Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μολις ομως ενεργοποιησε τη νεα σιμ, η παλιά ακυρωθηκε ;)

 

αυτο που πρεπει να ρωτησεις σε καταστημα ειναι εαν μπορουν να σου βγαλουν νεα σιμ με το ιδιο νουμερο, χωρις να ακυρωνουν τη παλια

 

Δηλαδη τι εννοεις ακυρωθηκε?

Το δικτυο του παροχου, εκτος απο το να ανιχνευει(πραγμα λογικο) αν ειναι 2 sim ταυτοχρονα στο δικτυο, μπορει με καποιο τροπο να ελεγξει και ποια συγκεκριμενη καρτα ειναι online?

 

Εχουν καποιου ειδους σειριακο αριθμο οι κάρτες? Πως γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευετε την αλλαγη καρτας λόγω απώλειας/βλάβης,με την υπηρεσια twin sim.

Η υπηρεσια twin sim ειναι 2 καρτες με το ιδιο νούμερο, με την μια να ειναι ενεργη καθε φορά.

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__serviceTwinSim/section/Other_PacksAddOnServices

 

Οταν κάποιος κάνει αλλαγή κάρτας λόγω απώλειας ή βλάβης,λαμβάνει νεα sim και η παλιά (χαμένη ή χαλασμένη sim) απενεργοποιείται

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι εννοεις ακυρωθηκε?

Το δικτυο του παροχου, εκτος απο το να ανιχνευει(πραγμα λογικο) αν ειναι 2 sim ταυτοχρονα στο δικτυο, μπορει με καποιο τροπο να ελεγξει και ποια συγκεκριμενη καρτα ειναι online?

 

Εχουν καποιου ειδους σειριακο αριθμο οι κάρτες? Πως γινεται?

Φυσικά κι εχουν εναν μοναδικό αριθμό,επίσης το δίκτυο εννοείται ότι βλέπει ποια κάρτα ειναι συνδεδεμένη, και φυσικά μπορεί να απενεργοποιήσει την συνδεση μιας καρτας (απλά δεν την δέχεται στο δίκτυο.)

Τέλος πάντων αυτό που θες εσυ είναι η υπηρεσία twin sim. Πάρε τηλέφωνο και ζήτα την, ή πηγαινε σε ένα κατάστημα. Ή μπορείς φυσικά να κάνεις κλωνοποίηση όπως είπες (αν και νομίζω δεν γίνεται με τις καινούριες σιμ)

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευετε την αλλαγη καρτας λόγω απώλειας/βλάβης,με την υπηρεσια twin sim.

Η υπηρεσια twin sim ειναι 2 καρτες με το ιδιο νούμερο, με την μια να ειναι ενεργη καθε φορά.

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__serviceTwinSim/section/Other_PacksAddOnServices

 

Οταν κάποιος κάνει αλλαγή κάρτας λόγω απώλειας ή βλάβης,λαμβάνει νεα sim και η παλιά (χαμένη ή χαλασμένη sim) απενεργοποιείται

 

Πως απενεργοποιειται η παλια δηλαδη? Ξερει καποιος να μου εξηγησει? Πως ξεχωριζει το δικτυο, οταν βλεπει ενα 'νουμερο' online στο δικτυο, αν προερχεται απο την Α sim ή την B sim, που κι οι δυο εχουν το ιδιο νουμερο?

Link to comment
Share on other sites

Πως απενεργοποιειται η παλια δηλαδη? Ξερει καποιος να μου εξηγησει? Πως ξεχωριζει το δικτυο, οταν βλεπει ενα 'νουμερο' online στο δικτυο, αν προερχεται απο την Α sim ή την B sim, που κι οι δυο εχουν το ιδιο νουμερο?
απενεργοποιειται η παλια=δεν την δέχεται το δίκτυο (αυτό το κανουν όταν δηλωσεις απώλια της sm σου). το δίκτυο βλέπει ποια σιμ είναι συνδεδεμένη, και δεν δέχεται άλλη με τον ίδιο αριθμό. εσύ θα πας και θα ζητήσεις την υπηρεσία twin sim και θα χεις ακριβώς αυτό που θες
Link to comment
Share on other sites

Η κάθε SIM κάρτα έχει από την 1 πλευρά της ένα 20ψήφιο αριθμό που είναι μοναδικός όταν ανάβει το κινητό σου στέλνει αυτό τον αριθμό μαζί με τον αριθμό κλήσης σου (69xxxxxxxx) στην κεραία του δικτύου που έχει συνδεθεί ως πληροφορία (IMSI λέγεται) γι΄αυτό και η εταιρεία μπορεί να ακυρώσει έναν αριθμό κλήσης σε μία sim και να ενεργοποιήσει άλλη sim με τον ίδιο αριθμό κλήσης
Link to comment
Share on other sites

Και αν ειναι ετσι οπως τα λετε ρε παιδια, μονη λυση ειναι η κλωνοποιηση.

Γιατι εχω 2 κλωνοποιημενες καρτες, και εκ περιτροπης, συνδεονται κανονικα και οι δυο.

Εκει το δικτυο δεν βλεπει οτι αλλη ειναι η μια η καρτα και αλλη η άλλη?

Εκτος αν κατα την κλωνοποιηση, κλωνοποιειται και ο μοναδικος αριθμος της sim, οποτε το δικτυο δεν καταλαβαινει απολυτως τιποτε. Αλλη εξηγηση δεν βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Και αν ειναι ετσι οπως τα λετε ρε παιδια, μονη λυση ειναι η κλωνοποιηση.

Γιατι εχω 2 κλωνοποιημενες καρτες, και εκ περιτροπης, συνδεονται κανονικα και οι δυο.

Εκει το δικτυο δεν βλεπει οτι αλλη ειναι η μια η καρτα και αλλη η άλλη?

Εκτος αν κατα την κλωνοποιηση, κλωνοποιειται και ο μοναδικος αριθμος της sim, οποτε το δικτυο δεν καταλαβαινει απολυτως τιποτε. Αλλη εξηγηση δεν βρισκω.

ακριβώς όπως το λες, αλλά αν η μια καρτα ειναι σε κλήση, η άλλη δεν μπορει να καλέσει ταυτόχρονα.αλλά εφόσον την θες για εφεδρικη δεν υπαρχει λόγος να τις εχεις κ τις δυο σε κινητό ανοιχτες:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για την επιμονη αλλα στο μηνυμα δε φαινεται ολοκληρο. Τα 1700 ΜΒ λιγουν και αυτα στις 19/10/2012?

 

Τωρα δεν νομιζω να σου μεινει καμια απορια, το βλεπεις οτι ανανεωνεται ο χρονος και προστιθονται τα ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είχα μια KAPTA AΛΛA δεν έκανα ανανέωση και ακυρώθηκε αυτην την εβδομάδα . Τι πρέπει NA κάνω NA την ενεργοποιήσω πάλι; ΘA πληρώσω κάτι; δυστυχώς δεν ξέρω τον αριθμό. Χρειάζεται ή φτάνει ο αριθμός που EXEI η KAPTA επάνω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είχα μια KAPTA AΛΛA δεν έκανα ανανέωση και ακυρώθηκε αυτην την εβδομάδα . Τι πρέπει NA κάνω NA την ενεργοποιήσω πάλι; ΘA πληρώσω κάτι; δυστυχώς δεν ξέρω τον αριθμό. Χρειάζεται ή φτάνει ο αριθμός που EXEI η KAPTA επάνω;

πήγαινε σε κατάστημα και κάνε ανανέωση

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε σε κατάστημα και κάνε ανανέωση

 

Και πως να κάνω ανανέωση αφού απο την παρασκευή δε με αφήνει να πάρω στο 1314 και δεν έχει σήμα ούτε γράφει κοσμοτε...

Link to comment
Share on other sites

Και πως να κάνω ανανέωση αφού απο την παρασκευή δε με αφήνει να πάρω στο 1314 και δεν έχει σήμα ούτε γράφει κοσμοτε...

ανανέωση μεσω καταστήματος λέω, όχι με κάρτα.πηγαινε και θα σου πουν

Link to comment
Share on other sites

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

 

καθολου ασχημο, αλλα μονο για 30 φορες το μηνα. Στη vodafone, με καρτοκινητο, στελνεις στο 1292 τον αριθμο και σου λεει σε ποιο δικτυο ειναι ο αριθμος (οχι μονο εαν ειναι voda η οχι)

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχω κλειστό το κινητό μπορώ να κάνω ώστε οποίος με καλεί να εκτρέπει την κλήση προς άλλο αριθμό
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Οταν έχω κλειστό το κινητό μπορώ να κάνω ώστε οποίος με καλεί να εκτρέπει την κλήση προς άλλο αριθμό

 

Η εκτροπή κλήσεων σε άλλο αριθμό γίνεται μόνο μέσω του μενού του κινητού, δεν μπορεί να κάνει κάτι η Cosmote.

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

καθολου ασχημο, αλλα μονο για 30 φορες το μηνα. Στη vodafone, με καρτοκινητο, στελνεις στο 1292 τον αριθμο και σου λεει σε ποιο δικτυο ειναι ο αριθμος (οχι μονο εαν ειναι voda η οχι)
ειναι 30 φορες την ημερα οχι τον μηνα:)
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Οταν έχω κλειστό το κινητό μπορώ να κάνω ώστε οποίος με καλεί να εκτρέπει την κλήση προς άλλο αριθμό
είναι η γνωστή προώθηση/εκτροπή κλήσεων, και μπορείς να την ρυθμίσεις απ το μενού του κινητού σου ή και στέλνοντας κωδικούς στο δίκτυο
Link to comment
Share on other sites

Η κοσμοκαρτα στα καρτοκινητα της σε ενημερωνει οταν φτανει η ληξη των πακετων στο 80% οπως η βονταφονε?

 

Νομίζω πως όχι. Όταν είχα Cosmoκάρτα και μου τελείωναν τα λεπτά, η Cosmote περίμενε να τερματίσω την κλήση και στη συνέχεια μου έστελνε μήνυμα ότι τα λεπτά μου τελείωσαν κάτι που συνεχίζεται και στο Whats up.

Link to comment
Share on other sites

Και πως να κάνω ανανέωση αφού απο την παρασκευή δε με αφήνει να πάρω στο 1314 και δεν έχει σήμα ούτε γράφει κοσμοτε...

Βασικά δε χρειάζεσαι ανανέωση χρόνου για να το ενεργοποιήσεις ξανά.

Αν πας σε κατάστημα με την ταυτότητά σου θα σου το ενεργοποιήσουν ξανά και θα λειτουργεί για ένα χρόνο χωρίς να κάνεις ανανέωση.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Η κοσμοκαρτα στα καρτοκινητα της σε ενημερωνει οταν φτανει η ληξη των πακετων στο 80% οπως η βονταφονε?

 

Οχι δεν νομιζω οτι εχει εκτος αν ειναι κατι προσθετο που ενεργοποιοεις..προσωπικα την εχω πατησει παρα πολλες φορες με αποτελεσμα να μου φαει και την καρτα.

Και στην γυναικα μια απο τα ιδια..

Καλο θα ειναι να ελενχεις το υπολοιπο σου τακτικα αλλιως μπορεις να την πατησεις..

 

Εγω το ελυσα απλα το θεμα..το εκανα κοσμοκαρτα και το χρησιμοποιω μονο για το 0.01 λεπτο το λεπτο

Εχω να βαλω μηνες καρτα και θα κανω πολλους περισσοτερους ακομα

Ναναι καλα το cu

Edited by laziokos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...