Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

είχα συμβόλαιο εδώ και χρόνια (παλιό εταιρικό που απλά συνέχισα και σαν ιδιώτης) αλλά δεν κάνω παρά ελάχιστες κλήσεις πια και internet χρειάζομαι μόνο ελαχιστο για messaging και google maps οπότε πριν δύο μήνες το γύρισα σε καρτοκινητό κι από 26/μηνα έχει παει στα 12/μηνα. Θυμαμαι τα παλια καρτοκινητα που εβαζες απλα ομιλια και MB και κρατούσαν για μηνες αν οχι χρονο, τωρα απ οτι βλεπω ολα ειναι στον 1 μηνα. Υπαρχει καποιο αλλο πακετο η τροπος να φορτωνεις ομιλια κ δεδομενα που να κρατανε πανω απο μηνα; 12 ευρω δεν ειναι και τιποτα αλλα αντε να ξοδευω 2 και μετα χανονται αν δε κανω ανανεωση πανω στο μηνα (ή δεν κατάλαβα κάτι;). Επίσης αυτη η παπατζα που βαζεις 12 ευρα στον λογαριασμο για ν αγορασεις 10ευρα και να μενουν ψιλα υπαρχει καποιος αλλος τροπος να πληρωνεις ακριβως οσα αγοραζεις; Ευχαριστω

 

5 βασικα πραγματάκια:

Αρχικά, πάντοτε η διάρκεια των πακέτων στα καρτοκινητά ηταν 30 ημέρες. Κάποια νεα πακέτα εχουν μικρότερη διάρκεια ισχύος (πχ 28 ή 15 ημέρες). Ενα ακόμη "καινούργιο" χαρακτηριστικο ειναι πως αν ενεργοποιήσεις ξανα το ιδιο πακετο πριν λήξει, παλιά και νεα λεπτά και MB αθροιζονται.

 

Αυτο που εχει αλλάξει ειναι η διάρκεια της κάρτας (δηλ. των ευρω που ανανεώνεις). Παλιά ειχαν διάρκεια ενα χρονο, πλέον δυο μήνες. Αν δηλαδη δε βαλεις κάρτα εντος 60 ημερών το υπόλοιπο σου σε ευρω χάνεται.

 

Επίσης, καθε φορά που βαζεις καρτα, παρακρατειται ενας φόρος καρτοκινητής που υπολογίζεται αν διαιρεσεις το ποσο της κάρτας με το 1,12. Αν δηλαδη βαλεις καρτα 12ευρω, θα σου μείνουν καθαρά στην καρτα: 12/1,12=10,71. Με βαση αυτο κανεις το κουμαντο σου και βαζεις τα αναλογα χρήματα.

Τέλος, είσαι βέβαιος οτι η cosmokarta σε συμφέρει; Το What's Up δινει πολυ παραπάνω τουλάχιστον σε ίντερνετ.

 

Ελπίζω να έδωσα ενα στίγμα, για ο,τι παραπάνω εδω είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Βλέπω το πάρε-δώσε έχει γίνει x4, δίνεις δηλαδή 25sms και παίρνεις 400ΜΒ αντί για 200ΜΒ που ήταν.

ΑΛΛΑ...

2 φορές το μήνα αντί για 3.

Εμένα με ξεβόλεψε αυτό, να πω την αλήθεια, αλλά από την άλλη, όσο κρατήσει το x4 και δεν το γυρίσουν πάλι x2 (που πιστεύω ότι θα το κάνουν), είναι περισσότερα τα ΜΒ αθροιστικά.

 

 

Όποιος έχει προνομιακό, ας τσέκαρει αν μπορεί να πάρει πάρε-δώσε.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν έχει αλλάξει κάτι στο πάρε μοίρασε;

Γιατί μου έστειλε κάποιος 3 x 100mb και στο καπάκι μου ήρθαν τρία μηνύματα που λένε:

#pare_moirase: Μόλις πήρες 500mb για social & chat για 2 ημέρες, δώρο από τον τάδε!!

Για να στείλεις και εσύ από 500mb για social & chat δώρο σε 3 φίλους σου μπες στο whats up application (https://www.whatsup.gr/c/store/pare_moirase)

 

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην ανανεωθεί η ημερομηνία λήξης του πάρε μοίρασε για έναν μήνα ακόμα.

Πάντως ούτε τα 500mb για social & chat τα βλέπω κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω το πάρε-δώσε έχει γίνει x4, δίνεις δηλαδή 25sms και παίρνεις 400ΜΒ αντί για 200ΜΒ που ήταν.

 

ΑΛΛΑ...

 

2 φορές το μήνα αντί για 3.

 

Εμένα με ξεβόλεψε αυτό, να πω την αλήθεια, αλλά από την άλλη, όσο κρατήσει το x4 και δεν το γυρίσουν πάλι x2 (που πιστεύω ότι θα το κάνουν), είναι περισσότερα τα ΜΒ αθροιστικά.

 

 

 

 

 

Όποιος έχει προνομιακό, ας τσέκαρει αν μπορεί να πάρει πάρε-δώσε.

Έτσι όπως τα λες μου τα δείχνει και εμένα.

Έχω απλό what's up.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν έχει αλλάξει κάτι στο πάρε μοίρασε;

Γιατί μου έστειλε κάποιος 3 x 100mb και στο καπάκι μου ήρθαν τρία μηνύματα που λένε:

#pare_moirase: Μόλις πήρες 500mb για social & chat για 2 ημέρες, δώρο από τον τάδε!!

Για να στείλεις και εσύ από 500mb για social & chat δώρο σε 3 φίλους σου μπες στο whats up application (https://www.whatsup.gr/c/store/pare_moirase)

 

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην ανανεωθεί η ημερομηνία λήξης του πάρε μοίρασε για έναν μήνα ακόμα.

Πάντως ούτε τα 500mb για social & chat τα βλέπω κάπου.

Ισχύει.. Αν είναι νέο σύστημα ή bug θα δειξει.. Στο κινητό της μάνας μου που έκανα ανανέωση έγινε το ίδιο.. Τους έστειλα πάντως στο fb chat ερώτηση τι παίζει

"Η υπηρεσία άλλαξε και θα υπάρξουν σχετικές ενημερώσεις στις ιστοσελίδες μας." περαστικά μας :lol:αντε γεια cosmote το ξ...ς εντελώς :mad:

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι για να έχουν αλλάξει το πάρε-δώσε, κάτι αντίστοιχο θα κάνουν και με το πάρε-μοίρασε.

Πολύ άσχημο για εμάς το ότι δεν αθροίζονται πια τα ΜΒ (αν ισχύει) και χάνουμε ό,τι έχουμε μαζέψει ως τώρα.

Βρωμάει και αλλαγή στο Reloadit;;; Αν γίνει κι αυτό, είναι σημαντικότατο μειονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

πειτε και τι αλλαγη εκαναν,δεν βλεπω κατι διαφορετικο στην εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ρώτησα στο FB chat με παρέπεμψαν σ' αυτόν τον σύνδεσμο: https://www.whatsup.gr/paketa/extras/paremoirase απ' όπου φαίνεται να μην αλλάζει κάτι. Το διευκρίνισα μάλιστα, ότι δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι αλλά έχουν αναφερθεί αλλαγές από διάφορους χρήστες, αλλά δεν μου έχουν απαντήσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πειτε και τι αλλαγη εκαναν,δεν βλεπω κατι διαφορετικο στην εφαρμογη.

 

Χρήστες έχουν αναφέρει πως πήραν 500ΜΒ για social και όχι 100ΜΒ για κανονικό και, επίσης, ότι δεν αθροίζονται τα ΜΒ, οπότε χάνουμε και τα ήδη μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

πειτε και τι αλλαγη εκαναν,δεν βλεπω κατι διαφορετικο στην εφαρμογη.

Oτι αντι να δίνει 100mb για ένα μήνα, δίνει 500mb social chat για 2 ημέρες. Σε δική μου ερώτηση και αναφορά μου στη σελίδα τους που δεν δείχνει να άλλαξε κάτι στο fb chat τους μου απάντησαν

"Καλησπέρα. Η υπηρεσία άλλαξε και θα υπάρξουν σχετικές ενημερώσεις στις ιστοσελίδες μας."

 

Χρήστες έχουν αναφέρει πως πήραν 500ΜΒ για social και όχι 100ΜΒ για κανονικό και, επίσης, ότι δεν αθροίζονται τα ΜΒ, οπότε χάνουμε και τα ήδη μαζεμένα.

Μόνο το μήνυμα ήρθε που λέει γιαυτή την αλλαγή. Τα mb προς το παρόν αγνοούνται.. Αλλά και να μην αγνοούνται άθλια η αλλαγή αυτή και ελπίζω μην κάνει και η κόκκινη τίποτε τέτοιες περίεργες αλλαγές..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Oτι αντι να δίνει 100mb για ένα μήνα, δίνει 500mb social chat για 2 ημέρες. Σε δική μου ερώτηση και αναφορά μου στη σελίδα τους που δεν δείχνει να άλλαξε κάτι στο fb chat τους μου απάντησαν

"Καλησπέρα. Η υπηρεσία άλλαξε και θα υπάρξουν σχετικές ενημερώσεις στις ιστοσελίδες μας."

Μάλιστα... Καλά πάμε...

Link to comment
Share on other sites

Όντως άλλαξε, αλλά ούτε MB για social μπαίνουν ούτε για γενικής χρήσης..1dd0f2294de096d158872eddfdd672b3.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά πρώτα γινονται οι αλλαγές και μετά βγαίνουν οι ανακοινώσεις;;

Δε σταματά να με εκπλήσσει η κοσμοτε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση που μου έστειλαν πολύ αργότερα:

Πράγματι, η υπηρεσία βελτιώθηκε και από 100ΜΒ παρέχει πλέον 500MB για social & chat, όγκος που μπορεί να καλύψει την επικοινωνία σε social και chat εφαρμογές για 2 ημέρες και η αλλαγή αναμένεται να ολοκληρωθεί εντός της ημέρας.

 

Βελτιώθηκε. 500ΜΒ σε social αντί 100 (ή 300) για γενικό ίντερνετ, για 2 μέρες, αντί για ένα μήνα και φυσικά χωρίς τη δυνατότητα μεταφοράς πια. Σημαντική βελτίωση, πραγματικά...

 

Αν πειράξουν και το Reloadit, κανένας λόγος για What's up πια, τουλάχιστον για μένα.

 

Και να η απάντησή τους όταν τους έγραψα ότι σ' αυτό που πλέον προσφέρετε, μόνο βελτίωση δεν βλέπω:

 

Προσπαθούμε διαρκώς να εξελίσσουμε τις υπηρεσίες μας και τα πακέτα μας και να αναδιαμορφώνουμε τις προσφορές μας ανάλογα με τις ανάγκες χρήσης του μεγαλύτερου μέρους της συνδρομητικής μας βάσης . Σε ευχαριστούμε όμως για το σχόλιό σου το οποίο και λαμβάνουμε υπόψη μας .

 

Εκεί απλά αντέδρασα με γελάκι στο μήνυμά τους.

 

Θα πρότεινα, οποίος έχει διάθεση και χρόνο, να τους ενοχλήσει με μήνυμα στο Messenger εκφράζοντας τα παράπονά του. Ίσως κάτι να βγει. Γιατί μιλάνε για τις ανάγκες χρήσης του μεγαλύτερου μέρους της συνδρομητικής τους βάσης, γι' αυτό.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το site, παρε μοίρασε μπορείς να κανεις 2 φορές μετά από κάθε ανανέωση, δηλαδή να πάρεις εσυ 2χ500ΜΒ και να δώσεις 2χ3χ500ΜΒ.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το site, παρε μοίρασε μπορείς να κανεις 2 φορές μετά από κάθε ανανέωση, δηλαδή να πάρεις εσυ 2χ500ΜΒ και να δώσεις 2χ3χ500ΜΒ.

 

Ναι. Για χρήση social media και διάρκεια για 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τους .... καλα βολευομουν με τα MB τοσα χρονια με το παρε μοιρασε το κατεστρεψαν και αυτο. Εχω 8GB μια μερα πριν ληξουν θα τα φαω ολα και μετα θα παιζω με promo 4 και παρε δωσε για MB 6 φορες το μηνα. Edited by Vasileios
προσωπικος χαρακτηρισμός.
Link to comment
Share on other sites

Ρε τους .... καλα βολευομουν με τα MB τοσα χρονια με το παρε μοιρασε το κατεστρεψαν και αυτο. Εχω 8GB μια μερα πριν ληξουν θα τα φαω ολα και μετα θα παιζω με promo 4 και παρε δωσε για MB 6 φορες το μηνα. ...

 

Και εγώ με αυτά βολευομουν, έχω μαζέψει αρκετά και τώρα θα πάνε χαμένα. Αν δεν είχα το promo 4 θα κοίταζα να πάω σε κάποια άλλη εταιρεία. Πως θα κάνεις πάρε δώσε 6 φορές το μήνα? 2 φορές το μήνα επιτρέπει.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με αυτά βολευομουν, έχω μαζέψει αρκετά και τώρα θα πάνε χαμένα. Αν δεν είχα το promo 4 θα κοίταζα να πάω σε κάποια άλλη εταιρεία. Πως θα κάνεις πάρε δώσε 6 φορές το μήνα? 2 φορές το μήνα επιτρέπει.

 

Οχι το παρε δωσε ειναι 3 φορες το μηνα. Θα δινω δηλαδη 60 λεπτα προς ολους για 600mb για 6 μερες. 6 μερες το μηνα επρεπε να γραψω και εγραψα φορες. Δεν ειναι 2 ομως αλλα 3. Με το promo 4 βολευομαι μια χαρα και για MB θα τα περνω μονο οταν ειναι αναγκη. Ουτε λεπτο δεν θα παρουν παραπανω απο μενα οι γυφτοι.

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης το θέμα είναι αν πλέον θα επιτρέπει να γίνεται απο το λεπτα/mb του promo.. Γιατι απο ότι διαβάζω στο θέμα του προνομοιακού wu πλέον το πακέτο του, δεν επιτρέπει πάρε-δώσε

Ουτε λεπτο δεν θα παρουν παραπανω απο μενα οι γυφτοι.

Για κάτι τέτοια έκραζα συνεχώς την wind και έφυγα απο το f2g. Τις ίδιες βλακείες κάνει τώρα και η cosmote. Αλλά δυστυχώς η ποιότητα του δικτύου τους, δεν μου επιτρέπει να προβώ σε φορητότητα/κλείσιμο του αριθμού μου γιατί ξέρω ότι θα μου λείψει. Οπως βέβαια και σε αυτούς θα λείψει το μηνιαίο μου 12αρι και ευελπιστώ σε αντίδραση όλων μας , μπας και επαναφέρουν το παλιό καθεστώς. Αν και καταλαβαίνω ότι αρκετοί εκτός απο το παρε-μοιρασε θα έχουν και το reloadit οπότε λίγο δύσκολο να χάσει μαζικά έξοδα η cosmote και να σκεφτεί να αναθεωρήσει..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης το θέμα είναι αν πλέον θα επιτρέπει να γίνεται απο το λεπτα/mb του promo.. Γιατι απο ότι διαβάζω στο θέμα του προνομοιακού wu πλέον το πακέτο του, δεν επιτρέπει πάρε-δώσε

 

Για κάτι τέτοια έκραζα συνεχώς την wind και έφυγα απο το f2g. Τις ίδιες βλακείες κάνει τώρα και η cosmote. Αλλά δυστυχώς η ποιότητα του δικτύου τους, δεν μου επιτρέπει να προβώ σε φορητότητα/κλείσιμο του αριθμού μου γιατί ξέρω ότι θα μου λείψει. Οπως βέβαια και σε αυτούς θα λείψει το μηνιαίο μου 12αρι και ευελπιστώ σε αντίδραση όλων μας, μπας και επαναφέρουν το παλιό καθεστώς

 

Όντως στο προνομιακό πλέον δεν επιτρέπει πάρε-δώσε.

Και, ναι, αν υπάρχει μια ελπίδα να πάρουν κάτι πίσω, αν υπάρχει, είναι μια σχετικά μαζική αντίδραση. Έστω μέσω παραπόνων στο Messenger τους. Εμένα, αν δείτε παραπάνω, μου απάντησαν πως το έκαναν έτσι γιατί υποτίθεται ότι κοιτάνε τι εξυπηρετεί τις ανάγκες των περισσότερων χρηστών. Ίσως λοιπόν μια μαζική αντίδραση να τους δώσει να καταλάβουν πως οι ανάγκες των περισσότερων χρηστών ΔΕΝ είναι αυτές που παρουσιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι δυνατόν, και μαζεύαμε τόσα χρόνια, 17gb έχω μαζεμένα, τι να πεις κρίμα, τραγικοί
Link to comment
Share on other sites

αν είναι δυνατόν, και μαζεύαμε τόσα χρόνια, 17gb έχω μαζεμένα, τι να πεις κρίμα, τραγικοί

 

Αυτός είναι και ο λόγος που το καταργούν. Παρά πολλοί είχαν στακαρει gb από αυτό και τώρα θέλουν να τους γειωσουν. Δεν εξυπηρετεί κανέναν αυτή η αλλαγή. Να ξέρετε, ότι αλλαγές κάνουν οι εταιρίες είναι μόνο προς συμφέρον τους και όχι προς το συμφέρον των καταναλωτών. Και εγώ στην ίδια κατηγορία είμαι και είχα βολευτεί απίστευτα με αυτό αν και δεν είχα μαζέψει πολλά (~3gb)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...