Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

voip ->πεφτει το ρεύμα/internet ->δεν έχεις τηλέφωνο....ότι δίνεις παίρνεις όπως πάντα...

 

Eκτος αν εχεις UPS:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας απο μενα, αυτο ειναι το παρθενικο μου ποστ!

Αντιμετωπιζω το εξης σπαστικο και περιεργο προβλημα...

Απο σημερα το πρωι (στις 1 το μεσημερι δηλαδη) που ξυπνησα ανοιγω το pc να διαβασω (facebook) και παρατηρω οτι το link του modem καθε 2 λεπτα αρχιζε να αναβοσβηνει και αυτοματα χανοταν το internet! Μετα το link στεθεροποιοταν ξανα και το internet κανονικο (κατα πολυ μειωμενο βεβαια)... και παλι απ την αρχη μεχρι τωρα που ειναι 10:40 το βραδυ.

Πηρα στο 134 και ειπαν οτι τρεχω με 12αρι (εχω 24αρι φοιτητικο) και οτι ολα ειναι οκ και δεν παρουσιαζω καποιο προβλημα!!!

Τι το ανοιγοκλεινα να παρει νεα IP, τι το αφηνα για κανα 10λεπτο κλειστο,τι αναψα air-condition μηπως φτεει η ζεστη,τι το rebootαρα-ΑΥΤΟ ΕΚΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ !

Μου λετε τι παιζει? Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχε στο μυαλό σου ότι στη CYTA δεν έχει κανονική τηλεφωνία αλλά voip. Είναι κι αυτό παράγοντας απόφασης.

 

voip ->πεφτει το ρεύμα/internet ->δεν έχεις τηλέφωνο....ότι δίνεις παίρνεις όπως πάντα...

 

προσωπικα:

α) σπανια πεφτει το ρευμα (στις πολεις παντα)

β) οταν κοβεται το ρευμα σπανια παιρνω τηλεφωνα ιδιως τωρα που τα κινητα μας βγαινουν φθηνοτερα..

 

αρα για εμενα το voip αποτελει παραγοντα αποφασης μονο αν εχεις ''σκουλαρικι'' το τηλεφωνο...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας απο μενα, αυτο ειναι το παρθενικο μου ποστ!

Αντιμετωπιζω το εξης σπαστικο και περιεργο προβλημα...

Απο σημερα το πρωι (στις 1 το μεσημερι δηλαδη) που ξυπνησα ανοιγω το pc να διαβασω (facebook) και παρατηρω οτι το link του modem καθε 2 λεπτα αρχιζε να αναβοσβηνει και αυτοματα χανοταν το internet! Μετα το link στεθεροποιοταν ξανα και το internet κανονικο (κατα πολυ μειωμενο βεβαια)... και παλι απ την αρχη μεχρι τωρα που ειναι 10:40 το βραδυ.

Πηρα στο 134 και ειπαν οτι τρεχω με 12αρι (εχω 24αρι φοιτητικο) και οτι ολα ειναι οκ και δεν παρουσιαζω καποιο προβλημα!!!

Τι το ανοιγοκλεινα να παρει νεα IP, τι το αφηνα για κανα 10λεπτο κλειστο,τι αναψα air-condition μηπως φτεει η ζεστη,τι το rebootαρα-ΑΥΤΟ ΕΚΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ !

Μου λετε τι παιζει? Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

 

αν μπορείς πες μας τα στατιστικα της γραμμής σου (download, upload, snr , attenuation) να έχουμε και εμείς μία εικόνα της γραμμής σου...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ συχνό πλέον το φαινόμενο των αποσυνδέσεων στον ΟΤΕ. Δώστο βλάβη και μην εκπλαγής αν σου ανεβάσουν του snr για να σταθεροποιηθει η γραμμή σου με αποτέλεσμα να χάσεις σε ταχύτητα.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

ADSL State Show Time

Data Path Fast

Operation Mode G.dmt.bisplus

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 13444 / 933

Bandwidth Down/Up(kbps) 11687 / 929

SNR Margin Down/Up(dB) 9.2 / 10.5

Attenuation Down/Up(dB) 25.8 / 16.5

Power Down/Up(dBm) 19.4 / 11.3

Link to comment
Share on other sites

ADSL State Show Time

Data Path Fast

Operation Mode G.dmt.bisplus

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 13444 / 933

Bandwidth Down/Up(kbps) 11687 / 929

SNR Margin Down/Up(dB) 9.2 / 10.5

Attenuation Down/Up(dB) 25.8 / 16.5

Power Down/Up(dBm) 19.4 / 11.3

 

 

Ανεκτά είσαι. Μήπως ζεις σε πυκνοκατοικημενη περιοχη;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πατρα μενω αλλα οχι στο κεντρο... Ολοι μου λενε οτι το snr μου ειναι καλο αλλα γι εχω προβλημα? πφφφφφ εχω εξεταστικη κιολασ!!!!
Link to comment
Share on other sites

γενικά παίζουν αποσυνδέσεις στο οτε αλλά πριν κανεις κινηση να μιλησεις με την τεχνικη υποστηριξη (γιατί θα σου ανεβάσουν το snr), δοκιμασε και με άλλο router χωρίς να έχεις τηλέφωνο στην ίδια πρίζα.
Link to comment
Share on other sites

To προβλημα φαινεται να λυθηκε. Χωρις να μιλησω με τον ΟΤΕ βεβαια.

Απο οτι παρατηρησα απλα ανεβηκε το SNR μου κατα πολυ λιγο, τιποτε αλλο! Δηλαδη απο οσο λεω οτι ειχα πιο πανω τωρα πηγε SNR Margin Down/Up(dB) 10.3 / 10.1 . Τελος καλο ολα καλα!!! Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει συμβόλαιο στην conn-x λίγο πριν τα Χριστούγεννα για 1 χρόνο με το πακέτο Απεριόριστα +60 σε κινητά +24mbps internet, μπορώ να αλλάξω πριν λήξει το συμβόλαιο πακέτο και να πάω στο πακέτο που έχουν με μόνο 24mbps χωρίς δωρεάν τηλεφωνία ή θα μου βάλουν πρόστιμο;

Και εάν πράγματι μπορώ να αλλάξω σε αυτό το πακέτο το 14,90 για τους πρώτους 6 μήνες και 23,26 αργότερα είναι ο λογαριασμός που θα μου έρχεται συνολικά ή εκτός από αυτή την τιμή θα πληρώνω και κάποιο πάγιο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω κάνει συμβόλαιο στην conn-x λίγο πριν τα Χριστούγεννα για 1 χρόνο με το πακέτο Απεριόριστα +60 σε κινητά +24mbps internet, μπορώ να αλλάξω πριν λήξει το συμβόλαιο πακέτο και να πάω στο πακέτο που έχουν με μόνο 24mbps χωρίς δωρεάν τηλεφωνία ή θα μου βάλουν πρόστιμο;

Και εάν πράγματι μπορώ να αλλάξω σε αυτό το πακέτο το 14,90 για τους πρώτους 6 μήνες και 23,26 αργότερα είναι ο λογαριασμός που θα μου έρχεται συνολικά ή εκτός από αυτή την τιμή θα πληρώνω και κάποιο πάγιο;

 

Ευχαριστώ

 

νομιζω οτι δεν γινεται. διοτι εχεις κανει ετησιο συμβολαιο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

γίνεται αλλά θα σου αναννεώσουν το συμβόλαιο σε νεό 12μηνο και θα σε δεσμέυσουν κι άλλο.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρέωση 7 περίπου Ευρώ για τέλη επανασύνδεσης, λόγω μη έγκαιρης πληρωμής, έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και τα χρήματα θα επιστραφούν από τον ΟΤΕ στον επόμενο λογαριασμό . Ο συγκεκριμένος Γενικός Όρος Συναλλαγών ενδέχεται να κριθεί από δικαστήριο παράνομος και καταχρηστικός αν το κυνηγήσουν ενώσεις καταναλωτών.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρέωση 7 περίπου Ευρώ για τέλη επανασύνδεσης, λόγω μη έγκαιρης πληρωμής, έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και τα χρήματα θα επιστραφούν από τον ΟΤΕ στον επόμενο λογαριασμό . Ο συγκεκριμένος Γενικός Όρος Συναλλαγών ενδέχεται να κριθεί από δικαστήριο παράνομος και καταχρηστικός αν το κυνηγήσουν ενώσεις καταναλωτών.

 

Οταν επιστραφουν κανε σε παρακαλω ενα ποστ να μας ενημερωσεις, γιατι δεν πιστευω οτι θα στα επιστρεψουν.

 

Εσυ πως εισαι τοσο σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι θα τα επιστρέψουν στον επόμενο λογαριασμό. Αν λένε ψέμματα μετά πάμε αλλού.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι θα τα επιστρέψουν στον επόμενο λογαριασμό. Αν λένε ψέμματα μετά πάμε αλλού.

 

Μηπως η φραγη εγινε απο λαθος? γιατι αν εγινε σωστα και παρ' ολα αυτα σου επιστρεψουν το ποσον, τοτε ανοιγουν αλλοι δρομοι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, κανένα λάθος δεν έγινε, χρωστούσα 60+ ευρώ επειδή είχε χαθεί ο λογαριασμός και το έκοψαν. Πρώτα γκρίνιαξα στον ΟΤΕ γιατί ενώ τους έλεγα ότι θα πάω να πληρώσω άμεσα, έλεγαν ότι δεν γίνεται. Μου είπαν και ότι πρέπει μα πληρώσω και 7+ ευρώ και εξερράγην. Μετά γκρίνιαξα στην ΕΕΤΤ, εγγράφως και αιτιολογημένα, με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν αυτό το πράγμα. Τα κερατιάτικα τα σιχαίνομαι.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει συμβόλαιο στην conn-x λίγο πριν τα Χριστούγεννα για 1 χρόνο με το πακέτο Απεριόριστα +60 σε κινητά +24mbps internet, μπορώ να αλλάξω πριν λήξει το συμβόλαιο πακέτο και να πάω στο πακέτο που έχουν με μόνο 24mbps χωρίς δωρεάν τηλεφωνία ή θα μου βάλουν πρόστιμο;

Και εάν πράγματι μπορώ να αλλάξω σε αυτό το πακέτο το 14,90 για τους πρώτους 6 μήνες και 23,26 αργότερα είναι ο λογαριασμός που θα μου έρχεται συνολικά ή εκτός από αυτή την τιμή θα πληρώνω και κάποιο πάγιο;

 

Ευχαριστώ

 

Μπορεις να το κανεις απλα θα πληρωσεις 50€ σαν penalty.

Η νεα υπηρεσια που θα βαλεις εννοειται οτι θα εχει εκ νεου 12μηνη δεσμευση.

Link to comment
Share on other sites

ειχε αναφερθει παλια ως προβλημα αλλα δεν μπορω να μπω myphone με ΟΤΕ. οταν μπω μεσω opera με ενεργοποιημενο το turbo μπαινω κανονικα..χιλια τηλεφωνα στο ΟΤΕ και τιποτα δεν διορθωνεται.. οποιος το ειχε μπορει να μου πει τι εκανε και το εφτιαξε ευχαριστω!!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ειχε αναφερθει παλια ως προβλημα αλλα δεν μπορω να μπω myphone με ΟΤΕ. οταν μπω μεσω opera με ενεργοποιημενο το turbo μπαινω κανονικα..χιλια τηλεφωνα στο ΟΤΕ και τιποτα δεν διορθωνεται.. οποιος το ειχε μπορει να μου πει τι εκανε και το εφτιαξε ευχαριστω!!

 

Τι φταίει ο οτε σε αυτό, επικοινώνησε με τους διαχειριστές του φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Τι φταίει ο οτε σε αυτό, επικοινώνησε με τους διαχειριστές του φορουμ

 

μα αν το site εμφανιζεται κανονικα ολους τους αλλους με οτε τοτε ποιος φταιει; εξαλλου εχω προβληματα και με αλλα sites

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

μα αν το site εμφανιζεται κανονικα ολους τους αλλους με οτε τοτε ποιος φταιει; εξαλλου εχω προβληματα και με αλλα sites

 

ή οι ρυθμίσεις σου φταίνε ή ο περιηγητής ή ο υπολογιστής ή τα φορουμ ο οτε πολυ δύσκολο!!

 

 

Πες μας τι μήνυμα σου βγάζει και με ποιον περιηγητή.

 

 

Απενεργοποίησε το firewall και δοκίμασε με αλλους περιηγητές και αλλους υπολογιστές απο την ιδια σύνδεση αν ειναι δυνατον αλλαξε και ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

ή οι ρυθμίσεις σου φταίνε ή ο περιηγητής ή ο υπολογιστής ή τα φορουμ ο οτε πολυ δύσκολο!!

 

 

Πες μας τι μήνυμα σου βγάζει και με ποιον περιηγητή.

 

 

Απενεργοποίησε το firewall και δοκίμασε με αλλους περιηγητές και αλλους υπολογιστές απο την ιδια σύνδεση αν ειναι δυνατον αλλαξε και ρουτερ.

 

την πρωτη φορα που προσπαθω να μπω δεν μου βγαζει τις εικονες και την δευτερη μου λεει πως απλα ο περιηγητης δεν μπορει να ανοιξει την σελιδα..το δοκιμασα με 2 διαφορετικους υπολογιστες,με ολους τους περιηγητες και αυτο μου το κανει τον τελευταιο χρονο...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπαρχει κανα site ρε παιδια που μπορω να τσεκαρω το λογαριασμο μου η κατι τετοιο ? Εχω τηλεφωνια και ιντερνετ στον ΟΤΕ και μολις τωρα πηγα να παρω τηλεφωνο και μου λεει οτι η συνδεση εχει διακοπει λογω οφειλης . Το ιντερνετ λειτουργει κανονικα και μεχρι χτες μπορουσα να παιρνω και τηλεφωνο .Λογαριασμος δε θυμαμαι ποτε μου ηρθε τελευταιος , αλλα οσο τσεκαρω δεν εχει ερθει κανεις και τον εχω χασει ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...