Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις επόμενες μέρες θα πάω εξωτερικό, εντός ΕΕ. Έχω 18GB Reloadit, 25GB από το πρόγραμμά μου και 20GB πάρε-μοίρασε. Νομίζω ότι τα τελευταία (πάρε-μοίρασε) μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις εντός ΕΕ, έτσι δεν είναι;

 

Αν ναι, υπάρχει πρόβλημα που λήγουν τελευταία τα πάρε-μοίρασε;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στην παρεα!Το κινητο της μητερας μου ειναι whats up και θελω να το γυρισω σε frog διοτι χρησιμοποιει μονο την ομιλια και ολες οι αλλες παροχες ειναι αχρηστες(sms,mb).Στελνω το γνωστο ΑΛΠΑΚ ή ALPAK στο 1314 και μου επιστρεφει οτι ειναι αδυνατη η αποστολη του μηνυματος λογω σφαλματος 50.Η αλλαγη αυτη ποσο χρεωνεται, 3 ευρω η 10 ευρω οπως της ειπαν στο καταστημα?

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Τις επόμενες μέρες θα πάω εξωτερικό, εντός ΕΕ. Έχω 18GB Reloadit, 25GB από το πρόγραμμά μου και 20GB πάρε-μοίρασε. Νομίζω ότι τα τελευταία (πάρε-μοίρασε) μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις εντός ΕΕ, έτσι δεν είναι;

 

Αν ναι, υπάρχει πρόβλημα που λήγουν τελευταία τα πάρε-μοίρασε;

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τα μβ από πάρε μοίρασε θα χρησιμοποιηθούν κανονικά σε περιαγωγή, άσχετα αν λήγουν τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παλιά έδινε 300 όμως και η μη αυτόματη

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι το γνωριζω για αυτο ειπα να το γυρισω σε αυτοματη για να μην χανουμε τα 100 λεπτα

 

 

Σε κοσμοκαρτα ακόμη και σε κλήση να βρίσκεσαι ενεργοποιείται αν τελειώσουν τα λεπτά, σε what's up δεν γίνεται κάτι τέτοιο οπότε πρέπει να είσαι προσεκτικός. Για αυτό το λόγο το έκανα ξανά κοσμοκαρτα του πατέρα μου.

 

Αρα εφοσον καταναλωνονται ολα τα λεπτα μεσα στο μηνα συμφερει cosmocarta. Σε whats up θα ξανα μπει πακετο σε ακριβως 30 μερες ασχετως αν εχουμε λεπτα η οχι.

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Η αυτόματη ανανέωση πακέτου ενεργοποιείται 24 ώρες, ακριβώς, πριν τη λήξη του πακέτου, εφόσον υπάρχουν χρήματα μέσα.

Αν δεν υπάρχουν, έρχεται μήνυμα σαν κι αυτό

 

"TO YΠOΛOIΠO ΣOY ΔEN EΠAPKEI ΓIA THN AYTOMATH ENEPΓOΠOIHΣH TOY COMBO CALL THEM ALL-i AΞIAΣ 7,5€. ANANEΩΣE KAI TO ΠAKETO ΘA ENEPΓOΠOIHΘEI AYTOMATA"

 

Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη. Θα προμελετω να βαζω μεσα χρηματα μια μερα πριν να μπει το πακετο ωστε να ειμαστε κομπλε για την ενεργοποιηση του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χρόνια πολλά, παιδιά!

Μια ερώτηση: έχω ενεργοποιήσει το πακέτο των 8,5€ και τα λεπτά ομιλίας (τα οποία είναι και τα μόνα που με ενδιαφέρουν) λήγουν αύριο στις 12 το μεσημέρι. Αν αγοράσω πάλι το πακέτο αύριο πριν τις 12, τα λεπτά θα έχουν διάρκεια μία μέρα παραπάνω σε σχέση με το αν το αγοράσω σήμερα ή θα είναι το ίδιο;

 

Ναι θα κερδισεις μια μερα. Στις 30 ανανεωσεις πακετου δηλαδη κερδιζεις ενα πακετο δωρο εφοσον βαζεις το τελευταιο 12ωρο το πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!Το κινητο της μητερας μου ειναι whats up και θελω να το γυρισω σε frog διοτι χρησιμοποιει μονο την ομιλια και ολες οι αλλες παροχες ειναι αχρηστες(sms,mb).Στελνω το γνωστο ΑΛΠΑΚ ή ALPAK στο 1314 και μου επιστρεφει οτι ειναι αδυνατη η αποστολη του μηνυματος λογω σφαλματος 50.Η αλλαγη αυτη ποσο χρεωνεται, 3 ευρω η 10 ευρω οπως της ειπαν στο καταστημα?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

 

 

 

10€ αν δεν κάνω λάθος, αλλά και πάλι θα έπρεπε να έχεις πάρει απαντητικό μήνυμα με την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις και τα κόστη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ευρώ είναι να το γυρίσει σε frog.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από cosmocarta είναι 10 ευρώ. Αλλά γυρνάμε την cosmocarta σε what's up δωρεάν και μετά σε frog με 3 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!Το κινητο της μητερας μου ειναι whats up και θελω να το γυρισω σε frog διοτι χρησιμοποιει μονο την ομιλια και ολες οι αλλες παροχες ειναι αχρηστες(sms,mb).Στελνω το γνωστο ΑΛΠΑΚ ή ALPAK στο 1314 και μου επιστρεφει οτι ειναι αδυνατη η αποστολη του μηνυματος λογω σφαλματος 50.Η αλλαγη αυτη ποσο χρεωνεται, 3 ευρω η 10 ευρω οπως της ειπαν στο καταστημα?

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Αν έχεις υπόλοιπο κάτω από μηδέν ευρώ μηνύματα δεν φευγουν.

Η αλλαγή στοιχίζει 10 ευρώ αν είναι η πρώτη και 3 ευρώ αν είναι η δεύτερη.

Αν σου ζητήσει 10 καα΄νε πρώτα μία δωρεάν αλλαγή σε cosmokarta και μετά αμέσως γίνε Frog.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρεθηκε ακρη,επικοινωνησα με την εξυπηρετηση πελατων και λυθηκε το θεμα...10 ευρω κοστιζει η μεταβαση απο whats up σε frog...

 

Μακαρι να εβλεπα την απαντηση σου πιο πριν...τωρα μαθαμε δεν πειραζει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα κερδισεις μια μερα. Στις 30 ανανεωσεις πακετου δηλαδη κερδιζεις ενα πακετο δωρο εφοσον βαζεις το τελευταιο 12ωρο το πακετο.

 

Τελικά, όχι, δεν κερδίζεις μια μέρα, το δοκίμασα. Είτε δηλαδή αγοράσεις το πακέτο την προηγούμενη μέρα μετά τις 12 το μεσημέρι είτε την επόμενη πριν τις 12 το μεσημέρι, τα λεπτά ομιλίας την ίδια ημερομηνία λήξης θα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως χαζή ερώτηση αλλά θέλω να είμαι σίγουρος: όταν θα βρίσκομαι στο εξωτερικό θα μπορώ να βάλω λεφτά και να κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας από την What's Up εφαρμογή και μέσω χρεωστικής κάρτας, έτσι δεν είναι;

 

Επίσης, αν πχ τώρα μου λέει ότι λήγει την ΤΑΔΕ ημερομηνία το πρόγραμμα μου, στις 23.00, με την αλλαγή ώρας θα πρέπει απλά να υπολογίζω ώρα Ελλάδας για να βάλω κάρτα και μη χάσω τα ΜΒ που απομένουν;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Από τις 12 το βράδυ έχει γίνει διακοπή της σύνδεσης μου και περιμένω να γίνει καρτοκινητο. Μου είχε σταλεί μήνυμα χθες ότι από το στιγμή που θα διακοπεί η σύνδεση σε 6 ώρες θα μετατραπεί ο αριθμός σε καρτικινητο και για να το ενεργοποιήσω θα πρέπει να κάνω μια εξερχόμενη κλήση.Οι 6 ώρες έχουν περάσει αλλά το τηλέφωνο είναι νεκρό.Βλεπω ότι το σημα του δικτύου έχει επανέλθει εκεί που δεν έλεγε τίποτα δλδ τώρα λέει κανονικά gr cosmote αλλά ούτε μπορώ να πάρω τηλέφωνο ούτε να δεχτώ.Οταν καλώ από αλλού μου λέει ότι είναι ενεργοποιημένη η φραγή.Πρεπει να κάνω κάτι αλλο ή απλά περιμένω;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Edit με το που έγραψα το μήνυμα ενεργοποιήθηκε,φοβερα ήθελε μάλλον χαχαχ

Edited by karamazof53
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όχι, δεν κερδίζεις μια μέρα, το δοκίμασα. Είτε δηλαδή αγοράσεις το πακέτο την προηγούμενη μέρα μετά τις 12 το μεσημέρι είτε την επόμενη πριν τις 12 το μεσημέρι, τα λεπτά ομιλίας την ίδια ημερομηνία λήξης θα έχουν.

Όχι μια μερα μετά λήγουν 100%. Πιάνετε από την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Guys, εχω το πακετο ομιλιας των 8,5€ (call them all plusi) και εχω μαζεψει ομιλια.

Αν ανανεωσω και βαλω το πακετο των 10€, θα ανανεωσει την ομιλια ή οχι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

αλλαξε κατι στο W.U app?

παω να περασω καρτα μεσω paypal και θελει να συνδεθω λεει με το cosmote id για να βλεπω τις αποθηκευμενες καρτες μου! τι ειναι αυτο το id ??? και βγαζει το κινητο μου ή το email μου και ζηταει κωδικο!

και μετα με περναει χωρις κωδικο αλλα ανοιγει η σελιδα του paypal που πριν ΠΟΤΕ δεν ανοιγε! τι εγινε εχει προβλημα σημερα?

 

δοκιμασα με την καρτα μου και δεν την περασε, λεει κατι δεν πηγε καλα!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω να εχω προβλημα, καταρχην τι ειναι αυτο το cosmote id που λεει? δεν θυμαμαι να το εχω ξαναδει!

τελικα ηταν απο το mycosmote app! μετα απο ψαξιμο στο google βρηκα τι ειναι.

Παλι δεν περνουσε καρτα ετρωγα ακυρο και ξαφνικα περασε αλλα με λιγοτερα ευρω φανταζομαι αφαιρεσε φορους....

ελπιζω να μην περασει 4-5 καρτες τωρα των 10 ευρω~!!!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε τις κινήσεις της κάρτας σου.

 

δεν φαινονται αμεσως δυστυχως, εχω κοιταξει ηδη ουτε 10 ευρω δεν δειχνει τιποτα!

αφου στο app ενα 10αρι περασε αρα δεν θα πηρε τις αλλες φορες.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

δεν φαινονται αμεσως δυστυχως, εχω κοιταξει ηδη ουτε 10 ευρω δεν δειχνει τιποτα!

αφου στο app ενα 10αρι περασε αρα δεν θα πηρε τις αλλες φορες.

 

Θα φαινεται στο λογιστικο υπολοιπο θα εχει διαφορα απο το διαθεσιμο. Δηλαδη η κινηση μπορει να μην φαινεται αλλα στο διαθεσιμο υπολοιπο θα λειπουν 10-20 ευρω αναλογα ποσα κρατησε σε σχεση με το λογιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Θα φαινεται στο λογιστικο υπολοιπο θα εχει διαφορα απο το διαθεσιμο. Δηλαδη η κινηση μπορει να μην φαινεται αλλα στο διαθεσιμο υπολοιπο θα λειπουν 10-20 ευρω αναλογα ποσα κρατησε σε σχεση με το λογιστικο.

 

πιστωτικη ειναι η καρτα δεν δειχνει ετσι, δεν καταλαβαινω τι λες βασικα, εγω βλεπω το ποσο και δεν εχει κανει κινησεις.

Δεν φαινονται ποτέ την ιδια μερα οπως εχω δει. Καμια κινηση, στον λογαριασμο που ειναι συνδεδεμενη η καρτα δειχνει κινησεις πληρωμης μόνο οταν τις κανω εγω, γιατι τις κανω χειροκινητα παντα πριν την ληξη, δεν δειχνει μια μια πληρωμη, αυτες φαινονται στην καρτα.

Μηπως αυτο που λες ειναι για χρεωστικες? δεν εχω και δεν ξερω τι κανουν αυτες και πως φαινονται.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα τηλέφωνο στην τράπεζα τότε.

Αν και να ξέρεις, το ιδανικό είναι να κοιτάς τις κινήσεις που είναι συνδεδεμένη η χρεωστική κάρτα, εκεί φαίνονται όλα κατευθείαν.

Αν τώρα χρησιμοποιείς πιστωτική, είτε τηλέφωνο είτε περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας για να συντονιστώ :lol: Έχω ενεργοποιησει το πακέτο COMBO CALL THEM ALL EXTRAi για πρωτη φορά και έχω πάρει και τα 1200 mb από reloadit. Όλα αυτά μου λήγουν στις 3/6. Οπότε λέω να αρχίσω τα παρε-δωσε, παρε μοιρασε για να μου μείνουν μεχρι τις 2/6 από το πακέτο , να το ανανεώσω και να μεταφερθούν τα υπόλοιπα στο νέο μήνα.... Τα λέω σωστά μέχρι στιγμής? ερωτησεις: 1) το παρε μοιρασε το χρησιμοποιώ κάθε φορά που κάνω ανανέωση υπολοίπου και θα δωσω 300 mb αλλα δε θα μου αφαιρεθούν απο τα δικά μου σωστα? 2) με ποια σειρα τα κάνετε συνήθως εσείς για να μπαίνουν στον κουβα για τον επόμενο μήνα? 3) για να μεταφερθούν τα υπόλοιπα του πακέτου πρέπει να το ενεργοποιήσω από το app μία μέρα πριν λήξει? και επίσης μεταφέρονται αποκλεστικά τα του πακέτου δλδ απο τα 400 mb ή και άλλα πχ αν σου έχουν περισέψει απο το reloadit?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας για να συντονιστώ :lol: Έχω ενεργοποιησει το πακέτο COMBO CALL THEM ALL EXTRAi για πρωτη φορά και έχω πάρει και τα 1200 mb από reloadit. Όλα αυτά μου λήγουν στις 3/6. Οπότε λέω να αρχίσω τα παρε-δωσε, παρε μοιρασε για να μου μείνουν μεχρι τις 2/6 από το πακέτο , να το ανανεώσω και να μεταφερθούν τα υπόλοιπα στο νέο μήνα.... Τα λέω σωστά μέχρι στιγμής? ερωτησεις: 1) το παρε μοιρασε το χρησιμοποιώ κάθε φορά που κάνω ανανέωση υπολοίπου και θα δωσω 300 mb αλλα δε θα μου αφαιρεθούν απο τα δικά μου σωστα? 2) με ποια σειρα τα κάνετε συνήθως εσείς για να μπαίνουν στον κουβα για τον επόμενο μήνα? 3) για να μεταφερθούν τα υπόλοιπα του πακέτου πρέπει να το ενεργοποιήσω από το app μία μέρα πριν λήξει? και επίσης μεταφέρονται αποκλεστικά τα του πακέτου δλδ απο τα 400 mb ή και άλλα πχ αν σου έχουν περισέψει απο το reloadit?

 

1)Σωστά, θα πάρεις και εσύ 100mb

2)Πρώτα reload λίγο πριν λήξει το τρέχον και μετά πάρε μοίρασε

3)Ολα μεταφέρονται, μόνο τα sms δε μεταφέρονται

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...