Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα.

 

Έχω 2 νούμερα Whats Up. Το ένα το χρησιμοποιώ τακτικά μιας και είναι το βασικό μου νούμερο, και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Το 2ο το έχω πάρει για τη μάνα μου η οποία κυριολεκτικά μπορεί να χρησιμοποιήσει το κινητό για εξερχόμενες κλήσεις 2-3 φορές τον χρόνο, μετρημένες. Επειδή πλέον στο τρίμηνο μπαίνει φραγή, αναγκαζόμαστε και της βάζουμε κάρτα για να αποχωρεί η φραγή, και επειδή δεν χρεισιμοποιεί το κινητό, στους 2 μήνες χάνονται και τα χρήματα. Αν το χρησιμοποιούσε το κινητό δεν θα είχαμε πρόβλημα να πληρώναμε για κάρτες, αλλά το θέμα είναι ότι χάνονται τα χρήματα χωρίς να χρησιμοποιεί καμιά υπηρεσία. Και επιπλέον, η μάνα μου το έχει δώσει παντού τον αριθμό, οπότε μπορεί να μην κάνει πολλές κλήσεις, αλλά δέχεται πολλές, και δεν θέλει να της μπαίνει φραγή, οπότε αναγκαζόμαστε να βάζουμε κάρτα.

 

Αυτό που σκεφτόμουν είναι το εξής: Εγώ που βάζω τακτικά κάρτα στο βασικό κινητό, μπορώ αντί για αυτό να βάζω χρήματα στο δευτερεύον για να ανανεώνεται, και μετά να τα μεταφέρω στο κινητό μου και να ανανεώνεται και στο δικό μου; Κάπου το είχα ακούσει και θέλω να μου το επιβεβαιώσει κάποιος. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, μεταξύ καρτοκινητών Cosmote μπορώ να μεταφέρω, 2, 5 και 10 ευρώ. Και αν μεταφέρω 10 ευρώ τότε ανανεώνεται και το καρτοκινητό που τα δέχεται. Εγώ στο βασικό μου καρτοκινητό βάζω κάρτα των 10 ευρώ (μπαίνουν 8.93 περίπου) κάθε μήνα. Σκεφτόμουν να βάζω στο καρτοκινητό της μάνας μου 12 ευρώ ώστε να μπαίνουν 10.71 ευρώ καθαρά και να μπορώ να στείλω τα 10 ευρώ στο δικό μου νούμερο ώστε να ανανεώνεται και το δικό μου. Έτσι με 2 ευρώ μόνο παραπάνω, θα ανανεώνονται και τα 2 νούμερα. Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή δεν ισχύει κάτι από αυτά που είπα;

 

Εχω την εντυπωση οτι δεν θα περνεις εσυ μετα κωδικο reload it.. Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι δεν θα περνεις εσυ μετα κωδικο reload it.. Διορθωστε με αν κανω λαθος.

 

Δεν κάνεις λάθος, είναι έτσι ακριβώς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαιρετώ την παρέα.

 

Έχω 2 νούμερα Whats Up. Το ένα το χρησιμοποιώ τακτικά μιας και είναι το βασικό μου νούμερο, και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Το 2ο το έχω πάρει για τη μάνα μου η οποία κυριολεκτικά μπορεί να χρησιμοποιήσει το κινητό για εξερχόμενες κλήσεις 2-3 φορές τον χρόνο, μετρημένες. Επειδή πλέον στο τρίμηνο μπαίνει φραγή, αναγκαζόμαστε και της βάζουμε κάρτα για να αποχωρεί η φραγή, και επειδή δεν χρεισιμοποιεί το κινητό, στους 2 μήνες χάνονται και τα χρήματα. Αν το χρησιμοποιούσε το κινητό δεν θα είχαμε πρόβλημα να πληρώναμε για κάρτες, αλλά το θέμα είναι ότι χάνονται τα χρήματα χωρίς να χρησιμοποιεί καμιά υπηρεσία. Και επιπλέον, η μάνα μου το έχει δώσει παντού τον αριθμό, οπότε μπορεί να μην κάνει πολλές κλήσεις, αλλά δέχεται πολλές, και δεν θέλει να της μπαίνει φραγή, οπότε αναγκαζόμαστε να βάζουμε κάρτα.

 

Αυτό που σκεφτόμουν είναι το εξής: Εγώ που βάζω τακτικά κάρτα στο βασικό κινητό, μπορώ αντί για αυτό να βάζω χρήματα στο δευτερεύον για να ανανεώνεται, και μετά να τα μεταφέρω στο κινητό μου και να ανανεώνεται και στο δικό μου; Κάπου το είχα ακούσει και θέλω να μου το επιβεβαιώσει κάποιος. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, μεταξύ καρτοκινητών Cosmote μπορώ να μεταφέρω, 2, 5 και 10 ευρώ. Και αν μεταφέρω 10 ευρώ τότε ανανεώνεται και το καρτοκινητό που τα δέχεται. Εγώ στο βασικό μου καρτοκινητό βάζω κάρτα των 10 ευρώ (μπαίνουν 8.93 περίπου) κάθε μήνα. Σκεφτόμουν να βάζω στο καρτοκινητό της μάνας μου 12 ευρώ ώστε να μπαίνουν 10.71 ευρώ καθαρά και να μπορώ να στείλω τα 10 ευρώ στο δικό μου νούμερο ώστε να ανανεώνεται και το δικό μου. Έτσι με 2 ευρώ μόνο παραπάνω, θα ανανεώνονται και τα 2 νούμερα. Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή δεν ισχύει κάτι από αυτά που είπα;

 

Καλημέρα,

 

Το σκεπτικό σου είναι σωστό. Για περισσότερες πληροφορίες, δες εδώ: https://www.whatsup.gr/paketa/extras/cosmote-mobile-easy-transfer

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

 

Έχω 2 νούμερα Whats Up. Το ένα το χρησιμοποιώ τακτικά μιας και είναι το βασικό μου νούμερο, και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Το 2ο το έχω πάρει για τη μάνα μου η οποία κυριολεκτικά μπορεί να χρησιμοποιήσει το κινητό για εξερχόμενες κλήσεις 2-3 φορές τον χρόνο, μετρημένες. Επειδή πλέον στο τρίμηνο μπαίνει φραγή, αναγκαζόμαστε και της βάζουμε κάρτα για να αποχωρεί η φραγή, και επειδή δεν χρεισιμοποιεί το κινητό, στους 2 μήνες χάνονται και τα χρήματα. Αν το χρησιμοποιούσε το κινητό δεν θα είχαμε πρόβλημα να πληρώναμε για κάρτες, αλλά το θέμα είναι ότι χάνονται τα χρήματα χωρίς να χρησιμοποιεί καμιά υπηρεσία. Και επιπλέον, η μάνα μου το έχει δώσει παντού τον αριθμό, οπότε μπορεί να μην κάνει πολλές κλήσεις, αλλά δέχεται πολλές, και δεν θέλει να της μπαίνει φραγή, οπότε αναγκαζόμαστε να βάζουμε κάρτα.

 

Αυτό που σκεφτόμουν είναι το εξής: Εγώ που βάζω τακτικά κάρτα στο βασικό κινητό, μπορώ αντί για αυτό να βάζω χρήματα στο δευτερεύον για να ανανεώνεται, και μετά να τα μεταφέρω στο κινητό μου και να ανανεώνεται και στο δικό μου; Κάπου το είχα ακούσει και θέλω να μου το επιβεβαιώσει κάποιος. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, μεταξύ καρτοκινητών Cosmote μπορώ να μεταφέρω, 2, 5 και 10 ευρώ. Και αν μεταφέρω 10 ευρώ τότε ανανεώνεται και το καρτοκινητό που τα δέχεται. Εγώ στο βασικό μου καρτοκινητό βάζω κάρτα των 10 ευρώ (μπαίνουν 8.93 περίπου) κάθε μήνα. Σκεφτόμουν να βάζω στο καρτοκινητό της μάνας μου 12 ευρώ ώστε να μπαίνουν 10.71 ευρώ καθαρά και να μπορώ να στείλω τα 10 ευρώ στο δικό μου νούμερο ώστε να ανανεώνεται και το δικό μου. Έτσι με 2 ευρώ μόνο παραπάνω, θα ανανεώνονται και τα 2 νούμερα. Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή δεν ισχύει κάτι από αυτά που είπα;

 

Αυτός είναι και ο σκοπός της cosmote και όλων των εταιριών κινητής τηλεφωνίας. Να σε αναγκάζουν να βάζεις κάρτα αλλιώς να διακόψεις τον αριθμό. Μπορείς να μεταφέρεις χρήματα από το ένα καρτοκινητο στο άλλο και αντίστροφα αρκεί ο αριθμός που θα φεύγουν τα χρήματα να έχει κάνει ήδη ανανέωση τουλάχιστον 20ευρω και πάνω για να μπορείς να κάνεις μεταφορές μετά κάθε μήνα απλά βάζοντας 10 η 12 ευρώ Κάρτα (κόστος κάθε μεταφοράς 0.20ευρω). Ο αριθμός που θα λαμβάνει τα χρήματα θα ανανεώνεται η ημερομηνία λήξεως υπολοίπου στου 2 μήνες αλλά με μεταφορά από 5 ευρώ και πάνω όχι με 2 ευρώ. Αν κάνεις ανανεώση στην μάνας σου το κινητό θα παίρνει αυτή τα rleoad και μπόνους της ανανέωσης και εσύ μόνο τα χρήματα καθαρά χωρίς φόρους κτλ (δλδ 10ευρω). Αν κάνεις στο δικό σου κινητό ανανέωση θα πρέπει να τις δίνεις εκείνης 5 ευρώ τουλάχιστον για να ανανεώνεται το δυμηνο στης μάνας σου τον αριθμό άρα εσύ θα πρέπει να βάζεις παραπάνω από 12 ευρώ Κάρτα για να σου μένουν 8.5ευρω για να βάλεις πακέτο γιατί φαντάζομαι τέτοιο πακέτο θα βάζεις.

https://www.whatsup.gr/paketa/extras/cosmote-mobile-easy-transfer

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βάζεις περισσότερα χρήματα στον δικό σου αριθμό για να παίρνεις το reload it και μετά στέλνεις 5 ευρώ μεταφορά στο κινητό που θες.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Μπορεις στο 2μηνο ή 3μηνο να βάζεις 15€ αντι 10 που αφήνει υπόλοιπο 13.39€ και να στέλνεις τα 5€ στο άλλο νούμερο. Ετσι δεν χάνεις το reloadit και έχεις ένα επιπλέον παρε-μοιρασε απο την 5αρα που θα στείλεις στο άλλο νούμερο. Το μόνο μείον είναι ότι το 5αρι απο το άλλο κινητό, θα χάνεται το 5€ αφού δεν θα το χρησιμοποιεί αλλά προτιμότερο να μην χάνεις στο βασικό νούμερο το reloadit που μεταφέρεται κιόλας..
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

 

 

Σκεφτόμουν να βάζω στο καρτοκινητό της μάνας μου 12 ευρώ ώστε να μπαίνουν 10.71 ευρώ καθαρά και να μπορώ να στείλω τα 10 ευρώ στο δικό μου νούμερο ώστε να ανανεώνεται και το δικό μου. Έτσι με 2 ευρώ μόνο παραπάνω, θα ανανεώνονται και τα 2 νούμερα. Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή δεν ισχύει κάτι από αυτά που είπα;

 

 

Αυτό ακριβώς έκανα εχθές.

12€ στο 2ο νούμερο μου και μετά transfer στο 1ο μου.

Με τα 12€ πήρα και τους τρεις μήνες μέχρι την φραγή.

 

d26e3ba9ba0616916f814c68a0401de4.jpg

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ας στέλνει 5αρες κάθε 1 μηνα και 29 ημερες, ετσι δε θα χανει λεφτα και θα συντηρειται το δευτερο νουμερο και οταν μαζευτει μεγάλο ποσό το μεταφέρει πισω στο κυριο νουμερο. Εαν ισχυει η προϋπόθεση να εχει αγορασει 20 στο 3μηνο , ας βαλει 20αρα και μετά μεταφέρει ολο το ποσό. Ας επιβεβαιώσει κάποιος τη σκέψη μου.
Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Η προυπόθεση μεταφοράς είναι 20€ στο 4μηνο. Αν μαζεύεται το ποσό δηλαδή 5€ το δίμηνο, μπορει κάποια στιγμή να βάλει 20€ στο άλλο νούμερο και να μεταφέρει το ποσό αυτό στο δικό του νούμερο μαζί με το 20αρικο που έβαλε. Αν πχ στο 6μηνο έχουν μαζευτεί 3*5€ το δίμηνο δηλαδή 15€ μπορεί να βάλει σε εκείνο το νούμερο 20€ και μετά τα 37.86€ που θα υπάρχουν ως υπόλοιπο να μεταφέρει πχ 3 10αρικα στο δικό του νούμερο Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αναφορά παράδοσης, αν η εφαρμογή που χρησιμοποιείς δεν έχει είναι άλλο θέμα. Messages της Google υπάρχει στις σύνθετες ρυθμίσεις της εφαρμογής

 

Μου λες ποια ειναι η εν λογω ρυθμιση στις συνθετες ρυθμισεις του Messages της google?

Link to comment
Share on other sites

Μου λες ποια ειναι η εν λογω ρυθμιση στις συνθετες ρυθμισεις του Messages της google?
Σε samsung αν ανοίξεις την εφαρμογή των μηνυμάτων και μετά επιλέξεις τις 3 τελείες πάνω δεξιά πας μετά.

Ρυθμίσεις --> περισσότερες ρυθμίσεις --> sms --> αναφορές παράδοσης

Link to comment
Share on other sites

Μου λες ποια ειναι η εν λογω ρυθμιση στις συνθετες ρυθμισεις του Messages της google?

 

Ρυθμίσεις -συνθετες ρυθμίσεις -λαβετε αναφορές παράδοσης SMS

Link to comment
Share on other sites

Πας σε ένα κατάστημα και ζητάς κατάργηση του συμβολαίου και μετατροπή σε κάρτα.

Μπορεί να πάρει μέχρι 30 ημέρες αλλά έχει αναφερθεί ότι η Cosmote το κάνει νωρίτερα.

Θα γίνει Cosmokarta ότι και αν ζητήσεις . Στέλνεις ΑΛΠΑΚ ατο 1314 και μετά επιλέγεις WhatsUp. H πρώτη αλλαγή είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Πας σε ένα κατάστημα και ζητάς κατάργηση του συμβολαίου και μετατροπή σε κάρτα.

Μπορεί να πάρει μέχρι 30 ημέρες αλλά έχει αναφερθεί ότι η Cosmote το κάνει νωρίτερα.

Θα γίνει Cosmokarta ότι και αν ζητήσεις . Στέλνεις ΑΛΠΑΚ ατο 1314 και μετά επιλέγεις WhatsUp. H πρώτη αλλαγή είναι δωρεάν.

Γίνεται και τηλεφωνικά με την εξυπηρέτηση.εγω έτσι το έκανα...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή του ιντερνετ με τόσα messaging apps\mail, για ποιο λόγο να χρεώνεσαι 0.30€ ανα sms?

 

Η αποστολή sms είναι μία πολύ χρήσιμη κι αξιόπιστη υπηρεσία που δεν χρειάζεται σύνδεση ίντερνετ και κοστίζει 0€ στις υπηρεσίες τηλεφωνίας. Είναι παράλογο να κοστίζουν πλέον τόσο πολύ κι η ΕΕΤΤ να μην παρεμβαίνει...:mad::X

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΤΤ δεν ρυθμίζει τις τιμές .Ποτέ δεν το έκανε εκτός του ΟΤΕ.
Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΤΤ δεν ρυθμίζει τις τιμές .Ποτέ δεν το έκανε εκτός του ΟΤΕ.

 

Δεν περιμένω από την ΕΕΤΤ να παρέμβει για τον καθορισμό/έλεγχο των τιμών αλλά για τις εναρμονισμένες -ολιγοπωλιακού χαρακτήρα- πρακτικές των εταιριών κινητής τηλεφωνίας...:!:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιο πολυ αρμοδιότητα της επιτροπής ανταγωνισμού πρέπει να είναι...
Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή sms είναι μία πολύ χρήσιμη κι αξιόπιστη υπηρεσία που δεν χρειάζεται σύνδεση ίντερνετ και κοστίζει 0€ στις υπηρεσίες τηλεφωνίας. Είναι παράλογο να κοστίζουν πλέον τόσο πολύ κι η ΕΕΤΤ να μην παρεμβαίνει...:mad::X

 

Ενα SMS ας πουμε 10 χαρακτηρων με εναν SMS 160 χαρακτηρων κοστιζει το ιδιο 0 ευρω στην εταιρια? Μιλαω για whats up προς whats up δηλαδη αποστολη SMS εντος δικτυου. Εφοσον ειναι στα 0 ευρω σε καθε περιπτωση ειναι μια λογικη εξηγηση που τα δινουν απλετα μαζι με τα πακετα των 8.5 ευρω.

 

400sms προς whats up και 200 προς ολους οταν χωρις πακετο για 600sms θελεις 0.25x600 μιλαμε για 150 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν είσαι στο τέλος του συμβολαίου, θα σου ζητήσουν επιστροφή ποσοστού επιδότησης ή εκπτωσης παγίου.
Παιδιά ξέρετε αν για αλλαγή από συμβόλαιο σε κάρτα υπάρχει κάποιο ποσό που πληρώνεις; Είμαι στο τέλος του συμβολαίου

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα μια συζήτηση με έναν συνάδελφο περί συμβολεων και καρτοκινητης γουατσαπ και έχω την εξής απορία. Αν ήθελα να αγοράσω σε καρτοκινητό γουατσαπ:

 

3gb ιντερνετ, 500 λεπτά προς όλους, 100 sms προς όλους και 1500 λεπτά προς Cosmote. Όλα για ένα μήνα.

Πόσο θα έβγαινε περίπου;

 

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμένω από την ΕΕΤΤ να παρέμβει για τον καθορισμό/έλεγχο των τιμών αλλά για τις εναρμονισμένες -ολιγοπωλιακού χαρακτήρα- πρακτικές των εταιριών κινητής τηλεφωνίας...:!:

 

Η ΕΕΤΤ, να μην κοιμάται και να κάνει την δουλειά της.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αλλά δεν το βλέπω...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...