Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση για τον περιορισμό που ισχύει στα Speedtest της ookla με τους server της COSMOTE. Με hyperhosting μου βγάζει 100+ Mbps και στο ίδιο σημείο με τους 2 servers του ΟΤΕ ποτέ πάνω από 17-18. Είπαν θα επικοινωνήσει το τεχνικό τμήμα. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία; μπορούν να κάνουν εξαίρεση για τη γραμμή μου;

 

Υ.Σ ο περιορισμός ισχύει μόνο για τα καρτοκινητά, στις συνδέσεις πάνε τρένο οι μετρήσεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Και με frog το ιδιο θεμα εχω με cosmote server , ενω με hyper τρελα νουμερα.

Μαλλον εχουν πειραξει το DNS...στα καρτοκινητα.

Ενημερωσε μας οταν σου απαντησουν ,αν και σιγα μην το παραδεχτουν.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και με frog το ιδιο θεμα εχω με cosmote server , ενω με hyper τρελα νουμερα.

Μαλλον εχουν πειραξει το DNS...στα καρτοκινητα.

Ενημερωσε μας οταν σου απαντησουν ,αν και σιγα μην το παραδεχτουν.

 

Εγω προσωπικα μετραω σε Hyperhosting.Δεν θελω να μετραω σε σερβερ εταιριων κινητης γιατι τους θεωρω αναξιοπιστους.Προτιμω server που ειναι ανεξαρτητοι και δεν ευνοουν το δικτυο της εταιρειας,η οποια εχει δικο της σερβερ στο speedtest.net

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως δεν είναι το benchmark αλλά πόσο είναι η πραγματική σου ταχύτητα. Λογικά το auto θα σου δείχνει την πραγματική σε εκείνη την τοποθεσία.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δοκίμαζα με όλους τους server, μη σου πω του Hyper έδειχνε πιο ψηλά τις περισσότερες φορές

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Το "δωρεάν ενεργοποιήσεις ως 31/3/2017" τί σημαίνει; Ότι από Απρίλη θα πληρώνεις να τη βγάλεις την προπληρωμένη;....:lol:

 

 

Ναι μετά θα κοστίζει 5€ η εκδοσή της κάρτας.

 

--------------------------------------------

 

Γνωρίζει κάνεις κάποιο νούμερο για εξυπηρέτηση πελατών της cosmote χωρίς χρέωση;

Edited by xenopoulos
.
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που ενεργοποίησα την προσφορά και μου στάλθηκε μήνυμα:

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ. ΕΧΕΙΣ ΔΩΡΟ 600' ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ.

έστειλα τώρα μήνυμα ΥΠΟΛ στο 1314 και δεν φαίνονται πουθενά αυτά τα λεπτά της προσφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό ούτε το προηγούμενο ΣΚ είχα δωρεάν χρόνο ομιλίας από τα 600 λεπτά που έδινε με την προσφορά.

 

Η υπηρεσία είχε ενεργοποιηθει κανονικά και δεν είχα καταναλώσει όλα τα λεπτά ομιλίας.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται, προσφορά για όλα τα σαββατοκυριακα λέει, μόνο για 1 ίσχυσε σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ενεργοποίησα αλλά δεν φαίνονται όταν στέλνω ΥΠΟΛ στο 1314 και φοβάμαι μήπως δεν μου τα έχουν "πιστώσει".

Βέβαια εγώ, όπως είπα και τις προάλλες, έβαλα 5 ευρώ στην κάρτα, άλλαξα πακέτο (από Cosmoκάρτα σε what's up) με 3 ευρώ και έστειλα για ενεργοποίηση αυτού του bonus, αν και λέει πως ενεργοποιείται με ανανέωση, την οποία εγώ τυπικά (μιας και ήμουν άλλο πακέτο και όχι σε what's up) δεν έκανα.

Παρόλα αυτά μου στάλθηκε το μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκαν κανονικά. Τώρα, δεν φαίνονται όταν στέλνω το μήνυμα για το υπόλοιπο. Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που ενεργοποίησα την προσφορά και μου στάλθηκε μήνυμα:

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ. ΕΧΕΙΣ ΔΩΡΟ 600' ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ.

έστειλα τώρα μήνυμα ΥΠΟΛ στο 1314 και δεν φαίνονται πουθενά αυτά τα λεπτά της προσφοράς.

 

Και σε μένα συμβαίνει το ίδιο. Τους έστειλα μνμ στο group της what's up στο facebook και μόλις μου απάντησαν: Για την προσφορά #freekends δεν προκύπτει έλεγχος υπολοίπου μέσα από το What's Up application ή με αποστολή sms. Εφόσον διαθέτεις ακόμα λεπτά μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήσεις και να επιβεβαιώσεις εκ νέου το υπόλοιπο σου.

Edited by whatsup
...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κοροϊδευουν , αυτα τα λεπτα δεν φαινονται απλα θα ειδοποιηθειτε οταν καταναλωσετε το 80% αυτων.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το πρώτο ΣΚ φαινόντουσαν και τώρα όχι;

Και φυσικά το "Εφόσον διαθέτεις ακόμα λεπτά μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήσεις και να επιβεβαιώσεις εκ νέου το υπόλοιπο σου" δεν το θεωρώ σοβαρή απάντηση!

Δλδ αν φάω την κάρτα τρέχα βγάλε άκρη μετά.

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το πρώτο ΣΚ φαινόντουσαν και τώρα όχι;

Και φυσικά το "Εφόσον διαθέτεις ακόμα λεπτά μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήσεις και να επιβεβαιώσεις εκ νέου το υπόλοιπο σου" δεν το θεωρώ σοβαρή απάντηση!

Δλδ αν φάω την κάρτα τρέχα βγάλε άκρη μετά.

Το πρωτο σ/κ φαινοταν και στην δικια μου εφαρμογη. Οπως και να εχει μην επιβεβαιωνουμε την παροιμια "μας χαριζαν τον γάιδαρο και τον κοιτουσαμε στα δοντια"

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω..Αλλά σε περίπτωση που κάποιος θεωρεί (εφόσον δεν μπορεί να το ελέγξει) ότι έχει λεπτά και φάει την κάρτα τί γίνεται;

Προφανώς θα είναι δικό του λάθος και όχι της εταιρίας..

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω..Αλλά σε περίπτωση που κάποιος θεωρεί (εφόσον δεν μπορεί να το ελέγξει) ότι έχει λεπτά και φάει την κάρτα τί γίνεται;

Προφανώς θα είναι δικό του λάθος και όχι της εταιρίας..

Η εταιρεια στελνει μηνυμα οταν καταναλωθει το 80% και 100% των μηνυματων.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με whatsup αν πάνω speedtest στο ΟΤΕ ή Cosmote server, δεν αφαιρούνται ΜΒ?

 

 

 

Δεν αφαιρούνται, αλλά δε βλέπεις πάνω από 20mbps λόγω κόφτη στα καρτοκινητά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφαιρούνται, αλλά δε βλέπεις πάνω από 20mbps λόγω κόφτη στα καρτοκινητά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν ισχυει αυτο που λες.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει υπό προϋποθέσεις.

Εντελώς εμπειρικά, δεν έχει κόφτη αν αγοράσεις πακέτο ή πάρεις κάποιο δώρο που δίνει κατά περιόδους.

Σε φοιτητικό που έχω μαζέψει κάποια GB από αυτά που δίνει δωρεάν στην αρχή του μήνα και όταν βάζεις κάρτα, όσες φορές το δοκιμάσω σε αυτούς τους server δεν θα πάει πάνω από 20mbps.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει υπό προϋποθέσεις.

Εντελώς εμπειρικά, δεν έχει κόφτη αν αγοράσεις πακέτο ή πάρεις κάποιο δώρο που δίνει κατά περιόδους.

Σε φοιτητικό που έχω μαζέψει κάποια GB από αυτά που δίνει δωρεάν στην αρχή του μήνα και όταν βάζεις κάρτα, όσες φορές το δοκιμάσω σε αυτούς τους server δεν θα πάει πάνω από 20mbps.

 

Εγω κατω απο 50 δε πεφτω ποτε.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μπορεί να δείξει και 30 και 50 για ελάχιστο. Σταδιακά πέφτει όμως και στο τέλος στρογγυλά 20...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω..Αλλά σε περίπτωση που κάποιος θεωρεί (εφόσον δεν μπορεί να το ελέγξει) ότι έχει λεπτά και φάει την κάρτα τί γίνεται;

Προφανώς θα είναι δικό του λάθος και όχι της εταιρίας..

 

Κι εμένα αυτό με φοβίζει.

 

Ερώτηση:

Γενικά, χωρίς κάποιο μπόνους: αν κάνω ένα τηλέφωνο και καπάκι στείλω μήνυμα για το υπόλοιπό μου, θα φανεί απευθείας ποσά λεφτά με χρέωσε ή πρέπει να περάσει κάποια ώρα για να χρεωθεί το υπόλοιπο;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς bonus και χωρίς πακέτο και να τρώει από το υπόλοιπο; Άμεσα πρέπει να φαίνεται ακόμα και με κλήση στο1314.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μετά θα κοστίζει 5€ η εκδοσή της κάρτας.

 

--------------------------------------------

 

Γνωρίζει κάνεις κάποιο νούμερο για εξυπηρέτηση πελατών της cosmote χωρίς χρέωση;

 

https://www.cosmote.gr/mobile/prepaidmastercard/contact.html

 

Κι εμένα αυτό με φοβίζει.

 

Ερώτηση:

Γενικά, χωρίς κάποιο μπόνους: αν κάνω ένα τηλέφωνο και καπάκι στείλω μήνυμα για το υπόλοιπό μου, θα φανεί απευθείας ποσά λεφτά με χρέωσε ή πρέπει να περάσει κάποια ώρα για να χρεωθεί το υπόλοιπο;

 

Στα sms δε φαίνεται άμεσα:

Αν έχεις πχ 0,50€ υπόλοιπο κ στείλεις μαζικά 20sms (x0,19€/sms = 3,80€) θα βρεθείς μετά από λίγα λεπτά (που καθυστερεί να ενημερωθεί το σύστημά τους) με -3,30€ (ΝΑΙ: με μείον).

Αργεί κάποια 2-3-4 λεπτά να ενημερωθεί το σύστημά τους για τα sms.

 

 

Γιατί δεν καλείς 13897 (δωρεάν) να το κάνεις απ'το σπίτι σου;

Και να μας ενημερώσεις πόσο κοστίζει αυτή τη στιγμή;

Και αν γίνεται κατευθείαν σε frog;

 

Όπως με ενημέρωσαν:

Τελείως δωρεάν (ούτε τα 5€ της sim) δεν πληρώνεις για φορητότητα σε καρτοκινητή Cosmote με κλήση απ'το κινητό που θες να μεταφέρεις (δωρεάν και η κλήση από οποιαδήποτε εταιρία) στο 13897.

 

Πάμεεεε όλοι... Αν σκεφτείτε τι ζητάνε για φορητότητα στις άλλες καρτοκινητές.

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

γυρισα και εγω το συμβολαιο μου μετα απο 16 χρονια σε whatsup, σπαστικα ασχημα, ειχα φτασει να πληρωνω απεριοριστα σε κοσμοτε, 180 λεπτα σε αλλους και 1 γιγα ιντερνετ απο 35 ευρω, με την εκπτωση παγιου μεσα, να μου κανουν "προσφορα" ανανεωση για 2 χρονια το ιδιο συμβολαιο στα 42€!!!

 

Το ιδιο δλδ 7 ευρω επανω. εκανα αμεσα διακοπη και ας οψεται που εχουν ολοι οι γνωστοι μου κοσμοτε, ειδαλλως.....τωρα να ρωτησω κατι, το reload πως παιζει?

 

Και επισης εβαλα 15 ευρω στη καρτα με online ανανεωση κασι εχω ηδη 400 σε whatsup, 300 σε ολους και 1 γιγα ιντερνετ. και εχω αλλα 7 ευρω για ανανεωση αν μου τελειωσουν. LOL

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

γυρισα και εγω το συμβολαιο μου μετα απο 16 χρονια σε whatsup, σπαστικα ασχημα, ειχα φτασει να πληρωνω απεριοριστα σε κοσμοτε, 180 λεπτα σε αλλους και 1 γιγα ιντερνετ απο 35 ευρω, με την εκπτωση παγιου μεσα, να μου κανουν "προσφορα" ανανεωση για 2 χρονια το ιδιο συμβολαιο στα 42€!!!

 

Το ιδιο δλδ 7 ευρω επανω. εκανα αμεσα διακοπη και ας οψεται που εχουν ολοι οι γνωστοι μου κοσμοτε, ειδαλλως.....τωρα να ρωτησω κατι, το reload πως παιζει?

 

Και επισης εβαλα 15 ευρω στη καρτα με online ανανεωση κασι εχω ηδη 400 σε whatsup, 300 σε ολους και 1 γιγα ιντερνετ. και εχω αλλα 7 ευρω για ανανεωση αν μου τελειωσουν. LOL

 

Το Reload το κανεις μέσω m.whatsup.gr ή μέσω του what's up app.βαζεις τον κωδικό που ήρθε με sms και το νούμερο του κινητού.Παιρνεις το δώρο σου αφού τα βαλεις και μετα εχει ενα παιχνιδάκι για 2ο δώρο.Ειναι για 7 μερες το reloadit και για 3 το 2ο δώρο.κανε και το πάρε μοίρασε δίνοντας 100MB σε σένα και σε 3 φίλους.Για 3ήμερο ειναι η διάρκεια.Και εχεις 500Mb ή κλησεις προς what's up για μια ωρα με το pare kavatza 2 φορες το μηνα.Ενεργοποιηση μέσω του σάιτ ή μέσω του app.Τα 7€ κάντε Giga Day για 1GB με 1€ για 24 ώρες.Πιο φτηνά βγαίνει αμα ξέρεις οτι θα χρειαστεις να εισαι με 3G για μια μερα.Ψαξε να τα δεις λιγο τα πακετα.

COLOR="#bbc"]

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Το Reload το κανεις μέσω m.whatsup.gr ή μέσω του what's up app.βαζεις τον κωδικό που ήρθε με sms και το νούμερο του κινητού.Παιρνεις το δώρο σου αφού τα βαλεις και μετα εχει ενα παιχνιδάκι για 2ο δώρο.Ειναι για 7 μερες το reloadit και για 3 το 2ο δώρο.κανε και το πάρε μοίρασε δίνοντας 100MB σε σένα και σε 3 φίλους.Για 3ήμερο ειναι η διάρκεια.Και εχεις 500Mb ή κλησεις προς what's up για μια ωρα με το pare kavatza 2 φορες το μηνα.Ενεργοποιηση μέσω του σάιτ ή μέσω του app.

Αμα εχεις 2καρτο κινητο,πάρε frog για 2η καρτα αμα θες πολλα MB.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...