Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

19 minutes ago, pn1fon1 said:

Δε βάζουν τα αθλητικά μέσα οι τσιπηδες emoji23.png

Πέρσι και πρόπερσι δεν τα είχαν δώσει (Cosmote TV). Πάντως, και φέτος και πέρσι το EON έχει μέσα και τα αθλητικά!

20 minutes ago, andreas545 said:

Οι περσινές Χριστουγεννιάτικες ξεκίνησαν 16/12 στο what's up....υπομονή 🤞

Τον περσινό δωρεάν μήνα της Cosmote TV βλέπω ότι τον είχα ενεργοποιήσει στις 12 Δεκεμβρίου.

Edited by greatst
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Σήμερα ήταν η τελευταία μέρα λήξης υπολοίπου που είχα σε ένα what's up και είχα 11.5 € ακριβώς. Παίρνω το calls to all και τα λεπτά ομιλίας που είχα μεταφέρονται μαζί με τα νέα για ένα μήνα μέχρι τις 12-1-24 στις 12 το μεσημέρι. Ωστόσο στις 11-1-24 τα μεσάνυχτα προς τις 12 προλαβαίνει η φραγή κίνησης. Εγώ αν κάνω ανανέωση ας πούμε στις 9 το πρωί της 12-1-24 και βάλω πάλι calls to all θα ανανεωθούν τα λεπτά ή θα χαθούν από την προηγούμενη φραγή;

Link to comment
Share on other sites

Για τα καρτοκινητά χρειάζεται να έχεις κάνει ή να κάνεις ανανέωση μετά τις 15/11 για να πάρεις τα απεριόριστα δεδομένα για 15 μέρες.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δίνει και το cosmote tv δωρεάν στο xmas για ένα μήνα γνωρίζει κανείς μέχρι πότε μπορούμε να το ενεργοποιήσουμε

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2023 at 2:00 ΜΜ, stark said:

Κι εγώ θα ήθελα κάτι αυτοματοποιημένο.
Πρόσεξε όμως. Ενώ θα ενεργοποιήσουμε το αυτόματο πακέτο (Combo Basic) και θα ενεργοποιείται μόνο του κάθε μήνα (και όσο βρίσκει επαρκές υπόλοιπο), στην περίπτωση της αυτόματης ανανέωσης υπολοίπου, πλέον η "χαμηλότερη" επιλογή δεν θα είναι τα 8 €, αλλά τα 13 €. Οπότε δεν έχει νόημα να έχουμε βάλει στο αυτόματο και την ανανέωση του υπολοίπου, εφόσον η μόνο επιλογή εκεί θα είναι κάθε "τόσο" του μηνός (ανα μηνα, το τονίζω) να σου προσθέτει αυτόματα 13 € (minimum). Θα είχε νόημα το αυτόματο κι εκεί, μόνο αν συνέχιζε να υπάρχει η επιλογή για 8 € (ανά μήνα) ή αν μπορούσαμε να πούμε στην εφαρμογή να τραβάει "τόσα" ευρώ κάθε δίμηνο (που δεν μπορούμε).
Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, η λογική στο περίπου λέει ότι (αν π.χ. ξεκινάμε με σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο) θα βάλουμε μια φορά ένα 20ρικο για το 1ο δίμηνο και τις υπόλοιπες φορές (για τα επόμενα δίμηνα) θα βάζουμε 13 ευρώ. Manually όμως μέσα από την εφαρμογή. Αλλιώς κατάστημα κάθε μήνα και 8 €.

EDIT:  τα παραπάνω τα γράφω επειδή δεν βλέπω πουθενά στην ανακοίνωση της Cosmote να γράφει ότι με ενεργοποιημένο το αυτόματο τρόπο ανανέωσης υπολοίπου (χρήματα δηλαδή, όχι πακέτο) διατηρείται το 8ευρω ανά μήνα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με, διότι με τόσες λεπτομέρειες και αστερίσκους έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας.

 

On 19/10/2023 at 2:03 ΜΜ, GREGORYMO said:

Βεβαίως.

Η ανανέωση υπόλοιπου πάει στα 13€

 

On 19/10/2023 at 2:06 ΜΜ, stark said:

 

Νομίζω ότι ο @pavlidisc εδώ εννοούσε / ρωτούσε αν θα κρατηθεί ΚΑΙ το αυτόματο των 8 € (χρήματα). Σε αυτό εγώ απάντησα πιο πάνω.

 

On 19/10/2023 at 2:06 ΜΜ, pavlidisc said:

@stark
Σαφώς!
Εννοείται!
Συμφωνώ 100% με όσα γράφεις.
Η αυτόματη ανανέωση χρημάτων κάθε μήνα (για εμάς που συζητάμε για το BASIC) έχει νόημα μόνο εάν μιλάμε για 8€.
Γιαυτό ρώτησα...λέτε να το κρατήσουν;

Εγώ θα το ενεργοποιήσω από τώρα που υπάρχει η επιλογή των 8 ευρώ, και θα δώ τί θα γίνει στις 16/11 που θα πάει να πληρωθεί η ανανέωση (18/11 πρέπει να γίνει η ανανέωση του πακέτου, 16/11 θα βάλω να γίνει η ανανέωση χρημάτων).
Να δούμε τί θα τραβήξει. 8 ή 13; ή κάτι άλλο;

Επανέρχομαι στα παραπάνω παλαιότερα posts για να αναφέρω πως υπάρχει case συνδρομητή Cosmoκάρτας, ο οποίος είχε ενεργοποιημένο το αυτόματο ΚΑΙ στην ανανέωση χρηματικού υπολοίπου στα 8€ από πριν τις 13/11, και συνέχισε να του τραβάει (με τελευταία φορά την 05/12) 8€ κι όχι 13€ που είναι το χαμηλότερο πλέον.
Αν ισχύει όντως αυτό - και δεν είναι κάποιο τυχαίο συστημικό λάθος - ερμηνεύσαμε λάθος την ανακοίνωση της Cosmote και χάσαμε την ευκαιρία να έχουμε κι εμείς τα πάντα αυτόματα (δηλαδή ΚΑΙ την χρηματική ανανέωση, πέραν από την αυτόματη ανανέωση του Basic Combo).

Θα μπορούσε ίσως να μας το επιβεβαιώσει αυτό και ο @pavlidisc που ανέφερε ότι θα άφηνε την αυτόματη χρηματική ανανέωση στα 8€ και θα έβλεπε τι θα γινόταν στην πορεία. Εκτός κι αν μας έχει ενημερώσει γι' αυτό και το έχασα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stark said:

 

 

 

Επανέρχομαι στα παραπάνω παλαιότερα posts για να αναφέρω πως υπάρχει case συνδρομητή Cosmoκάρτας, ο οποίος είχε ενεργοποιημένο το αυτόματο ΚΑΙ στην ανανέωση χρηματικού υπολοίπου στα 8€ από πριν τις 13/11, και συνέχισε να του τραβάει (με τελευταία φορά την 05/12) 8€ κι όχι 13€ που είναι το χαμηλότερο πλέον.
Αν ισχύει όντως αυτό - και δεν είναι κάποιο τυχαίο συστημικό λάθος - ερμηνεύσαμε λάθος την ανακοίνωση της Cosmote και χάσαμε την ευκαιρία να έχουμε κι εμείς τα πάντα αυτόματα (δηλαδή ΚΑΙ την χρηματική ανανέωση, πέραν από την αυτόματη ανανέωση του Basic Combo).

Θα μπορούσε ίσως να μας το επιβεβαιώσει αυτό και ο @pavlidisc που ανέφερε ότι θα άφηνε την αυτόματη χρηματική ανανέωση στα 8€ και θα έβλεπε τι θα γινόταν στην πορεία. Εκτός κι αν μας έχει ενημερώσει γι' αυτό και το έχασα εγώ.

Εγώ ειχα ενεργοποιήσει το basic calls με 7.2€ πριν τις 13 Νοεμβρίου 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GREGORYMO said:

Εγώ ειχα ενεργοποιήσει το basic calls με 7.2€ πριν τις 13 Νοεμβρίου 

Δεν διάβασες προσεχτικά τι γράφω φίλε μου. Δεν μιλάω για το πακέτο. Αυτό κι εμείς το έχουμε ενεργοποιημένο πριν τις 13/11. Μιλάω για την αυτόματη ανανέωση του χρηματικού υπόλοιπου στα 8 € (πριν τις 13/11).

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stark said:

Δεν διάβασες προσεχτικά τι γράφω φίλε μου. Δεν μιλάω για το πακέτο. Αυτό κι εμείς το έχουμε ενεργοποιημένο πριν τις 13/11. Μιλάω για την αυτόματη ανανέωση του χρηματικού υπόλοιπου στα 8 € (πριν τις 13/11).

Δεν γίνεται αυτόματη ανανέωση υπόλοιπου στα 8€.

Μόνο σε κατάστημα βάζεις 8€

Link to comment
Share on other sites

@stark
Η αυτόματη χρηματική ανανέωση (που ενεργοποίησα εγκαίρως πριν την 13/11) τράβηξε 8€.
Το πρόγραμμα (πακέτο basic) ενεργοποιήθηκε στην ώρα του χωρίς να χαθούν τα MB και τα SMS. Χάθηκε ο χρόνος ομιλίας χωρίς να μπορώ να καταλάβω γιατί (ίσως επειδή πρέπει να τελειώσει ο χρόνος για να απενεργοποιηθεί το πακέτο;;;;... ανισόρροπο αυτό, εάν ισχύει).
Το ποσό που έβαλα στην κάρτα (για να τραβήξει τα 8€) ήταν 13€, καθώς διαδικτυακά δεν μπορείς να βάλεις κάτω από 13€ όπως πολλές φορές αναφέρθηκε.

Προς το παρόν, το παραπάνω έγινε μόνο μια φορά, σε δύο διαφορετικές συνδέσεις κινητής.
Να δούμε εάν θα συνεχίσει.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, pavlidisc said:

@stark
Η αυτόματη χρηματική ανανέωση (που ενεργοποίησα εγκαίρως πριν την 13/11) τράβηξε 8€.
Το πρόγραμμα (πακέτο basic) ενεργοποιήθηκε στην ώρα του χωρίς να χαθούν τα MB και τα SMS. Χάθηκε ο χρόνος ομιλίας χωρίς να μπορώ να καταλάβω γιατί (ίσως επειδή πρέπει να τελειώσει ο χρόνος για να απενεργοποιηθεί το πακέτο;;;;... ανισόρροπο αυτό, εάν ισχύει).
Το ποσό που έβαλα στην κάρτα (για να τραβήξει τα 8€) ήταν 13€, καθώς διαδικτυακά δεν μπορείς να βάλεις κάτω από 13€ όπως πολλές φορές αναφέρθηκε.

Προς το παρόν, το παραπάνω έγινε μόνο μια φορά, σε δύο διαφορετικές συνδέσεις κινητής.
Να δούμε εάν θα συνεχίσει.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Σε ευχαριστώ για την εξήγηση. Οπότε, αν καταλαβαίνω σωστά, κι επειδή δεν θυμάμαι τις τότε τιμές, ούτε πριν τις 13/11 δεν υπήρχε επιλογή για αυτόματη κράτηση 8€ μέσω πιστωτικής / χρεωστικής κάρτας, έτσι; 

Screenshot_2023-12-12-15-38-03-88_f366175fd211a9b31eaf788c453d42dc.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, anekoulourida said:

Καλημέρα δίνει και το cosmote tv δωρεάν στο xmas για ένα μήνα γνωρίζει κανείς μέχρι πότε μπορούμε να το ενεργοποιήσουμε

Προς το παρον δεν δινει κατι , κι αν δωσει δεν θα εχει τα αθλητικα δωρεαν οπως η nova.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aenaos15 said:

Προς το παρον δεν δινει κατι , κι αν δωσει δεν θα εχει τα αθλητικα δωρεαν οπως η nova.

Όπως ήδη αναφέρθηκε δίνει το entertainment pack και ενεργοποίηση μέχρι 2/1

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, stark said:

Σε ευχαριστώ για την εξήγηση. Οπότε, αν καταλαβαίνω σωστά, κι επειδή δεν θυμάμαι τις τότε τιμές, ούτε πριν τις 13/11 δεν υπήρχε επιλογή για αυτόματη κράτηση 8€ μέσω πιστωτικής / χρεωστικής κάρτας, έτσι; 

Ε προφανώς και υπήρχε 8ευρή Αυτόματη Ανανέωση κάθε μήνα με πιστωτική/χρεωστική.
Αλλιώς εγώ πώς το ενεργοποίησα; 

Δυο αυτοματοποιήσεις έκανα πριν την 13/11
1) αυτόματη ανανέωση basic (7,2€ κοστίζει εάν θυμάμαι καλά)
2) αυτόματη ανανέωση υπολοίπου 8€ (αυτό είναι που λέγαμε ότι λογικά θα τραβήξει 13€, αλλά τράβηξε 8€)

Το μόνο "πρόβλημα" τώρα είναι ότι πρέπει να βάζεις 13€ (δεν υπάρχει 8άρι).
Σε 2-3 μήνες θα μαζεύεται το χρηματικό υπόλοιπο, οπότε τον επόμενο δεν θα χρειάζεται να βάλεις χρήματα.
Σε βάθος χρόνου, ότι χρήματα πλήρωνες ανά μήνα πριν την 13/11, το πληρώνεις και τώρα.

Αλλά ξαναλέω...κάτσε να δούμε μέχρι πότε θα ισχύει.
Έγινε μια φορά...αλλά τίποτα δεν μου λέει ότι σε 1-2-3 μήνες δεν θα το σταματήσουν.

Εκτός εάν ρωτάς κάτι διαφορετικό που δεν το έπιασα.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, pavlidisc said:

Ε προφανώς και υπήρχε 8ευρή Αυτόματη Ανανέωση κάθε μήνα με πιστωτική/χρεωστική.
Αλλιώς εγώ πώς το ενεργοποίησα; 

Δυο αυτοματοποιήσεις έκανα πριν την 13/11
1) αυτόματη ανανέωση basic (7,2€ κοστίζει εάν θυμάμαι καλά)
2) αυτόματη ανανέωση υπολοίπου 8€ (αυτό είναι που λέγαμε ότι λογικά θα τραβήξει 13€, αλλά τράβηξε 8€)

Το μόνο "πρόβλημα" τώρα είναι ότι πρέπει να βάζεις 13€ (δεν υπάρχει 8άρι).
Σε 2-3 μήνες θα μαζεύεται το χρηματικό υπόλοιπο, οπότε τον επόμενο δεν θα χρειάζεται να βάλεις χρήματα.
Σε βάθος χρόνου, ότι χρήματα πλήρωνες ανά μήνα πριν την 13/11, το πληρώνεις και τώρα.

Αλλά ξαναλέω...κάτσε να δούμε μέχρι πότε θα ισχύει.
Έγινε μια φορά...αλλά τίποτα δεν μου λέει ότι σε 1-2-3 μήνες δεν θα το σταματήσουν.

Εκτός εάν ρωτάς κάτι διαφορετικό που δεν το έπιασα.

Έχουμε μπερδευτεί μάλλον, και ίσως πρώτος εγώ.
Εγώ λοιπόν στο πιο πάνω post μου έγραψα και εννόησα το εξής:
Ότι μέχρι 13/11 μπορούσες να κάνεις τα παρακάτω δύο πράγματα
1) να ενεργοποιήσεις το αυτόματο πακέτο Combo Basic (αυτό το έκανα κι εγώ)
2) να ενεργοποιήσεις την αυτόματη ανανέωση υπολοίπου στα 8€, δηλαδή να τραβάει αυτόματα κάθε Χ του μηνός 8€ από την πιστωτική σου κάρτα.

Αν τα παραπάνω ισχύουν, τότε εγώ δυσκολεύομαι να καταλάβω τι εννοείς εκεί που γράφεις ότι 

Quote

Το ποσό που έβαλα στην κάρτα (για να τραβήξει τα 8€) ήταν 13€, καθώς διαδικτυακά δεν μπορείς να βάλεις κάτω από 13€ όπως πολλές φορές αναφέρθηκε.

Για ποιο λόγο έβαλες χρήματα σε κάποια κάρτα (τι είδους κάρτα ήταν αυτή; ). Η αυτόματη ανανέωση χρηματικού υπολοίπου, που έχεις ενεργοποιήσει πριν τις 13/11, από την πιστωτική σου κάρτα δεν τραβάει αυτόματα τα χρήματα κάθε Χ του μηνός (που έχεις ορίσει εσύ μέσα από την εφαρμογή)  ; Ειλικρινής απορία μου είναι αυτή. Ρωτάω καλοπροαίρετα. 

Ξαναλέω, μπορεί να κάνω εγώ κάποιο λάθος στους συλλογισμούς μου και να τα έχω μπλέξει κάπου.

Αν όντως τα παραπάνω 1 και 2 που ανέφερα υπήρχαν σαν επιλογές (που μου επιβεβαίωσες ότι υπήρχαν), τότε δεν διαφωνούμε κάπου και πάμε σε αυτό που εγώ έγραψα πιο πάνω: ότι υπάρχει κι αλλού (σε άλλο forum) αναφορά περίπτωσης που η αυτόματη ανανέωση χρηματικού υπολοίπου (από την πιστωτική του κάρτα) συνέχισε και μετά τις 13/11 να τραβάει 8€. 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, stark said:

Έχουμε μπερδευτεί μάλλον, και ίσως πρώτος εγώ.
Εγώ λοιπόν στο πιο πάνω post μου έγραψα και εννόησα το εξής:
Ότι μέχρι 13/11 μπορούσες να κάνεις τα παρακάτω δύο πράγματα
1) να ενεργοποιήσεις το αυτόματο πακέτο Combo Basic (αυτό το έκανα κι εγώ)
2) να ενεργοποιήσεις την αυτόματη ανανέωση υπολοίπου στα 8€, δηλαδή να τραβάει αυτόματα κάθε Χ του μηνός 8€ από την πιστωτική σου κάρτα.

Αν τα παραπάνω ισχύουν, τότε εγώ δυσκολεύομαι να καταλάβω τι εννοείς εκεί που γράφεις ότι 

Για ποιο λόγο έβαλες χρήματα σε κάποια κάρτα (τι είδους κάρτα ήταν αυτή; ). Η αυτόματη ανανέωση χρηματικού υπολοίπου, που έχεις ενεργοποιήσει πριν τις 13/11, από την πιστωτική σου κάρτα δεν τραβάει αυτόματα τα χρήματα κάθε Χ του μηνός (που έχεις ορίσει εσύ μέσα από την εφαρμογή)  ; Ειλικρινής απορία μου είναι αυτή. Ρωτάω καλοπροαίρετα. 

Ξαναλέω, μπορεί να κάνω εγώ κάποιο λάθος στους συλλογισμούς μου και να τα έχω μπλέξει κάπου.

Αν όντως τα παραπάνω 1 και 2 που ανέφερα υπήρχαν σαν επιλογές (που μου επιβεβαίωσες ότι υπήρχαν), τότε δεν διαφωνούμε κάπου και πάμε σε αυτό που εγώ έγραψα πιο πάνω: ότι υπάρχει κι αλλού (σε άλλο forum) αναφορά περίπτωσης που η αυτόματη ανανέωση χρηματικού υπολοίπου (από την πιστωτική του κάρτα) συνέχισε και μετά τις 13/11 να τραβάει 8€. 

Την ίδια απορία έχω κι εγώ, αλλά δεν είναι τόσο σημαντικό, καθώς τίποτα από τα δύο δεν είναι πλέον εφικτό, εάν δεν το έχεις κάνει από πριν. Εγώ πχ έχω σε ένα καρτοκινητό αυτόματη ανανέωση Combo Basic με 7,20€, αλλά βάζω χρήματα χειροκίνητα κάθε όποτε χρειάζεται, δηλαδή μεσοσταθμικά περίπου 13€ κάθε ενάμιση μήνα.

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2023 at 8:09 ΜΜ, stark said:

Για ποιο λόγο έβαλες χρήματα σε κάποια κάρτα (τι είδους κάρτα ήταν αυτή; ). Η αυτόματη ανανέωση χρηματικού υπολοίπου, που έχεις ενεργοποιήσει πριν τις 13/11, από την πιστωτική σου κάρτα δεν τραβάει αυτόματα τα χρήματα κάθε Χ του μηνός (που έχεις ορίσει εσύ μέσα από την εφαρμογή)  ; Ειλικρινής απορία μου είναι αυτή. Ρωτάω καλοπροαίρετα.  

 

Ναι ναι ναι ναι!
Έχεις δίκιο!
Σε μπέρδεψα με τις "κάρτες".

Εξηγούμαι:
Εγώ πληρώνω την Cosmote με Payzy. Αυτήν έχω δηλωμένη στο site τους. Από εκεί τραβάει τα χρήματα η αυτόματη ανανέωση. Την Payzy την χρησιμοποιώ για ελάχιστες πληρωμές. Οπότε κάθε μήνα την φορτώνω μόνο με όσα χρήματα χρειάζεται. Μετά τις πληρωμές, μένει σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο. Ένας ποσό από τα χρήματα που μεταφέρω λοιπόν κάθε μήνα στην Payzy, είναι και τα 13€ (δεν έχει 8€ ντε...) για να τραβήξει η αυτόματη ανανέωση.
Έβαλα 13€ = η Payzy πρέπει να έχει χρήμα μέσα για να τραβηχτούν αυτόματα τα 8€. Δεν μπορώ όμως να βάλω (πλέον) μόνο 8€. Το ελάχιστο που πρέπει να βάλω είναι 13€. Βάζω λοιπόν 13€ στην Payzy, αλλά η αυτόματη τραβάει 8€.

Λες να συνεννοηθήκαμε τώρα;;;; 😁🤣

Κάρτες χρεωστικές, Κάρτες πιστωτικές, Κάρτες SIM, Κάρτες ανανέωσης...εκεί μάλλον χάθηκε η μπάλα.

Υ.Γ προφανώς και καλοπροαίρετα συζητάμε. Το θεωρώ δεδομένο. 

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pavlidisc said:

Ναι ναι ναι ναι!
Έχεις δίκιο!
Σε μπέρδεψα με τις "κάρτες".

Εξηγούμαι:
Εγώ πληρώνω την Cosmote με Payzy. Αυτήν έχω δηλωμένη στο site τους. Από εκεί τραβάει τα χρήματα η αυτόματη ανανέωση. Την Payzy την χρησιμοποιώ για ελάχιστες πληρωμές. Οπότε κάθε μήνα την φορτώνω μόνο με όσα χρήματα χρειάζεται. Μετά τις πληρωμές, μένει σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο. Ένας ποσό από τα χρήματα που μεταφέρω λοιπόν κάθε μήνα στην Payzy, είναι και τα 13€ (δεν έχει 8€ ντε...) για να τραβήξει η αυτόματη ανανέωση.
Έβαλα 13€ = η Payzy πρέπει να έχει χρήμα μέσα για να τραβηχτούν αυτόματα τα 8€. Δεν μπορώ όμως να βάλω (πλέον) μόνο 8€. Το ελάχιστο που πρέπει να βάλω είναι 13€. Βάζω λοιπόν 13€ στην Payzy, αλλά η αυτόματη τραβάει 8€.

Λες να συνεννοηθήκαμε τώρα;;;; 😁🤣

Κάρτες χρεωστικές, Κάρτες πιστωτικές, Κάρτες SIM, Κάρτες ανανέωσης...εκεί μάλλον χάθηκε η μπάλα.

Υ.Γ προφανώς και καλοπροαίρετα συζητάμε. Το θεωρώ δεδομένο. 

Καλημέρα !
Γελάω λίγο διότι έτσι όπως το πάμε, στο τέλος θα καταλήξουμε να έχουμε γράψει manual για οτιδήποτε σχετικό με την αυτόματη ανανέωση 😅

Και για να μη βαριόμαστε, υπάρχει ένας προβληματισμός ακόμα εδώ. Θα το εξηγήσω βήμα - βήμα για να είναι ξεκάθαρο:
- θεωρούμε δεδομένο ότι έχουμε ενεργοποιήσει μέσα από την εφαρμογή της Cosmote την αυτόματη ανανέωση πακέτου Combo Basic των 8€ πριν τις 13/11.
- θεωρούμε δεδομένο ότι έχουμε ενεργοποιήσει μέσα από την εφαρμογή της Cosmote την αυτόματη ανανέωση υπολοίπου στα 8€ μέσω πιστωτικής / χρεωστικής κάρτας, όταν υπήρχε σαν επιλογή, πριν τις 13/11.

Φαντάζομαι μέχρι εδώ συμφωνούμε ! 

Πάμε όμως λίγο τώρα να δούμε τι ακριβώς σημαίνει "αυτόματη ανανέωση υπολοίπου στα 8€ μέσω πιστωτικής / χρεωστικής κάρτας". Και πώς γίνεται:

Πατάμε στην εφαρμογή το + (πάνω δεξιά, δίπλα στο τρέχον χρηματικό υπόλοιπο) και μας πηγαίνει σε αυτή την οθόνη:

https://imgur.com/a/9eJ9ozY

Εκεί πατάμε στο "Αυτόματη ανανέωση κάθε μήνα με Πιστωτική / Χρεωστική". Και μας εμφανίζει την επόμενη οθόνη

https://imgur.com/a/epqplgi

στην οποία υποτίθεται ότι πριν τις 13/11 υπήρχε και επιλογή για 8€. Σωστά;

Δεν το έχω προχωρήσει μετά (γιατί δεν θέλω να γίνει καμια στραβή και να μου ενεργοποιηθεί αυτόματη στα 13€), αλλά η λογική λέει ότι μετά επιλέγεις την χρεωστική / πιστωτική από την οποία θα τραβάει τα χρήματα αυτόματα κάθε τόσο του μηνός.
Εκεί λογικά μπορείς να επιλέξεις και την "εικονική" χρεωστική PAYZY κάρτα μας ή οποιαδήποτε άλλη πιστωτική / χρεωστική. 

Αν συμφωνούμε μέχρι εδώ (και δεν κάνω εγώ κάποιο λάθος), τότε πώς προκύπτει ο περιορισμός των 13€; Την κάρτα PAYZY μπορούμε να τη φορτίσουμε με όσα χρήματα θέλουμε (μέσω της ίδιας της PAYZY εφαρμογής). Την χρησιμοποιώ κι εγώ κάποιες φορές. 

Quote

Ένα ποσό από τα χρήματα που μεταφέρω λοιπόν κάθε μήνα στην Payzy, είναι και τα 13€ (δεν έχει 8€ ντε...) για να τραβήξει η αυτόματη ανανέωση.
Έβαλα 13€ = η Payzy πρέπει να έχει χρήμα μέσα για να τραβηχτούν αυτόματα τα 8€. Δεν μπορώ όμως να βάλω (πλέον) μόνο 8€. Το ελάχιστο που πρέπει να βάλω είναι 13€. Βάζω λοιπόν 13€ στην Payzy, αλλά η αυτόματη τραβάει 8€.

Αυτό το από πάνω, δηλαδή, δεν μπορώ να το συνδέσω με όσα συζητάμε. Αν λοιπόν φορτίσεις π.χ. την PAYZY κάρτα σου (μέσα από την εφαρμογή της PAYZY) με 40€, και έχεις όντως ενεργοποιήσει στην Cosmote εφαρμογή, την αυτόματη ανανέωση υπολοίπου 8€ (πριν τις 13/11) μέσω της PAYZY κάρτας σου, θα τραβήξει 8€ και θα σου μείνουν 32€. Δεν μπορεί η PAYZY εφαρμογή να γνωρίζει από πριν ότι εσύ φορτίζεις την κάρτα για ένα συγκεκριμένο σκοπό και δη για την ανανέωση υπολοίπου της Cosmoκάρτας σου.

Σκέφτομαι κάτι λάθος; 🙂

Link to comment
Share on other sites

@stark
Ολόσωστα τα λές!
Ολόσωστα τα σκέφτεσαι!
Εγώ μπέρδεψα την φούτσα με την βούρτσα.
Τα 13€ στα οποία αναφέρομαι...(είσαι έτοιμος;;;;;κάθεσαι;;;;;;)....τα βάζω για να ανανεώσω ένα what's up της κόρης μου. 🤪
Το βήμα αυτό λοιπόν, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτό που συζητούσαμε τότε.
Βγάλτο έξω εντελώς.

Πώ πω φίλε stark...ρόμπα μας έκανες...😁
Εντελώς όμως...🤣

Υ.Γ
Έχω στο cosmote id μου...14-15 νούμερα; Ίσως και παραπάνω.
Σταθερά, κινητά, TV από μάνα, πεθερά, παιδιά, γυναίκα, γκόμενα...(θα 'θελα).
Εκεί από το πολύ ανακάτεμα, μπερδεύτηκα με τα 13€.
 

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pavlidisc said:

@stark
Ολόσωστα τα λές!
Ολόσωστα τα σκέφτεσαι!
Εγώ μπέρδεψα την φούτσα με την βούρτσα.
Τα 13€ στα οποία αναφέρομαι...(είσαι έτοιμος;;;;;κάθεσαι;;;;;;)....τα βάζω για να ανανεώσω ένα what's up της κόρης μου. 🤪
Το βήμα αυτό λοιπόν, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτό που συζητούσαμε τότε.
Βγάλτο έξω εντελώς.

Πώ πω φίλε stark...ρόμπα μας έκανες...😁
Εντελώς όμως...🤣

Υ.Γ
Έχω στο cosmote id μου...14-15 νούμερα; Ίσως και παραπάνω.
Σταθερά, κινητά, TV από μάνα, πεθερά, παιδιά, γυναίκα, γκόμενα...(θα 'θελα).
Εκεί από το πολύ ανακάτεμα, μπερδεύτηκα με τα 13€.
 

Χαχαχα, με έκανες και γέλασα σε μια δύσκολη μέρα και σε ευχαριστώ γι' αυτό.
Με καλή διάθεση και υπομονή όλα τα ξεκαθαρίζουμε 🙂

Κρατώ και το ότι τελικά μάλλον μια χαρά μπορούσα να είχα ενεργοποιήσει κι εγώ (και) την αυτόματη ανανέωση χρηματικού υπολοίπου στα 8€ (πριν τις 13/11) και να μην χρειαζόταν τώρα να τσεκάρω συχνά - πυκνά αν φτάνει το υπόλοιπο, κλπ. Μικρό το κακό - θα μου πεις, αλλά ήταν μια καλή ευκαιρία να το είχα κι αυτό στο αυτόματο και να ξένοιαζα εντελώς. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να υπάρχει ο περιορισμός για δύο φορές το μήνα στο εβδομαδιαίο πακέτο απεριορίστων με 6.5 ευρώ εκτός αν μου διαφεύγει κάτι

Screenshot_20231216-102511.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...