεστησα αμεσως για να τσεκαρω τον οτε προτου μπω σε Hol

Τα ιδια και παλι....συνεχεις αποσυνδεσεις....

Περιμενα λοιπον για την 8η νοεμβριου κατα την οποια θα γιγνοταν η μεταβαση απο τον οτε στη hol

 

8 νοεμβριου γυρισα σπιτι το μεσημερι,και εκανα ενα reset στο alcatel (για να φυγουν οι κωδικοι του οτενετ) και βουαλα....ημουν στη hol

 

Ε λοιπον σας πληροφορω πως 2 μερες τωρα στη hol και δεν ειχα ουτε ΜΙΑ αποσυνδεση....

Φυσικα δεν μπορω να το εξηγησω,αλλα απο την αλλη δεν με νοιαζει κιολας διοτι ολα πανε κατευχην εως τωρα....

Edited by bujinkan
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρό το χρονικό διάστημα των 2 ημερών για να κρίνεις. Επίσης οι αποσυνδέσεις έχουν να κάνουν με την ποιότητα του χαλκού (ειδικα το βράδυ όπως αναφέρεις αυξάνονται γιατι οι ... «παρεμβολές αυξάνονται».) Άρα όπου και να πας, υφιστανται οι ιδιοι λογοι που σε οδηγουν σε αποσυνδεσεις και άρα δεν θα αλλαξει και τιποτα το ουσιαστικό..... :) Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρό το χρονικό διάστημα των 2 ημερών για να κρίνεις. Επίσης οι αποσυνδέσεις έχουν να κάνουν με την ποιότητα του χαλκού (ειδικα το βράδυ όπως αναφέρεις αυξάνονται γιατι οι ... «παρεμβολές αυξάνονται».) Άρα όπου και να πας, υφιστανται οι ιδιοι λογοι που σε οδηγουν σε αποσυνδεσεις και άρα δεν θα αλλαξει και τιποτα το ουσιαστικό..... :)

 

Εννοειται πως θα δειξει ο χρονος

Οσον αφορα την ποιοτητα του χαλκου που λες πως γινεται επι 2 χρονια να ειμαι οκ και ξαφνικα το τελευταιο τριμηνο να εχω ξεσκιστει στις αποσυνδεσεις?

Χαλασε ο χαλκος ετσι ξαφνικα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οτι χάλασε ο χαλκός ετσι ξαφνικά, αλλά 1) ισως να προσθεθηκε εξωτερική παρεμβολή (θεωρητικά από καποιον ραδιοερασιτέχνη στα ΑΜ) 2) έβαλαν και αλλοι στην πολυκατοικία σου ή στην γειτονία σου και συνεπως στο ιδιο ΚΑΦΑΟ adsl και αυξήθηκε η συνακροαση... 3) Εαν ειναι παλιο το σπιτι σου, ισως οι καλωδιωσεις να τα εχουν παιξει... (υγρασια κτλ).

 

Οι αποσυνδεσεις συμβαινουν ιδιες ωρες καθε μερα; Εαν ξερεις δωσε ενα διάγραμμα με το dmt-tool

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οτι χάλασε ο χαλκός ετσι ξαφνικά, αλλά 1) ισως να προσθεθηκε εξωτερική παρεμβολή (θεωρητικά από καποιον ραδιοερασιτέχνη στα ΑΜ) 2) έβαλαν και αλλοι στην πολυκατοικία σου ή στην γειτονία σου και συνεπως στο ιδιο ΚΑΦΑΟ adsl και αυξήθηκε η συνακροαση... 3) Εαν ειναι παλιο το σπιτι σου, ισως οι καλωδιωσεις να τα εχουν παιξει... (υγρασια κτλ).

 

Οι αποσυνδεσεις συμβαινουν ιδιες ωρες καθε μερα; Εαν ξερεις δωσε ενα διάγραμμα με το dmt-tool

 

Gia τον λογο οτι ειναι παλια η πολυκατοικια,τραβηξα καινουργια εξωτερικη γραμμη απο το κουτι με τα καλωδια εως μεσα στο σπιτι μου

Οι περισσοτεροι που θελουν να βαλουν ιντερνετ,στην πολυκατοικια μας δεν το κανουν τελικα διοτι βαριουνται αυτη τη διαδικασια χα χα χα

Τεσπα ηδη 5η μερα τωρα και δεν εχω καμια αποσυνδεση με την Hol

 

Ιδωμεν.....

Link to comment
Share on other sites

Gia τον λογο οτι ειναι παλια η πολυκατοικια,τραβηξα καινουργια εξωτερικη γραμμη απο το κουτι με τα καλωδια εως μεσα στο σπιτι μου

Οι περισσοτεροι που θελουν να βαλουν ιντερνετ,στην πολυκατοικια μας δεν το κανουν τελικα διοτι βαριουνται αυτη τη διαδικασια χα χα χα

Τεσπα ηδη 5η μερα τωρα και δεν εχω καμια αποσυνδεση με την Hol

 

Ιδωμεν.....

 

τράβηξες καλώδιο όταν είχες οτε ; ή τώρα που πηγές στην χολ ;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Είναι τέλειο να είσαι Αθήνα και να βλέπεις στο νησί σου την αυλή σου να ανεβαίνει πάνω η αφρισμενη θάλασσα από τα 10μποφόρ επίδει μέσα στο σπίτι σου υπάρχει ένα ρούτερακι του conn-x που δουλευει ασταμάτητα!!! Στο σημείο που είναι το σπίτι μου δε πρόκειται να πάνε η εναλλακτικοί παροχοι ούτε σε 100χρόνια!
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

τράβηξες καλώδιο όταν είχες οτε ; ή τώρα που πηγές στην χολ ;.

 

Καλωδιο τραβηξα απο την πρωτη μερα γιατι το υπαρχον δεν δουλευε

 

Και status update: 5η μερα εχτες που ειμαι Hol και ουτε Μια αποσυνδεση:D

Link to comment
Share on other sites

παιδεια ξερετε ποτε θα αρχιση η διαθεση vdsl στο καλαμακι?

το vdsl θα αργήσει πάαααρα πολύ!!!!

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

αν ο ΟΤΕ δεν το αφήσει ελέυθερο και για τους εναλλακτικούς τότε προβλέπω μαύρα μεσάνυχτα.

Ειναι κανείς που πιστεύει ότι αν δεν είχε γίνει η αδεσμοποίηση τοπικού βρόχου, το ιντερενετ στην Ελλάδα θα ήταν ακόμα στα επίπεδα του dial up?

κάπως έτσι πρέπει να γίνει και με αυτό...

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω το έχει δώσει στους εναλλακτικούς και έχει δώσει και τιμές χονδρικής. Απλά (και κλασικά) οι τιμές είναι υψηλές και μάλλον οι εναλλακτικοί δε βγάζουν πακέτα vdsl. Το θέμα είναι ότι και με αυτό, πάλι πίσω θα είμαστε. Σε όλο το κόσμο βάζουν οπτικές κι εμείς παλεύουμε με τον χαλκό.
Link to comment
Share on other sites

οι εναλλακτικοι μετά από 6 μήνες εαν θυμάμαι καλά θα έχουν το δικαίωμα να βάλουν ...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Πριν 1 εβδομάδα είχα ένα πρόβλημα με το Conn-X (αποσυγχρονιζόταν πάρα πολλές φορές μέσα στην μέρα) το δήλωσα σαν βλάβη. έπειτα δεν ξέρω αν κάνανε κάτι αυτοί , αλλά για 1 εβδομάδα σχεδόν ήμουν οκ. Μέχρι ΣΗΜΕΡΑ! που άρχισε πάλι το ίδιο πρόβλημα μετά της 10 το βράδυ χωρίς λόγο. Τι να κάνω? τα χω πάρει άγρια με τον ΟΤΕ

 

 

+ Και μια ακόμα ερώτηση άσχετη. Το Firewall του Router Να το εχω Disalbed ή Enabled? παίζει ρόλο πουθενά;

Edited by alexakos7
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα 24ρα conn-x isdn :mad:. Κλειδώνω στα 8000 kbps και κατεβάζω με μαξ 840 από το ftp του οτε.

Μου κάνει εντύπωση διότι ακριβώς δίπλα, στο ίδιο κτίριο, έχω βάλει pstn conn-x και κλειδώνει στα 16000 kbps (στο προφιλ του ρουτερ)

Έχω καλή γραμμή σχετικά:

SNR Margin: 9

Line Attenuation: 21.0

 

μου λένε ότι με έχουν βάλει σε 24ρι προφιλ αλλά ότι η γραμμή μου δεν πάει πάνω από 9900

 

Το δήλωσα ήδη στις βλάβες αλλά σκέφτομαι να κάνω υπαναχώρηση.

 

* Με αλλαγή σε ρουτερ (έβαλα το linksys wag354g) η ταχύτητα περνάει τα 10.000 kbps

Μεγάλη διαφορά νομίζω απο το baudtec.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Πριν 1 εβδομάδα είχα ένα πρόβλημα με το Conn-X (αποσυγχρονιζόταν πάρα πολλές φορές μέσα στην μέρα) το δήλωσα σαν βλάβη. έπειτα δεν ξέρω αν κάνανε κάτι αυτοί , αλλά για 1 εβδομάδα σχεδόν ήμουν οκ. Μέχρι ΣΗΜΕΡΑ! που άρχισε πάλι το ίδιο πρόβλημα μετά της 10 το βράδυ χωρίς λόγο. Τι να κάνω? τα χω πάρει άγρια με τον ΟΤΕ

 

 

+ Και μια ακόμα ερώτηση άσχετη. Το Firewall του Router Να το εχω Disalbed ή Enabled? παίζει ρόλο πουθενά;

 

Να δηλώσεις βλάβη. Το πολυ πολυ να σου μειωσουν την ταχυτητα για να μην εχεις αποσυνδεσεις. Εγω το έχω disabled. Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να το εχεις ενεργό, αφού υπάρχει το NAT ...

 

Μόλις έβαλα 24ρα conn-x isdn :mad:. Κλειδώνω στα 8000 kbps και κατεβάζω με μαξ 840 από το ftp του οτε.

Μου κάνει εντύπωση διότι ακριβώς δίπλα, στο ίδιο κτίριο, έχω βάλει pstn conn-x και κλειδώνει στα 16000 kbps (στο προφιλ του ρουτερ)

Έχω καλή γραμμή σχετικά:

SNR Margin: 9

Line Attenuation: 21.0

 

μου λένε ότι με έχουν βάλει σε 24ρι προφιλ αλλά ότι η γραμμή μου δεν πάει πάνω από 9900

 

Το δήλωσα ήδη στις βλάβες αλλά σκέφτομαι να κάνω υπαναχώρηση.

 

* Με αλλαγή σε ρουτερ (έβαλα το linksys wag354g) η ταχύτητα περνάει τα 10.000 kbps

Μεγάλη διαφορά νομίζω απο το baudtec.

 

Επρεπε να κλειδώνεις ΠΟΛΥ περισσότερο. Δες από μεριά σου εαν είναι όλα καλά στις καλωδιώσεις..

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...