Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση:

Συμπληρωσα χτες online την φορμα για να δηλωσω την φοιτητικη μου ιδιοτητα. Επειδη εχω εισαχθει με κατακτηριες εξετασεις, δεν δικαιουμαι φοιτητικο πασο και επισυναψα στηνcosmote μια βεβαιωση σπουδων.

Σημερα μου τηλεφωνησαν και μου ειπαν πως δεν γινεται αποδεκτο αφου θελουν ΜΟΝΟ πασο. Της εξηγησα αλλα ηταν ανενδωτη.

Παραθετω αποσπασμα απο τους ορους του προγραμματος: "Δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν όλοι οι συνδρομητές What’s Up που είναι Φοιτητές σε Ελληνικά Ιδρύματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, που διαμένουν νόμιμα και μόνιμα στην Ελλάδα και έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος. Συγκεκριμένα δικαίωμα συμμετοχής έχουν όσοι Φοιτητές (προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί και υποψήφιοι διδάκτορες) είναι εγγεγραμμένοι σε:

• AEI/TEI

• Ιερατικές Σχολές

• Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές

• Σχολές Εμπορικού Ναυτικού & Λιμενικού Σώματος

• Σχολές Πυροσβεστικής Ακαδημίας"

Να παω σε καταστημα και να ξαναυποβαλω τα εγγραφα;

Καμια ιδεα;;

Link to comment
Share on other sites

Δικαιούσε και εσύ την Νέα Ακαδημαϊκή ταυτότητα , απλά δεν έχει την ισχύ εισιτηρίου .

Μπές λοιπόν στο Site http://academicid.minedu.gov.gr/

και βγάλε την Νέα Ακαδημαϊκή ταυτότητα σήμερα!!!

Μόλις το συμπληρώσης θα βγεί και σε ηλεκτρονική μορφή . Κάνε ένα scan και στείλτο

 

 

Παρόλα αυτά στην σελίδα http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/section/Student_offer

η Cosmote Αναφέρει τα εξής : Oι φοιτητικές προσφορές ισχύουν για όλους τους φοιτητές οποιουδήποτε Ελληνικού δημόσιου ΑΕΙ και ΤΕΙ.

 

Εκτός από το φοιτητικό πάσο μπορείς να πραγματοποιήσεις την εγγραφή σου με φοιτητική ταυτότητα, βεβαίωση σπουδών ή το πιστοποιητικό εγγραφής πρωτοετών.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παντως μου ηρθε μηνυμα απο την υπηρεσια με τα bonus κλησης.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα. Να υποθέσουμε ότι είναι το τελευταίο;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα. Να υποθέσουμε ότι είναι το τελευταίο;

 

Μαλλον κατι τετοιο βλεπω.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με αυτο τι παιζει..νομιζω δεν εχει αναφερθει στις προηγουμενες σελιδες που κοιταξα

Τα 8.9 ειναι το παγιο μονο του ιντερνετ ή δινει και τιποτα λεπτα?

 

Edit:απο οτι καταλαβα ειναι για 3g με στικακι και οχι για το κινητο? Σορρυ ειναι αρκετα νωρις ακομα :p

 

ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ 8,90€ ΜΗΝΙΑΙΟ ΠΑΓΙΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ 5GB ΓΙΑ ΝΑ ΣΕΡΦΑΡΕΙΣ ΣΤΟ INTERNET ΟΠΟΥ & ΑΝ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ COSMOTE INTERNET ON THE GO STUDENT! ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ COSMOTE – ΓΕΡΜΑΝΟΣ – ΟΤΕ. Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΙΣΧΥΕΙ ΕΩΣ ΚΑΙ 30/4/13.
Edited by GaleaNatur
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με αυτο τι παιζει..νομιζω δεν εχει αναφερθει στις προηγουμενες σελιδες που κοιταξα

Τα 8.9 ειναι το παγιο μονο του ιντερνετ ή δινει και τιποτα λεπτα?

 

Edit:απο οτι καταλαβα ειναι για 3g με στικακι και οχι για το κινητο? Σορρυ ειναι αρκετα νωρις ακομα :p

 

Είναι φοιτητική προσφορά για σύνδεση στο ίντερνετ αντίστοιχη με εκείνη της ΕΔΕΤ (Vodafone - 4,74€ με 4gb όγκο δεδομένων), αλλά μπορείς αν θες να βάλεις την κάρτα SIM στο κινητό και να σερφάρεις από'κει. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι άλλο, το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει. Αν γίνει ανανέωση σε CosmoΚΑΡΤΑ 10 ευρώ από συμβόλαιο, σου δίνονται τα 300 λεπτά bonus ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι άλλο, το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει. Αν γίνει ανανέωση σε CosmoΚΑΡΤΑ 10 ευρώ από συμβόλαιο, σου δίνονται τα 300 λεπτά bonus ή όχι?

 

Δεν ξέρω τι εννοείς "απο συμβόλαιο" αλλά ισχύει ακόμα η προσφορα των 300' με 10€

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς "απο συμβόλαιο" αλλά ισχύει ακόμα η προσφορα των 300' με 10€

 

Εννοώ μεταφορά από συμβόλαιο, δηλαδή χρέωση 10 ευρώ στο συμβόλαιο και μεταφορά τους στην CosmoKAΡΤΑ. Αυτό ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ μεταφορά από συμβόλαιο, δηλαδή χρέωση 10 ευρώ στο συμβόλαιο και μεταφορά τους στην CosmoKAΡΤΑ. Αυτό ισχύει?

 

Όχι δεν ισχύει. Θέλει μόνο από καταστημα ή κάρτα περιπτέρου

Link to comment
Share on other sites

εμενα στο τελος του μηνα δεν την εβγαζε,οποτε μαλλον οχι.εχει 100mb για 7 μερες,οτι να ναι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια, γεια σας.

 

Θέλω βοήθεια! Τα 'χω παίξει. Βάζω πριν 5 μέρες κάρτα των 10 ευρώ και ενεργοποιώ μόνο το πακέτο Call them all 300΄+300 sms με 5 ευρώ. Λίγο-λίγο όμως κανά μήνυμα και καμιά κλήση στο γραφείο που αναγκάστηκα να κάνω, πάει το υπόλοιπο στο μείον. Οπότε μπλοκάρουν τα μηνύματα και ούτε προς WU μπορώ να στείλω κι ας τα αγόρασα.

 

Κρίμα, γιατί εκεί που χάρηκα με την προηγούμενη προσφορά που κράτησε 2 μήνες και έδινε χρόνο και μηνύματα προς όλους και προς WU μόνο με 7 ευρώ και επήνεσα την Cosmote που επί τέλους έκανε κάτι καλό, τώρα βλέπω ότι παρασύρθηκα. Διότι ξεθάρρεψα με την προσφορά κι άρχισα να παίρνω τηλέφωνα από δω κι από κει και τώρα άντε να ξεσυνηθίσεις.

 

Το αποφάσισα, όμως. Θα αλλάξω. Θα κρατήσω μεν το κινητό με την κάρτα WU, γιατί έχω πολλούς φίλους φοιτητάκια που με παίρνουνε και δε θέλω να με βρίζουν. Αλλά θα πάρω κι ένα δεύτερο κινητό και θα βάλω άλλη καρτοκινητή. Κυρίως εκείνη θα χρησιμοποιώ. Και πού ξες; Σιγά-σιγά, μπορεί ν' αλλάξει και κανά φιλαράκι.

 

Ερώτηση, τώρα: Πείτε μου, σας παρακαλώ, με συμφέρει η Cosmoκάρτα; Ή να κοιτάξω σε άλλο δίκτυο;

 

Μέσος όρος χρήσης: 15 ευρώ το μήνα

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια, γεια σας.

 

Θέλω βοήθεια! Τα 'χω παίξει. Βάζω πριν 5 μέρες κάρτα των 10 ευρώ και ενεργοποιώ μόνο το πακέτο Call them all 300΄+300 sms με 5 ευρώ. Λίγο-λίγο όμως κανά μήνυμα και καμιά κλήση στο γραφείο που αναγκάστηκα να κάνω, πάει το υπόλοιπο στο μείον. Οπότε μπλοκάρουν τα μηνύματα και ούτε προς WU μπορώ να στείλω κι ας τα αγόρασα.

 

Κρίμα, γιατί εκεί που χάρηκα με την προηγούμενη προσφορά που κράτησε 2 μήνες και έδινε χρόνο και μηνύματα προς όλους και προς WU μόνο με 7 ευρώ και επήνεσα την Cosmote που επί τέλους έκανε κάτι καλό, τώρα βλέπω ότι παρασύρθηκα. Διότι ξεθάρρεψα με την προσφορά κι άρχισα να παίρνω τηλέφωνα από δω κι από κει και τώρα άντε να ξεσυνηθίσεις.

 

Το αποφάσισα, όμως. Θα αλλάξω. Θα κρατήσω μεν το κινητό με την κάρτα WU, γιατί έχω πολλούς φίλους φοιτητάκια που με παίρνουνε και δε θέλω να με βρίζουν. Αλλά θα πάρω κι ένα δεύτερο κινητό και θα βάλω άλλη καρτοκινητή. Κυρίως εκείνη θα χρησιμοποιώ. Και πού ξες; Σιγά-σιγά, μπορεί ν' αλλάξει και κανά φιλαράκι.

 

Ερώτηση, τώρα: Πείτε μου, σας παρακαλώ, με συμφέρει η Cosmoκάρτα; Ή να κοιτάξω σε άλλο δίκτυο;

 

Μέσος όρος χρήσης: 15 ευρώ το μήνα

 

Εξαρταται για ποια χρηση θες να αλλαξεις προς κοσμοκαρτα.

Εαν θες να μιλας πιο πολυ προς τριτα δικτυα σε συμφερει, καθως με 10€ παιρνεις 300 λεπτα προς ολα τα δικτυα και τα 10€ σου μενουν στην καρτα. (8.92€ καθαρα).

Επισης με 5€ βαζεις ενα πακετακι των 500mb (εμενα μου φτανουν και μου περισσευουν). Οποτε σου μενουν στην καρτα 3.92€

Εχει και το κολπακι με 0.01€ το λεπτο ομιλιας με 2 αριθμους κοσμοτε (συμβολαιο, whats up κτλ δεν παιζει ρολο αρκει να ειναι στην κοσμοτε) εαν εχεις 2 αριθμους που ειναι στην κοσμοτε και μιλας πολυ συμφερει!

Εγω με 10€ τον μηνα την βγαζω μια χαρα.

Εαν αυτα σε συμφερουν γυρισε το.

 

υσ. το πακετο με τα 300 λεπτα ομιλιας προς ολους λεει οτι θα ληξει στις 15/4 αλλα το πηγαινει μηνα-μηνα εδω και 4 μηνες!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μα τι χάλι είναι αυτό πια; Κάθε μήνα να λένε "λήγει" και κάθε μήνα να το ανανεώνουνε;

 

Βασικά θέλω καμιά 200αριά λεπτά ομιλίας προς όλους και καμιά 300αριά μηνύματα προς όλους. Στο διαδίκτυο δεν μπαίνω. Έχει οικονομικά πακέτα μηνυμάτων; Δε θέλω να ξεφεύγω πάνω από 15, το πολύ 20 ευρώ το μήνα.

 

Α, και δε θέλω συμβόλαιο. Δεν αντέχω τις δεσμεύσεις.

Edited by Rhodion
Διόρθωση αριθμού
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω οτι λένε κάθε μήνα οτι λήγει,γιατι περιμένουν από τις άλλες δύο(βασικά την Wind περισσότερο) μήπως αλλάξει κ εκείνη και τελειώσει την προσφορά...ετσι νομίζω εγω! :-/
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το κρατάνε με το ζόρι λόγω του ανταγωνισμού. ;) Για το φίλο ποιο πάνω, η κοσμοκάρτα δίνει πακέτα με φτηνά μηνύματα:

SMS 30 μόνο με 1€

SMS 40 μόνο με 1,60€

SMS 60 μόνο με 2,40€

SMS 100 μόνο με 4€

SMS 250 μόνο με 10€

SMS 500 μόνο με 19,50€

Link to comment
Share on other sites

 

Ερώτηση, τώρα: Πείτε μου, σας παρακαλώ, με συμφέρει η Cosmoκάρτα; Ή να κοιτάξω σε άλλο δίκτυο;

 

Μέσος όρος χρήσης: 15 ευρώ το μήνα

 

Ποιό πολύ σε συμφέρει να πας σε ένα άλλο δίκτυο το 2ο κινητό που θα έχεις για να έχεις και την διαφορά στο σήμα και σαφώς τις προσφορές...Αφού οι περισσότεροι φίλοι σου είναι στο WU, τότε διάλεξε ένα CU ή F2g που δίνουν και αυτά με ανανεώσεις δωρεάν χρόνο ομιλίας (ειδικά το 2ο δίνει και αυτό προς όλους).

 

Δες και την Q (στην υπογραφή μου έχω link) που με 1 ευρώ μιλάς 400 λεπτά ομιλίας με ανανέωση από το ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι χάλι είναι αυτό πια; Κάθε μήνα να λένε "λήγει" και κάθε μήνα να το ανανεώνουνε;

 

Βασικά θέλω καμιά 200αριά λεπτά ομιλίας προς όλους και καμιά 300αριά μηνύματα προς όλους. Στο διαδίκτυο δεν μπαίνω. Έχει οικονομικά πακέτα μηνυμάτων; Δε θέλω να ξεφεύγω πάνω από 15, το πολύ 20 ευρώ το μήνα.

 

Α, και δε θέλω συμβόλαιο. Δεν αντέχω τις δεσμεύσεις.

 

με τα μηνύματα όντως υπάρχει ένα θέμα.

 

Αφού θες τόσα πολλά μηνύματα ίσως να εξέταζες και την περίπτωση της Frog που έχει το φθηνότερο μήνυμα από όλες τις εταιρίες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Μα τι χάλι είναι αυτό πια; Κάθε μήνα να λένε "λήγει" και κάθε μήνα να το ανανεώνουνε;

 

Βασικά θέλω καμιά 200αριά λεπτά ομιλίας προς όλους και καμιά 300αριά μηνύματα προς όλους. Στο διαδίκτυο δεν μπαίνω. Έχει οικονομικά πακέτα μηνυμάτων; Δε θέλω να ξεφεύγω πάνω από 15, το πολύ 20 ευρώ το μήνα.

 

Α, και δε θέλω συμβόλαιο. Δεν αντέχω τις δεσμεύσεις.

 

Αν κάνεις φορητότητα και πας στο F2G:

Κάνεις 2 ανανεώσεις των 10€ οπότε κερδίζεις 300'+300' προς όλους (με ελάχιστη χρέωση 3').

Μετά αγοράζεις πακέτα online:

2 πακέτα sms = 2x130=260 sms προς όλους με 5+5€

ή

3 πακέτα sms = 3x130=420 sms προς όλους με 5+5+5€

 

Τον επόμενο μήνα κάνεις 1 ανανέωση των 10€ (μιας και έχεις υπόλοιπο από τις προηγούμενες ανανεώσεις) και αγοράζεις αντίστοιχα 2 ή 3 πακέτα sms των 130 + το bonus των 300' προς όλους λόγω της ανανέωσης...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ανθρωπος που μιλα πολυ σε κινητά(με χρεωση δηλαδη) ή στο κινητό γενικοτερα.

Ετσι, δεν μπορω να εξαντλησω τα 300 λεπτα δωρεαν χρονου ομιλιας που δινει η 10αρα καρτα.

Και φυσικα δεν εχει νοημα να βαλω μικροτερη απο 10αρα.

Κριμα ομως. Ψιλοστενοχωριεμαι, να χανεται ο χρονος, αλλα δεν εχει νοημα να φλυαρω απλα για να τον τελειωσω.

Απλα, θα ηθελα να ειχα δικαιωμα να τον χρησιμοποιησει για καπως περισσοτερο χρονο απο ενα μηνα. :(

Ισως ειναι κι αλλη που εχουν παρομοιο...'προβλημα'.

Link to comment
Share on other sites

ε, ενταξει, εχει να κανει κ με ποιον μιλας, εγω γενικως βαριεμαι επισης,

αλλα με τον καταλληλο (καταλληλη καλυτερα - δεν αναφερομαι συγκεκριμενα),

μπορω να μιλαω κ ενα 2ωρο στην ... καθησια μου,

αρα προτεινω να μας φτιαξει το myphone μια υπηρεσια να μιλαμε μεταξυ μας αυτοι

που θελουμε να καταναλωσουμε τον χρονο :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εκεί που με 15€ κάρτα, έβαζα την προσφορά με τα 7€ που είχα και προς what's up και προς όλους χρόνο και μηνύματα, και με 5€ internet, τώρα πρέπει να βάζω 5€ για χρόνο σε όλους, άλλα 5€ για μηνύματα και χρόνο σε what's up, κι άλλα 5€ για internet.. και στο τέλος δεν θα έχω μηνύματα για άλλους.. Συν ότι θα θέλω πλέον 20€ κάρτα... Nice... :rolleyes:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ανθρωπος που μιλα πολυ σε κινητά(με χρεωση δηλαδη) ή στο κινητό γενικοτερα.

Ετσι, δεν μπορω να εξαντλησω τα 300 λεπτα δωρεαν χρονου ομιλιας που δινει η 10αρα καρτα.

Και φυσικα δεν εχει νοημα να βαλω μικροτερη απο 10αρα.

Κριμα ομως. Ψιλοστενοχωριεμαι, να χανεται ο χρονος, αλλα δεν εχει νοημα να φλυαρω απλα για να τον τελειωσω.

Απλα, θα ηθελα να ειχα δικαιωμα να τον χρησιμοποιησει για καπως περισσοτερο χρονο απο ενα μηνα. :(

Ισως ειναι κι αλλη που εχουν παρομοιο...'προβλημα'.

 

Από την στιγμή που αναφερόμαστε σε ένα bonus το οποίο σου αφήνει ανέπαφο το ποσό της ανανέωσης μην το σκέφτεσαι καθόλου!:cool:

Εξάλλου, σκέψου παλαιότερα που δεν υπήρχε καν bonus & πακέτα και έπρεπε να ξοδεύεις από την κάρτα πάντα...:X

Επίσης, αν κάνεις κλήσεις μικρής διάρκειας, τότε 300' = 100 κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...