Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξερει κανεις πως μιλαω με εκπροσωπο; Παιρνω απο σταθερο το 13888 που ειναι δωρεαν, γραφω τον αριθμο του καρτοκινητου μου και μετα ολο εινια ηχογραφημενο και λεει ********! Ελεος ρε ...:angry:

 

Παρατήρησα πως κάθε μήνα 1 με 2 φορές με παίρνει από τον λογαριασμό Της τραπεζης 10 ευρώ, ενώ δεν μπαίνουν τα λεφτά πουθενά. Το παρατήρησα τώρα και τα λεφτά τα τραβάει από τον Μαΐο. 150 ευρώ περίπου έφαγε έτσι ενώ ποτέ δεν μπήκε αυτόματη ανανέωση

 

Έτυχε και σε γνωστό μου αυτό με την αυτόματη χρέωση. Πήρε τηλέφωνο στο 13800 και του ζητησαν τον αριθμο συναλλαγης της Τράπεζας, για τον οποιο θελει επίσκεψη σε καταστημα απο ο,τι μου είπε. Επειδη βαριεται να παει δεν ασχολήθηκε οποτε δεν ξερουμε τι παίχτηκε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά εγώ θα το κυνηγησω γιατί είναι 140 ευρώ περίπου. Θυμάμαι παλιά πήγα να κάνω αυτόματη ενεργοποίηση για τον αριθμό μου αλλά έβγαλε ότι δεν γίνεται κτλ και το άφησα.

 

Αλλά από ότι φαίνεται από την τράπεζα μέσω PayPal τα έπαιρνε τα λεφτά αλλα στον λογαριασμό μου δεν έμπαιναν

 

επίσης επειδή εχω 5 καρτοκινητα δεν γράφει στο PayPal για ποιον αριθμό είναι η αυτόματη ανανέωση

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ρωτώντας στο γκρουπ του what's Up στο messenger για το αν συγχωνεύονται μαζί τα δύο πακέτα του combo call them all plus i, αυτόματο και χειροκίνητο, μου απάντησαν ότι ναι συγχωνεύονται και οι παροχές μεταφέρονται αφού πρόκειται για ίδια πακέτα.

Επέμεινα ότι μιλάω για το αυτόματο πακέτο σε συνδυασμό με αυτό που μπορεί να βάλω χειροκίνητα και η απάντηση ήταν θετική για άλλη μία φορά.

 

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει, αν το έχει δοκιμάσει δηλαδή, πως τα πακέτα auto combo call them all plus-i και απλό combo call them all plus-i, αν ενεργοποιηθούν εναλλάξ, συγχωνεύονται (όσον αφορά τα λεπτά ομιλίας και τα ΜΒ, δηλαδή) και οι παροχές τους μεταφέρονται στην επόμενη αγορά ενός από τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως απενεργοποιώ την υπηρεσία WiFi calling?

Επίσης, αργότερα μπορώ να την ενεργοποιήσω ξανά αν θέλω;

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

END WIFICALL στο 1333. Απενεργοποιείται μαζί με το volte. Αν θες να κρατήσεις το Volte, δες τις ρυθμίσεις της συσκευής σου.

Ενεργοποιείται ξανά με WIFICALL στο 1333.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει, αν το έχει δοκιμάσει δηλαδή, πως τα πακέτα auto combo call them all plus-i και απλό combo call them all plus-i, αν ενεργοποιηθούν εναλλάξ, συγχωνεύονται (όσον αφορά τα λεπτά ομιλίας και τα ΜΒ, δηλαδή) και οι παροχές τους μεταφέρονται στην επόμενη αγορά ενός από τα δύο;
Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ενώ έβαζα χειροκίνητα το πακέτο με τα 8,50 πριν 2 μήνες αποφάσισα να το γυρίσω σε αυτόματο.

Δεν έχασα τίποτα από τη "καβα" που είχα μαζέψει.

Μέχρι εκεί ξέρω.

Τώρα μέσα στο μήνα 2ο πακέτο δεν βάζω για να σου πω.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ενώ έβαζα χειροκίνητα το πακέτο με τα 8,50 πριν 2 μήνες αποφάσισα να το γυρίσω σε αυτόματο.

Δεν έχασα τίποτα από τη "καβα" που είχα μαζέψει.

Μέχρι εκεί ξέρω.

Τώρα μέσα στο μήνα 2ο πακέτο δεν βάζω για να σου πω.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι αυτό νομίζω το ίδιο πράγμα είναι - δείχνει ότι όντως τα δύο πακέτα συγχωνεύονται σε ένα.

Φαντάζομαι ότι το αυτόματο μπορεί να το απενεργοποιήσει κάποιος όποτε θέλει, έτσι δεν είναι; Ακόμα και ένα μήνα μόνο να το χρησιμοποιήσει και μετά να δει ότι δεν του κάνει, μπορεί να το απενεργοποιήσει, λογικά, ε;

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό νομίζω το ίδιο πράγμα είναι - δείχνει ότι όντως τα δύο πακέτα συγχωνεύονται σε ένα.

Φαντάζομαι ότι το αυτόματο μπορεί να το απενεργοποιήσει κάποιος όποτε θέλει, έτσι δεν είναι; Ακόμα και ένα μήνα μόνο να το χρησιμοποιήσει και μετά να δει ότι δεν του κάνει, μπορεί να το απενεργοποιήσει, λογικά, ε;

 

Ναι μπορεί μετά από τον πρώτο μήνα να το απενεργοποιήσει.

.
Link to comment
Share on other sites

μιλησα με το 13880 και γραφει λεει πως απο το συστημα φαινεται πως εγιναν οι ανανεωσεις κτλ και τους λεω οτι δεν μπηκαν τα χρηματα ομως και λεει να παω να παρω αναλυτικη κατασταση απο το μαγαζι κ μλκς...

 

Ξερει κανεις που κανω καταγγελια; ΕΕΤΤ ή συνηγορο;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε την αυτόματη ανανέωση, όταν κάνεις μεταφορά 10€ από άλλο κινητό και έχεις ενεργή την αυτόματη τότε το πακέτο ενεργοποιείται αυτόματα;
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε την αυτόματη ανανέωση, όταν κάνεις μεταφορά 10€ από άλλο κινητό και έχεις ενεργή την αυτόματη τότε το πακέτο ενεργοποιείται αυτόματα;

 

Δε βρίσκω λόγο να μη γίνεται. Η αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου το μόνο που χρειάζεται είναι να έχει αρκετά λεφτά για να τραβήξει. Εννοείται πριν την ημερομηνία ενεργοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με το 13880 και γραφει λεει πως απο το συστημα φαινεται πως εγιναν οι ανανεωσεις κτλ και τους λεω οτι δεν μπηκαν τα χρηματα ομως και λεει να παω να παρω αναλυτικη κατασταση απο το μαγαζι κ μλκς...

 

Ξερει κανεις που κανω καταγγελια; ΕΕΤΤ ή συνηγορο;

 

Η περίπτωσή σου αφορά το να μπαίνουν αυτόματα 10€ από τη χρεωστική/πιστωτική/PayPal σου κάθε μήνα και όχι όσον αφορά την αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με το 13880 και γραφει λεει πως απο το συστημα φαινεται πως εγιναν οι ανανεωσεις κτλ και τους λεω οτι δεν μπηκαν τα χρηματα ομως και λεει να παω να παρω αναλυτικη κατασταση απο το μαγαζι κ μλκς...

 

Ξερει κανεις που κανω καταγγελια; ΕΕΤΤ ή συνηγορο;

 

Η αναλυτικη κατασταση λεει ποτε έγιναν ανανεωσεις;

 

Σε καθε περίπτωση, κανε αποσυνδεση του PayPal απο την αυτοματη πληρωμη της Cosmote.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Έκανα φορητότητα για What's Up από συμβόλαιο Wind και θα μου έρθει η κάρτα sim την επόμενη βδομάδα, που λήγει το συμβόλαιό μου, για ενεργοποίηση.

 

Από τη Wind πήρα το παρακάτω μήνυμα:

MIA NEA ΠPOΣΦOPA AΠO TH WIND EINAI ΔIAΘEΣIMH ΓIA EΣAΣ! ΘA ΣAΣ KAΛEΣOYME AMEΣA ΓIA THN ENHMEPΩΣH ΣAΣ.

 

Αν π.χ. με καλέσουν αφού ενεργοποιήσω το What's Up, θα μπορέσω να δεχτώ την προσφορά της Wind (από τη στιγμή βέβαια που είναι συμφέρουσα) ή θα υπάρχει κάποιο κόλλημα λόγω ενεργοποίησης σε άλλο δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα φορητότητα για What's Up από συμβόλαιο Wind και θα μου έρθει η κάρτα sim την επόμενη βδομάδα, που λήγει το συμβόλαιό μου, για ενεργοποίηση.

 

Από τη Wind πήρα το παρακάτω μήνυμα:

MIA NEA ΠPOΣΦOPA AΠO TH WIND EINAI ΔIAΘEΣIMH ΓIA EΣAΣ! ΘA ΣAΣ KAΛEΣOYME AMEΣA ΓIA THN ENHMEPΩΣH ΣAΣ.

 

Αν π.χ. με καλέσουν αφού ενεργοποιήσω το What's Up, θα μπορέσω να δεχτώ την προσφορά της Wind (από τη στιγμή βέβαια που είναι συμφέρουσα) ή θα υπάρχει κάποιο κόλλημα λόγω ενεργοποίησης σε άλλο δίκτυο;

Αφού θα είσαι πλέον cosmote πως θα δεχθείς την προσφορά της wind.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα φορητότητα για What's Up από συμβόλαιο Wind και θα μου έρθει η κάρτα sim την επόμενη βδομάδα, που λήγει το συμβόλαιό μου, για ενεργοποίηση.

 

 

 

Από τη Wind πήρα το παρακάτω μήνυμα:

 

MIA NEA ΠPOΣΦOPA AΠO TH WIND EINAI ΔIAΘEΣIMH ΓIA EΣAΣ! ΘA ΣAΣ KAΛEΣOYME AMEΣA ΓIA THN ENHMEPΩΣH ΣAΣ.

 

 

 

Αν π.χ. με καλέσουν αφού ενεργοποιήσω το What's Up, θα μπορέσω να δεχτώ την προσφορά της Wind (από τη στιγμή βέβαια που είναι συμφέρουσα) ή θα υπάρχει κάποιο κόλλημα λόγω ενεργοποίησης σε άλλο δίκτυο;

Αν είσαι σε whatsup δε σε δεσμεύει τίποτα. Καρτοκινητο είναι όχι συμβόλαιο. Απλώς θα πρέπει να κάνεις φορητοτητα πάλι πίσω. Να ζητήσεις να μη σου χρεώσουν την φορητοτητα πίσω τουλάχιστον.
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί π.χ. όταν γίνεται κάτι αντίστοιχο από εταιρεία σε εταιρεία, με συμβόλαιο, ακόμα και αν έχεις υπογράψει, έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών, χωρίς μάλιστα να σε χρεώνει κάτι. Τουλάχιστον έτσι γινόταν μέχρι πριν λίγο καιρό, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί π.χ. όταν γίνεται κάτι αντίστοιχο από εταιρεία σε εταιρεία, με συμβόλαιο, ακόμα και αν έχεις υπογράψει, έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών, χωρίς μάλιστα να σε χρεώνει κάτι. Τουλάχιστον έτσι γινόταν μέχρι πριν λίγο καιρό, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
Αν δεν σε αποδεσμεύσει η γουίντ, δεν μπορείς να πας πουθενά.

Οπότε αν δεν ακούσεις την προσφορά είσαι γουίντ.

Αν την απορρίψεις τότε θα γίνει η φορητότητα.

Οπότε περίμενε χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τελικά γίνει η φορητότητα και βρεθείς στο what's up κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα συνεχίσει να ισχύει η προσφορά της wind. Το πιθανότερο είναι να μην ισχύει πλέον εφόσον θα έχεις φύγει. Επί της ουσίας η προσφορά γίνεται για να παραμείνεις στο δίκτυο. Απαξ και φύγεις δεν έχει νόημα να σου δώσουν πάλι προσφορά.

Οι δε προθεσμίες για την αλλαγή είναι πολύ μικρές. Δεν είναι καθόλου χαλαρά πλέον με τον τελευταίο κανονισμό. Θα πρέπει να δεις άμεσα την προσφορά και αμεσα να προχωρήσεις σε ακύρωση της φορητότητας μετά.

Η αίτηση φορητότητας έγινε σε κατάστημα cosmote? Γιατί έχω την εντύπωση ότι σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να υπαναχωρήσεις. Οι 14 μέρες ισχύουν για εξ'αποστάσεως συμβάσεις.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε κατάστημα. Αν π.χ. έρθει η κάρτα σιμ την Δευτέρα και ακόμα δεν μου έχει κάνει προσφορά η Wind, μπορώ να το καθυστερήσω και να πάω πχ να την παραλάβω την Παρασκευή; Ίσως και μ' ένα τηλεφώνημα στο κατάστημα ότι και καλά είμαι εκτάκτως εκτός πόλης; Μόνο και μόνο για να δω τι προσφορά έχει να μου κάνει η Wind;

Γίνεται κάτι τέτοιο ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πλεον αν εχει σχεση η παραλαβη της καρτας. Αν υπαρχει συγκεκριμενη ημερομηνια αποδεσμευσης απο την wind θα μεινεις χωρις τηλεφωνο. Παρε τηλεφωνο στη wind καλύτερα πιο νωρις ως το Σαββατο να σου πουν την προσφορα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει υπαναχώρηση σε αίτημα φορητότητας που γίνεται από κατάστημα. Οι προσφορές γίνονται για αποτροπή φορητότητας οπότε όντως δεν είναι βέβαιο ότι θα ισχύει και αφότου ενεργοποιηθεί στην cosmote. Βέβαια δεν το αποκλείω να ισχύει και εφόσον ενεργοποιηθεί, τι έχουν να χάσουν εφόσον σε κερδίσουν πισω;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα φορητότητα για What's Up από συμβόλαιο Wind και θα μου έρθει η κάρτα sim την επόμενη βδομάδα, που λήγει το συμβόλαιό μου, για ενεργοποίηση.

 

Από τη Wind πήρα το παρακάτω μήνυμα:

MIA NEA ΠPOΣΦOPA AΠO TH WIND EINAI ΔIAΘEΣIMH ΓIA EΣAΣ! ΘA ΣAΣ KAΛEΣOYME AMEΣA ΓIA THN ENHMEPΩΣH ΣAΣ.

 

Αν π.χ. με καλέσουν αφού ενεργοποιήσω το What's Up, θα μπορέσω να δεχτώ την προσφορά της Wind (από τη στιγμή βέβαια που είναι συμφέρουσα) ή θα υπάρχει κάποιο κόλλημα λόγω ενεργοποίησης σε άλλο δίκτυο;

 

Ισως προτρεχω αλλα δε νομιζω η προσφορα να ειναι τοσο δελεαστική για σενα, εφ οσον προτιμησες να αλλαξεις σε καρτοκινητο. Εκτος αν χρειάζεσαι πολλα δεδομένα και προστίθεσαι να πληρωσεις κατι παραπάνω για αυτο.

 

Οσο για το πιθανο κωλυμα λογω φορητοτητας πιστεύω δε θα εχεις πρόβλημα, ακομη και αν ολοκληρωθει η μεταφορά σε What's Up.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά.

α) το ότι δεν πήρες την κάρτα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει η φορητότητα, μπορεί αυτοί στο σύστημα να την πέρασαν κανονικά

β) υπαναχώρηση δεν μπορείς να κάνεις και αν ενεργοποιηθείς στο whatsup νομίζω πως έχει 3 μήνες ελάχιστη μέχρι να σε αφήσουν να φύγεις, και

γ) αν καταφέρεις να φύγεις από την Cosmote (έστω ότι το β δεν ισχύει) η προσφορά που θα σου κάνουν από την wind δεν θα είναι ίδια με αυτή που σου κάνανε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...