Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

19 minutes ago, Pppe said:

GB x days/1000

Αυτό δεν προκύπτει από πουθενά. Δηλαδή ένα πακέτο για κάποιον που ενδιαφέρεται για ελάχιστη χρήση (ας πούμε όμως 3GB τον μήνα) θα έπρεπε να κοστίζει 9 cents. 

Μαθηματικούς τύπους που μας συμφέρουν σε περιπτώσεις είναι εύκολο να βρούμε, όμως δεν ισχύουν γιατί απλά όσο υπάρχει ζήτηση και για αυτά τα λίγα, οι εταιρίες αρκούνται εκεί.

Πολύ λίγοι άνθρωποι (μην βλέπετε στο forum, δεν είμαστε παράδειγμα μέσου χρήστη) θα κυνηγήσουν την καρτοκινητή και παρότι τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί οι χρήστες καρτοκινητής, υπάρχουν πολλοί που πληρώνουν υπέρογκα ποσά στα συμβόλαια για παροχές που δεν εξαντλούν. Σε αυτό πατάνε οι εταιρίες, όχι στις εξισώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 minutes ago, paanos said:

 Δηλαδή ένα πακέτο για κάποιον που ενδιαφέρεται για ελάχιστη χρήση (ας πούμε όμως 3GB τον μήνα) θα έπρεπε να κοστίζει 9 cents. 

 

Ναι: τόσο έπρεπε να'χει:

1) Σε μια αγορά που ΔΕΝ είναι ρηχή.

2) Εταιρίες και καταναλωτές "πάιζουν" fair, και όχι με παιδιαρίσματα τύπου Gm87 ("γιατί δε μου έδωσε δωράκι; " κλαψ....Που ΔΕ περιμένουν οι πελάτες τα δωράκια (τύπου ελληνικής αγοράς που τους παίζουν στο μικρό δάκτυλο οι εταιρίες), ΑΛΛΑ απαιτούν win-win τιμές.

3) Που δε κλαψουρίζουν οι πελάτες και 20% πάνε 3ήμερα -15νθημερα διακοπές (και στο εξωτερικό εκτός από νησάκια) και με κινητάρες τύπου i-Phone και κλεγονται για 30 ευρώ το μήνα.

Και το unlimited data 1day μισό ευρώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφια του Έλληνα καταναλωτή δεν ξέρει τίποτα. Ο πεθερός μου ακολουθεί πιστά τον υπάλληλο του Γερμανού που παει να κάνει ανανέωση και εννοείται ότι τον κοροϊδευει. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Mobileras said:

Η πλειοψηφια του Έλληνα καταναλωτή δεν ξέρει τίποτα. Ο πεθερός μου ακολουθεί πιστά τον υπάλληλο του Γερμανού που παει να κάνει ανανέωση και εννοείται ότι τον κοροϊδευει. 

Δεν είναι νέο αυτό για τους γνωρίζοντες τη βασική αιτία (διαχρονικά εδώ και αιώνες) της αδυνατότητας αύξησης της παραγωγικότητας στη χώρα μας: Τον χαμηλότατο τεχνολογικό εγγραμματισμό. Παράδειγματα όπου κι αν γουγλάρεις πχ εδώ: https://www.sev.org.gr/Uploads/Documents/51442/Weekly_19_07_2018.pdf

Εξαιρέσεις φαιενότατες ελλήνων μετρημένων στην εκατοντάδα, επιββεβαιώνουν τον κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pppe said:

Ναι: τόσο έπρεπε να'χει:

1) Σε μια αγορά που ΔΕΝ είναι ρηχή.

2) Εταιρίες και καταναλωτές "πάιζουν" fair, και όχι με παιδιαρίσματα τύπου Gm87 ("γιατί δε μου έδωσε δωράκι; " κλαψ....Που ΔΕ περιμένουν οι πελάτες τα δωράκια (τύπου ελληνικής αγοράς που τους παίζουν στο μικρό δάκτυλο οι εταιρίες), ΑΛΛΑ απαιτούν win-win τιμές.

3) Που δε κλαψουρίζουν οι πελάτες και 20% πάνε 3ήμερα -15νθημερα διακοπές (και στο εξωτερικό εκτός από νησάκια) και με κινητάρες τύπου i-Phone και κλεγονται για 30 ευρώ το μήνα.

Και το unlimited data 1day μισό ευρώ.

 

 

Προφανώς δεν κατάλαβες τι λέω: Δεν ζήτησα δωράκι, ζήτησα πακέτο προσφοράς, σαν αυτό του αρχικού σχεδιασμού για την Πασχαλινή προσφορά (δωράκι δεν το λες, με σχεδόν 6€ χρέωση). Και όχι, στο παράδειγμα του φίλου με τα 3GB για ένα μήνα με 0,09€, προφανώς αυτό δεν γίνεται. Δεν συντηρείται εταιρεία με 0,09€ το μήνα από τον κάθε χρήστη, θα είχαν κλείσει προ πολλού όλες και θα επικοινωνούσαμε με σήματα καπνού! Απλούστατα, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν μηνιαία πακέτα με τόσο ελάχιστες παροχές. Άκου 3GB για όλο το μήνα, εν έτει 2022! Είναι σαν να λέμε ότι θέλουμε πακέτου με 20' προς όλους!

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφια του Έλληνα καταναλωτή δεν ξέρει τίποτα. Ο πεθερός μου ακολουθεί πιστά τον υπάλληλο του Γερμανού που παει να κάνει ανανέωση και εννοείται ότι τον κοροϊδευει. 
Αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται οι εταιρείες στην Ελλάδα. Κάθε τομέα εταιρείες.
Όσο μένει ο κόσμος αμαθής, τόσο θα πλουτίζουν αισχοκερδως έναντι όλων, χωρίς ουσιώδη υπηρεσίες για τον πελάτη.

Για αυτό το λόγο αργεί σε όλα, να προχωρήσει αυτή η χώρα και φυσικά πάντα όλα ακριβότερα από όλα τα άλλα κράτη.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Ότι θα έβλεπα τέτοια αντίδραση από ανθρώπους που μέχρι "χθες" ήταν οι μεγαλύτεροι οπαδοί της εταιρίας δεν το περίμενα.Και γω φαν της Cosmote είμαι,μια ζωή είχα Κοσμοκαρτα,Whats up,καρτοσυμβολαιο και συμβόλαιο κατά σειρά.Αυτή τη στιγμή όμως μου έδωσε μια εξαιρετική προσφορά η Wind την οποία η Cosmote δεν μπόρεσε να μου δώσει στην αντίστοιχη τιμή και μετακόμισα εκεί,τι πρέπει να κάνω τώρα να αρχίσω από το πρωί μέχρι το βράδυ να κατηγορώ την Cosmote;Τα δώρα είναι δώρα,οι προσφορές είναι προσφορές και τα πακέτα είναι πακέτα και ελπίζουμε προς το συμφέρον του καταναλωτή.Αλίμονο αν κάναμε μπάχαλο ένα νήμα επειδή κάναμε λάθος υπολογισμούς(ακόμα και αν ήταν μια κίνηση από την εταιρία που δεν περιμέναμε) και ξαφνικά βγάλαμε την Cosmote κακή και όλες τις υπόλοιπες άγιες.Η κάθε εταιρία κοιτάει να βγάλει κέρδη και εμείς κοιτάμε να πάρουμε μια υπηρεσία στην καλύτερη τιμή που μπορούμε.

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Vasileios said:

ευχαριστω!!
Εριξα μια ματια και στην cosmokarta και στο whats up και ειδα οτι σε πακετο ομιλιας και ιντερνετ, πανω κατω ειναι τα ιδια (800mb), ενω στο CU ειδα οτι με τα δωρα ξεπερναει τα 3gb ιντερνετ!!
ειναι δυνατον να ειναι τοσο καλυτερα τα πακετα της κοκκινης η κατι δεν βλεπω στον cosmote ?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, geioannou said:

ευχαριστω!!
Εριξα μια ματια και στην cosmokarta και στο whats up και ειδα οτι σε πακετο ομιλιας και ιντερνετ, πανω κατω ειναι τα ιδια (800mb), ενω στο CU ειδα οτι με τα δωρα ξεπερναει τα 3gb ιντερνετ!!
ειναι δυνατον να ειναι τοσο καλυτερα τα πακετα της κοκκινης η κατι δεν βλεπω στον cosmote ?

Η Cosmote κερδίζει στο δίκτυο..Αν είσαι κομπλέ με το CU στην περιοχή που κινείσαι τότε κοιτάς και προς τα εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

3.23TB σε 9 μερες συν 170GB για σήμερα πάμε στα 3.4TB σε 10 μέρες 340GB τη μερα μέσο όρο. Μηδέν κόφτης περίμενα για 400GB τη μέρα αλλά κάποιες μέρες ειδικά Πάσχα έπεφτε αρκετά. Γενικά ώρες αιχμής πέφτει στα 2 3mb από 11 το βράδυ μέχρι το πρωί 11 12 παίζει 5.5 6mb ταχύτητα. Αναμένω 5G αν και όποτε ερθει να δω που θα φτάσει.

0f94ab356136b1592843110b2b84a8d4.jpg

Στάλθηκε από το Poco F3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν απαντήθηκε παραπάνω...
Για εμάς που είχαμε αυτόματη ενεργοποίηση στο combo που καταργήθηκε, πρέπει να κάνουμε νέα αυτόματη ενεργοποίηση στα νέα πακέτα ή δεν χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, YanniZ said:

Συγγνώμη αν απαντήθηκε παραπάνω...
Για εμάς που είχαμε αυτόματη ενεργοποίηση στο combo που καταργήθηκε, πρέπει να κάνουμε νέα αυτόματη ενεργοποίηση στα νέα πακέτα ή δεν χρειάζεται;

Σε πάει από μόνο του.

Εκτός αν θες να επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο whatsup, ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος, να καλεσεις καποιον σε cosmokarta;

Δικο σου προσωπο δηλαδη, με ελαχιστο ή και μηδενικο κοστος; (περαν της οποιας αναγκαιας ανανεωσης).

Μιλω κυριως για το αν περασει ο 1 μηνας απο την τελευταια ανανεωση, και δεν βαλεις καρτα, μεχρι να ερθει το τελος του διμηνου.

Ξερω για ενα προγραμμα cosmote one νομιζω, που μπορεις να καλεσεις, ακομη και με μηδενικο υπολοιπο σε whatsup;

Κατι παρομοιο, εκτος του εν λογω προγραμματος, πως μπορει να γινει, προς κινητο cosmokarta;

Link to comment
Share on other sites

To cosmote one δεν καλεί οποιοδήποτε νούμερο cosmokarta αλλά όποιο νούμερο cosmote έχεις στο σχήμα του cosmote one. Δες https://www.whatsup.gr/paketa/extras/cosmote-one

Aπο κει και πέρα με μηδενικό υπόλοιπο και ανάγκη για κάτι έξτρα που έτυχε, είναι το παρε-καβάντζα που σου δίνει για 1 ώρα/2 φορές ανα μήνα κλήσεις προς όλους

 

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 μέρες είπα να αφήσω την κόκκινη και να έρθω WU και το έκανα επειδή όλοι λέγανε για την ποιότητα σήματος και internet ,και επειδή έχω και σταθερό στην cosmote είπα να το συνδυάσω με το one .Είδα και τον χάρτη κάλυψης και ταχύτητας 4G στο σάιτ τις cosmote για την περιοχή μου που έλεγε ότι θα έπιανα 30mbps και πάνω ,και είπα οκ ας το κάνω .  Το πρώτο που έκανα όταν συνδέθηκα ήταν να μετρήσω την ταχύτητα στο ποιοτικό δίκτυο τις cosmote(4G έχω) , Απογοήτευση ..0,7 . Την ίδια στιγμή μετράω με την κόκκινη ( της γυναίκας μου)  11.7 Είναι δυνατών ; 0,7 ; Έλεος ένα απλό σάιτ να θέλω να ανοίξω περιμένω ένα λεπτό . Κάθε μέρα η ίδια ταχύτητα . Απογοήτευση κύριοι της cosmote , κρίμα πίστεψα στο ποιοτικό σας σήμα . Θα το ψάξω όμως γιατί με τον χάρτη σας εξαπατήθηκα , δεν θα το αφήσω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Gartasis said:

Πριν 10 μέρες είπα να αφήσω την κόκκινη και να έρθω WU και το έκανα επειδή όλοι λέγανε για την ποιότητα σήματος και internet ,και επειδή έχω και σταθερό στην cosmote είπα να το συνδυάσω με το one .Είδα και τον χάρτη κάλυψης και ταχύτητας 4G στο σάιτ τις cosmote για την περιοχή μου που έλεγε ότι θα έπιανα 30mbps και πάνω ,και είπα οκ ας το κάνω .  Το πρώτο που έκανα όταν συνδέθηκα ήταν να μετρήσω την ταχύτητα στο ποιοτικό δίκτυο τις cosmote(4G έχω) , Απογοήτευση ..0,7 . Την ίδια στιγμή μετράω με την κόκκινη ( της γυναίκας μου)  11.7 Είναι δυνατών ; 0,7 ; Έλεος ένα απλό σάιτ να θέλω να ανοίξω περιμένω ένα λεπτό . Κάθε μέρα η ίδια ταχύτητα . Απογοήτευση κύριοι της cosmote , κρίμα πίστεψα στο ποιοτικό σας σήμα . Θα το ψάξω όμως γιατί με τον χάρτη σας εξαπατήθηκα , δεν θα το αφήσω έτσι.

Δεν είναι τίποτα να γυρίσεις πίσω εφόσον είσαι σε καρτοκινητό.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 μέρες είπα να αφήσω την κόκκινη και να έρθω WU και το έκανα επειδή όλοι λέγανε για την ποιότητα σήματος και internet ,και επειδή έχω και σταθερό στην cosmote είπα να το συνδυάσω με το one .Είδα και τον χάρτη κάλυψης και ταχύτητας 4G στο σάιτ τις cosmote για την περιοχή μου που έλεγε ότι θα έπιανα 30mbps και πάνω ,και είπα οκ ας το κάνω .  Το πρώτο που έκανα όταν συνδέθηκα ήταν να μετρήσω την ταχύτητα στο ποιοτικό δίκτυο τις cosmote(4G έχω) , Απογοήτευση ..0,7 . Την ίδια στιγμή μετράω με την κόκκινη ( της γυναίκας μου)  11.7 Είναι δυνατών ; 0,7 ; Έλεος ένα απλό σάιτ να θέλω να ανοίξω περιμένω ένα λεπτό . Κάθε μέρα η ίδια ταχύτητα . Απογοήτευση κύριοι της cosmote , κρίμα πίστεψα στο ποιοτικό σας σήμα . Θα το ψάξω όμως γιατί με τον χάρτη σας εξαπατήθηκα , δεν θα το αφήσω έτσι.
Καλά πρόσεξε μην τους πετσοκόψεις! Θα στεναχωρηθουν! Αφού δεν έχεις συμβόλαιο ποιο είναι το πρόβλημα? Πας Vodafone που πετάει.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gartasis said:

Πριν 10 μέρες είπα να αφήσω την κόκκινη και να έρθω WU και το έκανα επειδή όλοι λέγανε για την ποιότητα σήματος και internet ,και επειδή έχω και σταθερό στην cosmote είπα να το συνδυάσω με το one .Είδα και τον χάρτη κάλυψης και ταχύτητας 4G στο σάιτ τις cosmote για την περιοχή μου που έλεγε ότι θα έπιανα 30mbps και πάνω ,και είπα οκ ας το κάνω .  Το πρώτο που έκανα όταν συνδέθηκα ήταν να μετρήσω την ταχύτητα στο ποιοτικό δίκτυο τις cosmote(4G έχω) , Απογοήτευση ..0,7 . Την ίδια στιγμή μετράω με την κόκκινη ( της γυναίκας μου)  11.7 Είναι δυνατών ; 0,7 ; Έλεος ένα απλό σάιτ να θέλω να ανοίξω περιμένω ένα λεπτό . Κάθε μέρα η ίδια ταχύτητα . Απογοήτευση κύριοι της cosmote , κρίμα πίστεψα στο ποιοτικό σας σήμα . Θα το ψάξω όμως γιατί με τον χάρτη σας εξαπατήθηκα , δεν θα το αφήσω έτσι.

Δεν έγινε καμία εξαπάτηση,είσαι σε κάρτα,δεν χρωστάς τίποτα και επιστρέφεις ξανά στη Vodafone.Δοκίμασες,ετυχες σε σημείο που δεν πιάνει,γυρνάς πίσω.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, George6633 said:

Δεν έγινε καμία εξαπάτηση,είσαι σε κάρτα,δεν χρωστάς τίποτα και επιστρέφεις ξανά στη Vodafone.Δοκίμασες,ετυχες σε σημείο που δεν πιάνει,γυρνάς πίσω.

Όταν διαφημίζεις κάτι που δεν ισχύει πως λέγετε; Φυσικά και ξέρω ότι μπορώ να γυρίσω . Όμως όχι ότι δεν έγινε εξαπάτηση. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Gartasis said:

Όταν διαφημίζεις κάτι που δεν ισχύει πως λέγετε; Φυσικά και ξέρω ότι μπορώ να γυρίσω . Όμως όχι ότι δεν έγινε εξαπάτηση. 

Πόσοι παράγοντες επηρεάζουν την κινητή. Αυτοί οι χάρτες βγαίνουν με βάση τι μπορούν να πιάσουν οι κορυφαίες συσκευές, αν διαβάσεις από κάτω προσεκτικά σου το λεει. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Gartasis said:

Όταν διαφημίζεις κάτι που δεν ισχύει πως λέγετε; Φυσικά και ξέρω ότι μπορώ να γυρίσω . Όμως όχι ότι δεν έγινε εξαπάτηση. 

Παίζουν πολλά ρόλο σε μια μέτρηση.Αν έγινε σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο,αν το κινητό σου έχει όλες τις μπάντες,αν υπάρχει κάποια βλάβη,αν είναι προβληματικό το σημείο και 10 μέτρα παρακάτω μπορεί να πιάνεις 100αρια και πολλοι άλλοι παράγοντες.Δεν σε εξαπάτησε κανένας,εξαπάτηση είναι να σε πάρει κάποιος να σου πει σου δίνω το συμβόλαιο τάδε με τοσα GB ή και unlimited και η ταχύτητα σου θα είναι 30mbps και αφού συμφωνήσεις να δεις στην πράξη μια ταχύτητα μη λειτουργική για τις βασικές εργασίες στο κινητό σου.Που και πάλι για να κάνεις ένα συμβόλαιο σε άλλη εταιρία για 2 χρόνια πρέπει να τσεκάρεις μόνος σου το σήμα με ένα καρτοκινητό της εταιρίας που πρόκειται να πας για να δεις αν σε καλύπτει..Δεν μπορώ να δω κάπου την εξαπάτηση όταν παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο για μια μέτρηση. 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gartasis said:

Πριν 10 μέρες είπα να αφήσω την κόκκινη και να έρθω WU και το έκανα επειδή όλοι λέγανε για την ποιότητα σήματος και internet ,και επειδή έχω και σταθερό στην cosmote είπα να το συνδυάσω με το one .

Έχει αναφερθεί πολλάκις στο φόρουμ και είναι η καλύτερη λύση: πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση αλλαγής, παίρνεις μία sim και δοκιμάζεις το δίκτυο στα σημεία που σε ενδιαφέρει. Αν σε ικανοποιεί, προχωράς. Αν όχι, μένεις εκεί που είσαι.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Στην κατάργηση των πακέτων Combo από την άλλη Τετάρτη 11/5  https://www.whatsup.gr/sites/default/files/anakoinosi_neou_paketou_calls_to_all_auto_kai_katargisi_yfistamenon.pdf πέρα από το ότι εξαντλείται η κάρτα 12Ε με τα νέα πακέτα Calls to all, δεν επισημάθηκε ότι θα διαρκούν 30 μέρες και όχι 31 μέρες, όπως ίσχυε έως τώρα με τα Combo. Άλλη μια εναρμόνιση με τις άλλες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιου του χάριζαν ένα γάιδαρο και αυτός τον κοίταζε στα δόντια. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...