Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει εξαφανιστεί και σε άλλον το widget του what’s up σε iOS?

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2023 at 11:02 ΠΜ, omnian said:

Ερώτηση. Σήμερα ήταν η τελευταία μέρα λήξης υπολοίπου που είχα σε ένα what's up και είχα 11.5 € ακριβώς. Παίρνω το calls to all και τα λεπτά ομιλίας που είχα μεταφέρονται μαζί με τα νέα για ένα μήνα μέχρι τις 12-1-24 στις 12 το μεσημέρι. Ωστόσο στις 11-1-24 τα μεσάνυχτα προς τις 12 προλαβαίνει η φραγή κίνησης. Εγώ αν κάνω ανανέωση ας πούμε στις 9 το πρωί της 12-1-24 και βάλω πάλι calls to all θα ανανεωθούν τα λεπτά ή θα χαθούν από την προηγούμενη φραγή;

Για την ιστορία έκανα το ρίσκο. Η φραγή δεν ήρθε όπως ελεγε στις 11-1. Προφανώς θα ερχόταν και αυτή στις 12 το μεσημέρι σήμερα μαζί με τα λεπτά ομιλίας. Μόλις έκανα ανανέωση και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοπον εχω μια κοσμοκαρτα το οποίο λειτουργεί ως internet backup. Στο κατάστημα cosmote ο κυριος είπε κάθε φορά που θα πέσει η σταθερή γραμμή θα σου πιστονουμε 20GB για 1 μήνα δεν χριαζεται να κάνεις ανανεωση. Όμως στο my cosote λει ότι η σύνθεση καρτοκινιτου λήγει σήμερα γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έξω φρενών με την Cosmote...

Είχα ζητήσει μετατροπή μίας σύνδεσης που χρησιμοποιεί ο γιος μου σε καρτοκινητό, ώστε να μπορέσω στην συνέχεια να το μετατρέψω αν θέλω σε Cosmote Neo. Ο λόγος φυσικά τραγική προσφορά ανανέωσης, όπως γίνεται πάντα στους υπάρχοντες συνδρομητές!

Από τα πρώτα λεπτά της Παρασκευής μέχρι και τώρα το νούμερο είναι εκτός λειτουργίας, στην πραγματικότητα δέχεται μόνο κλήσεις, τίποτε άλλο.

Μίλησα δύο φορές με εξυπηρέτηση και με έχουν όλο στο περίμενε και στην υπομονή...

Υποτίθεται πως η μετατροπή θα ολοκληρωνόταν μέσα σε έξι ώρες από τα μεσάνυχτα της Πέμπτης προς Παρασκευή, σύμφωνα και με sms που μου έστειλαν και τελικά το παιδί είναι χωρίς τηλέφωνο...

Αν μου το έλεγαν από την αρχή όταν ζητούσα την μετατροπή ότι είναι τόσο μεγάλη και πολύπλοκη διαδικασία θα είχα κάνει ήδη φορητότητα σε καρτοκινητό άλλης εταιρίας μπας και μου δίνανε εν τέλη και καλύτερη προσφορά από την Cosmote για να ανανεώσω πάλι σε συμβόλαιο.    

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμαμαι σε οσες περιπτωσεις ξερω για μετατροπη σε καρτοκινητό απο συμβολαιο,ζήταγαν να είναι κλειστό το κινητό για καποιες ωρες,μπορει και για ολόκληρη μέρα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι πλέον,θα έπρεπε ομως να ειχαν ενημερωσει για την διαδικασια που απαιτείται ακριβώς. Επανεκκίνηση στο κινητό έχετε κάνει?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kmpatra said:

Εγω θυμαμαι σε οσες περιπτωσεις ξερω για μετατροπη σε καρτοκινητό απο συμβολαιο,ζήταγαν να είναι κλειστό το κινητό για καποιες ωρες,μπορει και για ολόκληρη μέρα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι πλέον,θα έπρεπε ομως να ειχαν ενημερωσει για την διαδικασια που απαιτείται ακριβώς. Επανεκκίνηση στο κινητό έχετε κάνει?

Πολλές φορές, η μόνη πρόοδος είναι ότι δέχεται κλήσεις, τίποτε άλλο...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, jimmis11 said:

Είμαι έξω φρενών με την Cosmote...

Είχα ζητήσει μετατροπή μίας σύνδεσης που χρησιμοποιεί ο γιος μου σε καρτοκινητό, ώστε να μπορέσω στην συνέχεια να το μετατρέψω αν θέλω σε Cosmote Neo. Ο λόγος φυσικά τραγική προσφορά ανανέωσης, όπως γίνεται πάντα στους υπάρχοντες συνδρομητές!

Από τα πρώτα λεπτά της Παρασκευής μέχρι και τώρα το νούμερο είναι εκτός λειτουργίας, στην πραγματικότητα δέχεται μόνο κλήσεις, τίποτε άλλο.

Μίλησα δύο φορές με εξυπηρέτηση και με έχουν όλο στο περίμενε και στην υπομονή...

Υποτίθεται πως η μετατροπή θα ολοκληρωνόταν μέσα σε έξι ώρες από τα μεσάνυχτα της Πέμπτης προς Παρασκευή, σύμφωνα και με sms που μου έστειλαν και τελικά το παιδί είναι χωρίς τηλέφωνο...

Αν μου το έλεγαν από την αρχή όταν ζητούσα την μετατροπή ότι είναι τόσο μεγάλη και πολύπλοκη διαδικασία θα είχα κάνει ήδη φορητότητα σε καρτοκινητό άλλης εταιρίας μπας και μου δίνανε εν τέλη και καλύτερη προσφορά από την Cosmote για να ανανεώσω πάλι σε συμβόλαιο.    

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Γενικα η κοσμοτε τελευταία έχει κάτι συστημικά θέματα. Μια η e-sim που άλλαξα τον Νοέμβριο, μια οι σταθερές που μετέφερα και έμεινε στη μια ο βρόγχος στον αέρα με την οπτική, μια Adsl και εκεί ειχα θέμα ενώ πέρασαν τον βρόγχο στο δίκτυο δεν πέρασαν τον τηλεφωνικό αριθμό αλλά ευτυχώς το έλυσαν. Υπομονή κάνε. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Nikolas14 said:

Γενικα η κοσμοτε τελευταία έχει κάτι συστημικά θέματα. Μια η e-sim που άλλαξα τον Νοέμβριο, μια οι σταθερές που μετέφερα και έμεινε στη μια ο βρόγχος στον αέρα με την οπτική, μια Adsl και εκεί ειχα θέμα ενώ πέρασαν τον βρόγχο στο δίκτυο δεν πέρασαν τον τηλεφωνικό αριθμό αλλά ευτυχώς το έλυσαν. Υπομονή κάνε. 

Κάνω και τίποτε άλλο, απλά μετανιώνω πικρά που δεν έκανα αίτηση φορητότητας σε καρτοκινητή άλλης εταιρίας, πιστεύω πως θα είχα αποφύγει την συγκεκριμένη ταλαιπωρία...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, jimmis11 said:

Πολλές φορές, η μόνη πρόοδος είναι ότι δέχεται κλήσεις, τίποτε άλλο...

Λεφτά έχεις βάλει?

Υπόλοιπο έχει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, GREGORYMO said:

Λεφτά έχεις βάλει?

Υπόλοιπο έχει?

Μα δεν έχει ολοκληρωθεί η μετατροπή του, τι λεφτά να βάλω.

Ούτε την κλήση στο 1314 δεν κάνει για να ενεργοποιηθεί.

Μίλησα πριν λίγο με το τεχνικό τμήμα και το προώθησαν σαν "βλάβη".

Άντε να δούμε, θα γίνει τίποτα ή θα την φάμε την μέρα...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Just now, jimmis11 said:

Μα δεν έχει ολοκληρωθεί η μετατροπή του, τι λεφτά να βάλω.

Ούτε την κλήση στο 1314 δεν κάνει για να ενεργοποιηθεί.

Μίλησα πριν λίγο με το τεχνικό τμήμα και το προώθησαν σαν "βλάβη".

Άντε να δούμε, θα γίνει τίποτα ή θα την φάμε την μέρα...

Θα στο λύσουν κατά πάσα πιθανότητα και ίσως σου δώσουν και λεπτά με δεδομένα σαν αποζημίωση για τη ταλαιπωρία.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Nikolas14 said:

Θα στο λύσουν κατά πάσα πιθανότητα και ίσως σου δώσουν και λεπτά με δεδομένα σαν αποζημίωση για τη ταλαιπωρία.

Θα το κάνουν, αλλά γιατί να ταλαιπωρείται. Ότι το λύνουν, το λύνουν. Ότι σε αποζημιώνουν, ναι. Αλλά αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, sou_d said:

Θα το κάνουν, αλλά γιατί να ταλαιπωρείται. Ότι το λύνουν, το λύνουν. Ότι σε αποζημιώνουν, ναι. Αλλά αξίζει;

Άσε ρε φίλε μου, μια φορά να κάνω κάτι και να τελειώσει άμεσα χωρίς κάποιο κόλλημα, μικρό ή μεγάλο...

Μου την έχουν δώσει πολύ σήμερα, εντωμεταξύ το νούμερο είναι του γιου μου και το παιδί είναι χωρίς τηλέφωνο, με ότι αυτό συνεπάγεται...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, jimmis11 said:

Άσε ρε φίλε μου, μια φορά να κάνω κάτι και να τελειώσει άμεσα χωρίς κάποιο κόλλημα, μικρό ή μεγάλο...

Μου την έχουν δώσει πολύ σήμερα, εντωμεταξύ το νούμερο είναι του γιου μου και το παιδί είναι χωρίς τηλέφωνο, με ότι αυτό συνεπάγεται...

Εαν έχει ανάγκη και επείγει, να παει σε ένα κατάστημα Νοβα να του ενεργοποιήσουν νέο νουμερο και με 8 ευρώ θα έχει και πακετο ομιλίας. Η πιο οικονομική λυση για την ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimmis11 said:

Κάνω και τίποτε άλλο, απλά μετανιώνω πικρά που δεν έκανα αίτηση φορητότητας σε καρτοκινητή άλλης εταιρίας, πιστεύω πως θα είχα αποφύγει την συγκεκριμένη ταλαιπωρία...

Ισχύει, μια φορητότητα προς CU σε κατάστημα θα είχε γίνει σε μια εργάσιμη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, eridion25 said:

Λοπον εχω μια κοσμοκαρτα το οποίο λειτουργεί ως internet backup. Στο κατάστημα cosmote ο κυριος είπε κάθε φορά που θα πέσει η σταθερή γραμμή θα σου πιστονουμε 20GB για 1 μήνα δεν χριαζεται να κάνεις ανανεωση. Όμως στο my cosote λει ότι η σύνθεση καρτοκινιτου λήγει σήμερα γιατι;

Είσαι βέβαιος ότι σου είπαν πως δε χρειάζεται να κάνεις ανανέωση; Λήξη σύνδεσης σημαίνει ότι παύει να ισχύει ο αριθμός.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimmis11 said:

Άσε ρε φίλε μου, μια φορά να κάνω κάτι και να τελειώσει άμεσα χωρίς κάποιο κόλλημα, μικρό ή μεγάλο...

Μου την έχουν δώσει πολύ σήμερα, εντωμεταξύ το νούμερο είναι του γιου μου και το παιδί είναι χωρίς τηλέφωνο, με ότι αυτό συνεπάγεται...

Πρόπερσι το καλοκαίρι με άφησαν 2 μήνες χωρίς σταθερό (λόγω μετακόμισης), ενώ έτρεχαν τα πάγια κανονικά. Στο τηλέφωνο τους έλεγα ότι, μιλάω πιο συχνά μαζί σας, από ότι με τη γυναίκα μου. Στο τέλος έκανα αίτηση διακοπής σύνδεσης και μόνο τότε, έγινε η σύνδεση στο νέο σπίτι. Μου αφαίρεσαν τις χρεώσεις των παγίων, μου προσέφεραν λεπτά ομιλίας στα κινητά και gb, αλλά...

Edited by sou_d
Link to comment
Share on other sites

 

16 minutes ago, sou_d said:

Πρόπερσι το καλοκαίρι με άφησαν 2 μήνες χωρίς σταθερό (λόγω μετακόμισης), ενώ έτρεχαν τα πάγια κανονικά. Στο τηλέφωνο τους έλεγα ότι, μιλάω πιο συχνά μαζί σας, από ότι με τη γυναίκα μου. Στο τέλος έκανα αίτηση διακοπής σύνδεσης και μόνο τότε, έγινε η σύνδεση στο νέο σπίτι. Μου αφαίρεσαν τις χρεώσεις των παγίων, μου προσέφεραν λεπτά ομιλίας στα κινητά και gb, αλλά...

...αλλά χτίκιασες.

Εμένα από το πρωί το προωθούν στο τεχνικό τμήμα ως επείγον, αλλά πλέον είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο γιος μου θα μείνει το ΣΚ χωρίς σύνδεση και εγώ πρέπει να κόψω τον λαιμό μου να βρω εναλλακτική...  

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jimmis11 said:

Υποτίθεται πως η μετατροπή θα ολοκληρωνόταν μέσα σε έξι ώρες από τα μεσάνυχτα της Πέμπτης προς Παρασκευή, σύμφωνα και με sms που μου έστειλαν και τελικά το παιδί είναι χωρίς τηλέφωνο...

Χαζή ερώτηση αλλά επανεκκίνηση έκανε; Εμένα μόνο έτσι έστρωσε, και εμείς το παλεύαμε αρκετές ώρες μέχρι να μου έρθει αυτό στο μυαλό. Επανεκκίνηση, κλήση στο 1314 μέχρι να ακουστεί το μήνυμα καλώς ήρθατε στην κοσμοκάρτα και μετά έχει ενεργοποιηθεί

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

Χαζή ερώτηση αλλά επανεκκίνηση έκανε; Εμένα μόνο έτσι έστρωσε, και εμείς το παλεύαμε αρκετές ώρες μέχρι να μου έρθει αυτό στο μυαλό. Επανεκκίνηση, κλήση στο 1314 μέχρι να ακουστεί το μήνυμα καλώς ήρθατε στην κοσμοκάρτα και μετά έχει ενεργοποιηθεί

Φίλε μου έχω κάνει καμιά 15 επανεκκινήσεις σήμερα, όταν καλώ το 1314 πέφτει απευθείας η γραμμή.

Από το τμήμα βλαβών που πήρα επίσης 3 φορές από το πρωί, όλοι μου λένε ότι το προωθούν ως επείγον στο τεχνικό τμήμα, αλλά από το τεχνικό τμήμα σιγή ιχθύος...

Η τελευταία υπάλληλος μόνο μου είπε πως υπάρχει κάποια φραγή στις εξερχόμενες κλήσεις αλλά δεν μπορεί να κάνει τίποτε περισσότερο από το να το προωθήσει στο τεχνικό τμήμα.

Ερώτηση κρίσεως, το τεχνικό τμήμα λειτουργεί το ΣΚ;

Αν όχι, πάμε αισίως για Δευτέρα και ποιος ξέρει πάλι αν και πότε θα αποκατασταθεί...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να καλέσεις έναν χρεώσιμο αριθμό π.χ. το σταθερό σου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimmis11 said:

Φίλε μου έχω κάνει καμιά 15 επανεκκινήσεις σήμερα, όταν καλώ το 1314 πέφτει απευθείας η γραμμή.

Απενεργοποίησε το VoLTE ή βάλε το κινητό σε 2G μόνο (αν μπορείς) και δοκίμασε να καλέσεις 

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλη αναγκη μπορει να παει σε περιπτερο ή ψιλικατζίδικο, να παρει μια σιμ F2G, να κάνει ταυτοποίηση στο σπίτι (σκαναρισμα ταυτοτητας) και σε λιγα λεπτα ενεργοποιειται το νούμερο. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, alany said:

Προσπάθησε να καλέσεις έναν χρεώσιμο αριθμό π.χ. το σταθερό σου.

 

17 minutes ago, paanos said:

Απενεργοποίησε το VoLTE ή βάλε το κινητό σε 2G μόνο (αν μπορείς) και δοκίμασε να καλέσεις 

Δυστυχώς δεν μπορεί να καλέσει πουθενά, ούτε χρεώσιμα ούτε δωρεάν (1314, 1330), με το που πατάω να καλέσει πέφτει αμέσως η γραμμή.

Επίσης η επιλογή VoLTE δεν υπάρχει πλέον στο μενού, ούτε μπορώ να επιλέξω μόνο 2G αφού η μόνο επιλογή εκτός από το 5G,4G,3G,2G είναι η 4G,3G,2G.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...