Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπα ότι κάποιοα από τα δύο εκατομύρια ενεργοποίησαν την προσφορά στις 16 Δεκεμβρίου και άρα δεν περιλαμβάνονται στο δείγμα.

παρά μόνο 3 ημέρες .Κάποιο άλλοι που ενεργοποίησαν στις 30 Δεκεμβρίου περιλαμβάνονται στο δείγμα κατά δύο ημέρες.

Άλλοι που ενεργοποίησαν την 1 Ιανουαρίου το βραδυ δεν περιλαμβάνονται στο δείγμα καθόλου.

Άρα η διαίρεση με το 2.000.000 είναι απλά μαθηματικά λάθος.

Δεν υπήρχαν 2.00.000 συνδρομητές από 23/12-1/1 Δεν θα επανέλθω . Τα βασικά μαθηματικά είναι κατανοητά από όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είπα ότι κάποιοα από τα δύο εκατομύρια ενεργοποίησαν την προσφορά στις 16 Δεκεμβρίου και άρα δεν περιλαμβάνονται στο δείγμα.

παρά μόνο 3 ημέρες .Κάποιο άλλοι που ενεργοποίησαν στις 30 Δεκεμβρίου περιλαμβάνονται στο δείγμα κατά δύο ημέρες.

Άλλοι που ενεργοποίησαν την 1 Ιανουαρίου το βραδυ δεν περιλαμβάνονται στο δείγμα καθόλου.

Άρα η διαίρεση με το 2.000.000 είναι απλά μαθηματικά λάθος.

Δεν υπήρχαν 2.00.000 συνδρομητές από 23/12-1/1 Δεν θα επανέλθω . Τα βασικά μαθηματικά είναι κατανοητά από όλους.

 

Επειδή λοιπόν δεν ήμαστε σε forum μαθηματικών δεν πιστεύω η παρέμβασή σου να είχε σκοπό απλώς να μου επισημάνει το μαθηματικό μου λάθος.

 

Ωραία σύμφωνοι δεν υπήρχαν 2.000.000 συνδρομητές από 23/12-1/1.

Θέλεις να πούμε ότι υπήρχαν 1.000.000εκ. με ενεργοποιημένη την προσφορά απεριόριστα, που ανεβάζουν το όριο χρήσης στα 8GB για το δεκαήμερο;

Σου φαίνεται μεγάλη η χρήση ώστε να δικαιολογεί τα προβλήματα που εμφανίστηκαν, ή δικαιολογεί την άποψη που υπήρχε ότι οι συνδρομητές ξεζούμισαν το δίκτυο με χρήση μ.ο 800MB ανά ημέρα;

Με απλά λόγια, εάν η χρήση την εορταστική περίοδο δεν ήταν 8 petabytes αλλά 20 petabytes τι θα γινόταν και πόσα παραπάνω προβλήματα θα εμφανίζονταν;

Edited by grinder
Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια η cosmote τόλμησε και έδωσε μια προσφορά που αρκετοι απο εμάς την εκμεταλλεύτηκαμε στο έπακρο, ισως επειδή μπορούσαμε να το κάνουμε. Και το ίδιο κάνουμε και με τα 3gb της xxxl προσφοράς της άλλης..
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι οι εταιρίες δε δίνουν απεριόριστα mb, γιατί υπάρχουν οι ίδιες εταιρίες και σε σταθερές συνδέσεις. Το ίντερνετ δε το χρησιμοποιούν όλοι μόνο για να κατεβάζουν. Παλαιότερα ναι, πλέον όχι. Παλαιότερα θυμάμαι άφηνα μέρες και μήνες τον υπολογιστή ανοιχτό. Πλέον ανοίγει μόνο για δουλειά. Άρα για σκεφτείτε πχ η κοσμοτε να δωσει με 30 ευρώ πχ απεριόριστα mb. Πολλοί θα κόψουν το σταθερό που έχουν καθαρά και μόνο για ίντερνετ και ας το έχουν μονο για Netflix Facebook Instagram. Αυτοί να ξέρετε δεν είναι μειονότητα, είναι η πλειοψηφία, άρα όσο και να τσακωνομαστε πολλά gb αναλογούν στον καθένα στην προφορά, δε θα βγει άκρη. Όλο το θέμα είναι θέμα μάρκετινγκ και μονοπωλίου.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχει καμία βάση να κρίνεις αυτό που συζητάτε χρησιμοποιώντας μέσο όρο σε αριθμούς. Ο μέσος όρος σου λέει πως έχεις το κεφάλι στην κατάψυξη, τα πόδια στο τζάκι, και η θερμοκρασία σώματος είναι φυσιολογική. Μπορεί να υπήρξε χρήστης που ενεργοποίησε την προσφορά και δεν έφαγε πάνω από 1Gb και άλλος που να κατέβασε ότι μπορούσε επειδή ήταν τζάμπα. Επιπλέον, δεν υπάρχει μόνο μία κεραία σε όλη τη χώρα. Μπορεί σε μια συγκεκριμένη να συνδέονται πολλοί χρήστες που έκαναν έντονη κατανάλωση, ενώ σε άλλοι ελάχιστοι. Για το αν είναι η ποσότητα των δεδομένων τέτοια ώστε να δημιουργήσει πρόβλημα, δεν μπορείς να αποφανθείς κρίνοντας με βάση τον μέσο όρο ( δεδομένα που διακινήθηκαν διά τον αριθμό των χρηστών).

Συν του ότι είναι και πολύ σωστό αυτό που λέει ο φίλος από πάνω, ότι αν έδιναν απεριόριστα με χαμηλή τιμή θα κανιβάλιζαν τις σταθερές συνδέσεις.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες που το ίντερνετ είναι ΚΑΙ απεριόριστο ΚΑΙ παμφτηνο, πως επιβιώνουν οι σταθερές συνδέσεις;
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι και άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο, και διαφέρουν από εμάς. Ακόμα και η φιλοσοφία. Εδώ πολλοί ενδεχομένως να έκοβαν τη σταθερή τους σύνδεση για να μην πληρώνουν δύο διαφορετικά συμβόλαια, πράγμα που δεν είναι παράλογο.

Από την άλλη, δεν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα η σταθερή σύνδεση με το router που δίνει σε όλους σήμα, με το να έχεις απεριόριστα στο κινητό και να πρέπει να το μοιράζεις. Ναι, οκ μπορείς να πάρεις μια sim μόνο για αυτό, αλλά και πάλι δεν έχει μεγάλη διαφορά με μια dsl. Υποθετικά μιλώντας, αν υπήρχε απεριόριστο με χαμηλή τιμή.

Βέβαια, προσωπικά μιλώντας, δεν καταλαβαίνω τον τόσο μεγάλο καημό για απεριόριστα. Νομίζω πως ανάλογα με τη χρήση, μια χαρά αρκείται κάποιος για τα δεδομένα που έχει ανάγκη για προσωπική χρήση όταν είναι εκτός σταθερού δικτύου αν έχει λίγα gb. Αν κάποιος το χρησιμοποιεί επαγγελματικά είναι αλλιώς, και θεωρώ ότι είναι κάτι που θα περάσει στα έξοδά του. Και πάλι σχετικό είναι αυτό. Δηλαδή, αυτή τη στιγμή έχω άτομο στον κύκλο μου που χρησιμοποιεί αναγκαστικά mobile internet σε σπίτι που δεν έχει σταθερή σύνδεση, το έχει ανάγκη για δουλειά καθημερινά 9 με 5, και μιας και το διαχειρίζομαι εγώ βλέπω πως η κατανάλωση που κάνει είναι πραγματικά ελάχιστη. Αυτό που θέλει μεγάλο όγκο δεδομένων είναι αν βλέπει κανείς συνέχεια Netflix και YouTube. Αλλά λύσεις υπάρχουν και για αυτό (play now) με χαμηλό σχετικά κόστος.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια χώρα βρε παιδιά υπάρχει απεριόριστο Mobile internet χωρίς περιορισμό σε gb η ταχύτητα? Από όσο ξέρω δίνουν απεριόριστο ίντερνετ αλλά με *αστερίσκους και "υπό όρους".
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια χώρα βρε παιδιά υπάρχει απεριόριστο Mobile internet χωρίς περιορισμό σε gb η ταχύτητα? Από όσο ξέρω δίνουν απεριόριστο ίντερνετ αλλά με *αστερίσκους και "υπό όρους".

 

Εμένα πάντως δεν θα με χαλούσε να έχω "απεριόριστο" με όριο 3GB/ημέρα για 1 μήνα με τιμή 2€ αλλά σαν μόνιμο πακέτο να μπορώ να το ενεργοποιώ όποτε το χρειάζομαι. Ή κάτι παρόμοιο...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν θα με χαλούσε να έχω "απεριόριστο" με όριο 3GB/ημέρα για 1 μήνα με τιμή 2€ αλλά σαν μόνιμο πακέτο να μπορώ να το ενεργοποιώ όποτε το χρειάζομαι. Ή κάτι παρόμοιο...

 

Εγώ και 10€ θα έδινα χωρίς να το σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έδινα 20€ μαζί με βασική ομιλία.

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα, το κόστος.

Και όλες αυτές οι προσδοκίες που δημιουργήθηκαν τελευταία και έχουμε όλοι μας μοιάζουν πολύ μακρινές στην Ελλάδα του 8,5€ ανά GB.

 

Όταν ο "κυρίαρχος" που είναι η Cosmote εμφανίζει αυτά τα νούμερα, στους "ανταγωνιστές" με την ορθή χρήση, τα νούμερα αντικειμενικά θα ήταν υποπολλαπλάσια.

 

Πως είναι δυνατόν λοιπόν όταν σε αυτό το καθεστώς με την χαμηλή κατανάλωση, με τις τιμές που έχουμε και την απόδοση του δικτύου που είδαμε, θα περάσουμε στα απεριόριστα ή "απεριόριστα" όταν κάτι τέτοιο θα απαιτούσε από τους παρόχους να ρίξουν χρήμα για να υποστηρίξουν την αυξημένη κατανάλωση και να ξεκινήσουν "πόλεμο" μεταξύ τους;

Και κυρίως γιατί να το κάνουν όταν έχουν πετύχει να μετατρέψουν την καρτοκινητή σε συνδρομητική υπηρεσία προσφέροντας ελάχιστα.

 

Βέβαια μπορούμε και εμείς να στρουθοκαμηλίζουμε για όλα αυτά και να πανηγυρίζουμε μαζί με την Cosmote για τα 8 petabytes.

Άντε καλό πάσχα, "να σπάσουμε τα κοντέρ" στην επόμενη easter offer.:p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν θα με χαλούσε να έχω "απεριόριστο" με όριο 3GB/ημέρα για 1 μήνα με τιμή 2€ αλλά σαν μόνιμο πακέτο να μπορώ να το ενεργοποιώ όποτε το χρειάζομαι. Ή κάτι παρόμοιο...
Σιγά ρε φίλε. 2 ευρώ.... οχι θα μας το δώσουν τζάμπα. Στην ουσία λες απεριόριστο με 2 ευρω!!! Δεν γίνεται αυτό. Με κανένα 15αρι μπορεί.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote πάντως δίνει 3 GB με 8,5 ευρώ.

Άραγε στρουθοκαμιλίζω και εγώ ;

Ή μήπως έχεις εσύ πρεσβυωπία ή καταράκτη και δεν βλέπεις τα νούμερα.

Ώραία άρθρα , καμμία σχέση με την μαθηματική πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote πάντως δίνει 3 GB με 8,5 ευρώ.

Άραγε στρουθοκαμιλίζω και εγώ ;

Ή μήπως έχεις εσύ πρεσβυωπία ή καταράκτη και δεν βλέπεις τα νούμερα.

Ώραία άρθρα , καμμία σχέση με την μαθηματική πραγματικότητα.

 

Με τον όρο της αυτόματης ανανέωσης...

Είδες καμία αλλαγή στα υπόλοιπα πακέτα;

Γαργάρα.

Όσο και αν προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις η πραγματικότητα είναι μία και την βιώνουμε όλοι.

Δεν συνεχίζω άλλο, ότι καταλαβαίνει ο καθένας.

Γι αυτό μας αρμέγουν για να φέρουν τα απεριόριστα με 10€.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω πως χωρίς αυτόματη ανανέωση δίνει 2Gb και όχι ένα. Και στο κάτω κάτω, κάποιος που αγοράζει το πακέτο γιατί του χρειάζεται και χρησιμοποιεί, γιατί να μην επιλέξει να ανανεώνεται αυτόματα και να έχει παραπάνω με την ίδια τιμή;

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω την λογική με την οποία γράφονται ορισμένα πράγματα. Θέλουμε και φθηνότερες παροχές (άρα να ρίξουν τα μειώσουν τα έσοδα/κέρδη τους) και να ρίξουν χρήματα για να φτιάξουν και άλλο το δίκτυο γιατί δεν αρκεί. Λιγάκι αντιφατικό μου φαίνεται.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Ή απλά δίνουμε άλλα 5€ παραπάνω και βάζουμε το GIGA MAX με τα 20GB.. ;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τον όρο της αυτόματης ανανέωσης...

Είδες καμία αλλαγή στα υπόλοιπα πακέτα;

Γαργάρα.

Όσο και αν προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις η πραγματικότητα είναι μία και την βιώνουμε όλοι.

Δεν συνεχίζω άλλο, ότι καταλαβαίνει ο καθένας.

Γι αυτό μας αρμέγουν για να φέρουν τα απεριόριστα με 10€.:rolleyes:

 

Για αυτό σου λέω ότι έχεις καταράκτη.

3GB αγοράζεις με 8,5 ευρώ. Το επόμενο δευτερόλεπτο καταργείς την αυτόματη ανανέωση.

Συστήνω κολλύριο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν θα με χαλούσε να έχω "απεριόριστο" με όριο 3GB/ημέρα για 1 μήνα με τιμή 2€ αλλά σαν μόνιμο πακέτο να μπορώ να το ενεργοποιώ όποτε το χρειάζομαι. Ή κάτι παρόμοιο...

 

Εγώ και 10€ θα έδινα χωρίς να το σκεφτώ.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Εγώ και 15€ σαν εναλλακτικό του play now unlimited.

 

Εγώ θα έδινα 20€ μαζί με βασική ομιλία.

Ας αποφασίσουμε συντονισμένα παρακαλώ. Μας διαβάζουν απο την cosmote και περιμένουν να ακούσουν την τιμή που θα μας βολεύει όλους και ανάλογα να μας την προσφέρουν. Και εγώ τείνω προς 10€ πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου λέω ότι έχεις καταράκτη.

3GB αγοράζεις με 8,5 ευρώ. Το επόμενο δευτερόλεπτο καταργείς την αυτόματη ανανέωση.

Συστήνω κολλύριο.

 

Screenshot-20200130-150026.jpg

Την ενεργοποιείς Φλεβάρη, διαγράφεσαι την επόμενη μέρα και για να την ξανά ενεργοποιήσεις θα πρέπει να περιμένεις τον Απρίλιο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ας αποφασίσουμε συντονισμένα παρακαλώ. Μας διαβάζουν απο την cosmote και περιμένουν να ακούσουν την τιμή που θα μας βολεύει όλους και ανάλογα να μας την προσφέρουν. Και εγώ τείνω προς 10€ πάντως..

 

Ας μην είμαστε πλεονέκτες. Προτιμώ πακέτα των 20 και 30gb για έναν μήνα με 10 και 15 ευρώ που έχουν στο εξωτερικό. Ας πάμε πρώτα εκεί και μετά βλέπουμε για πακέτα με απεριόριστα.

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

καποιος να μου θυμησει σε ποιο αριθμο καλουμε την cosmote απο κινητο και να μην χρεωνομαστε;
Link to comment
Share on other sites

καποιος να μου θυμησει σε ποιο αριθμο καλουμε την cosmote απο κινητο και να μην χρεωνομαστε;

 

 

 

2106513888

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε πλεονέκτες. Προτιμώ πακέτα των 20 και 30gb για έναν μήνα με 10 και 15 ευρώ που έχουν στο εξωτερικό. Ας πάμε πρώτα εκεί και μετά βλέπουμε για πακέτα με απεριόριστα.

 

 

Υπάρχουν τα προγράμματα mobile internet giga max με 12,9 20gb και με 18,9 40gb

Link to comment
Share on other sites

κι απο κινητο ειναι αυτο, ετσι;

 

 

 

σωστά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...