Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, pavlidisc said:

Κάπως έτσι.
4 άτομα στην οικογένεια.
Βάλε 4 φορές χρήματα.
Κάνε 4 ανανεώσεις πακέτων.
Ε...καταντάει κουραστικό.

Με το auto (το οποίο δεν το είχα πάρει χαμπάρι γιατί στο What's Up δεν το έβλεπα μπροστά μου ώστε να με "τσιγκλάει") θα λυθεί μέρος του - ας πούμε - προβλήματος.
Και βάζεις και μια auto ανανέωση υπολοίπου και τέρμα.

Συμβόλαιο δεν κάνω με τίποτα.
Όπως είπες και εσύ, μόνο όταν θα πιάσει τιμές καρτοκινητού (κάνα 10άρικο τον μήνα δηλαδή).
Όσο για F2G κλπ...είμαι πιστός Cosmote από τότε που με ξέρω. Δεν την αλλάζω. Για πολλούς λόγους που δεν είναι του θέματος.

@all
Λέτε άμα βάλουμε auto το 8€, να το κρατήσει και για μετά τις 14/11;;; 
ή θα μας πάει αυτόματα στο επόμενο;

Θα το κρατήσει 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, pavlidisc said:

Με το auto (το οποίο δεν το είχα πάρει χαμπάρι γιατί στο What's Up δεν το έβλεπα μπροστά μου ώστε να με "τσιγκλάει") θα λυθεί μέρος του - ας πούμε - προβλήματος.
Και βάζεις και μια auto ανανέωση υπολοίπου και τέρμα.

Κι εγώ θα ήθελα κάτι αυτοματοποιημένο.
Πρόσεξε όμως. Ενώ θα ενεργοποιήσουμε το αυτόματο πακέτο (Combo Basic) και θα ενεργοποιείται μόνο του κάθε μήνα (και όσο βρίσκει επαρκές υπόλοιπο), στην περίπτωση της αυτόματης ανανέωσης υπολοίπου, πλέον η "χαμηλότερη" επιλογή δεν θα είναι τα 8 €, αλλά τα 13 €. Οπότε δεν έχει νόημα να έχουμε βάλει στο αυτόματο και την ανανέωση του υπολοίπου, εφόσον η μόνο επιλογή εκεί θα είναι κάθε "τόσο" του μηνός (ανα μηνα, το τονίζω) να σου προσθέτει αυτόματα 13 € (minimum). Θα είχε νόημα το αυτόματο κι εκεί, μόνο αν συνέχιζε να υπάρχει η επιλογή για 8 € (ανά μήνα) ή αν μπορούσαμε να πούμε στην εφαρμογή να τραβάει "τόσα" ευρώ κάθε δίμηνο (που δεν μπορούμε).
Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, η λογική στο περίπου λέει ότι (αν π.χ. ξεκινάμε με σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο) θα βάλουμε μια φορά ένα 20ρικο για το 1ο δίμηνο και τις υπόλοιπες φορές (για τα επόμενα δίμηνα) θα βάζουμε 13 ευρώ. Manually όμως μέσα από την εφαρμογή. Αλλιώς κατάστημα κάθε μήνα και 8 €.

EDIT:  τα παραπάνω τα γράφω επειδή δεν βλέπω πουθενά στην ανακοίνωση της Cosmote να γράφει ότι με ενεργοποιημένο το αυτόματο τρόπο ανανέωσης υπολοίπου (χρήματα δηλαδή, όχι πακέτο) διατηρείται το 8ευρω ανά μήνα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με, διότι με τόσες λεπτομέρειες και αστερίσκους έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stark said:

Κι εγώ θα ήθελα κάτι αυτοματοποιημένο.
Πρόσεξε όμως. Ενώ θα ενεργοποιήσουμε το αυτόματο πακέτο (Combo Basic) και θα ενεργοποιείται μόνο του κάθε μήνα (και όσο βρίσκει επαρκές υπόλοιπο), στην περίπτωση της αυτόματης ανανέωσης υπολοίπου, πλέον η "χαμηλότερη" επιλογή δεν θα είναι τα 8 €, αλλά τα 13 €. Οπότε δεν έχει νόημα να έχουμε βάλει στο αυτόματο και την ανανέωση του υπολοίπου, εφόσον η μόνο επιλογή εκεί θα είναι κάθε "τόσο" του μηνός (ανα μηνα, το τονίζω) να σου προσθέτει αυτόματα 13 € (minimum). Θα είχε νόημα το αυτόματο κι εκεί, μόνο αν συνέχιζε να υπάρχει η επιλογή για 8 € (ανά μήνα) ή αν μπορούσαμε να πούμε στην εφαρμογή να τραβάει "τόσα" ευρώ κάθε δίμηνο (που δεν μπορούμε).
Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, η λογική στο περίπου λέει ότι (αν π.χ. ξεκινάμε με σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο) θα βάλουμε μια φορά ένα 20ρικο για το 1ο δίμηνο και τις υπόλοιπες φορές (για τα επόμενα δίμηνα) θα βάζουμε 13 ευρώ. Manually όμως μέσα από την εφαρμογή. Αλλιώς κατάστημα κάθε μήνα και 8 €.

EDIT:  τα παραπάνω τα γράφω επειδή δεν βλέπω πουθενά στην ανακοίνωση της Cosmote να γράφει ότι με ενεργοποιημένο το αυτόματο τρόπο ανανέωσης υπολοίπου (χρήματα δηλαδή, όχι πακέτο) διατηρείται το 8ευρω ανά μήνα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με, διότι με τόσες λεπτομέρειες και αστερίσκους έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας.

Βεβαίως.

Η ανανέωση υπόλοιπου πάει στα 13€

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GREGORYMO said:

Βεβαίως.

Η ανανέωση υπόλοιπου πάει στα 13€

Κοσμοτε κ βονταφον χερι-χερι στην πολιτική... 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, pavlidisc said:

@all
Λέτε άμα βάλουμε auto το 8€, να το κρατήσει και για μετά τις 14/11;;; 
ή θα μας πάει αυτόματα στο επόμενο;

 

21 minutes ago, GREGORYMO said:

Θα το κρατήσει 

Νομίζω ότι ο @pavlidisc εδώ εννοούσε / ρωτούσε αν θα κρατηθεί ΚΑΙ το αυτόματο των 8 € (χρήματα). Σε αυτό εγώ απάντησα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

@stark
Σαφώς!
Εννοείται!
Συμφωνώ 100% με όσα γράφεις.
Η αυτόματη ανανέωση χρημάτων κάθε μήνα (για εμάς που συζητάμε για το BASIC) έχει νόημα μόνο εάν μιλάμε για 8€.
Γιαυτό ρώτησα...λέτε να το κρατήσουν;

Εγώ θα το ενεργοποιήσω από τώρα που υπάρχει η επιλογή των 8 ευρώ, και θα δώ τί θα γίνει στις 16/11 που θα πάει να πληρωθεί η ανανέωση (18/11 πρέπει να γίνει η ανανέωση του πακέτου, 16/11 θα βάλω να γίνει η ανανέωση χρημάτων).
Να δούμε τί θα τραβήξει. 8 ή 13; ή κάτι άλλο;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pavlidisc said:

@stark
Σαφώς!
Εννοείται!
Συμφωνώ 100% με όσα γράφεις.
Η αυτόματη ανανέωση χρημάτων κάθε μήνα (για εμάς που συζητάμε για το BASIC) έχει νόημα μόνο εάν μιλάμε για 8€.
Γιαυτό ρώτησα...λέτε να το κρατήσουν;

Εγώ θα το ενεργοποιήσω από τώρα που υπάρχει η επιλογή των 8 ευρώ, και θα δώ τί θα γίνει στις 16/11 που θα πάει να πληρωθεί η ανανέωση (18/11 πρέπει να γίνει η ανανέωση του πακέτου, 16/11 θα βάλω να γίνει η ανανέωση χρημάτων).
Να δούμε τί θα τραβήξει. 8 ή 13; ή κάτι άλλο;

Η βονταφον παντως στην ανακοίνωση της εγραφε οτι εαν η ανανεωση δεν αλλαχτει απο τον συνδρομητη θα αλλαχτει αυτοματα στα 13 ευρω απο το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pavlidisc said:

@stark
Σαφώς!
Εννοείται!
Συμφωνώ 100% με όσα γράφεις.
Η αυτόματη ανανέωση χρημάτων κάθε μήνα (για εμάς που συζητάμε για το BASIC) έχει νόημα μόνο εάν μιλάμε για 8€.
Γιαυτό ρώτησα...λέτε να το κρατήσουν;

Εγώ θα το ενεργοποιήσω από τώρα που υπάρχει η επιλογή των 8 ευρώ, και θα δώ τί θα γίνει στις 16/11 που θα πάει να πληρωθεί η ανανέωση (18/11 πρέπει να γίνει η ανανέωση του πακέτου, 16/11 θα βάλω να γίνει η ανανέωση χρημάτων).
Να δούμε τί θα τραβήξει. 8 ή 13; ή κάτι άλλο;

Κι εγώ θα βάλω στις 13/11
1) αυτόματη ενεργοποίηση του Combo Basic
2) αυτόματη συμπλήρωση υπολοίπου (μέσω πιστωτικής) στα 8 €

και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VIPdriver said:

Κοσμοτε κ βονταφον χερι-χερι στην πολιτική... 

Που το βλέπεις το χέρι χέρι?

8€ ο ένας, 13€ ο άλλος !!!

6 minutes ago, pavlidisc said:

@stark
Σαφώς!
Εννοείται!
Συμφωνώ 100% με όσα γράφεις.
Η αυτόματη ανανέωση χρημάτων κάθε μήνα (για εμάς που συζητάμε για το BASIC) έχει νόημα μόνο εάν μιλάμε για 8€.
Γιαυτό ρώτησα...λέτε να το κρατήσουν;

Εγώ θα το ενεργοποιήσω από τώρα που υπάρχει η επιλογή των 8 ευρώ, και θα δώ τί θα γίνει στις 16/11 που θα πάει να πληρωθεί η ανανέωση (18/11 πρέπει να γίνει η ανανέωση του πακέτου, 16/11 θα βάλω να γίνει η ανανέωση χρημάτων).
Να δούμε τί θα τραβήξει. 8 ή 13; ή κάτι άλλο;

13€.

Είναι ξεκάθαρο 

4 minutes ago, stark said:

Κι εγώ θα βάλω στις 13/11
1) αυτόματη ενεργοποίηση του Combo Basic
2) αυτόματη συμπλήρωση υπολοίπου (μέσω πιστωτικής) στα 8 €

και θα ενημερώσω.

Τι να ενημερώσεις ?

Είναι ξεκάθαρο ότι από 13 Νοεμβρίου η ελάχιστη online ανανεώση πάει για 13€

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, GREGORYMO said:

Που το βλέπεις το χέρι χέρι?

8€ ο ένας, 13€ ο άλλος !!!

Και η κοσμοτε δεν ανακοινωσε 13 ευρω απο ονλαιν και 8 ευρω σε καταστημα μονο;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, VIPdriver said:

Και η κοσμοτε δεν ανακοινωσε 13 ευρω απο ονλαιν και 8 ευρω σε καταστημα μονο;

ΝΑΙ.

Αλλά το φθηνότερο πακέτο στην μια έχει 7.2€ και στην άλλη 11.5€.

Διάφορα 60%.

Δεν το λες χέρι χέρι 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, GREGORYMO said:

ΝΑΙ.

Αλλά το φθηνότερο πακέτο στην μια έχει 7.2€ και στην άλλη 11.5€.

Διάφορα 60%.

Δεν το λες χέρι χέρι 

Μονο με αυτόματο στην κοσμοκαρτα ομως, αλλιως εξαφανιζεται.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VIPdriver said:

Μονο με αυτόματο στην κοσμοκαρτα ομως, αλλιως εξαφανιζεται.

ΝΑΙ.

Έχεις την επιλογή να της βγάλεις (για όσο κρατήσει) με 8€ επί 12 μήνες 96€ η πας στα 13€ 'ελεύθερος'

Link to comment
Share on other sites

Στα λογια μου ερχεσαι. Ελαχιστη ανανεωση 13ε (8€ σε καταστημα) και οι 2 και η βοντα σταματαει το 7.20 ενω η κοσμοτε σου λεει να κάνεις παρκούρ για να το πάρεις. Και πόσοι νομίζεις διαβάζουν τις ανακοινωσεις; 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, VIPdriver said:

Στα λογια μου ερχεσαι. Ελαχιστη ανανεωση 13ε (8€ σε καταστημα) και οι 2 και η βοντα σταματαει το 7.20 ενω η κοσμοτε σου λεει να κάνεις παρκούρ για να το πάρεις. Και πόσοι νομίζεις διαβάζουν τις ανακοινωσεις; 

Όσο λιγότεροι, τόσο καλύτερα για εμάς.

Δεν το καταλαβαίνεις?

5 minutes ago, VIPdriver said:

Στα λογια μου ερχεσαι. Ελαχιστη ανανεωση 13ε (8€ σε καταστημα) και οι 2 και η βοντα σταματαει το 7.20 ενω η κοσμοτε σου λεει να κάνεις παρκούρ για να το πάρεις. Και πόσοι νομίζεις διαβάζουν τις ανακοινωσεις; 

Αν δεις προηγούμενες αναρτήσεις, το θέμα ΕΓΩ το έφερα στην επιφάνεια του φόρουμ παρότι δεν με συμφέρει να το μάθουν πολλοί 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CamuCamu said:

Ο Φρογκης ανεπηρεαστος απο ολες τις εξελιξεις η εχασα κατι? 

Μακάρι, θα δείξει. Η ανακοίνωση μπάζει αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, CamuCamu said:

Ο Φρογκης ανεπηρεαστος απο ολες τις εξελιξεις η εχασα κατι? 

Από πακέτα ναι αλλά η ελάχιστη ανανέωση πάει και εκεί 13€ ή 8€ απο κατάστημα. Εδώ η ανακοίνωση συνολικά 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το basic auto της cosmokarta που βάζω στη μητέρα μου. Θα της βάλω 8 ευρώ 1 Νοεμβρίου που λήγει το πακέτο και θα επιλέξω το auto basic. Μετά τις 13/11 θα βάζω κανονικά 13€. Αν σε κάποιο μήνα που λήγει το πακέτο, υπάρχει πάνω από 8€ στην κάρτα, θα μου κάνει αυτόματα την ανανέωση των 7,20€ που κοστίζει το πακέτο ή πρέπει να βάζεις κάθε μήνα 13€ για να κάνει την ανανέωση του πακέτου;  

Edited by ostvarivanje
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ostvarivanje said:

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το basic auto της cosmokarta που βάζω στη μητέρα μου. Θα της βάλω 8 ευρώ 1 Νοεμβρίου που λήγει το πακέτο και θα επιλέξω το auto basic. Μετά τις 13/11 θα βάζω κανονικά 13€. Αν σε κάποιο μήνα που λήγει το πακέτο, υπάρχει πάνω από 8€ στην κάρτα, θα μου κάνει αυτόματα την ανανέωση των 7,20€ που κοστίζει το πακέτο ή πρέπει να βάζεις κάθε μήνα 13€ για να κάνει την ανανέωση του πακέτου;  

Εφόσον έχεις υπόλοιπο, θα πάρει από το υπόλοιπο.

9 minutes ago, ostvarivanje said:

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το basic auto της cosmokarta που βάζω στη μητέρα μου. Θα της βάλω 8 ευρώ 1 Νοεμβρίου που λήγει το πακέτο και θα επιλέξω το auto basic. Μετά τις 13/11 θα βάζω κανονικά 13€. Αν σε κάποιο μήνα που λήγει το πακέτο, υπάρχει πάνω από 8€ στην κάρτα, θα μου κάνει αυτόματα την ανανέωση των 7,20€ που κοστίζει το πακέτο ή πρέπει να βάζεις κάθε μήνα 13€ για να κάνει την ανανέωση του πακέτου;  

Ουσιαστικά, 2 μήνες θα βάζεις και 1 θα αφήνεις κενό 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GREGORYMO said:

Εφόσον έχεις υπόλοιπο, θα πάρει από το υπόλοιπο.

Οπότε βολεύει

4 minutes ago, GREGORYMO said:

Ουσιαστικά, 2 μήνες θα βάζεις και 1 θα αφήνεις κενό 

Τι να κάνουμε, από το να τρέχω σε κατάστημα, θα το κάνω έτσι.

Σε ευχαριστώ πολύ!

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

 

3 ώρες πριν, CamuCamu said:

Ο Φρογκης ανεπηρεαστος απο ολες τις εξελιξεις η εχασα κατι? 

Με βάση την ανακοίνωση το πακέτο BASIC COMBO της FROG χάνεται

Edited by geopapa123
Link to comment
Share on other sites

Πως είστε τόσο βέβαιοι ότι θα παραμείνει για καιρό το πακέτο με την αυτόματη ενεργοποίηση; Στην επόμενη ανακοίνωση αλλαγών το βλέπω να καταργείται.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, seranata said:

Πως είστε τόσο βέβαιοι ότι θα παραμείνει για καιρό το πακέτο με την αυτόματη ενεργοποίηση; Στην επόμενη ανακοίνωση αλλαγών το βλέπω να καταργείται.

Άγνωστο.

Για όσο διάστημα κρατήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, συγγενικο μ προσωπο πληρωνει καθε μηνα 24.90€ για απεριοριστα λεπτα, 2000sms και 10gb data και περιμενω να ερθει η αυξηση λογω καταργησης e-λογαριασμου για να κανω καταγγελια και να το γυρισω σε καρτοκινητο, λογικα θα βολευτει με των 15€ που δινει απεριοριστα προς ολους και 6.5 data μεσω payzy, ξερει κανεις αν γινεται να ενεργοποιειται αυτοματα και η ανανεωση υπολοιπου και η επιλογη του πακετου χωρις να χανονται τα data/sms ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...