Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εκανα διακοπη για να παω στη hol . δεν προλαβε να γινει η ενεργοποιηση γραμμης οποτε δεν πληρωνω τιποτα. πηγα χθες στο Γερμανο να κανω τη διακοπη αλλα ειχε προβλημα εκεινη τη στιγμη το συστημα και ειπαν θα με παρουν τηλεφωνο. με πηραν σημερα και μου ειπαν ολα οκ εγινε η ακυρωση της αιτησης. τους ρωτησα αν θα πρεπει να περασω για να υπογραψω και μου ειπαν οτι δε χρειαζεται. κανονικα δεν πρεπει να παω να υπογραψω???και να εχω στα χερια μου ενα χαρτι που να λεει οτι εκανα ακυρωση της αιτησης? ή μηπως λεω οτι ναναι?
Link to comment
Share on other sites

αν μπορειτε απαντηστε μου γρηγορα καποιος που εχει αντιστοιχη εμπειρια αν ειναι να παω στο Γερμανο. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

δε χρειάζεται να υπογραψεις αλλά αν δε σου κάνει κόπο δεν πάς από εκεί να είσαι σίγουρος ότι δε θα σου καθυστερήσουν την αίτηση σου και δε σου έρθει κανένα "πακετάκι" στο μέλλον?
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ... βέβαια μετά την εμπειρία μου σε ξένη γειτονική χώρα... με FTTH ... αυτά μου φαίνονται «χαζομάρες» :lol::p:lol: Τι 22100, τι 16700 και τι 14000....
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Έχω βάλει Conn-x 24Mbps Και σήμερα μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός και προσπαθώ να καταλάβω κάποια πράγματα.

 

ΠΡΙΝ: Πλήρωνα 40 ευρώ χωρίς το Ίντερνετ

ΤΩΡΑ: O ΠΡΩΤΟΣ λογαριασμός ήρθε 85 Ευρώ! και προσπαθώ να βρω γιατί.

 

Όταν είχα κάνει την αίτηση για Ίντερνετ είχα κάνει με την προσφορά 6+6 μήνες όπου για 6 μήνες θα πλήρωνα 13 Ευρώ το μήνα και μετά από 6 μήνες την κανονική τιμή της 24αρας σύνδεσης.

 

Γιατί ήρθε τόσο? Μήπως επειδή ήταν ο πρώτος λογαριασμός ? ή τόσο είναι?

Επίσης το Ίντερνετ έχει δικό του πρόσθετο ΦΠΑ ? ασχέτως από το ΦΠΑ του σταθερού τηλεφώνου?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στον πρώτο λογαριασμό πληρώνεις προκαταβολικά και τους επόμενους 2 μήνες
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και δευτερο χαρτακι το οποιο λεει αναλυτικα τι πληρωνεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν έχουν τον θεό τους τα συνεργεία του ΟΤΕ στην Χαλκίδα! έκανα αίτηση για νέα γραμμή μέσω του 13888 09/12/11 το δελτίο κατασκευής βγήκε 15/12/2011 μου έδωσαν τηλέφωνα απο το 13888 να πάρω τα συνεργεία του οτέ για ραντεβού πότε θα έρθουν να συνδέσουν την γραμμή! Σας δηλώνω ότι και μέχρι αυτή την ώρα που γράφω 08:52 18/01/2012 δεν έχει γίνει τίποτα!!! Τι τηλέφωνα παίρνω! μέχρι τον προϊστάμενο των συνεργείων πήρα πριν την πρωτοχρονιά και μου είπε απαθέστατος "έχουμε κάποια προβλήματα κύριε μετά τις γιορτές θα έρθουμε" έστειλα φαξ στο γραφείο του διευθυντή του oteshop Χαλκίδας, τίποτα!!! να κατέβω προς το oteshop με καμία καραμπίνα μπας και έρθουν να συνδέσουν την γραμμή;

Υ.Γ για να βρω τον προϊσταμενο παρατρίχα να κάνω τάμα στην Τήνο, πήγαινε στο γραφείο πότε 12 το πρωί πότε 11!

ΟΤΕ το μεγαλείο σου!

09:05 Μόλις μίλησα με τα συνεργεία του ΟΤΕ Χαλκίδας...Απάντηση... Ε, πέμπτη θα έρθουμε..Ε, παρασκευή...

Τι να πώ;;; Νόμιζα ότι είχα πάρει τηλέφωνο για να τους καλέσω για δείπνο στο σπίτι! Μη χειρότερα!

Edited by pantierakos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν έχουν τον θεό τους τα συνεργεία του ΟΤΕ στην Χαλκίδα! έκανα αίτηση για νέα γραμμή μέσω του 13888 09/12/11 το δελτίο κατασκευής βγήκε 15/12/2011 μου έδωσαν τηλέφωνα απο το 13888 να πάρω τα συνεργεία του οτέ για ραντεβού πότε θα έρθουν να συνδέσουν την γραμμή! Σας δηλώνω ότι και μέχρι αυτή την ώρα που γράφω 08:52 18/01/2012 δεν έχει γίνει τίποτα!!! Τι τηλέφωνα παίρνω! μέχρι τον προϊστάμενο των συνεργείων πήρα πριν την πρωτοχρονιά και μου είπε απαθέστατος "έχουμε κάποια προβλήματα κύριε μετά τις γιορτές θα έρθουμε" έστειλα φαξ στο γραφείο του διευθυντή του oteshop Χαλκίδας, τίποτα!!! να κατέβω προς το oteshop με καμία καραμπίνα μπας και έρθουν να συνδέσουν την γραμμή;

Υ.Γ για να βρω τον προϊσταμενο παρατρίχα να κάνω τάμα στην Τήνο, πήγαινε στο γραφείο πότε 12 το πρωί πότε 11!

ΟΤΕ το μεγαλείο σου!

09:05 Μόλις μίλησα με τα συνεργεία του ΟΤΕ Χαλκίδας...Απάντηση... Ε, πέμπτη θα έρθουμε..Ε, παρασκευή...

Τι να πώ;;; Νόμιζα ότι είχα πάρει τηλέφωνο για να τους καλέσω για δείπνο στο σπίτι! Μη χειρότερα!

Εγω θα σε συμβουλευα,αντι να τα γραφεις εδω,ή μονον εδω,να τα κοινοποιουσες στη Διοικηση του ΟΤΕ επωνυμα.Με απλες γκρινιες στα σαιτ,δεν αλλαζουν νοοτροπια τα βολεμενα παιδακια στον ΟΤΕ.

Επειδη ομως η ατμοσφαιρα εχει αλλαξει στην Κοινωνια λογω της κρισης,αυτο πρεπει να φανει και στο feedback στην Εταιρια.Εξ αλλου,μην ξεχνας οτι υπαρχουν και οι εναλλακτικοι,τους οποιου και μπορεις να επικαλεστεις για φοβερα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε συμβουλευα,αντι να τα γραφεις εδω,ή μονον εδω,να τα κοινοποιουσες στη Διοικηση του ΟΤΕ επωνυμα.Με απλες γκρινιες στα σαιτ,δεν αλλαζουν νοοτροπια τα βολεμενα παιδακια στον ΟΤΕ.

Επειδη ομως η ατμοσφαιρα εχει αλλαξει στην Κοινωνια λογω της κρισης,αυτο πρεπει να φανει και στο feedback στην Εταιρια.Εξ αλλου,μην ξεχνας οτι υπαρχουν και οι εναλλακτικοι,τους οποιου και μπορεις να επικαλεστεις για φοβερα.

Δεν ξέρω πως να βρω την διοικηση, δεν έχω πρόβλημα να τα πω επώνυμα,πήρα και το 13888 για καταγραφή παραπόνων αλλά δεν γίνεται και έστειλα μήνυμα μέσω φόρμας επικοινωνίας απο το oteshop.gr φαντάσου ότι έστειλα και φαξ στο γραφείο του διευθυντή oteshop Χαλκίδας. Οσο για άλλους παρόχους δεν με καλύπτει η περιοχή που θέλω να περάσω την γραμμη! σίγα μην έβαζα ΟΤΕ!

Τελίκα βρήκα την διοικηση. Μάλλον θα τους τραβίξει τα αυτιά! είπα όσα είχα να πω, καράφλιασε η γυναίκα που έχει περάσει τόσο καιρός. Σε ευχαριστώ για την πληροφορία με έσωσες.

Edited by pantierakos
Link to comment
Share on other sites

δεν αλλαζουν νοοτροπια τα βολεμενα παιδακια στον ΟΤΕ.

.

όταν θα αρχίσουν να φεύγουν, να δεις πότε θα αρχίσουν να συμπεριφέρονται όπως πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν φταίνει και οι ίδοι...ο οτε με την δημοσιουπαλληλική του μορφή φταίει και δεν κοιτάει να έχει ένα καλό σύστημα εκπαίδευσης και κινητοποίησης των εργαζομένων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενω και τα βιντεο στο youtube πχ φορτωνουν ,και τα τορρεντς κατεβενουν ,οταν παω να ακουσω ραδιοφωνο μεσω ιντερνετ κολλαει συνεχως....σε ολουε τουσ σταθμους που επιλεγω....τι μπορει να φταιει ?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ενω και τα βιντεο στο youtube πχ φορτωνουν ,και τα τορρεντς κατεβενουν ,οταν παω να ακουσω ραδιοφωνο μεσω ιντερνετ κολλαει συνεχως....σε ολουε τουσ σταθμους που επιλεγω....τι μπορει να φταιει ?

 

 

Δεν κατάλαβα. Κατεβάζεις ταυτόχρονα torrent, βλέπεις video στο youtube και θέλεις να ακούσεις live radio και κολλάει;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Κατεβάζεις ταυτόχρονα torrent, βλέπεις video στο youtube και θέλεις να ακούσεις live radio και κολλάει;

 

Οχι οχι ...ενω "τρεχει" το ιντερνετ οταν τα κλεινω ολα και βαζω ραδιο κολλαει ...

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω τιμοκατάλογο χρέωσης του ΟΤΕ για κλήσεις σε τηλέφωνα με πρόθεμα 800 και 801;Αυτά που ονομάζουν ως "αστικής χρέωσης" δηλαδή.

 

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει για το πακέτο με απεριόριστα αστικά+υπεραστικά που έχω εγώ.Χρεώνονται έξτρα οι κλήσεις προς αυτούς τους αριθμούς και στην περίπτωσή μου, έτσι δεν είναι;Θέλω να δω τι ακριβώς πληρώνω σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω τιμοκατάλογο χρέωσης του ΟΤΕ για κλήσεις σε τηλέφωνα με πρόθεμα 800 και 801;Αυτά που ονομάζουν ως "αστικής χρέωσης" δηλαδή.

 

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει για το πακέτο με απεριόριστα αστικά+υπεραστικά που έχω εγώ.Χρεώνονται έξτρα οι κλήσεις προς αυτούς τους αριθμούς και στην περίπτωσή μου, έτσι δεν είναι;Θέλω να δω τι ακριβώς πληρώνω σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω τιμοκατάλογο χρέωσης του ΟΤΕ για κλήσεις σε τηλέφωνα με πρόθεμα 800 και 801;Αυτά που ονομάζουν ως "αστικής χρέωσης" δηλαδή.

 

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει για το πακέτο με απεριόριστα αστικά+υπεραστικά που έχω εγώ.Χρεώνονται έξτρα οι κλήσεις προς αυτούς τους αριθμούς και στην περίπτωσή μου, έτσι δεν είναι;Θέλω να δω τι ακριβώς πληρώνω σε τέτοιες περιπτώσεις.

Τα 800αρια ειναι δωρεάν δεν χρεώνεσαι, τα 801 ειναι σαν να παίρνεις ενα αστικό, πχ αν είσαι Αθηνα και καλεσεις 210χχχ θα χρεωθείς το ιδιο με ενα 801χχχ.

Link to comment
Share on other sites

Εχτες μου κάνανε προταση για προσφορά στην κονεξ για 10 ευρώ για 6μήνες για ταχυτητα μέχρι 2. Και για μέχρι 24 στα 13ευρώ. Εγώ έχω hol μαζί με οτε μέχρι 2 ταχυτητα και πληρώνω 17ευρώ τον μήνα. Δεν θέλω να πάω στο οτε. Γνωρίζει κανένας an υπάρχει φθηνότερο ίντερνετ σε άλλη εταιρεία με το δίκτυο αρυς μαζί με τον οτε ;. Μετά τους ξανά καλώ και μου λένε οτι με το πρόγραμμa με τα απεριόριστα του οτε μου έρχεται πιο οίκονομικα. Τι μου προτείνεται. Δεν ήθελa να πάω στην κονεξ διότι έχω ακούσει πολλά και δεν την συμπάθω .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.

 

Εχω ένα θεμα με τον ΟΤΕ και θα ηθελα την αποψη σας.

Εχω απλη pstn γραμμη και adsl 24 από conn-x.

Τον Οκτωβρη, με πηρε καποιος από τον ΟΤΕ τηλεφωνο και μου ειπε ότι θα μου μειωσουν το παγιο μου κατά 20 ευρω περιπου χωρις να κανω εγω τιποτα, αρκει να μεινω σε αυτους αλλον ένα χρονο. Εγω τους ειπα ότι παιζει να μετακομισω και μου ειπαν ότι δεν υπαρχει προβλημα. Οποτε ειπα ΟΚ και αρχισε η μειωση του παγιου.

 

Τωρα που βρηκα σπιτι να μετακομισω τελικα, πηρα στο 13888 και ρωτησα για μεταφορα γραμμης.

 

1ο σοκ : η κοπελα στο τηλεφωνο μου ειπε ότι η μεταφορα είναι γυρω στα 80 ευρω (γραμμη + adsl) , +12 ευρω αν θελω να κρατησω τον αριθμο μου!

2ο σοκ : μου ειπε ότι το παγιο μου είναι μειωμενο μονο για το πρωτο εξαμηνο, και ότι αυτή ηταν η συμφωνια!

 

 

Αφου λοιπον:

Α. δεν ενημερωθηκα ουτε για το ότι το παγιο μου ηταν ΜΕΙΩΜΕΝΟ κατά 20 ευρω ΜΟΝΟ για 6 μηνες.

Β.Δεν μου ειπε ο υπαλληλος τον Οκτωβρη ότι η μεταφορα γραμμης θα ηταν 80 ευρω και αρα δεν θα με συνεφερε.

Γ. Δεν υπαρχει πουθενα η υπογραφη μου, μιας και η συμφωνια εγινε τηλεφωνικα, εστω και αν ηχογραφειται η κληση.

 

Σας ρωταω :

 

Μπορω να τους γραψω κανονικα και να παω σε forthnet?

 

Πώς να κινηθω για να τους πω να ακυρωσουν τα παντα ?

 

Ευχαριστω πολύ παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.

Αφου λοιπον:

Α. δεν ενημερωθηκα ουτε για το ότι το παγιο μου ηταν ΜΕΙΩΜΕΝΟ κατά 20 ευρω ΜΟΝΟ για 6 μηνες.

Β.Δεν μου ειπε ο υπαλληλος τον Οκτωβρη ότι η μεταφορα γραμμης θα ηταν 80 ευρω και αρα δεν θα με συνεφερε.

Γ. Δεν υπαρχει πουθενα η υπογραφη μου, μιας και η συμφωνια εγινε τηλεφωνικα, εστω και αν ηχογραφειται η κληση.

 

Σας ρωταω :

 

Μπορω να τους γραψω κανονικα και να παω σε forthnet?

 

Πώς να κινηθω για να τους πω να ακυρωσουν τα παντα ?

 

Ευχαριστω πολύ παιδια.

 

Για το Α & Β δεν το συζηταω φταις που δεν ρωτησες λεπτομέρειες

Αν εχεις πληρωσει εστω και ενα λογαριασμο με το μειωμενο παγιο σημαίνει οτι αποδέχεσαι τους ορους.

 

Στην forthnet ρωτησες ποσο εχει η μεταφορά γραμμης adsl & pstn?

Link to comment
Share on other sites

το κοιταξα κι αυτοι χρεωνουν αρκετα. Ισως οχι οσο ο ΟΤΕ αλλα αρκετα. Οποτε , συνυπολογιζοντας την ταλαιπωρια, δεν αξιζει για 30 ευρω.

Επισης, παραδεχομαι το λαθος μου που δεν ρωτησα!

Με καλυψε ομως απολυτα η απαντηση σου οτι η πληρωμη εστω και ενος λογαριασμου σημαινει την αποδοχη των ορων που μου εβαλαν!

Χιλια ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε και ο ΟΤΕ να τον ενημερώσει καλύτερα. Δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε πελάτης να είναι υποψιασμένος για τα πάντα. Δεν είμαι σίγουρος αν η πληρωμή ενός λογαριασμού σημαίνει και αποδοχή. Πάντως με λίγη πίεση και λίγα τηλέφωνα πιστεύω πως θα καταφέρεις να φύγεις χωρίς να πληρώσεις κάτι παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...