Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είχα μαζέψει μέσω της φοιτητικής προσφοράς 11gb ίντερνετ (11.592 MB) τα οποία λύγανε σήμερα στις 15.44... την ίδια ώρα ακριβώς έκανα ανανέωση 10 ευρώ ώστε να πάρω δώρο άλλα 600 ΜΒ και να προστεθούν μαζί με τα 11gb για τον επόμενο μήνα... έκανα την ανανέωση όμως τα δεδομένα έληξαν πριν μου έρθει το μήνυμα ότι προστέθηκαν τα καινούρια... υπάρχει ρε παιδιά κανένας τρόπος να τα πάρω πίσω??? 1 χρόνο τα μάζευα κι έφαγα απίστευτη ξενέρα...

 

Παρτους τηλεφωνο και πες ότι είχες κανει ανανεωση πριν λήξουν ή οτι δε σου ήρθε μήνυμα να σε ενημερώσει ότι λήγουν. Το ίδιο μου ειχε συμβει και σε μενα (απο βλακεια δικιά μου) και μου τα επέστρεψαν. Στείλε και ενα μήνυμα στη σελίδα τους στο facebook.

Link to comment
Share on other sites

Παρτους τηλεφωνο και πες ότι είχες κανει ανανεωση πριν λήξουν ή οτι δε σου ήρθε μήνυμα να σε ενημερώσει ότι λήγουν. Το ίδιο μου ειχε συμβει και σε μενα (απο βλακεια δικιά μου) και μου τα επέστρεψαν. Στείλε και ενα μήνυμα στη σελίδα τους στο facebook.

 

ρε φίλε είχα πάρει τηλέφωνο και είπα σ έναν τύπο τι έγινε και μου είπε ότι αν το μήνυμα για την λήξη έχει έρθει πριν, τα έχασες κι έτσι έγινε στην πραγματικότητα

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Να κανω μια ερωτηση αν ξερει καποιος να μου απαντησει! Εχω Κοσμοκαρτα και βαζω καθε μηνα 10 ευρω και παιρνω τα 300 λεπτα χρονου ομιλιας. Δινω και 4 ευρω για 100 μηνυματα και μου χουν μεινει αρκετα στην καρτα. Οταν στειλω να δω τι υπολοιπο εχω μου γραφει εδω κ 4-5 μηνες οτι εχω 80 ευρω μεχρι 27/05/2015 ενω εγω εκανα ανανεωση 10 ευρω κ Ιουνιο κι Ιουλιο κι Αυγουστο και Σεπτεμβριο. Δε θα πρεπε να λεει 27/09/2015; Δηλαδη παιζει 27/05 να μου πουν ειχες υπολοιπο 120 ευρω αλλα τα χανεις; Που να παρω να ρωτησω;
Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια της κάρτας είναι πλέον 6μηνη σε όλους.

και με βαση το παραπάνω που περιγράφει o giog μαλλον η κοσμοτε "παγωνει" την διαρκεια της ισχύος (για να μην την μειώσει) σε όσους είχαν ισχύ ενός χρόνου. Μάλλον από Δεκέμβριο και μετά θα βλέπεις ανανέωση ισχύος + 6 μήνες από την τελευταία ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Τον Μάιο ήταν 12μηνη η διάρκεια. Έκανε ανανέωση τότε και το υπόλοιπο που έχει λήγει τον Μάιο του 15. Το λογικό είναι από τη στιγμή που συμβαίνει αυτό και αλλάζει αμέσως μετά η διάρκεια των καρτών απλά να του μεταβάλει το ποσό που έχει μέσα χωρίς να αλλάξει κάτι στο χρονικό του όριο. Αφού αυτό ήταν μεγαλύτερο ήδη από αυτό που θα του έδινε η κάρτα τον Ιούνιο-Σεπτέμβριο. Και λογικά έτσι θα γίνεται αν ανανεώνει μέχρι τον Δεκέμβρη όπου από εκεί και έπειτα θα αρχίσει να του επεκτείνει τη λήξη μετά το Μάιο.
Link to comment
Share on other sites

είχα μαζέψει μέσω της φοιτητικής προσφοράς 11gb ίντερνετ (11.592 MB) τα οποία λύγανε σήμερα στις 15.44... την ίδια ώρα ακριβώς έκανα ανανέωση 10 ευρώ ώστε να πάρω δώρο άλλα 600 ΜΒ και να προστεθούν μαζί με τα 11gb για τον επόμενο μήνα... έκανα την ανανέωση όμως τα δεδομένα έληξαν πριν μου έρθει το μήνυμα ότι προστέθηκαν τα καινούρια... υπάρχει ρε παιδιά κανένας τρόπος να τα πάρω πίσω??? 1 χρόνο τα μάζευα κι έφαγα απίστευτη ξενέρα...

 

Πως καταφερες να τα χασεις; Ειναι δυσκολο,και εγω μαζεμενα καπου 6γκιγκα αλλα δε τα χανω ποτε γιατι καθε 21 του μηνα βαζω μοναδες για να βαλω τα 1200'. Οποτε μου δεινει 600mb καθε 21 του μηνα με 1η οποτε μεταφερονται μονα τους χωρις να κανω κατι.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι στην ανανεωση που εκανα στις 04/09/2014, πριν ενα μηνα δηλαδη το μηνυμα που μου στειλε η Κοσμοτε εγραφε "Εχεις 80,44 ευρω εως 01/09/2015" αλλα οταν εδωσα 4 ευρω για μηνυματα μου στειλε "Εχεις 76,44 εως 27/05/2015". Κουλο; Διαβασα αυτο με την εξαμηνη διαρκεια, δεν το ξερα ομολογω αλλα και παλι μου φαινεται περιεργο!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Να κανω μια ερωτηση αν ξερει καποιος να μου απαντησει! Εχω Κοσμοκαρτα και βαζω καθε μηνα 10 ευρω και παιρνω τα 300 λεπτα χρονου ομιλιας. Δινω και 4 ευρω για 100 μηνυματα και μου χουν μεινει αρκετα στην καρτα. Οταν στειλω να δω τι υπολοιπο εχω μου γραφει εδω κ 4-5 μηνες οτι εχω 80 ευρω μεχρι 27/05/2015 ενω εγω εκανα ανανεωση 10 ευρω κ Ιουνιο κι Ιουλιο κι Αυγουστο και Σεπτεμβριο. Δε θα πρεπε να λεει 27/09/2015; Δηλαδη παιζει 27/05 να μου πουν ειχες υπολοιπο 120 ευρω αλλα τα χανεις; Που να παρω να ρωτησω;

Κάλεσε 1314 και πάτησε 1 . Θα σου πει: έχετε 80 ευρώ που λήγουν στις 27/5/2015 .

Μετά πατάς το 2 και σου λέει : η κάρτα σας λήγει στις 27/9/2015

Άλλο πράγμα λοιπόν η λήξη της κάρτας , και άλλο πράγμα η δάρκεια ισχύος των ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πως καταφερες να τα χασεις; Ειναι δυσκολο,και εγω μαζεμενα καπου 6γκιγκα αλλα δε τα χανω ποτε γιατι καθε 21 του μηνα βαζω μοναδες για να βαλω τα 1200'. Οποτε μου δεινει 600mb καθε 21 του μηνα με 1η οποτε μεταφερονται μονα τους χωρις να κανω κατι.

 

κι εγώ αυτό έκανα ρε φίλε αλλά ξέχασα να βάλω πριν μπει ο οκτώβρης και τελευταία στιγμή έγινε το κακό

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Δύο μετρήσεις ακόμα με What's Up, μόλις πριν λίγο, στο κέντρο της Καρδίτσας. Αριστερά 4G, δεξιά 3G. Κυριολεκτικά άριστο σήμα. :)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για να κανω βιντεοκληση απο cosmokarta πως γινεται;

Εχει εξτρα χρεωση, ή οσο και μια απλη κληση;

Πρεπει να εχω internet ανοικτο;

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω βιντεοκληση απο cosmokarta πως γινεται;

Εχει εξτρα χρεωση, ή οσο και μια απλη κληση;

Πρεπει να εχω internet ανοικτο;

Αν έχεις δωρεάν λεπτά, θα στα φάει από εκεί αλλιώς σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο 0.37€/1'

Δε χρειάζεται ιντερνετ..

 

ΥΓ. Ελπίζω να εννοείς βιντεοκλήση όχι τύπου skype, facetime κλπ. Βιντεοκλήση εννοώ αυτή που πρέπει να πιάσετε σήμα 3G και οι δύο στις συσκευές σας για να μπορέσετε να την πραγματοποιήσετε.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Και πρέπει να είναι παλιές και οι 2 συσκευές. Οι καινούριες δεν υποστηρίζουν βιντεοκλήση παρά μόνο μέσω προγραμμάτων και internet.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δωρεάν λεπτά, θα στα φάει από εκεί αλλιώς σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο 0.37€/1'

Δε χρειάζεται ίντερνετ..

Γνωρίζεις μήπως τι γίνεται με την περίπτωση του 1 λεπτό το λεπτό?

Αν καλέσω με βιντεοκλήση έναν από τους 2 αριθμούς του, θα χρεωθώ 1λεπτό το λεπτό ή διαφορετικά?

(Εχουμε βάλει 1/1 εγώ, η γυναίκα μου και η κόρη μου και έχουμε δηλώσει ο ένας τον άλλο για να μιλάμε φθηνά μεταξύ μας :) )

 

Και πρέπει να είναι παλιές και οι 2 συσκευές. Οι καινούριες δεν υποστηρίζουν βιντεοκλήση παρά μόνο μέσω προγραμμάτων και Internet.

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό.

Και τα 3 μου κινητά είναι τελευταίας τεχνολογίας και υποστηρίζουν κανονικά βιντεοκλήση. Το ίδιο και των φίλων μου που μιλάμε συχνά.

Εχουν βέβαια όλα ΚΑΙ μπροστινή κάμερα.

 

Το δικό μου πχ είναι το Samsung Galaxy S3 Neo (Android 4.4.2)

Edited by Yoda
ορθογραφικά
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για βίντεοκλήση όπως γινότανε παλιά, δηλαδή πας στις επαφές και σου έχει κάποιο μενού που έχει επιλογή κλήση βίντεο πέρα από απλή; Σε 3 σύγχρονα κινητά που έχουν περάσει από τα χέρια μου (Nexus 5, Xperia Z, Moto G) σε κανένα δεν έχει επιλογή για βίντεο κλήση. Όλα έχουν κάμερες μπροστά αλλά για να πραγματοποιήσεις συνομιλία με βίντεο πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή που απαιτεί σύνδεση Internet, όπως το skype. Το είχα δοκιμάσει αρκετά το καλοκαίρι κάποια στιγμή που πειραματιζόμουν. Έχοντας και 2 παλιές συσκευές που το υποστηρίζουν κανονικά αν έχεις συνδεθεί σε 3G δίκτυο(Nokia 5800, Sony Ericsson K800i), βρήκα πως ενώ μεταξύ τους παίρνανε κανονικά και έβλεπες με το ένα το άλλο, στην περίπτωση που καλούσες κάποιο σύγχρονο σε βίντεο κλήση σου έλεγε πως δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί και αν θέλεις να προχωρήσεις με απλή κλήση. Φυσικά και η 2η συσκευή ήταν σε 3G δίκτυο, και το δοκίμασα για παν ενδεχόμενο(μπας και απλά δεν υπήρχε επιλογή στο μενού και μπορουσε ωστόσο να δεχτεί βίντεο κλήση).

 

edit: Από ότι είδα με μια πρόχειρη αναζήτηση, ορισμένα galaxy με front camera το υποστηρίζουν ακόμα. Από τα περισσότερα άλλα κινητά αυτή η δυνατότητα έχει εκλείψει, μιας και είναι βολικότερο και πολλές φορές χωρίς χρέωση να πραγματοποιείς βίντεο κλήση μέσω internet. Προσωπικά θα προτιμούσα να υπήρχε μιας και πολλές φορές δεν κοστίζει παραπάνω από την απλή κλήση.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Το stock Android όπως το δίνει η Google δεν υποστηρίζει την κλασική Video κλήση μέσω 3G, ως συνέπεια δε θα την βρείτε ποτέ σε συσκευές Nexus καταρχήν. Σε όσες συσκευές Android υπάρχει, έχει προστεθεί με πρωτοβουλία του κατασκευαστή της συσκευής και μόνο, η Google δε φαίνεται να έχει σκοπό να το υποστηρίξει (ίσως πιστεύουν οτι είναι παρωχημένη υπηρεσία; ).

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για βίντεοκλήση όπως γινότανε παλιά, δηλαδή πας στις επαφές και σου έχει κάποιο μενού που έχει επιλογή κλήση βίντεο πέρα από απλή;

Nαι αυτό... Ολα τα κινητά μου το έχουν...

 

Το stock Android όπως το δίνει η Google δεν υποστηρίζει την κλασική Video κλήση μέσω 3G, ως συνέπεια δε θα την βρείτε ποτέ σε συσκευές Nexus καταρχήν. Σε όσες συσκευές Android υπάρχει, έχει προστεθεί με πρωτοβουλία του κατασκευαστή της συσκευής και μόνο, η Google δε φαίνεται να έχει σκοπό να το υποστηρίξει (ίσως πιστεύουν οτι είναι παρωχημένη υπηρεσία; ).

Μιλάω για Samsung stock android 4.4.2 ... πόσο πιο νέο?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η ηλικία. Σου λέει πως επίσημα στο android δεν υποστηρίζεται και αν θέλει ο κατασκευαστής το ενσωματώνει. Από ότι φαίνεται η samsung προτιμά να το παρέχει. Αλλά είναι η εξαίρεση στον κανόνα. :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η ηλικία. Σου λέει πως επίσημα στο android δεν υποστηρίζεται και αν θέλει ο κατασκευαστής το ενσωματώνει. Από ότι φαίνεται η samsung προτιμά να το παρέχει. Αλλά είναι η εξαίρεση στον κανόνα. :)

A.. Ωραία... :)

Καλό για εμένα :)

 

Επίσης το έχει και η Κινεζιά της της κόρης μου (UMI) :lol:

 

---Προσθήκη---

Τώρα που το σκέφτομαι και οι 2 φίλοι που συνομιλώ συνήθως, UMI έχουν...

(Είχαμε βρεί μια καλή προσφορά και είχαμε αγοράσει μερικά 8-πύρηνα στα 150€ το κομμάτι)

 

-------------------

 

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με την περίπτωση του 1 λεπτό το λεπτό?

Αν καλέσω με βιντεοκλήση έναν από τους 2 αριθμούς του, θα χρεωθώ 1λεπτό το λεπτό ή διαφορετικά?

(Εχουμε βάλει 1/1 εγώ, η γυναίκα μου και η κόρη μου και έχουμε δηλώσει ο ένας τον άλλο για να μιλάμε φθηνά μεταξύ μας :) )

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Οι Κινέζοι φαίνονται να το προτιμούν, και το δικό μου το THL5000 το έχει. Η Samsung κορεάτικη είναι, ίσως οι ασιάτες να το χρησιμοποιούν γενικά περισσότερο.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Οι Κινέζοι φαίνονται να το προτιμούν, και το δικό μου το THL5000 το έχει. Η Samsung κορεάτικη είναι, ίσως οι ασιάτες να το χρησιμοποιούν γενικά περισσότερο.

 

Δόξα στους Ασιάτες.... :lol:

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με την περίπτωση του 1 λεπτό το λεπτό?

Αν καλέσω με βιντεοκλήση έναν από τους 2 αριθμούς του, θα χρεωθώ 1λεπτό το λεπτό ή διαφορετικά?

(Εχουμε βάλει 1/1 εγώ, η γυναίκα μου και η κόρη μου και έχουμε δηλώσει ο ένας τον άλλο για να μιλάμε φθηνά μεταξύ μας :) )

 

Γράφει "Η χρέωση της υπηρεσίας 0,01 €/Λεπτό προς 2 Αριθμούς COSMOTE ισχύει για κλήσεις ομιλίας."

Λογικά δεν ισχύει για κλήση βίντεο. Αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις με μία σύντομη κλήση και να δεις για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

ποτε λογικα θα μου ζητησουν να τους ξαναστειλω φωτοτυπια του πασο ωστε να γινει η ανανεωση της φοιτητικης προσφορας?

Αν δεν κανω λαθος η κοσμοτε καθε χρονο απαιτει ανανεωση της προσφορας και εγω εχω τελειωσει απο το πανεπιστημιο.και εχω δωσει το πασο μου οποτε δεν θα μπορεσω να εχω ξανα την προσφορα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...