Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέχρι σήμερα συζητούσαμε και παραπονιόμασταν που το whats up δεν έχει πακέτα ομιλίας προς όλα τα δίκτυα. Τώρα που υπάρχουν, παραπονιόμαστε πάλι ότι κοστίζουν πολύ... Δεν θα σας το βρει κανείς τελικά. Είδα και τα σχόλια στο site, κλασικοί Έλληνες...

Υπήρξα κι εγώ ένας από τους παραπονούντες. Γι αυτό και τώρα που το "αίτημα" μου πραγματοποιήθηκε, το σέβομαι και σταματώ να παραπονιέμαι τουλάχιστον ως προς αυτό. Όποιος εξακολουθεί να παραπονιέται, είναι απλά γραφικός.

 

Όσο αφορά την τιμή, να θυμίσω ότι η q χρεώνει 3€ για 60' προς όλους (ήταν και ο λόγος που πήρα ένα νούμερο q). Με δεδομένο αυτό, η q (παράδειγμα) θα χρέωνε 5€ ένα πακέτο 100'. Η whats up χρεώνει 5€ ένα πακέτο 100' προς όλους + 300' προς wu. Στο άλλο πακέτο δεν χρειάζεται να αναφερθώ, μιας και δίνει και 100sms προς όλους και λεπτά+sms προς wu.

 

Aν ωστόσο συγκρίνουμε τα πακέτα wu με τα πακέτα cu, είναι προφανές ότι τα πρώτα υστερούν.... Το αντίστοιχο πακέτο των 7€ στην cu δίνει επιπλέον 100λεπτά+sms καθώς και 60mb. Όμως δεν βρίσκω νόημα να συγκρίνω τη cu με τη wu. Τα τελευταία χρόνια το cu έχει πολύ πιο ελκυστικά και πληρέστερα πακέτα σε σύγκριση με το wu.

 

Αυτό στο οποίο μένω και θα βαρεθώ να γράφω είναι ότι επιτέλους το wu ξύπνησε. Το να συμπεριλάβουν λεπτά προς όλους στα πακέτα τους δείχνει ότι κατάλαβαν και οι ίδιοι ότι το wu δεν μπορεί να συνεχιστεί ως έχει. Ευτυχώς είναι πολλοί αυτοί που αποχώρησαν και όλοι εμείς που παραμείναμε τους χρωστάμε μπράβο γιατί εξαιτίας αυτών ταρακουνήθηκε η κοσμοτέ.

Ένα προϊόν πρέπει να το κρίνουμε και με βάση τον εαυτό του και την ιστορία του. Το ότι για πρώτη φορά στα χρονικά το whats up έχει λεπτά προς όλους σε πακέτο, είναι βήμα εξέλιξης και φυσικά προς το συμφέρον όλων. Όποιος δεν το βλέπει αυτό, είναι πρόβλημά του και σίγουρα αδικεί το wu.

 

Α και κάτι που δεν ξέρω αν είδατε. Το πακέτο 300'+300sms με 5€ που είχε ημερομηνία λήξης 31/1, πλέον δεν έχει και έγινε μόνιμο.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει και για τα whats up αυτη η προσφορα??

 

Όχι, η προσφορά των 300 λεπτών προς όλους ισχύει μόνο στη Cosmoκάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε μεγαλε απο πανω, οχι αλλο καρβουνο σε αυτη τη χωρα, οχι αλλη ξερολιαση...ελεος τα μυαλα μας πονανε που λεει και ο γεωργιου
Link to comment
Share on other sites

το q ομως εχει χρεωση ανα 1 λεπτο = 60 κλησεις, ενω τα 100' του wu = 33 κλησεις των 3'

 

Μόνο που όποιος έχει wu, προφανώς έχει τις περισσότερες επαφές του wu!:dash:

Link to comment
Share on other sites

όχι απαραίτητα

Τότε "βρέχει" αναπάντητες.:p

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

όχι απαραίτητα

 

και πώς μίλαγε πριν τα 100 λεπτά στους υπόλοιπους; με σήματα καπνού ή με 25 ευρώ την ώρα; :lol: τι έκανε τότε στο wu?

Link to comment
Share on other sites

όχι απαραίτητα

 

Δεν ισχύει. Εννοείται ότι όποιος έχει wu έχει και τις επαφές του εκεί. Όπως και αντίστοιχα όποιος έχει cu κ.ο.κ. Ένας φίλος μου είπε κάτι πολύ σωστό για το wu. Πριν 2 χρόνια είχε φτάσει στο σημείο να κατέχει το 70% των συνδρομητών και αυτό, πέρα από κερδοφόρο, ήταν και επίφοβο γιατί ξαφνικά η εταιρία θα περνούσε από ενδελεχείς κρατικούς ελέγχους. Έπρεπε λοιπόν να φύγουν συνδρομητές και μάλιστα μεγάλος αριθμός για να μην πέσει στον έλεγχο. Αυτό συνέβη τα τελευταία δύο χρόνια κι έτσι τώρα πια μπορεί να ακολουθήσει τα πακέτα των υπολοίπων εταιριών ώστε να μην φύγουν άλλοι (φυσικά δεν επιδιώκει να αποκτήσει καινούργιους, αυτό θα σήμαινε εκ νέου μειώσεις ή καταργήσεις προσφορών).

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει το όλο σκεπτικό αλλά έχει λογική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει. Εννοείται ότι όποιος έχει wu έχει και τις επαφές του εκεί. Όπως και αντίστοιχα όποιος έχει cu κ.ο.κ. Ένας φίλος μου είπε κάτι πολύ σωστό για το wu. Πριν 2 χρόνια είχε φτάσει στο σημείο να κατέχει το 70% των συνδρομητών και αυτό, πέρα από κερδοφόρο, ήταν και επίφοβο γιατί ξαφνικά η εταιρία θα περνούσε από ενδελεχείς κρατικούς ελέγχους. Έπρεπε λοιπόν να φύγουν συνδρομητές και μάλιστα μεγάλος αριθμός για να μην πέσει στον έλεγχο. Αυτό συνέβη τα τελευταία δύο χρόνια κι έτσι τώρα πια μπορεί να ακολουθήσει τα πακέτα των υπολοίπων εταιριών ώστε να μην φύγουν άλλοι (φυσικά δεν επιδιώκει να αποκτήσει καινούργιους, αυτό θα σήμαινε εκ νέου μειώσεις ή καταργήσεις προσφορών).

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει το όλο σκεπτικό αλλά έχει λογική.

 

Αυτή πλέον είναι η μόνη λογική εξήγηση για την οποία το Whats up δεν προσφέρει τα ίδια πακέτα με τον ανταγωνισμό. Πακέτα ή προσφορές που υπήρχαν πριν 2-3 χρόνια (π.χ 1200 λεπτά και 1200 μηνύματα με 7€, δωρεάν 1200 λεπτά και 1200 μηνύματα με κάθε ανανέωση κτλ) δεν πρόκειται να ξαναβγούν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή πλέον είναι η μόνη λογική εξήγηση για την οποία το Whats up δεν προσφέρει τα ίδια πακέτα με τον ανταγωνισμό. Πακέτα ή προσφορές που υπήρχαν πριν 2-3 χρόνια (π.χ 1200 λεπτά και 1200 μηνύματα με 7€, δωρεάν 1200 λεπτά και 1200 μηνύματα με κάθε ανανέωση κτλ) δεν πρόκειται να ξαναβγούν.

 

Παλιες καλες φοιτητικες εποχες...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως παιζει το cosmote/myview κλπ;

καταρχην που το βρισκω στο κινητο μου, γιατι λεει οτι υπαρχει σε ολα τα νεα κινητα, εγω οσο εψαξα στο nokia x2-02 μου δεν το βρισκω,

μετα, αν κ εχω κανει registration δεν μπορω να μπω στο myaccount απο pc,

στο https://myaccount.cosmote.gr μου βγαζει λαθος το password, εκανα reset,

μου στειλε καινουργιο, μπηκα κανονικα στο mycosmote, αλλα δεν μπαινει στο myaccount

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως παιζει το cosmote/myview κλπ;

καταρχην που το βρισκω στο κινητο μου, γιατι λεει οτι υπαρχει σε ολα τα νεα κινητα, εγω οσο εψαξα στο nokia x2-02 μου δεν το βρισκω,

μετα, αν κ εχω κανει registration δεν μπορω να μπω στο myaccount απο pc,

στο https://myaccount.cosmote.gr μου βγαζει λαθος το password, εκανα reset,

μου στειλε καινουργιο, μπηκα κανονικα στο mycosmote, αλλα δεν μπαινει στο myaccount

το myaccount είναι μόνο για συμβόλαια

Με καρτοκινητό δεν μπορείς να μπεις .

Link to comment
Share on other sites

στο myview; καπου διαβασα οτι μπορουμε να ανανεωνουμε κ το ιντερνετ απο εκει;

 

κι αυτο μονο για συμβολαια ειναι;

Link to comment
Share on other sites

και πώς μίλαγε πριν τα 100 λεπτά στους υπόλοιπους; με σήματα καπνού ή με 25 ευρώ την ώρα; :lol: τι έκανε τότε στο wu?

 

κι εγώ έχω f2go αλλά οι περισσότεροι δεν είναι στην wind

με την ίδια λογική τι κάνουν οι περισσότεροι που είναι στην κοσμοτέ? τίποτα, απλά δεν ασχολούνται να ψάξουν να δούνε ότι η cosmote δεν συμφαίρει, OVERALL.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την προσφορά της κάθε εταιρείας, είναι και θέμα συνήθειας. Πχ Αυτή τη στιγμή το καλύτερο πακέτο είναι το φοιτητικό cu. Όλοι οι φοιτητές μαζί με την φοιτητική τους ταυτότητα παίρνουν δωρεάν κι έναν αριθμό cu. (Mπορούν να χρησιμοποιήσουν και τον δικό τους αριθμό βέβαια). Οι περισσότεροι δεν τον χρησιμοποιούν! Το whats up είναι must have..
Link to comment
Share on other sites

στο myview; καπου διαβασα οτι μπορουμε να ανανεωνουμε κ το ιντερνετ απο εκει;

κι αυτο μονο για συμβολαια ειναι;

 

Αν η συσκευή σου δεν είναι Cosmote branded, για να μπεις στο myview, άνοιξε το πρόγραμμα περιήγησης της συσκευής σου γράψε ως ιστοσελίδα μετάβασης το wap.cosmotemyview.gr.

 

κι εγώ έχω f2go αλλά οι περισσότεροι δεν είναι στην wind

με την ίδια λογική τι κάνουν οι περισσότεροι που είναι στην κοσμοτέ? τίποτα, απλά δεν ασχολούνται να ψάξουν να δούνε ότι η cosmote δεν συμφαίρει, OVERALL.

 

Όταν είσαι στο F2G δεν σε ενδιαφέρει σε ποιο δίκτυο ανήκουν οι άλλοι καθώς έχεις δωρεάν λεπτά προς όλους, η πλειοψηφία όμως των συνδρομητών Whats up είναι πιτσιρικάδες που μιλάνε μόνο με Whats up, τους καλύπτουν πλήρως τα πακέτα των 600 λεπτών, κάνουν αναπάντητες σε όλους τους άλλους κι έτσι δεν έχουνε λόγο να κοιτάξουν κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στο F2G δεν σε ενδιαφέρει σε ποιο δίκτυο ανήκουν οι άλλοι καθώς έχεις δωρεάν λεπτά προς όλους, η πλειοψηφία όμως των συνδρομητών Whats up είναι πιτσιρικάδες που μιλάνε μόνο με Whats up, τους καλύπτουν πλήρως τα πακέτα των 600 λεπτών, κάνουν αναπάντητες σε όλους τους άλλους κι έτσι δεν έχουνε λόγο να κοιτάξουν κάποιο άλλο πρόγραμμα.

 

πλέον δεν ξέρω αν είναι πιτσιρικάδες αυτοί που έχουν απομείνει, αλλά είναι αρκετοί.

σχετικά με το bold, εμ εκεί είναι το θέμα.

 

να προτιμήσεις μία εταιρεία που σου δίνει προς όλους ή προς την ίδια ? :)

Link to comment
Share on other sites

πλέον δεν ξέρω αν είναι πιτσιρικάδες αυτοί που έχουν απομείνει, αλλά είναι αρκετοί.

σχετικά με το bold, εμ εκεί είναι το θέμα.

 

να προτιμήσεις μία εταιρεία που σου δίνει προς όλους ή προς την ίδια ? :)

 

Αυτό προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις. Όσοι είναι στο Whats up έχουν όλες ή τις περισσότερες επαφές τους στο ίδιο πρόγραμμα, οπότε από τη στιγμή που τα προγράμματα ομιλίας και μηνυμάτων προς το ίδιο πακέτο τους καλύπτουν, γιατί να κοιτάξουν κάποιο άλλο πρόγραμμα/δίκτυο;

 

Για τους Whats up, 600 λεπτά ομιλίας προς το ίδιο πακέτο = 600 λεπτά προς όλους. ;)

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις. Όσοι είναι στο Whats up έχουν όλες ή τις περισσότερες επαφές τους στο ίδιο πρόγραμμα, οπότε από τη στιγμή που τα προγράμματα ομιλίας και μηνυμάτων προς το ίδιο πακέτο τους καλύπτουν, γιατί να κοιτάξουν κάποιο άλλο πρόγραμμα/δίκτυο;

 

Για τους Whats up, 600 λεπτά ομιλίας προς το ίδιο πακέτο = 600 λεπτά προς όλους. ;)

 

για το αν τους καλύπτουν είναι άλλη ιστορία :p (μην κοιτάμε εμάς εδώ που ξέρουμε πάνω κάτω τι μας γίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή σου δεν είναι Cosmote branded, για να μπεις στο myview, άνοιξε το πρόγραμμα περιήγησης της συσκευής σου γράψε ως ιστοσελίδα μετάβασης το wap.cosmotemyview.gr.

 

και παλι, παω στο myaccount κ μου βγαζει οτι ειναι unavailable η σελιδα,

καλη μλκια,

 

χωρια που εχει προβλημα με τα ελληνικα στο opera mini

(κ θελει το γνωστο κολπακι με τα medium γραμματοσειρα),

καλα αντε γεια

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω vodafone μπορω να παω cosmote και να εχω το φοιτητικο πακετο?

η θα πρεπει να εισαι ηδη στη cosmote

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...