Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια βοηθεια γτ θα με τρελανουν στην cosmote , εχουμε σταθερο κ ιντερνετ 24mbps . με το που αναβουν οι εξωτερικες κολονες του δρομου για φωτισμο πεφτει το ιντερνετ . 5 τ απόγευμα με 7 το πρωι. ξ Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΟΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ? ??? εβαλαν καινουριο καφαο στο χωριο κ πρεπει εγω να πληρωσω 35 ευρο από τα 27 που πληρωνω τωρα , ώστε να γινει η γραμμη vdsl κ να μην εχω θεματα αποσύνδεσης . ρε πανε καλα ? είναι δυνατον να απαιτουν να πληρωσω εγω την λυση του προβλήματος ? για πειτε ρε παιδια γτ τα εχω παρει αγρια :X:X
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια γτ θα με τρελανουν στην cosmote , εχουμε σταθερο κ ιντερνετ 24mbps . με το που αναβουν οι εξωτερικες κολονες του δρομου για φωτισμο πεφτει το ιντερνετ . 5 τ απόγευμα με 7 το πρωι. ξ Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΟΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ? ??? εβαλαν καινουριο καφαο στο χωριο κ πρεπει εγω να πληρωσω 35 ευρο από τα 27 που πληρωνω τωρα , ώστε να γινει η γραμμη vdsl κ να μην εχω θεματα αποσύνδεσης . ρε πανε καλα ? είναι δυνατον να απαιτουν να πληρωσω εγω την λυση του προβλήματος ? για πειτε ρε παιδια γτ τα εχω παρει αγρια :X:X
καλά μιλάμε στην Ουγκάντα τέτοιο βραχυκύκλωμα δεν θα γινόταν! παίξε κανένα Τζόκερ σήμερα!

και στείλε email με το πρόβλημα για να σου απαντήσουν γραπτώς!

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια γτ θα με τρελανουν στην cosmote , εχουμε σταθερο κ ιντερνετ 24mbps . με το που αναβουν οι εξωτερικες κολονες του δρομου για φωτισμο πεφτει το ιντερνετ . 5 τ απόγευμα με 7 το πρωι. ξ Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΟΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ? ??? εβαλαν καινουριο καφαο στο χωριο κ πρεπει εγω να πληρωσω 35 ευρο από τα 27 που πληρωνω τωρα , ώστε να γινει η γραμμη vdsl κ να μην εχω θεματα αποσύνδεσης . ρε πανε καλα ? είναι δυνατον να απαιτουν να πληρωσω εγω την λυση του προβλήματος ? για πειτε ρε παιδια γτ τα εχω παρει αγρια :X:X

 

καπου ειχα διαβασει καποιο τετοιο θεμα, σκεφτομαι η τεχνολογια led να εχει καποιο θεμα με το τηλεφωνο.

καλεσε το 13788 και δηλωνε συνεχεια βλαβη μεχρι να φτιαχτει.

 

κατι αλλο μηπως το καλωδιο το μαυρο του οτε ειναι εναριο στην περιοχη σου; διοτι εχουνε είναι πολύ ευπαθές σε διάφορους ηλεκτρομαγνητικούς θορύβους ! παντως μην το αφησεις συνεχεια βλαβη και παραπονα στο 13788 ειναι δωρεαν ο αριθμος αυτος απο ολους τους παροχους και απο κινητο. και μην αλλαξεις προγραμμα αυτοι φταινε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο οι παρεμβολές με το δημοτικό φωτισμό ειδικά σε χωριά ή απόκεντρες συνοικίες. Τώρα βέβαια θα πρέπει να ζητήσεις καλύτερα επίσημη γραπτή απάντηση για τη βλάβη μέσω email. Κανονικά πρέπει να το αποκαταστήσουν με κάποιο τρόπο έστω να σε βάλουν στο καινούργιο κουτί με 24άρι προφίλ. Δεν ξέρω αν το συνηθίζουν βέβαια αυτό στον οτε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο οι παρεμβολές με το δημοτικό φωτισμό ειδικά σε χωριά ή απόκεντρες συνοικίες. Τώρα βέβαια θα πρέπει να ζητήσεις καλύτερα επίσημη γραπτή απάντηση για τη βλάβη μέσω email. Κανονικά πρέπει να το αποκαταστήσουν με κάποιο τρόπο έστω να σε βάλουν στο καινούργιο κουτί με 24άρι προφίλ. Δεν ξέρω αν το συνηθίζουν βέβαια αυτό στον οτε.

 

το κάνουν ήδη σε καμπίνες καινούργιες. ίσως το καλύτερο που μπορεί να γίνει να συγχρονίζεις έως 24 ! έτσι όπως έπρεπε να κάνουν σε όλους μας από την αρχή. το κακό είναι ότι άμα κοπεί το ρεύμα και περιλαμβάνει και την καμπίνα μέσα που παίρνεις ίντερνετ τότε δεν έχεις ίντερνετ! αλλιώς δεν σε επηρεάζει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν προκειτε να πληρωσω ουτε 1 ευρο για αναβαθμηση . το θεμα το εχει το 40% του χωριου οπου οι περισοτεροι εκαναν την αναβαθμηση +10 ευρο το μηνα, το θεμα είναι ότι σε εκεινω το σπιτι μενουν οι παππούδες κ το ιντερνετ είναι αχρηστο ! θα δηλωνω βλαβη συνεχεια κ αν δεν ληθει θα παω κ στο συνηγορο καταναλωτή . από την στιγμη που πληρωνω τηλεφωνια κ δεν την εχω είναι πρόβλημα τους νομιζω να το λυσουν με κάθε τροπο . αν μιλούσαμε για ταχυτητα ιντερνετ οκ πασο . αλλα μιλαμε για ΤΗΛΕΦΩΝΩ εν ετη 2019 . εγω δεν φταιω που το παλιο καφαο ηταν για 10 ατομα κ εβαλαν μεσα 20 για ιντερνετ κ εχει θεματα.:mad::mad::mad: μου λενε δεν γινεται να με βαλουν στην vdsl γιατι είναι μονο για 50 , κ της πεταω μια (γτ ο οτε δεν ρυθμιζει την ταχυτητα? κ δεν ηξερε τ να πει . στο άλλο σπιτι που μενω επιανα 13 κ μολις εβαλαν καινουριο καφαο μπηκα εκει με την adsl κ με κλειδωσαν στην 24αρα, μην μου λενε ******** τωρα ότι δεν γινεται Edited by giorgos_xperia
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

πάροχος καθολικής υπηρεσίας της τηλεφωνίας είναι η forthnet οποτε καλως η κακως ο οτε δεν είναι υποχρεωμένος να σε μεταφέρει πουθενά :)

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά. Πριν 1,5-2 μήνες δέχτηκα να γίνει αναβάθμιση της γραμμής μου από την COSMOTE (.....) αφού εδέησε και ενεργοποίησε το δίκτυο οπτικών ινών στο νησί (Σαμοθράκη) και αφού δεν έχω την επιλογή άλλου παρόχου. Με την αναβάθμιση, όπως θα γνωρίζεται μετέφερα το router μακριά από τον υπολογιστή για να συνδέσω επάνω του τις 2 τηλεφωνικές συσκευές (τον υπολογιστή τον σύνδεσα με αυτό). Υπάρχει όμως ένα θέμα, επειδή εδώ κόβεται κυρίως τον χειμώνα με τις κακοκαιρίες το ρεύμα, άρα δεν υπάρχει και τηλέφωνο. Μου πρότειναν να βάλω ups, πόσο κρατάει αυτό; Έχει βάλει κάποιος; Edited by Vasileios
Χαρακτηρισμός υπερβολικός ή απαράδεκτος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά. Πριν 1,5-2 μήνες δέχτηκα να γίνει αναβάθμιση της γραμμής μου από την COSMOTE (....) αφού εδέησε και ενεργοποίησε το δίκτυο οπτικών ινών στο νησί (Σαμοθράκη) και αφού δεν έχω την επιλογή άλλου παρόχου. Με την αναβάθμιση, όπως θα γνωρίζεται μετέφερα το router μακριά από τον υπολογιστή για να συνδέσω επάνω του τις 2 τηλεφωνικές συσκευές (τον υπολογιστή τον σύνδεσα με αυτό). Υπάρχει όμως ένα θέμα, επειδή εδώ κόβεται κυρίως τον χειμώνα με τις κακοκαιρίες το ρεύμα, άρα δεν υπάρχει και τηλέφωνο. Μου πρότειναν να βάλω ups, πόσο κρατάει αυτό; Έχει βάλει κάποιος;

 

βεβαίως και το έχω βάλει. περίπου γύρω στις 4 ώρες πάνω κάτω κρατάει. καλείς το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και το ζητάς στο στέλνουν με κουριερ και είναι πολύ εύκολο να το βαλεις . έχει και USB επάνω και μπορείς να φορτίσεις και συσκευές αλλά θέλει να γυρίσεις το διακόπτη κάτι που δεν το έχω πειράξει. καλύτερα να πεις ότι έχεις συναγερμό και να το πάρεις σίγουρα. διότι δεν ξέρω εάν το δίνουν αλλιώς. εγώ το έχω περίπου δυο χρόνια μπορεί και παραπάνω. αλλά προσπαθώ μια φορά τον μήνα το βγάζω απ την πρίζα να αδειάζει η μπαταρία και να το ξανά βάζω μπας και ζήσει περισσότερο.

Edited by Vasileios

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλείς το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και το ζητάς στο στέλνουν με κουριερ και είναι πολύ εύκολο να το βαλεις .

 

Εγώ νόμιζα ότι το αγοράζω από κάποιο κατάστημα. Και πόσο κοστίζει; Αυτό είναι;

Edited by papresa
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

βεβαίως και το έχω βάλει. περίπου γύρω στις 4 ώρες πάνω κάτω κρατάει. καλείς το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και το ζητάς στο στέλνουν με κουριερ και είναι πολύ εύκολο να το βαλεις . έχει και USB επάνω και μπορείς να φορτίσεις και συσκευές αλλά θέλει να γυρίσεις το διακόπτη κάτι που δεν το έχω πειράξει. καλύτερα να πεις ότι έχεις συναγερμό και να το πάρεις σίγουρα. διότι δεν ξέρω εάν το δίνουν αλλιώς. εγώ το έχω περίπου δυο χρόνια μπορεί και παραπάνω. αλλά προσπαθώ μια φορά τον μήνα το βγάζω απ την πρίζα να αδειάζει η μπαταρία και να το ξανά βάζω μπας και ζήσει περισσότερο.
Εννοείς ότι στο έδωσαν δωρεάν;

 

 

Στάλθηκε από το Hi9Air μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επικαλείσαι συναγερμό, πιθανή ύπαρξη ηλικιωμένων ή ανηλίκων στο σπίτι και ότι δεν μπορεί να μένεις με το παραμικρό χωρίς τηλέφωνο τους πιέζεις λίγο και λογικά θα στο δώσουν δωρεάν
Link to comment
Share on other sites

πάροχος καθολικής υπηρεσίας της τηλεφωνίας είναι η forthnet οποτε καλως η κακως ο οτε δεν είναι υποχρεωμένος να σε μεταφέρει πουθενά :)

 

που κολαει η forthnet στο δικτυο μου ? ο οτε είναι ο κυριος κατοχως κ οτε εχω :D 3η δηλωμενη βλαβη κ συνεχιζουμε . δυστηχως δεν είμαι στην πολη μου ώστε να παω να κανω σαματα στο κατάστημα κ κυριως στον διευθυντη!:X μου ειπαν να ερθει κ ηλεκτρολόγος με δικη μυο χρεωση:lol: δεν σας τα πανε καλα φιλαράκια μου . εννοείτε εφαγαν ακυρο διοτι το πρόβλημα δεν είναι στο σπιτι αλλα στην περιοχη , αλλωστε το επιβεβαιωσαν κ οι τεχνικοι . υπομονή μεχρι τελος του μηνα , μετα ολες οι συνομιλιες θα αποσταλουν στον συνηγορο του καταναλωτή :rolleyes:

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Επικαλείσαι συναγερμό, πιθανή ύπαρξη ηλικιωμένων ή ανηλίκων στο σπίτι και ότι δεν μπορεί να μένεις με το παραμικρό χωρίς τηλέφωνο τους πιέζεις λίγο και λογικά θα στο δώσουν δωρεάν

 

υπαρχει περιπτωση να μην σε πιστεψουν?

τα μεταφορικα ποσο ηταν?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να μην σε πιστεψουν?

τα μεταφορικα ποσο ηταν?

 

Μία χαρά θα σε πιστέψουν. Εγώ το παρέλαβα από κατάστημα ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά θα σε πιστέψουν. Εγώ το παρέλαβα από κατάστημα ΟΤΕ
Πότε το έκανες αυτό, όταν έγινε η ανανέωση σε ευρυζωνικη σύνδεση ή αργότερα? Εγώ έκανα την ανανέωση σε ευρυζωνική πριν 2 χρόνια, έχει νόημα να ζητήσω τώρα που είναι να ανανεώσω ξανά το συμβόλαιο?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πότε το έκανες αυτό, όταν έγινε η ανανέωση σε ευρυζωνικη σύνδεση ή αργότερα? Εγώ έκανα την ανανέωση σε ευρυζωνική πριν 2 χρόνια, έχει νόημα να ζητήσω τώρα που είναι να ανανεώσω ξανά το συμβόλαιο?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Να το ζητήσεις για να μην πω να το απαιτήσεις με την ανανέωση. Εγώ το πήρα τον πρώτο καιρό που μου γύρισαν την γραμμή σε ευρυζωνικη

Link to comment
Share on other sites

Να το ζητήσεις για να μην πω να το απαιτήσεις με την ανανέωση. Εγώ το πήρα τον πρώτο καιρό που μου γύρισαν την γραμμή σε ευρυζωνικη

 

εγω το πηρα μετα από 1 χρονο . αν εχεις ευρυζωνικη να το παρεις . εμετα το εφερε η acs στο σπιτι τζαμπα ! λες ότι εχεις συναγερμο κ τελος ! κ συναγερμο να μην εχεις , είναι απαραδεκτο σε μια πτωση του ρεύματος να μην εχεις τηλεφωνω !!!

Υ.Γ μετα από 3η δηλωση βλαβης στον ote . τραβηξαν καινουρια γραμμη ως το σπιτι μου . επειδή δεν το ειδα με τα ματια μου αλλα μου το ειπαν οι δικοι μου , θα δουμε πως θα παει κ αν θα δουλευει η όχι !!

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν παίρνεις από καμπίνα και υπάρχει γενική διακοπή ρεύματος, πάλι θα έχεις πρόβλημα. Και ups να έχεις, αν δεν έχει η καμπίνα ρεύμα δεν θα έχεις τηλέφωνο.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός αλλλά θεωρώ ότι η καμπίνα σίγουρα θα έχει κάποιο UPS.

Τα τηλεφωνικά κέντρα του ΟΤΕ σίγουρα έχουν εναλακτικές πηγές τροφοδοσίας.

Καλώδια υπάρχουν , δεν είναι δύσκολο να στείλουν λίγη ενέργεια να κρατήσουν την καμπίνα ζωντανή.

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες καμπίνες δεν υπάρχει μπαταρία

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...