Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα αγορασα μια απο το καταστημα της cosmote καπου στο Κολωνακι και σε ερωτηση μου αν ειχαν 15αρες στην αρχη μου λεει η υπαλληλος οχι. Μετα θυμηθηκε οτι ειχε καποιες ξεχασμενες στην αποθηκη. Απο οτι καταλαβα δεν ηταν απο τις καρτες που πουλουσαν αρκετα (οπως 5αρες, 10αρες κτλ) γιαυτο και δεν θυμοταν οτι ειχε καπου εχουν στο μαγαζι.

 

Mark_K απλα μου κανει εντυπωση ενω υπηρχε γιατι δεν την ειχα δει πουθενα στα βιβλιαρακια του πλαισιου, γερμανου, cosmote κτλ. Προφανως δεν πουλουσε αρκετα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκέψου πως όταν αγοράζαμε κάρτες με δραχμές ακόμα, υπήρχε των 5000 που είναι κοντά στα 15€. Μπορεί να μην αγόραζε πολύ ο κόσμος, μπορεί αργότερα κάποιος που ήθελε παραπάνω να τον βόλευε που βγάλανε τις 20άρες. Εγώ θυμάμαι να υπάρχουν πάντως τόσα χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα μια απο το καταστημα της cosmote καπου στο Κολωνακι και σε ερωτηση μου αν ειχαν 15αρες στην αρχη μου λεει η υπαλληλος οχι. Μετα θυμηθηκε οτι ειχε καποιες ξεχασμενες στην αποθηκη. Απο οτι καταλαβα δεν ηταν απο τις καρτες που πουλουσαν αρκετα (οπως 5αρες, 10αρες κτλ) γιαυτο και δεν θυμοταν οτι ειχε καπου εχουν στο μαγαζι.

 

Mark_K απλα μου κανει εντυπωση ενω υπηρχε γιατι δεν την ειχα δει πουθενα στα βιβλιαρακια του πλαισιου, γερμανου, cosmote κτλ. Προφανως δεν πουλουσε αρκετα.

 

Κι αν σου έλεγαν στο Γερμανό ότι δεν έχουν κάρτα 15Ε, εσύ θα καταλάβαινες ότι δεν υπάρχει σαν προϊόν; Ας το λύσουμε και αυτό. Στα καταστήματα κοσμοτε, οτε, γερμανος η ανανέωση χρόνου γίνεται αυτόματα λέγοντας τον αριθμό κινητού που θέλεις να ανανεώσεις. Έπειτα λες και το ποσό και έγινε η ανανέωση. Δεν σου δίνουν κάρτα αν πεις "θέλω να κάνω ανανέωση". Στους περισσότερους γερμανούς δεν θα βρεις κάρτα ανανέωσης και αν βρεις, θα είναι επειδή τους έχει μείνει. Για την ιστορία, προμηθεύονται ελάχιστες κάρτες για την περίπτωση που το σύστημα ανανέωσης δεν λειτουργεί ή για την ακόμα πιο σπάνια περίπτωση κάποιος να τους ζητήσει να αγοράσει κάρτα αντί για τον κλασικό τρόπο ανανέωσης. Πάμε παρακάτω.

 

Είναι σπάνιο να τους ζητήσει κάποιος κάρτα γιατί κάρτα πωλούν τα περίπτερα! Αυτά είναι τα σημεία πώλησης καρτών. Είναι και άλλα, όμως όταν λέμε ότι πάμε να αγοράσουμε κάρτα εννοούμε τα περίπτερα. Αλήθεια, πήγες σε πολλά περίπτερα τα τελευταία χρόνια και σου είπαν ότι 15αρες κάρτες δεν υπάρχουν; Ή μήπως πήγαινες σε καταστήματα γερμανός και σου έλεγαν εκεί ότι δεν υπάρχουν; Αν σου το έλεγαν εκεί, είναι απόλυτα λογικό για τους λόγους που σου ανέφερα στην πρώτη παράγραφο. Ελπίζω να σου λύθηκαν όοοοοολες οι απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μηνύματα ανταλάσονται με PM και δεν αφορούν τους αναγνώστες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανένας αν σε καινούρια cosmokarta (νέο αριθμό σύνδεσης), ισχύει η εντολή σμσ OPEN στο 54000 για να σου δημιουργήσουν email από την cosmote??
1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Όχι, οι νέοι αριθμοί δεν μπορούν να ανοίξουν mycosmos e-mail
Link to comment
Share on other sites

Όχι, οι νέοι αριθμοί δεν μπορούν να ανοίξουν mycosmos e-mail

 

Δηλαδη το Mycosmos ειναι μονο για τους παλιους;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα γίνει και αυτό στις επόμενες ημέρες φαντάζομαι μιας και αναφέρεται η υπηρεσία My Cosmos email στο cosmote.gr ως υπηρεσία για όλους τους συνδρομητές.
Link to comment
Share on other sites

Οι κάτοχοι κοσμοκαρτας αν καλέσουν το 1330 και πατήσουν το 8 θα έχουν το επόμενο ΣΚ 100 λεπτα και 100 sms προς όλα τα δίκτυα μαζί με συμμετοχη σε διαγωνισμό.
Link to comment
Share on other sites

Στην φοιτητική προσφορά του WHAT'S UP ισχύει προσφορά μέχρι 15/01/2015 με την οποία έχεις 1000' προς όλα τα δίκτυα για ένα μήνα, μόνο με 4€, αντί για 5€!

 

Υ.Γ. By the way υπάρχει κανείς που να έληξε η φοιτητική του ιδιότητα ή η ανανέωση του και να συνέχισε η ισχύς του φοιτητικού What' Up χωρίς πρόβλημα ή ενημέρωση διακοπής;

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Στην φοιτητική προσφορά του WHAT'S UP ισχύει προσφορά μέχρι 15/01/2015 με την οποία έχεις 1000' προς όλα τα δίκτυα για ένα μήνα, μόνο με 4€, αντί για 5€!

 

Υ.Γ. By the way υπάρχει κανείς που να έληξε η φοιτητική του ιδιότητα ή η ανανέωση του και να συνέχισε η ισχύς του φοιτητικού What' Up χωρίς πρόβλημα ή ενημέρωση διακοπής;

 

Σε πολλους εχει ληξη η φοιτητικη τους ιδιοτητα, σε κανενα δεν εχει διακοπη!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλους εχει ληξη η φοιτητικη τους ιδιοτητα, σε κανενα δεν εχει διακοπη!

 

επειδή είμαι στην ίδια φάση τι έκανες όταν σου ζητήθηκε ανανέωση;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, έχω το φοιτητικό whats up εδώ και 20 μέρες και έχω χρόνο ομιλίας προς όλους ,sms και mb, εδώ και λίγες μέρες μου μειώνεται το υπόλοιπο χρημάτων κατά 21 λεπτά και δε μπορώ να καταλάβω γιατί. Πιθανολογώ ότι οφείλεται στη χρήση του WhatsApp με ένα φίλο μου στη Γερμανία, αλλά και πάλι δε πρεπε να αφαιρούνται mb και όχι χρήματα, μια και αυτές οι εφαρμογές δουλεύουν με ίντερνετ. Μήπως έχει κάποιος μια ιδέα το τι συμβαίνει ?
Link to comment
Share on other sites

Τα οικονομικα αποτελεσματα της Cosmote ποτε δημοσιευονται περιπου;

Θελω να δω ποσο χάλια θα πανε τα οικονομικα της, μετα και το τελευταιο χαράτσι των 3€/400λεπτα στο μεχρι προτινος δωρεαν 300λεπτο, στους παλιους κατοχους cosmokarta.

Αυτα που κανει, θα τα πληρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα οικονομικα αποτελεσματα της Cosmote ποτε δημοσιευονται περιπου;

Θελω να δω ποσο χάλια θα πανε τα οικονομικα της, μετα και το τελευταιο χαράτσι των 3€/400λεπτα στο μεχρι προτινος δωρεαν 300λεπτο, στους παλιους κατοχους cosmokarta.

Αυτα που κανει, θα τα πληρωσει.

 

Αφού το έκανε η voda κορόιδο είναι να μείνει πίσω...............

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Οι κάτοχοι κοσμοκαρτας αν καλέσουν το 1330 και πατήσουν το 8 θα έχουν το επόμενο ΣΚ 100 λεπτα και 100 sms προς όλα τα δίκτυα μαζί με συμμετοχη σε διαγωνισμό.

 

Τους αλλάζει τα φώτα μετά με μηνύματα για το διαγωνισμό ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, καμία ενόχληση.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Τα οικονομικα αποτελεσματα της Cosmote ποτε δημοσιευονται περιπου;

Θελω να δω ποσο χάλια θα πανε τα οικονομικα της, μετα και το τελευταιο χαράτσι των 3€/400λεπτα στο μεχρι προτινος δωρεαν 300λεπτο, στους παλιους κατοχους cosmokarta.

Αυτα που κανει, θα τα πληρωσει.

Ειδικα για την Cosmote με τον αριθμο των συμβολαιων αλλα και των ενεργων καρτων (whats up και Cosmokarta εκτος των 300 λεπτων..) δεν νομιζω οτι θα εχει καποια ιδιαιτερη διακυμανση. Το μονο που εχω να πω ειναι οτι οι στοχοι απο τις διαφορες καμπανιες προώθησης κλεισαν για το προηγούμενο εξαμηνο (μεχρι και καλοκαιρι) με καλυμμενους στοχουν και μαλιστα υπεκαλυμμενους κατα 15%.

Σε περιπου ιδια εικονα βρισκεται και Voda με την μονη διάφορα οτι τα δικα της συμβολαια ειναι περισσοτετα bussiness παρα ιδιωτικά. Δεν θελω να σε απο γοητευσω αλλα μην περιμενεις να τους εχει αγγιξει το ολο θεμα. Αλλωστε αν το δυναμικο των συνδρομητών αυτης της προσφορας κάλυπτε κατι περισσοτερο στην "πιτα" τους ... με αποτελεσμα αν άλλαζαν την προσφορα να χανανε συνδρομητές-ποσοστα-μεριδιο.... δεν θα την αλλαζανε. Σκεψου το!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Όλοι οι στόχοι υπερκαλύφθηκαν και αυτά είναι λογικό να μην δημοσιεύονται γιατί προκαλούν τον κόσμο. Έχεις δει πολλές επιχειρήσεις να δημοσιεύουν τα υπερκέρδη τους; Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ καμία. Και δεν είναι τυχαίο που οι τηλεφωνικές προσφορές, αλλά και οι προσφορές που αφορούσαν και καταστήματα, μειώθηκαν εδώ και λίγο καιρό.

 

Όσο για τα 400', ας ξαναπούμε ότι οι περισσότεροι ως καλό το είδανε γιατί είναι τεράστιος ο όγκος ομιλίας για 10Ε κάρτα μόλις. Όσους δεν βόλεψε, πήγαν στα 200'. Να αλλάξουν δίκτυο και να πάνε πού; Υπάρχει ενεργή προσφορά 300' δώρο σε κάποια εταιρία;

 

Άσχετο. Τα 200' αντί 120' στο wu πήραν παράταση ως 31/1/15.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο. Τα 200' αντί 120' στο wu πήραν παράταση ως 31/1/15.

 

Ελπίζω να παγιωθεί !!!

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Αν αληθευουν οσα λετε, οι ελληνες καταναλωτες ειναι μαζοχιστες. Επιβραβευουν τετοιες πρακτικες.

Πολλες φορες, και οχι μονο γι'αυτο, εχω πει 'καλα παθαινουμε οτι παθαινουμε, με τα μυαλα που εχουμε'.

 

Σεβαστά ολα.

Θα ελεγα στην cosmote να συνεχισει χωρις εμενα, αλλα δεν θα την εγκαταλειψω εντελως, απλα οπως εχω πει, αραιοτερα καρτα.

Εγω ΔΕΝ θα επιβραβευσω το πλιατσικο στα χρηματά μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν αληθευουν οσα λετε, οι ελληνες καταναλωτες ειναι μαζοχιστες. Επιβραβευουν τετοιες πρακτικες.

Πολλες φορες, και οχι μονο γι'αυτο, εχω πει 'καλα παθαινουμε οτι παθαινουμε, με τα μυαλα που εχουμε'.

 

Σεβαστά ολα.

Θα ελεγα στην cosmote να συνεχισει χωρις εμενα, αλλα δεν θα την εγκαταλειψω εντελως, απλα οπως εχω πει, αραιοτερα καρτα.

Εγω ΔΕΝ θα επιβραβευσω το πλιατσικο στα χρηματά μας.

 

καλά όλα αυτά που λες και με βρίσκουν σύμφωνο, αλλά πες μου τι εναλλακτικές έχουμε;;; όταν χρειάζομαι το τηλέφωνο τι να κάνω να πω ότι κάνω αντίπραξη;;; και που θα με ωφελήσει εμένα αυτό;;; και το αυτί τους δεν θα ιδρώσει και εγώ θα μείνω με το ζόρι μου.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν το αλλάξω από cosmokarta σε whats up δεν χανω κατι ως 31/1/2015 Edited by nikosxeng3

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

καλά όλα αυτά που λες και με βρίσκουν σύμφωνο, αλλά πες μου τι εναλλακτικές έχουμε;;; όταν χρειάζομαι το τηλέφωνο τι να κάνω να πω ότι κάνω αντίπραξη;;; και που θα με ωφελήσει εμένα αυτό;;; και το αυτί τους δεν θα ιδρώσει και εγώ θα μείνω με το ζόρι μου.

 

Με την λογικη 'δεν θα ιδρωσει τ'αυτι τους' και το 'ασε να βγαλουν αλλοι το φιδι απο την τρυπα', φτασαμε εδω που φτασαμε.

Μας 'βαρανε' και λεμε κι ευχαριστω.

 

Το τι μπορει να κανει κανείς ως 'αντιπραξη', εξαρταται απο τις αναγκες, και το τι μπορει να κανει οντως.

Ομως, οταν ξερω τι θελω να κανω, δεν μπορει, καποια στιγμη, θα βρω τροπο και θα το κανω.

Κι εγω θελω να αντιδρασω στην cosmote.

 

Αν πχ εισαι υπαλληλος γραφειου, μπορεις πολλα τηλεφωνα να τα κανεις μεσω σταθερης.

Αν επισης καποια τηλεφωνα μπορουν να 'περιμενουν', τα κανεις απογευμα απο το σπιτι.

Δεν ειναι αυτο μια τακτικη που χιλιαδες μπορουν να κανουν; Ειναι.

 

Τωρα βεβαια, αν εισαι μες το δρομο συνεχεια, εκει ειναι δυσκολοτερη η αντιδραση.

 

Και δεν ειπα 'πεταω το τηλεφωνο', ουτε οτι δεν θα εχω 'χρημα/καρτα' εντος.

Αλλα θα κανω αυτο που μπορω, και την τσεπη μου να προστατευσω, και ενα μηνυμα να δωσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...