Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως ενεργοποιώ την περιαγωγή στο what's up? Υπάρχει κάτι παρόμοιο με το traveller που έχω στη σύνδεση?
Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιώ την περιαγωγή στο what's up? Υπάρχει κάτι παρόμοιο με το traveller που έχω στη σύνδεση?

Η περιαγωγή πλέον είναι ανοιχτή ανά πάσα στιγμή. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι για να την ενεργοποιήσεις.

Μπες στο site της Cosmote να δεις τις χρεώσεις περιαγωγής ανάλογα με το ποια/ες χώρα/ες θα επισκεφτείς.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι μηνυμα στελνουμε και που για να δουμε ποιο νουμερο ειναι whats up?

WU <αριθμός που σ' ενδιαφέρει> και αποστολή στο 1314

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν προλαβαίνει να τα ξοδέψει και του περισσεύουν. :p

Αν βάλει και τον mini opera τότε είναι που θα φάει μεγαλύτερη πίκρα αφού δεν θα τελειώνουν με τίποτα.:lol:

 

 

ακριβως αυτο :D

 

Ανανεωνοντας μια μερα πριν τη ληξη για αλλη μια φορα μεσα στον Αυγουστο (οπως και φυσιολογικα θα εκανα με το προηγουμενο προγραμμα) προβλεπω να εχω καπου στα 300+ ΜΒ διαθεσιμα.Και αμα το συνεχισω αυτο Και τους αλλους μηνες τοτε σιγουρα θα θελω αλλο κινητο!

 

υγ.Μινι οπερα εχω απο τη πρωτη μερα που εβαλα το My view

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :)

 

Στην Cosmote όταν έχεις αρνητικό υπόλοιπο, δεν μπορείς να κάνεις επέκταση υπολοίπου; Καλώ το 1315 και μου λέει ότι δεν έχω επαρκές υπόλοιπο και με παροτρύνει να καλέσω το... 1315 (!) για να κάνω επέκταση!!

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς με αρνητικό υπόλοιπο να κάνεις επέκταση ,

πρέπει να έχεις κάτω από δύο ευρώ και όχι αρνητικό...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας. Έχω ένα πρόβλημα με την κάρτα sim cosmote στις επαφές σε ένα παλαιό sony ericsson έβαζα κανονικά 13 γράμματα αγόρασα τώρα το diamond 2 και άλλες με βγάζει όλα τα γράμματα με τετραγωνάκι μέσα και άλλες επαφές με 5 γράμματα. Όταν θέλω να κάνω νέα επαφή με παίρνει μόνο 5 γράμματα . τι μπορώ να κάνω να λύσω το πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας. Έχω ένα πρόβλημα με την κάρτα sim cosmote στις επαφές σε ένα παλαιό sony ericsson έβαζα κανονικά 13 γράμματα αγόρασα τώρα το diamond 2 και άλλες με βγάζει όλα τα γράμματα με τετραγωνάκι μέσα και άλλες επαφές με 5 γράμματα. Όταν θέλω να κάνω νέα επαφή με παίρνει μόνο 5 γράμματα . τι μπορώ να κάνω να λύσω το πρόβλημα

 

αποθηκευσε τις επαφες στην μνημη του τηλεφωνου και οχι στην καρτα σιμ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, Πα.Σοκ = Πανελλήνιο ΣΟΚ δηλαδή.

 

προ ενός έτους έχασα το κινητό μου, μαζί με την σιμ φυσικά.

ο αριθμός ήταν παλιά στην Q (6995ΧΧΧΧΧΧ) , μετά μεταφέρθηκε στην cosmote για συμβόλαιο συνεταιρικό μαζι με άλλους αριθμούς της cosmote, αλλά λόγω συγκυριών ακυρώθηκε το συμβόλαιο και επέστρεψε σε καρτοκινητό της cosmote, αλλά το όνομα στο οποίο ήταν καταχωρημένος ο αριθμός σβήστηκε όταν ακυρώθηκε το συμβόλαιο και στο τέλος έμεινε σαν ένα απλό ανώνυμο καρτοκινητό.

 

με το που χάνω την κάρτα(ούτε λόγος για τα χαρτιά, γιατί ο αριθμός ήταν πολύ παλιός) πάω σε ένα κατάστημα cosmote να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω.

βέβαια οι υπάλληλοι είναι της κακιάς ώρας οι περισσότεροι, μιας και μου έλεγε άλλ' αντ' άλλων γενικώς για το συνεταιρικό συμβόλαιο και για τα καρτοκινητα αργότερα.

 

ξαναπήγα άλλες 2-3 φορές σε άλλους υπαλλήλους αλλά φως δεν είδα δυστυχώς.

 

 

μήπως ξέρετε πως μπορώ να ανακτήσω τον παλιό αριθμό, σε οποιοδήποτε δίκτυο, με οποιοδήποτε τρόπο, κάποιο mail συνεννόησης με κάποιον νοήμον άνθρωπο από την εταιρία;

μπορώ να βάλω μάρτηρες να πιστοποιήσουν ότι ο αριθμός είναι δικός μου; (λέω και καμιά βλακεία μέσα μέσα μπας και πετύχω τίποτα)

 

τέλος, ο αριθμό μάλλον έχει λήξει, τον έχασα τέλος αυγούστου του '09 και πρέπει να είχα βάλει κάρτα τελευταία φορά πέρυσι ιούνιο ή ιούλιο, οπότε μπορώ να ζητήσω("παραγγείλω") τον αριθμό;

 

οποιαδήποτε πλεροφορία δεκτή!

It's a feature, not a bug!
Link to comment
Share on other sites

αποθηκευσε τις επαφες στην μνημη του τηλεφωνου και οχι στην καρτα σιμ.

 

Φυσικά και τις αποθήκευσα στο τηλέφωνο αλά έλα που το activesync μουλάρωσε στις επαφές και δεν τις αντιγράφει στον υπολογιστή να τις έχω αποθηκευμένες και όταν αλλάξω το τηλέφωνο τα χάνω όλα

Link to comment
Share on other sites

έχεις τον αριθμό κάρτας οχι τον 9695 αλλα τον (χχχχ-χχχχ-χχχχ-χχχχ-χχχχ) είναι έως 20 ψηφία μπωρεις να το δεις στην κάρτα η χαρτί που είναι ο pin cod ο αριθμός κάτω άπω bar code

 

αυτά είναι αρκετά νομίζω:p

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

έχεις τον αριθμό κάρτας οχι τον 9695 αλλα τον (χχχχ-χχχχ-χχχχ-χχχχ-χχχχ) είναι έως 20 ψηφία μπωρεις να το δεις στην κάρτα η χαρτί που είναι ο pin cod ο αριθμός κάτω άπω bar code

 

αυτά είναι αρκετά νομίζω:p

 

δυστυχώς την ξέρω αυτή την διαδικασία, αλλά όπως είπα δεν έχω τα χαρτιά, οπότε ούτε τον 20ψήφιο αριθμό της κάρτας.

έχω φάει τον κόσμο να βρω τα χαρτιά αλλά τζίφος :(

It's a feature, not a bug!
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς την ξέρω αυτή την διαδικασία, αλλά όπως είπα δεν έχω τα χαρτιά, οπότε ούτε τον 20ψήφιο αριθμό της κάρτας.

έχω φάει τον κόσμο να βρω τα χαρτιά αλλά τζίφος :(

 

η κατάσταση είναι δύσκολή πάρε στο κέντρο εξυπηρέτησης για να σε μεταβιβάσουν σε κάποιον υπεύθυνο που θα μπορεί να σου πει καλύτερα

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

 

προ ενός έτους έχασα το κινητό μου, μαζί με την σιμ φυσικά.

ο αριθμός ήταν παλιά στην Q (6995ΧΧΧΧΧΧ) , μετά μεταφέρθηκε στην cosmote για συμβόλαιο συνεταιρικό μαζι με άλλους αριθμούς της cosmote, αλλά λόγω συγκυριών ακυρώθηκε το συμβόλαιο και επέστρεψε σε καρτοκινητό της cosmote, αλλά το όνομα στο οποίο ήταν καταχωρημένος ο αριθμός σβήστηκε όταν ακυρώθηκε το συμβόλαιο και στο τέλος έμεινε σαν ένα απλό ανώνυμο καρτοκινητό.

 

με το που χάνω την κάρτα(ούτε λόγος για τα χαρτιά, γιατί ο αριθμός ήταν πολύ παλιός) πάω σε ένα κατάστημα cosmote να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω.

βέβαια οι υπάλληλοι είναι της κακιάς ώρας οι περισσότεροι, μιας και μου έλεγε άλλ' αντ' άλλων γενικώς για το συνεταιρικό συμβόλαιο και για τα καρτοκινητα αργότερα.

 

ξαναπήγα άλλες 2-3 φορές σε άλλους υπαλλήλους αλλά φως δεν είδα δυστυχώς.

 

 

μήπως ξέρετε πως μπορώ να ανακτήσω τον παλιό αριθμό, σε οποιοδήποτε δίκτυο, με οποιοδήποτε τρόπο, κάποιο mail συνεννόησης με κάποιον νοήμον άνθρωπο από την εταιρία;

μπορώ να βάλω μάρτηρες να πιστοποιήσουν ότι ο αριθμός είναι δικός μου; (λέω και καμιά βλακεία μέσα μέσα μπας και πετύχω τίποτα)

 

τέλος, ο αριθμό μάλλον έχει λήξει, τον έχασα τέλος αυγούστου του '09 και πρέπει να είχα βάλει κάρτα τελευταία φορά πέρυσι ιούνιο ή ιούλιο, οπότε μπορώ να ζητήσω("παραγγείλω") τον αριθμό;

 

οποιαδήποτε πλεροφορία δεκτή!

 

Θα κάνεις μιά κλήση στον αριθμό που σε ενδιαφέρει .

Αν σου πεί ότι δεν είναι διαθέσιμο , ο αριθμός σου υπάρχει ακόμα και πήγαινε στην cosmote με μια υπεύθηνη δήλωση θα στον δώσουν πίσω.

Αν σου πεί ότι δεν υπάρχει τότε

α) αν έχουν περάσει 6 μήνες από την απενεργοποίηση τον έχασες οριστηκά και ο αριθμός επέστρεψε στην wind ( Q)

β) αν δεν πέρασαν 6 μήνες θα πάς στην Cosmote ή καλύτερα στείλε FAX

και γράψε ότι ζητάς την επαν-ενεργοποίηση του αριθμού σου βάσει της παραγράφου 10 του άρθρου 10 του κανονισμού εκχώρησης αριθμοδοτικών πόρων ΦΕΚ 1260/Β/2007 .

Μαζί με αυτά θα κάνεις και μία υπεύθηνη δήλωση ότι ο αριθμός σου ανήκει

 

Παραπομπή http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Numbering/FEK_1260-B-2007.pdf

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις μιά κλήση στον αριθμό που σε ενδιαφέρει .

Αν σου πεί ότι δεν είναι διαθέσιμο , ο αριθμός σου υπάρχει ακόμα και πήγαινε στην cosmote με μια υπεύθηνη δήλωση θα στον δώσουν πίσω.

Αν σου πεί ότι δεν υπάρχει τότε

α) αν έχουν περάσει 6 μήνες από την απενεργοποίηση τον έχασες οριστηκά και ο αριθμός επέστρεψε στην wind ( Q)

β) αν δεν πέρασαν 6 μήνες θα πάς στην Cosmote ή καλύτερα στείλε FAX

και γράψε ότι ζητάς την επαν-ενεργοποίηση του αριθμού σου βάσει της παραγράφου 10 του άρθρου 10 του κανονισμού εκχώρησης αριθμοδοτικών πόρων .

Μαζί με αυτά θα κάνεις και μία υπεύθηνη δήλωση ότι ο αριθμός σου ανήκει

:cry:

μόλις πήρα τηλέφωνο τον εαυτό μου και μου είπε ότι δεν χρησιμοποιείται, αλλά ο αριθμός για ένα περίεργο τρόπο δεν έχει γυρίσει στην wind (Q) γιατί το διαφημιστικό μύνημα λέει (μετά το "δεν χρησιμοποιείτε " ) για τις πληροφορίες καταλόγου cosmote.

όπως και να έχει θα πάω αύριο πρωί πρωί να κάνω αυτή την υπεύθυνη δήλωση (κωλουπάλληλοι, δεν μου το είπαν αυτό γ!@#!@# το !@$@#%$@#$ μου τόσες φορές που πήγα)

ελπίζω να υπάρχει φως.

 

σας ευχαριστώ! :bow:

It's a feature, not a bug!
Link to comment
Share on other sites

Τη λύση της κάρτας SIM αντικατάστασης την έχεις σκεφτεί;:confused: Πριν κανένα 3μηνο, πήγα με έναν φίλο σε κατάστημα Cosmote να κάνουμε κάρτα SIM αντικατάστασης διότι του είχαν κλέψει το κινητό. Μάλιστα, ο αριθμός είναι φορητότητα από Vodafone αλλά αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο στο να μας δώσει καινούριο κάρτα SIM περνώντας στον 20ψήφιο κωδικό της νέας κάρτας SIM τον αριθμό του(694xxxxxxx)

 

Εκείνη την ώρα θα τον κάνεις και ταυτοποίηση, πετάς και μια ανανέωση και ο αριθμός θα επαν-ενεργοποιηθεί.;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

έβαλα κάρτα σε έναν αριθμό που είχα κάνει μεταφορά απο vodafone σε cosmote πριν αρκετούς μήνες ήταν άνεργη αλλά δεν έληξε ...

 

έβαλα 5€ έστειλα ΑΠΛΑΚ στο 1314 και ήρθε μήνυμα και ένα δεν κατάλαβα

ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙΤΕ ΣΕ ΝΕΟ WHATS'UP ΣΤΕΙΛΤΕ W ΣΤΟ 1313(ΧΡΕΩΣΗ €0.00).

 

τι διάφορα εχει το whats'up με νεο whats up

 

και με 1,4€ μπορώ να πάρω τα δωρεάν 1500 λεπτά ?? αφού ανανέωσα κάρτα η πρέπει να βάλω άλλα 5€ και στέλνω κενό μήνυμα στο 1314 ?

 

 

αφού η F2G04 δεν είναι πλέον όπως παλιά και κανένας δεν έχει πλέον F2G

σιγα σιγα σε cote...

 

 

και κάτι ακόμα το myview και 120MB με 3€ το ΙPN ποιο ειναι για να μην χρεώνομαι σαν να μπαίνω my view

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το νέο Whats Up έχει χαμηλώτερες χρεώσεις από το παλιό στις κλήσεις πρός τα εθνικά δίκτυα.

Για να πάρεις τα 1500 πρέπει πρώτα να γραφτείς με μια κλήση στο 1330 και μετά να βάλεις κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

με μία κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών στο 1313 ή κάνουμε μια κλήση και βλέπουμε αν πληρώνουμε 0,366 ή 0,606

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal;jsessionid=MHnjscsSB80XLgQ99HVG3CH95Gh5LTwLnWszG2MYnYh5DjYJWgL8!1778215180?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=WHATSUP&catID=0b0f42bb802647c3&rootid=0b0f42bb802647c0&pageLabel=pricelist&catName=Βασικές Χρεώσεις

 

 

Οι χρεώσεις για Εθνικές Κλήσεις και αποστολή Γραπτών Μηνυμάτων προς Εθνικά Δίκτυα, ισχύουν για νέες ενεργοποιήσεις και μεταφορές (αποστολή γραπτού μηνύματος ΑΛΠΑΚ στο 1314) στο νέο πρόγραμμα χρεώσεων WHAT'S UP, που θα πραγματοποιηθούν από 22/11/2007. Για τους λοιπούς συνδρομητές WHAT'S UP ισχύουν οι χρεώσεις 0,0101 /δευτ. για Εθνικές Κλήσεις,εξαιρουμένων των κλήσεων προς προορισμούς WHAT'S UP, και 0,0885 /SMS για αποστολή Γραπτών Μηνύμάτων

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...

Εγώ ήρθα με φορητότητα από την vodafone τον περασμένο χειμώνα,άρα λογικά θα είμαι στο νέο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...