Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα what's up αλλά δεν του είχα βάλει κάρτα για πάνω από ένα χρόνο. Όταν παίρνω από άλλο κινητό σ' αυτό το νούμερο του what's up, μου λέει: "Ο αριθμός που καλείται δεν χρησιμοποιείται". Υπάρχει τρόπος να το ενεργοποιήσω πάλι για να μη χάσω τον αριθμό ή αχρηστεύτηκε;

 

Ρώτησε μήπως μπορούν να σου βγάλουν νεα sim με τον ίδιο αριθμό.Σε περίπτωση που θες να τον κρατήσεις...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα what's up αλλά δεν του είχα βάλει κάρτα για πάνω από ένα χρόνο. Όταν παίρνω από άλλο κινητό σ' αυτό το νούμερο του what's up, μου λέει: "Ο αριθμός που καλείται δεν χρησιμοποιείται". Υπάρχει τρόπος να το ενεργοποιήσω πάλι για να μη χάσω τον αριθμό ή αχρηστεύτηκε;

Εντός 6 μηνών από την ημέρα που σταμάτησε την λειτουργεία του μπορείς να πας σε ένα κατάστημα και να ζητήσεις επανασύνδεση στην ίδια SIM

Αν πέρασαν οι 6 μήνες , ξέχνα το

Link to comment
Share on other sites

να κανω μερικες ερωτησεις σαν newbie που ειμαι στο θεμα ιντερνετ:

 

Στα σοβαρα, ειναι αστεια τα 60ΜΒ. Για να σου φτάσουν για εναν μηνα πρέπει μονο να έχεις ανοικτες τις email notifications και τιποτα περισσότερο. Ετσι μονο θα σου φτασουν, και με την προυπόθεση να κλεινεις και το data που και που αν βρισκεις wifi. Τσεκαρισμένες απο εμενα οι μετρησεις. Εχω δοκιμάσει όλα τα πακέτα καρτοκινητής.

 

Και για να ενημερώσω πάνω κάτω πόσα ΜΒ θέλει ένας μέσος χρήστης με 2 λογαριασμους μέηλ (που λαμβάνει περιπου 20 μεηλ την ημερα συνολο) +Facebook +Twitter + κάποιο πρόγραμμα Rss feed (ειδήσεις, καιρός κλπ). Ενας μέσος όρος ΜΒ είναι 7-8 την ημέρα αν το έχει ανοικτό στο data για περίπου 6-7 ωρες (βάζω να μην ειναι σε σημειο με wifi). Φυσικά αυτο ανεβαινει όσο απαντάει στα μέηλ ή στο φεηςμπουκ ή τουιτάρει.

 

Με φουλ χρηση εγω τρωω συνηθως 350 ΜΒ τον μηνα. Με οικονομικη χρήση κάπου 150-200ΜΒ.

Τα 60 ΜΒ ειναι κοροιδια για κάποιον που αγόρασε smartphone για να το χρησιμοποιεί ως smartphone.

 

1) με twitter μονο κι αυτο μονο για διαβασμα, για ποσες ωρες φτανουν τα 60 mb (που ειναι 120 πλεον),

την ημερα ας πουμε μ.ο. περιπου;

 

2) επισης, οσο εισαι συνδεδεμενος σε χρεωνει ή σε χρεωνει μονο οταν πατας το "fetch new tweets";

θελω να πω μπηκα μια φορα δοκιμαστικα μου φερε 3-4 προσφατα tweets,

αν θελω να ξανατσεκαρω μετα απο κανα τεταρτο, πρεπει να βγω απο την εφαρμογη;

στην "αναμονη" χρεωνει;

 

δεν υπάρχει ούτε WiFi ούτε 3G και βασίζεσαι αποκλειστικά σε αργή σύνδεση (Edge)

 

3) τελος, μιας κ το δικο μου δεν εχει/ειναι 3g αυτο σημαινει οτι θα αργει απλα ε;

δεν πιστευω να εχω μεγαλυτερες χρεωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα ότι αν στην κοσμοκάρτα δηλώσεις μόνο έναν αριθμό για τον οποίο θες να χρεώνεσαι με 0,01 € το λεπτό κι αποφασίσεις αργότερα να προσθέσεις και τον 2ο, απλά δε σ'αφήνει να το κάνεις...

Τραγικό φάουλ...

Στο καρτοκινητό της Vodafone το επιτρέπει κανονικά...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα ότι αν στην κοσμοκάρτα δηλώσεις μόνο έναν αριθμό για τον οποίο θες να χρεώνεσαι με 0,01 € το λεπτό κι αποφασίσεις αργότερα να προσθέσεις και τον 2ο, απλά δε σ'αφήνει να το κάνεις...

Τραγικό φάουλ...

Στο καρτοκινητό της Vodafone το επιτρέπει κανονικά...

 

καιρο ισχυε αυτο .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα πακέτο q να έχω σαν δεύτερο νούμερο. Το επέλεξα κυρίως για το πακέτο των 60' προς όλους με 3€ αλλά έμεινα έκπληκτος από τα δώρα που μου έκαναν αμέσως μόλις έκανα την πρώτη ανανέωση. Πιστώθηκαν αυτομάτως 3€ στην κάρτα, πήρα 50μνμ προς όλους, 350ΜΒ που θα παίρνω και για τους επόμενους 2 μήνες (αχρείαστα μιας και δεν χρησιμοποιώ ίντερνετ στο κινητό), 300' προς wind/q επειδή γράφτηκα στο myQ και για τους επόμενους 2 μήνες θα μπαίνει από 1€ στην κάρτα. Δεν θυμάμαι τίποτα παρόμοιο να πήρα στο πρώτο μου whatsup πακέτο που συνεχίζω (για πόσο ακόμα?) να έχω ως κύριο αριθμό. Είναι γεγονός ότι διαννύουμε περίοδο προσφορών στα καρτοκινητά και η cosmote φαίνεται να ακολουθεί με κάποια μικρά βήματα. Όμως, δυστυχώς από δίπλα, βάζει και ημερομηνίες λήξης, όχι μόνο στις προσφορές που πρόσφατα ανακοίνωσε (100' προς όλους) αλλά και στα πακέτα (τα 300' σταματούν 31/1 σύμφωνα με το site). Με λίγα λόγια, από τα τέλη Γενάρη σταματούν οι προσφορές στο whatsup και μαζί και το πιο φθηνό τους πακέτο combo. Μετά θα υπάρχει μόνο το γνωστό πακέτο των 7€.... Έχω την αίσθηση ότι εξακολουθούν να μην έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα, τη στιγμή που οι μαζικές φορητότητες σε πιο οικονομικά δίκτυα συνεχίζονται τους τελευταίους μήνες. Να κοιτάξουν να μονιμοποιήσουν και το πακέτο των 300' και τα λεπτά προς όλα τα δίκτυα με κάθε πακέτο, όπως ακριβώς έκανε και η cu.
Link to comment
Share on other sites

καιρο ισχυε αυτο .

 

Τωρα το διαπίστωσα. Δεν το είδα πουθενά γραμμένο κι ενημέρωσα για να μην την πατήσουν κι άλλοι και πρέπει μετα περιμένουν 1 μήνα όπως εγώ για την αλλαγή.

Φιλικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα ότι αν στην κοσμοκάρτα δηλώσεις μόνο έναν αριθμό για τον οποίο θες να χρεώνεσαι με 0,01 € το λεπτό κι αποφασίσεις αργότερα να προσθέσεις και τον 2ο, απλά δε σ'αφήνει να το κάνεις...

Τραγικό φάουλ...

Στο καρτοκινητό της Vodafone το επιτρέπει κανονικά...

 

Μπορείς να αλλάξεις τον αριθμό ή τους αριθμούς που έχεις δηλώσει τον επόμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι διαννύουμε περίοδο προσφορών στα καρτοκινητά και η cosmote φαίνεται να ακολουθεί με κάποια μικρά βήματα. Όμως, δυστυχώς από δίπλα, βάζει και ημερομηνίες λήξης, όχι μόνο στις προσφορές που πρόσφατα ανακοίνωσε (100' προς όλους) αλλά και στα πακέτα (τα 300' σταματούν 31/1 σύμφωνα με το site). Με λίγα λόγια, από τα τέλη Γενάρη σταματούν οι προσφορές στο whatsup και μαζί και το πιο φθηνό τους πακέτο combo. Μετά θα υπάρχει μόνο το γνωστό πακέτο των 7€.... Έχω την αίσθηση ότι εξακολουθούν να μην έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα, τη στιγμή που οι μαζικές φορητότητες σε πιο οικονομικά δίκτυα συνεχίζονται τους τελευταίους μήνες. Να κοιτάξουν να μονιμοποιήσουν και το πακέτο των 300' και τα λεπτά προς όλα τα δίκτυα με κάθε πακέτο, όπως ακριβώς έκανε και η cu.
Εικάζω πως αν σταματήσουν αυτές οι προσφορές,θα ξεκινήσουν κάποιες άλλες.Θα είναι εντελώς άστοχο να (εξακολουθήσει να) κοιτάζει ''αφ'υψηλού'' και να παραμείνει αμέτοχη μπροστά στις ελκυστικές κινήσεις των υπολοίπων.

Όσο για αυτό που έχω τονίσει με bold...ξέρουμε αν υπάρχουν σαφή στοιχεία και αριθμοί ώστε να μπορούμε να έχουμε ακριβή εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

Εικάζω πως αν σταματήσουν αυτές οι προσφορές,θα ξεκινήσουν κάποιες άλλες.Θα είναι εντελώς άστοχο να (εξακολουθήσει να) κοιτάζει ''αφ'υψηλού'' και να παραμείνει αμέτοχη μπροστά στις ελκυστικές κινήσεις των υπολοίπων.

Όσο για αυτό που έχω τονίσει με bold...ξέρουμε αν υπάρχουν σαφή στοιχεία και αριθμοί ώστε να μπορούμε να έχουμε ακριβή εικόνα;

 

Την εικόνα την έχεις στην πραγματική σου ζωή όταν βλέπεις φίλους και γνωστούς να εγκαταλείπουν το wu. Νομίζω ότι όλοι μας μπορούμε να το καταθέσουμε αυτό. Επίσης λίγο να πας να χαζέψεις σε ένα κατάστημα wind και ακούσεις τους πελάτες, θα διαπιστώσεις για ποιό λόγο πάνε (σ.σ. φορητότητα από κοσμοτέ). :p

 

Δεν ξέρω αν συνεχίσει με προσφορές η κοσμοτέ, ξέρω ότι είναι απαράδεκτο να ανακοινώνει προσφορές με ημερομηνία λήξης εντός 1,5 μήνα, τη στιγμή που άλλες εταιρίες έχουν κάνει μόνιμα πακέτα τις ίδιες προσφορές εδώ και μήνες και συνεχίζουν. Η κοσμοτέ, ειδικά όσο αφορά το wu, το έχει φτύσει εντελώς εδώ και δύο χρόνια. Είναι η πρώτη φορά που έβγαλε προσφορά με χρόνο ομιλίας προς όλους(!) στα τόσα χρόνια λειτουργίας του wu και το κάνει βάζοντας προθεσμία. Αστείες τακτικές. Ο μόνος λόγος που εξακολουθώ να έχω wu είναι γιατί έχουν οι 2-3 κολλητοί μου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα ότι αν στην κοσμοκάρτα δηλώσεις μόνο έναν αριθμό για τον οποίο θες να χρεώνεσαι με 0,01 € το λεπτό κι αποφασίσεις αργότερα να προσθέσεις και τον 2ο, απλά δε σ'αφήνει να το κάνεις...

Τραγικό φάουλ...

Στο καρτοκινητό της Vodafone το επιτρέπει κανονικά...

 

Δεν έπαθες και μεγάλη ζημιά . Σε 3 μέρες αλλάζει ο μήνας.

Προσοχή : θα στείλει μύνημα και με τους δύο αριθμούς

π.χ. 01 697χχχχχχχ 698χχχχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπαθες και μεγάλη ζημιά . Σε 3 μέρες αλλάζει ο μήνας.

Προσοχή : θα στείλει μύνημα και με τους δύο αριθμούς

π.χ. 01 697χχχχχχχ 698χχχχχχχ

 

Δηλαδή ο μήνας δε μετράει από τότε που έβαλα τον ένα αριθμό ? Πάει ανα ημερολογιακό μήνα ?

Γιατί εγώ τον αριθμό τον όρισα πριν 3 μέρες.

Θα μπορέσω να κάνω αλλαγή μόλις αλλάξει ο μήνας (και ο χρόνος παρεμπιπτόντως) ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο μήνας δε μετράει από τότε που έβαλα τον ένα αριθμό ? Πάει ανα ημερολογιακό μήνα ?

Γιατί εγώ τον αριθμό τον όρισα πριν 3 μέρες.

Θα μπορέσω να κάνω αλλαγή μόλις αλλάξει ο μήνας (και ο χρόνος παρεμπιπτόντως) ?

Ακριβώς έτσι . Με τον ημερολογιακό μήνα γίνεται η αλλαγή στην cosmote

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω ρε παιδιά.

 

Ηξερα για το Cosmote easy transfer και ότι μπορεί κάποιος με συμβόλαιο να σου στείλει χρηματικό ποσό στην κάρτα σου.

 

Σήμερα όμως μου ήρθαν 2 μηνύματα με δωρο από 100 SMS προς όλους, από 2 φίλους μου. Δεν είδα να το γράφει πουθενά στο site της Cosmote.

 

Γνωρίζει κανείς πως γίνεται ?

 

ΥΓ

Τώρα θα μου πείτε : "δε ρωτάς τους φίλους σου ?"

Ε, είπα να το ποστάρω εδώ μέχρι να τους συναντήσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

 

Ωωωωω... Δεν το είχα πάρει χαμπάρι...

 

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι . Με τον ημερολογιακό μήνα γίνεται η αλλαγή στην cosmote

 

Vasileios σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο σου φίλε μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτονται τα μηνύματα άραγε;

 

Τι εννοείς ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Πήρες δώρο 100 και 100 μηνύματα από 2 φίλους σου.

 

Έχεις 200;

 

Εκτός αν σου τα έστειλαν με διαφορά μιας εβδομάδας.

 

Ναι, προστέθηκαν κανονικά.

 

Εστειλα ΥΠ στο 1314 και μου ήρθε απάντηση ότι έχω συνολικά 200 μηνύματα προς όλους εως 4/1

 

Μου τα στείλανε ταυτόχρονα (ζευγάρι γαρ)

 

:-)

Edited by spyrospatras

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

ουαου, πολυ καλο, πολλα μπραβο στην κοσμοτε, για ενα μηνα ειναι τα δωρα ε;

 

edit: τωρα το ειδα, ο χρονος ομιλιας ειναι για μια βδομαδα, φανταζομαι τοσο θα ειναι κ τα υπολοιπα,

μια βδομαδα απο την ημερα ενεργοποιησης

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Για 7 ημερες ειναι.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ουαου, πολυ καλο, πολλα μπραβο στην κοσμοτε, για ενα μηνα ειναι τα δωρα ε;

 

edit: τωρα το ειδα, ο χρονος ομιλιας ειναι για μια βδομαδα, φανταζομαι τοσο θα ειναι κ τα υπολοιπα,

μια βδομαδα απο την ημερα ενεργοποιησης

 

Ναι, όλα μια βδομάδα. Μέγα φάουλ. Τη στιγμή που άλλα δίκτυα μονιμοποιούν διάφορες προσφορές.....

Link to comment
Share on other sites

κ πανω που τους εσκασα το 3ευρω για να δοκιμασω το tweets by nokia :oops:

 

οποτε, καλη λυση ειναι για οσους εχουν οτιδηποτε απο αυτα η οσο το δυνατον αργοτερη ενεργοποιηση,

νομιζω ενεργοποιηση πρεπει να γινει μεχρι 7 γεναρη, οποτε θα ισχυει μεχρι 14 αν το κανουμε τοτε,

φανταζομαι φυσικα οτι οσοι εχουμε ηδη ιντερνετ θα ρουφαει πρωτα απ' αυτο κ μετα απο οτιδηποτε αλλο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...