Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η γραμμή φαίνεται μια χαρά. ΤΟ πρόβλημα ίσως να διορθωθει με μια αλλαγη του ρουτερ.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τα ρουτεράκια του ΟΤΕ είναι λίγο επιρρεπή στις αποσυνδέσεις. Δοκίμασε με ενα άλλο και θα δεις σταθερότητα.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Τα ρουτεράκια του ΟΤΕ είναι λίγο επιρρεπή στις αποσυνδέσεις. Δοκίμασε με ενα άλλο και θα δεις σταθερότητα.

Εγώ προσωπικά διαφωνώ.

Το BaudTec το άσπρο το ασύρματο έχω, κλειδώνω στα 15Mbps κι έχει να μου κάνει αποσύνδεση κοντά 1 χρόνο...:rolleyes:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

και μενα τουσ τελευταιους μηνες κοβεται συνεχεια η συνδεση στο ακυρο...ειχα παρει μετα τα χριστουγεννα τηλεφωνο,οταν μου ειχε κοπει για 2-3 ωρες και μου ειπαν οτι γενικα οι γραμμες του "ευδοξου" εχουν προβλημα και δεν ηξερα ποτε θα το φτιαξουν....ακομα και σημερα συνεχιζει να κοβεται....με αλλαγμα εταιριας λετε να διορθωθει αυτο?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Οι αποσυνδέσεις είναι πολύ πιθανό να διορθωθούν. Αν ήταν κάποιο πρόβλημα ταχύτητας, attenuation κλπ. μάλλον θα ήταν το ίδιο, αλλά οι αποσυνδέσεις πιστεύω ότι μπορούν να φτιάξουν σε άλλο πάροχο.
Link to comment
Share on other sites

οι αποσυνδέσεις ειδικά με αυτά τα ρουτεράκια του ΟΤε έιναι συχνό φαινόμενο. Δώσε βλάβη να έρθει κάποιος τεχνικός να έλέγξει τη γραμμή σου κι αν όλα είναι οκ τότε μάλλον το ρουτερ πάει για άλλαγμα.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας . Σας παραθέτω μια περιπέτεια που είχα με την otenet με την ευχή να μη συμβεί σε κανέναν σας :

 

Η περιπέτειά μου άρχισε την Πέμπτη 5-5 το πρωί όταν ανακάλυψα ότι δεν έχω Internet . Δεν το έδωσα αμέσως βλάβη στο 121 διότι μου έχει συμβεί πολλές φορές να υπάρχει διακοπή και σε λίγα λεπτά ή σε 1-2 ώρες να επανέρχεται . Οι ώρες όμως πέρασαν και κατά το μεσημέρι πήρα τηλέφωνο το 13888 (πρώην 134) μήπως ξέρουν κάτι για καμμιά μεγάλη βλάβη αλλά δεν υπήρχε τέτοιο περιστατικό στην περιοχή κι έτσι με συνέδεσαν με το 121 , αφού πρώτα «είδαν» ότι η γραμμή μου αλλά και ο λογαριασμός μου δεν είχε κανένα πρόβλημα. Το 121 μου είπε ότι θα κοιτάξει τη γραμμή και ότι άλλο μπορούσε να κοιτάξει και θα με έπαιρνε τηλέφωνο να με ενημερώσει . Πράγματι το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν βλέπουν κάτι στη σύνδεσή μου και έδωσαν τη βλάβη στον τοπικό ΟΤΕ για να έρθει τεχνικός στο σπίτι.

Εγώ από τη μεριά μου τους εξήγησα ότι στο router τα λαμπάκια είναι όλα αναμμένα κανονικά πλήν αυτού του Internet .Τους είπα ότι έχω το Linksys το οποίο παίρνει συνεχώς μετρήσεις από τη γραμμή και ότι αυτές είναι εντάξει , άρα κάτι άλλο συμβαίνει. Φυσικά δεν μπορούσε ο υπάλληλος να μου απαντήσει μιας και δεν ήταν τεχνικός οπότε αναμονή.

Πότε θα έχω Internet ; ρωτώ – Μόλις έρθει τεχνικός και αποκαταστήσει τη βλάβη – είναι υποχρεωμένοι εντός 48ώρου να έρθουν .Ωραία λέω πάμε για Δευτέρα – όχι δουλεύουν και Σάββατα μου απαντά . (πάρτε υπερωρίες …) . Είμαστε Πέμπτη απόγευμα και κάθε μέρα έπαιρνα τηλέφωνο το 121 να ρωτήσω εάν υπάρχει κάτι νεώτερο για το θέμα μου και πάντα έπαιρνα την ίδια στερεότυπη απάντηση : θα έρθει τεχνικός στο σπίτι να περιμένετε… Ειδοποίηση από ΟΤΕ έχω τηλεφωνικά την Τρίτη μεσημέρι (είναι το 48ωρο…) ο οποίος τεχνικός είναι από τα κεντρικά της Κορίνθου (τμήμα dsl) και μου λέει ότι η γραμμή μου είναι εντάξει αλλά δεν έχω βάλει τους κωδικούς για το Internet (user name & password) .Του εξηγώ ότι δεν έχω πειράξει τίποτα και τότε μου λέει : ή έχει χαλάσει το router οπότε ελάτε να αγοράσετε καινούργιο ή ελάτε στη Κόρινθο να σας περάσουμε εμείς τους κωδικούς. Του εξηγώ ότι δεν υπάρχει θέμα router γιατί κι εγώ της δουλειάς ήμουν και ξέρω από αυτά και απάντηση πήρα (ξανά) την παραπάνω.

Πλέον με ζώνουν τα φίδια …Είμαι Αθήνα και όταν γυρνάω σπίτι ξεκινάω τις επανεκκινήσεις σε router , απεγκατάσταση – εγκατάσταση από τη αρχή όλα και τίποτα . Εγκατάσταση του παλιού modem – router της Sagem που είχα από τότε που έκανα τη σύνδεση και τίποτα… Σιγουρεύτηκα πλέον ότι κάτι άλλο συμβαίνει .

Κι εδώ αρχίζουμε το τεννις …

Τηλέφωνο στο 13888 , τους εξηγώ την όλη κατάσταση και τότε ακούω το θεϊκό : Ο λογαριασμός σας είναι σωστός αλλά οι κωδικοί σας έχουν απενεργοποιηθεί από τις 5-5 !!!Γιατί η (εύλογη) ερώτησή μου; Δεν ξέρουμε δε μας το λέει το σύστημα . Πάρτε τηλέφωνο την ΟΤΕΝΕΤ να σας τους ενεργοποιήσει..

Τηλέφωνο στην Οτενετ , πάλι εξηγώ την κατάσταση , βλέπουν ότι πράγματι είμαι «απενεργοποιημένος» αλλά «δεν μπορούμε εμείς , να πάρετε στο 13888 να σας τους ενεργοποιήσουν» . Ξανά τηλ στο 13888 , ξανά εξιστόριση της κατάστασης και η απάντηση «δεν μπορούμε εμείς γιατί είμαστε εμπορικό κομμάτι , να πάρετε στην Οτενετ να σας τους ενεργοποιήσουν»! Για να μην μακρυγορώ πήρα άλλα 3 σετ τηλέφωνα στην Οτενετ και στο 13888 και η απάντηση η ίδια , αφού βέβαια έβαζα την κασέτα να παίξει από την αρχή μιας και μίλαγα με διαφορετικό εκπρόσωπο κάθε φορά…Τελικά μόνο με προϊστάμενο κατάφερα να συνενοηθώ .

Τέλος το μεσημέρι της 12-5 πληροφορήθηκα ότι :

Επειδή η αρχική σύνδεση του connex είχε γίνει όταν έμενα στην Αθήνα , όταν έγινε η μεταφορά στην Κορινθία , κάποιος υπάλληλος δεν άλλαξε τα στοιχεία μου στην καρτέλα των Αθηνών κι έτσι οι κωδικοί μου παρέμειναν «χρεωμένοι» στον παλιό αριθμό που είχα στον Άλιμο… Ο αριθμός δόθηκε σε κάποιο άλλο χρήστη ο οποίος κατήργησε την περασμένη Πέμπτη τον αριθμό και το connex και μαζί με τα δικά του καταργήθηκαν και οι δικοί μου κωδικοί …

Εάν δεν επέμενα από την Τρίτη το απόγευμα (συνολικά πρέπει να έγραψα πάνω από 4 ώρες στο τηλέφωνο) δεν θα είχα Internat ποτέ…

 

Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει,καποια ειδικη περιπτωση ηταν,που δεν την ειχαν στα ΣΟΣ τους.

Τονιζοντας τον ΟΤΕ,ειναι σα να λες οτι αν ηταν σε αλλον provider,θα ειχες διαφορετικο αποτελεσμα.

Ε δεν θα ειχες.

Εγω,δεν εχω παραπονα με τους ΟΤΕτζηδες πχ.Μια χαρα με εξυπηρετουν.Τυχαιο;Δε νομιζω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έγραψα για να υπονοήσω οτι εκτός ΟΤΕ θα είχα καλύτερη αντιμετώπιση . Ίσα ίσα πιστεύω οτι ακόμα θα περίμενα ...

Απλά για ενημέρωση το έγραψα , άν τύχει ίδια περίπτωση (που δεν το εύχομαι) σε κάποιον να έχει κάποια ιδέα.

Πού εννοείς οτι τονίζω τον ΟΤΕ ; (αφού στον ΟΤΕ έγινε το περιστατικό...)

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

καλη ειναι η ταχυτητα μου;;

http://www.speedtest.net/result/1302857909.png

http://www.pingtest.net/result/40662372.png

Edited by Antrikos1990
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

http://dc375.4shared.com/img/6dZGAu59/s7/Speedtest.jpg

Αυτο ειναι τα ποσα κλειδωνω;;;

Edited by Antrikos1990
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Τονιζοντας τον ΟΤΕ,ειναι σα να λες οτι αν ηταν σε αλλον provider,θα ειχες διαφορετικο αποτελεσμα. Ε δεν θα ειχες.

ναι αλλά θεωρητικά αυτό πληρώνεις παραπάνω. Τελικά όλοι ίδιοι είναι.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά θεωρητικά αυτό πληρώνεις παραπάνω. Τελικά όλοι ίδιοι είναι.

 

Γιατι δεν πας τοτε να δεις την γλυκα:p

Link to comment
Share on other sites

παιδια την βοηθεια σας παρακαλω.

θελω να βαλω Conn-X στο σπιτι μου. ενδιαφερομαι για την ταχυτητα 24mbps. εχει μια προσφορα αυτη την περιοδο. τους 6 πρωτους μηνες 14,90 και τους αλλους 6 μηνες 23,26. ηθελα καταρχην να ρωτησω, αυτες οι τιμες ειναι τελικες?με φπα δηλαδη?

δεν εχω βαλει σταθερο τηλεφωνο ακομα. πρεπει να βαλω πρωτα και μετα να κανω αιτηση για ιντερνετ. δεν με ενδιαφερουν καθολου οι κλησεις απο σταθερο τηλεφωνο.ο μονος λογος που θα βαλω δηλαδη σταθερο ειναι για να βαλω στη συνεχεια το ιντερνετ. γνωριζει καποιος ποιο ειναι το τελικο παγιο του οτε για σταθερο το διμηνο?χωρις κανενα προγραμμα για δωρεαν λεπτα προς αστικα,υπεραστικα η διαθνη τηλεφωνα.

ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να βάλεις 24 στον ΟΤΕ πρέπει να έχεισ και σταθερό τηλέφωνο από τον ΟΤΕ. Κι η 24 πάει πακέτο με τα δωρεάν αστικά υπεραστικά. Οπότε μαζί με πάγια κτλ κτλ θα πληρώνεις 45 το μήνα. Μήπως να το ξανασκεφτείς???
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να βάλεις 24 στον ΟΤΕ πρέπει να έχεισ και σταθερό τηλέφωνο από τον ΟΤΕ. Κι η 24 πάει πακέτο με τα δωρεάν αστικά υπεραστικά. Οπότε μαζί με πάγια κτλ κτλ θα πληρώνεις 45 το μήνα. Μήπως να το ξανασκεφτείς???

 

Τοσο πολυ παει ε;δηλαδη 24αρα χωρις πακετο για δωρεαν αστικα και υπεραστικα δεν γινεται; ουσιαστικα θα πληρωνω 45 ευρω τον μηνα για να εχω 24αρα συνδεση στο ιντερνετ.παρα πολλα χρηματα. Καμια προταση για τη περιπτωση μου;εκτος απο οτε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να βάλεις 24 στον ΟΤΕ πρέπει να έχεισ και σταθερό τηλέφωνο από τον ΟΤΕ. Κι η 24 πάει πακέτο με τα δωρεάν αστικά υπεραστικά. Οπότε μαζί με πάγια κτλ κτλ θα πληρώνεις 45 το μήνα. Μήπως να το ξανασκεφτείς???

 

εγώ στην θέση σου θα επέλεγα κάποιο εναλλακτικό παροχο σταθερής τηλεφωνίας και όχι οτε . Π.χ. Χολ, η τελας . Ή άμα εποιανε η σιτα θα επέλεγα σιτά διότι με 16€ τον μήνα δίνει ίντερνετ έως 4μβς μαζί με το πάγιο το τηλεφώνου. Οπότε συμφέρει. Δες στην περιοχή σου ποια δίκτυα ποιανούνε από το σίτε http://www.adslgr.com/και επέλεξε το οικονομικότερο.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλη ειναι η ταχυτητα μου;;

http://www.speedtest.net/result/1302857909.png

http://www.pingtest.net/result/40662372.png

 

http://www.speedtest.net/result/1318250122.png

 

εμενα παλι δεν ειναι χαλια η ταχυτητα????:mad::mad::mad:

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα CYTA γιατί έιναι η πιο φθηνή αυτό τον καιρό αλλά μάλλον έχει αρχίσει να μπουκώνει στην Αττική. Εγώ έχω forthnet και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν σε νοιάζει μόνο το νετ. Τότε μάλλον θα πας για 2play economy με 25 την 24άρα. Τσέκαρε όμως και στα site τους να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...