Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν καποιος βαζει για πρωτη φορα τηλεφωνο ,μαζι με ιντερνετ στον οτε,λογικα θα πρεπει να μεινει ενα χρονο,σωστα?

αν φυγει πριν κλεισει ο χρονος,πληρωνει κατι?

 

υπαρχει και συμβολαιο αοριστου χρονου για το ιντερνετ πληρωνεις 40 ευρω σαν τελος ενεργοποισησ στον 1ο λογαριασμο και το κοβεις οποτε θες δεν εχει υποχρεωτικη παραμονη και παιρνεις ασυρματο μοντεμ τσαμπα.το τη΄κοβεται οποτε θες χωρις προστιμο

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ποσο περιπου?

 

Εαν μιλάμε για connx double play ή connx mixed (ιντερνετ + ομιλία κτλ) είναι 50 ευρώ το τέλος διακοπής.

 

Εαν μιλάμε για σκέτο connx είναι τα υπόλοιπα πάγια. Δηλαδή έαν το διακόψεις στους 3 μήνες πληρώνεις τα πάγια των 9

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

και φαντάζομαι το πάγιο δεν είναι μονοψήφιο νούμερο ε; Μάλλον μαζεύονται πολλα...σε βλέπω να κάνεις υπομονή...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κυριοι ...

Χθες διαπιστωσα οτι δοκιμασα να παρω ενα τηλεφωνο οτι μου εχουν κοψει τις εξερχομενες κλησεις .Εχω conx adsl και οτε σταθερο στο σπιτι μου .Βασικα αμεσως πηγα και κοιταξα τον τελευταιο λογαριασμο μου και ειδα οτι ηταν 21-01-11 και οτι ο επομενος θα εληγε στις 22-03-11 τον οποιο ομως δεν εχω παραλαβει ποτε.Καταλαβα λοιπον οτι καποιος ή τον πεταξε ή απλα εγινα λαθος απο τα ΕΛΤΑ.Το ιντερνετ δεν μου το εχουν κοψει ακομα καθως ενας φιλος μου ειπε οτι ο ΟΤΕ το αφηνει λιγο καιρο και μετα στο κοβει και αυτο .Τωρα μπορω να παω αυριο σε καποιο καταστημα ΟΤΕ με ενα παλιο λογαριασμο να πληρωσω ?Ξερετε το προστιμο ποσο ειναι ή το τελος επανασυνδεσης ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κυριοι ...

Χθες διαπιστωσα οτι δοκιμασα να παρω ενα τηλεφωνο οτι μου εχουν κοψει τις εξερχομενες κλησεις .Εχω conx adsl και οτε σταθερο στο σπιτι μου .Βασικα αμεσως πηγα και κοιταξα τον τελευταιο λογαριασμο μου και ειδα οτι ηταν 21-01-11 και οτι ο επομενος θα εληγε στις 22-03-11 τον οποιο ομως δεν εχω παραλαβει ποτε.Καταλαβα λοιπον οτι καποιος ή τον πεταξε ή απλα εγινα λαθος απο τα ΕΛΤΑ.Το ιντερνετ δεν μου το εχουν κοψει ακομα καθως ενας φιλος μου ειπε οτι ο ΟΤΕ το αφηνει λιγο καιρο και μετα στο κοβει και αυτο .Τωρα μπορω να παω αυριο σε καποιο καταστημα ΟΤΕ με ενα παλιο λογαριασμο να πληρωσω ?Ξερετε το προστιμο ποσο ειναι ή το τελος επανασυνδεσης ?

Ναι μπορεις, 7 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κιόλας δεν μπορούν να στείλουν ένα 2ο ειδοποιητήριο ή να κάνουν ένα τηλ να ρωτήσουν τι παίζει πριν σου το κόψουν? Κερατιάτικο πρόστιμο επειδή δεν έλαβες ποτέ το λογαριασμό?
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κιόλας δεν μπορούν να στείλουν ένα 2ο ειδοποιητήριο ή να κάνουν ένα τηλ να ρωτήσουν τι παίζει πριν σου το κόψουν? Κερατιάτικο πρόστιμο επειδή δεν έλαβες ποτέ το λογαριασμό?

 

Οι λογαριασμοί του ΟΤΕ εκδίδονται σε σταθερα χρονικα διαστήματα το να χασεις ενα λογαριασμο μπορεις να πας μονος σου με εναν παλιο και να το πληρώσεις.

Εκτος αυτου υπάρχει και το e-billing

http://oteshop.ote.gr/portal/page/portal/OTESHOP/MyServices/Mye-Bill

δημιουργώντας εκει ενα account σου ερχεται εκτος του ταχυδρομείου και εμαιλ με το χρεωστικό σου, επίσης να συμπληρώσω οτι πληρώνοντας μεσω e-billing εχεις εκτύπωση 2,5 ευρω σε καθε λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό e-bill καλέ; Του κόψανε το τηλέφωνο του ανθρώπου... :)

 

 

....και τι σημαίνει αυτό, αναιρείται την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

O λογαριασμός στο e-bill παραμένει ενεργός αν κάποιου του κόψουν το τηλ? μπορεί να πληρώσει ληξιπρόθεσμο λογαριασμό από εκεί? χρεώνεται πάλι τέλος επανενεργοποίησης και από εκεί?
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

O λογαριασμός στο e-bill παραμένει ενεργός αν κάποιου του κόψουν το τηλ? μπορεί να πληρώσει ληξιπρόθεσμο λογαριασμό από εκεί? χρεώνεται πάλι τέλος επανενεργοποίησης και από εκεί?

 

O λογαριασμος ebill παραμένει ενεργος, αλλα αν ο λογαριασμός επιβαρύνεται με τελη επανασύνδεσης τοτε ο μονος τροπος να πληρωθεί ειναι καποιο κατάστημα του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω παραπάνω είναι "τι να το κάνω το ebill αν δεν έχω τηλέφωνο χρυσό μου!!!" :)

 

Κοριτσι μου το e-bill ειναι μια υπηρεσία για κάποιους που θελουν να πληρωνουν μεσω ιντερνετ και ταυτόχρονα να εχουν ειδοποίηση με εμαιλ, πρόσβαση στην αναλυτική τους χρεωση, έκπτωση κλπ.

 

Τωρα βεβαια αν εισαι αφηρημένη ή χανεις το λογαριασμός σου ή κλπ μπορεις να κανεις και μια αίτηση να πληρώνετε αυτοματα μεσα απο καποιον τραπεζικο λογαριασμό, και δεν ξανα ασχολείσαι.

 

...αυτα

Link to comment
Share on other sites

εχει ερθει σε κανεναν εξοφλητικος λογαριασμος (ενω δεν ειναι) με επιστρεφομενο ποσο και ημερομηνια ληξης 01/04; γιατι μου ηρθε και μου ειπαν οτι εγινε λαθος στο λογιστηριο και στειλανε λαθους λογαριασμους...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου το e-bill ειναι μια υπηρεσία για κάποιους που θελουν να πληρωνουν μεσω ιντερνετ και ταυτόχρονα να εχουν ειδοποίηση με εμαιλ, πρόσβαση στην αναλυτική τους χρεωση, έκπτωση κλπ.

 

Τωρα βεβαια αν εισαι αφηρημένη ή χανεις το λογαριασμός σου ή κλπ μπορεις να κανεις και μια αίτηση να πληρώνετε αυτοματα μεσα απο καποιον τραπεζικο λογαριασμό, και δεν ξανα ασχολείσαι.

 

Μα το πρόβλημα δεν είναι τόσο το πως θα το πληρώσεις αλλά το μικρό διάστημα που σου δίνουν. Αν εγώ δλδ τα βγάζω πέρα με το ζόρι και ο λογαριασμός μου έρχεται 20 μέρες πριν πληρωθώ και έχω να καλύψω άλλες ανάγκες πιο άμεσες, θα πρέπει να είμαι χωρίς τηλέφωνο; Ένα μήνα τουλάχιστον περιθώριο θα πρέπει να τον δίνουν...το θεωρώ πολύ μικρό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

ή τουλάχιστον να υπάρχει ένα ελάχιστο ποσο καταβολής για να μην σου κόψουν το τηλ, όπως με τις πιστωτικές και να μπορείς και να τα κάνεις όλα μέσω από το online tool. όχι να τρέχεις στον ΟΤΕ αμα ξεχαστείς. e-goverment το λένε! Ή ενιαίες ηλεκτρονικές υπηρεσίες ή τίποτα! Όχι ημίμετρα. Edited by dimp3
ορθογραφικά
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ και πάλι θα στο κόβανε τότε. Αν το δεις, οκ να το πληρώσεις και αν δε το πληρώσεις καλά σου κάνουν. Κάπως πρέπει να συντηρηθούν κι αυτοί. Αλλά το όριο των 15 ημερών είναι λ-ί-γ-ο για να σε αφήνουν χωρίς τηλέφωνο και να σε τρέχουν για να κάνεις επανασυνδέσεις κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι πρόβλημα υπάρχει με τις αποσυνδέσεις του οτε??? παίζω online μια χαρά και με πετάει έξω επειδή είναι χάλια εταιρία και δεν μπορεί να βρει λύση!! έχω 5-6 χρόνια οτε και δεν είχα καθόλου αποσυνδέσεις. Όταν τους έπερνα τηλέφωνο έλεγανβ "δεν βρισκουμε κανενα προβλημα στην γραμμη σας''''''''''''''' ηρθαν και απ το σπίτι και μέτρισαν κάτι μλκιες και ειπαν οτι η γραμμη ειναι αψογη "και καλα!!!!!!!!!!!!!" εκαναν και κατι ρυθμισεις στο μοντεμ ουτε αυτοι δεν ηξεραν τι εκαναν και παλι τα ιδια αργοτερα ενας τεχνικος ειπε να αλλακσουμε καποια πραγματα μοντεμ κτλ τα εχουμε αλλαξει ολα μοντεμ, καλοδια, πριζες σκατα παλι!1! να φανταστεις καθως παιζω εντελωςςςς τυχαια θα με βγαλει μια βδομαδα δεν ειχα αποσυνδεσεις και βγηκε 1 φορα και επειδη βγηκε 1 φορα σημενει οτι θα μου βγει αλλες 5 επιπλεων την ιδια μερα(το ιδιο λεπτο καλυτερα) τωρα μη μου πειτε εχω δοκιμασει να βαλω μονο του το ρουτερ στη γραμμη, εχω δοκιμασει να κανω κατι δικιες μου μλκιες στον κατανεμητη παλι τα ιδια να παει να γ.... ο οτε και εχω σκεφτει να αλλακσουμε παροχο αλλα ο φιλος μου μου λεει οτι ο οτε ειναι ο καλυτερος λοιπον δεν βρισκεις ακρη να παει να γ.... ο οτε και η ελλαδα παλι κλ που θα σπουδασω στο εξωτερικο δηλαδη λιγη υπομονη θελει
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι πρόβλημα υπάρχει με τις αποσυνδέσεις του οτε??? παίζω online μια χαρά και με πετάει έξω επειδή είναι χάλια εταιρία και δεν μπορεί να βρει λύση!! έχω 5-6 χρόνια οτε και δεν είχα καθόλου αποσυνδέσεις. Όταν τους έπερνα τηλέφωνο έλεγανβ "δεν βρισκουμε κανενα προβλημα στην γραμμη σας''''''''''''''' ηρθαν και απ το σπίτι και μέτρισαν κάτι μλκιες και ειπαν οτι η γραμμη ειναι αψογη "και καλα!!!!!!!!!!!!!" εκαναν και κατι ρυθμισεις στο μοντεμ ουτε αυτοι δεν ηξεραν τι εκαναν και παλι τα ιδια αργοτερα ενας τεχνικος ειπε να αλλακσουμε καποια πραγματα μοντεμ κτλ τα εχουμε αλλαξει ολα μοντεμ, καλοδια, πριζες σκατα παλι!1! να φανταστεις καθως παιζω εντελωςςςς τυχαια θα με βγαλει μια βδομαδα δεν ειχα αποσυνδεσεις και βγηκε 1 φορα και επειδη βγηκε 1 φορα σημενει οτι θα μου βγει αλλες 5 επιπλεων την ιδια μερα(το ιδιο λεπτο καλυτερα) τωρα μη μου πειτε εχω δοκιμασει να βαλω μονο του το ρουτερ στη γραμμη, εχω δοκιμασει να κανω κατι δικιες μου μλκιες στον κατανεμητη παλι τα ιδια να παει να γ.... ο οτε και εχω σκεφτει να αλλακσουμε παροχο αλλα ο φιλος μου μου λεει οτι ο οτε ειναι ο καλυτερος λοιπον δεν βρισκεις ακρη να παει να γ.... ο οτε και η ελλαδα παλι κλ που θα σπουδασω στο εξωτερικο δηλαδη λιγη υπομονη θελει

 

Χαλάρωσε. Εαν δεν μπορει (θεωρητικά) να το κάνει ο ΟΤΕ, εαν πας σε αλλη εταιρεια ειναι δυο φορες πιο απιθανο να γινει. Τι εκανες στον κατανεμητη μονος σου ακριβως; Επισης δωσε μας στατιστικα απο το ρουτερ της γραμμης (Attenuation/SNR κτλ). Πιο ρουτερ εχεις; Σκεφτηκες να το αλλαξεις;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Tα παραπάνω που ρωτάς, και να σου πω, τι σημασία έχει? Το ξεκαθάρισαν και οι ίδιοι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην γραμμή. Τώρα από περιέργια ADSL Status

 

Connection Status

Connected

Upstream Rate (Kbps)

511

Downstream Rate (Kbps)

2045

Upstream Margin

23

Downstream Margin

29

Trained Modulation

ADSL_2plus

LOS Errors

17

Downstream Line Attenuation

27

Upstream Line Attenuation

13

Peak Cell Rate

1205 cells per sec

CRC Rx Fast

240

CRC Tx Fast

33

CRC Rx Interleaved

0

CRC Tx Interleaved

0

Path Mode

Fast Path

 

Αυτό με το ρουτερ από την άλλη σκέφτηκα να πάρω το netgear dgn2200 διότι έχω δει καλα λογια γιαυτο και ως κυριο λογο να αντικαταστησω το air ties rt-211

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...