Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επρεπε να κλειδώνεις ΠΟΛΥ περισσότερο. Δες από μεριά σου εαν είναι όλα καλά στις καλωδιώσεις..

 

Τι να πω...

Δοκίμασα στην πρώτη πρίζα αφού αφαίρεσα όλα τα καλώδια και έβαλα μόνο ένα RJ11 να πάει κατευθείαν στο ρουτερ. Καμία βελτίωση. Αν ήταν θέμα δικό μου εντός σπιτιού δεν θα έπρεπε να διορθώνεται έτσι;

 

Επίσης, αν υπήρχε πρόβλημα στη γραμμή, δεν θα το έδειχνε πχ με υψηλά SNR Margin;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...

Δοκίμασα στην πρώτη πρίζα αφού αφαίρεσα όλα τα καλώδια και έβαλα μόνο ένα RJ11 να πάει κατευθείαν στο ρουτερ. Καμία βελτίωση. Αν ήταν θέμα δικό μου εντός σπιτιού δεν θα έπρεπε να διορθώνεται έτσι;

 

Επίσης, αν υπήρχε πρόβλημα στη γραμμή, δεν θα το έδειχνε πχ με υψηλά SNR Margin;

 

Σε πολυκατοικία μένεις; Εαν ναι προσπάθησε να πάρεις μέτρηση από το κουτί στην πολυκατοικία μεσα. Ποιο ρουτερ εχεις; Εαν συνεργαζεται με το DMT Tool δώσε μας ενα διάγραμμα.

 

Οχι καμια σχεση το ψηλο SNRM με αυτο που λες....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Να δηλώσεις βλάβη. Το πολυ πολυ να σου μειωσουν την ταχυτητα για να μην εχεις αποσυνδεσεις. Εγω το έχω disabled. Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να το εχεις ενεργό, αφού υπάρχει το NAT ...

 

 

 

Επρεπε να κλειδώνεις ΠΟΛΥ περισσότερο. Δες από μεριά σου εαν είναι όλα καλά στις καλωδιώσεις..

 

αυτό δηλαδή θα κάνω κάθε φορά? θα αποσυγχονιζεται συνέχεια θα του παίρνω τηλέφωνο(θα χρεώνομαι) και θα το φτιάχνουν μέχρι να αποσυχρονιστει ξανά την επόμενη φορά έτσι ώστε να ξαναπάρω τηλέφωνο?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία.

Εχω διαθέσιμο το Baudtec TW263R4 και το linksys wag354g.

Κάνει κάποιο από αυτά για τον σωστό έλεγχο;

 

Δοκίμασε το linksys

 

αυτό δηλαδή θα κάνω κάθε φορά? θα αποσυγχονιζεται συνέχεια θα του παίρνω τηλέφωνο(θα χρεώνομαι) και θα το φτιάχνουν μέχρι να αποσυχρονιστει ξανά την επόμενη φορά έτσι ώστε να ξαναπάρω τηλέφωνο?:wacko:

 

Μέχρι να μην αποσυχρονίζεσαι.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το linksys

 

 

 

Μέχρι να μην αποσυχρονίζεσαι.

 

τι χρέωση έχει το 13888 ? χρεώνομαι κιόλας να παίρνω τηλέφωνο να λύσουν το πρόβλημά μου τόσες φορές.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε μου λιγο επειδη θελω να κανω νεα συνδεση αν μο απαντησετε θα παω τωρα. θελω να κανω νεα συνδεση και δεν εχω αριθμο ποσο θα μου στοιχισει? και θελω να μου πειτε ποσο θα μου ερχεται τελικη τιμη να πληρωσω συμφωνα με αυτη την προσφοραhttp://www.e-germanos.gr/e-germanos/cms/showArticle.eg?currentCMSCategoryId=3&id=188&attributeToSort=5 για τους πρωτους 6 μηνες και τους υπολοιπους Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

τι χρέωση έχει το 13888 ? χρεώνομαι κιόλας να παίρνω τηλέφωνο να λύσουν το πρόβλημά μου τόσες φορές.

 

Δωρεαν ειναι το 13888

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά αν και είμαι καιρό στο forum βρήκα τωρα την ευκαιρία να σας γράψω για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.Ξεκινάω να σας πω οτι έχω σύνδεση Conn-x στα 2mbps και ένα ασύρματο τηλέφωνο Panasonic.Λοιπόν το πρόβλημα που έχω δεν έχει να κάνει με το internet το οποίο λειτουργεί κανονικά αλλα με το τηλέφωνο που έχει θόρυβο.Έτσι γι'αυτό τον λόγο το έδωσα βλάβη στο ΟΤΕ έως σήμερα 5 φορές και αρχικά την 1 φορά ήρθαν και είδαν τον κατανεμητή και δεν βρήκαν κανένα πρόβλημα, μετά τις επόμενες φορές που τους είχα καλέσει μου είπε η τηλεφωνήτρια στις βλαβές οτι υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα στην περιοχή μου οπότε μάλλον αυτό ευθύνεται άρα και περίμενα.Όμως χθές που ξαναεπικοινώνησα με τις βλάβες μου είπαν οτι λύθηκε ενώ ο θόρυβος συνεχίζει να υπάρχει!!Να αναφέρω οτι είχα τραβήξει καινούργιο καλώδιο πριν 1,5 χρόνο απο τον κατανεμητή του ΟΤΕ που βρίσκεται στον κάτω όροφο της πολυκατοικίας εξωτερικα εως τον πρώτο όροφο κάνοντας μια τρύπα απο έξω προς τα μέσα βαζοντάς το σε πρίζα τηλεφώνου (μάρκας Alliberti) χωνευτή.Ο τύπος του καλωδίου είναι CABLE 2008 J_YYe 2x2x0.6 απο τι έχω προσέξει οτι έχει ζαρώσει λίγο το καλώδιο που είναι καρφωμένο πάνω στον τοίχο εξωτερικά.Σημειώνω επίσης οτι έχω αλλάξει adsl splitters 3 και δοκίμασα μόνο το σταθερό στην γραμμή αλλά τζίφος. Μήπως δηλαδή μπορεί να φταίει ο τύπος του καλωδίου ή κάτι άλλο;Αν γνωριζείς κανένας απο τέτοια τεχνικά ζητήματα θα είναι ευπρόσδεκτο. Sorry αν σας ζάλισα όμως τα περίεγραψα όσο πιο συνοπτικά μπορούσα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

αν βαλω connx 2mbps περιπου με ποση ταχυτητα θα κατεβαζω?

 

1,8 μπορει και 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως, μηπως λεω τωρα υπαρχει τροπος να απενεργοποιεις ενα ρουτερ εξ αποστασεως?
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

λοιπον τελικα εκανα σε νεα τηλεφωνικη γραμμη νεα συνδεση connx 2mbps.αλλα μου ειπαν οτι ο πρωτος λογαριασμος θα ερθει φουσκωμενος ποσο να περιμενω? και ποτε θα ερθει ο λογαριασμος?
Link to comment
Share on other sites

επείγουσα ερώτηση παιδιά.

 

αν κάνω διακοπή του connex μου πέρνουν το modem πίσω...??

 

οχι φιλε αποτι ξερω μονο αν κανεις διακοπη πριν τους 12 μηνες πληρωνεις ενα ποσο νομιζω 70 ευρω

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε αποτι ξερω μονο αν κανεις διακοπη πριν τους 12 μηνες πληρωνεις ενα ποσο νομιζω 70 ευρω

 

ok, το τσέκαρα.

 

η γραμμή ήταν isdn και θέλουν πίσω το netmod. (100 € το χρεώνουν....χοχοχο)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

Μήπως παρατηρήσατε τελευταία προβλήματα με την ταχύτητά σας; Υπάρχει έντονο πρόβλημα στην περιοχή μου (Διδυμότειχο) και ήθελα να μάθω εάν τα πράγματα είναι τόσο τραγικά και σε άλλα μέρη.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τελικα εκανα σε νεα τηλεφωνικη γραμμη νεα συνδεση connx 2mbps.αλλα μου ειπαν οτι ο πρωτος λογαριασμος θα ερθει φουσκωμενος ποσο να περιμενω? και ποτε θα ερθει ο λογαριασμος?

 

μου απαντατε και σε αυτο? να αρχιζω να προετοιμαζομαι

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έρθουν αναδρομικά και τα πάγια του επόμενου 2 μηνου. Το θέμα είναι να μάθεις ποτέ εκδίδεται ο λογαριασμός σου.

 

Πάρε τον ΟΤΕ και ρωτα.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει online παρακολουθηση της πορειας ενεργοποιησης της γραμμης μου? πιστευα οτι θα μου εχει ενεργοποιηθει μεχρι τωρα..
Link to comment
Share on other sites

Πότε έκανες αίτηση? Συνήθως μέσα σε μία βδομάδα γίνεται η σύνδεση. Ήσουν σε άλλο πάροχο πριν?
Link to comment
Share on other sites

το προηγουμενο Σαββατο εκανα την αιτηση. και τη Δευτερα με ειχαν παρει απο τον οτε να με ρωτησουν αν ειναι πολυκατοικια. αυτο μονο απο τοτε τιποτε αλλο. οχι δεν ημουν σε αλλο παροχο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...