Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις ήρθε ειδοποίηση από την εφαρμογή του what's up, για 20% παραπάνω αν ανανεώσεις μέσω PayPal μέχρι 18/4. Κρίμα που έχω 24€ μέσα αυτή τη στιγμή..

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160411/f276ad1757d51951a50e787886fe01fe.jpg

 

Στάλθηκε από το XT1562 μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έκανα σήμερα ανανέωση 10 ευρώ μέσω paypal balance. Λοιπόν τραβάει ακριβώς 10 ευρώ και κρατιέται ο φόρος 1.30 όσο και στην κανονική 10αρα και μπαίνουν ακόμα 2 ευρώ. Δηλαδή μπαίνουν 10.70 μεσω paypal. Δεν ξέρω αν τραβάει χρήματα από κάρτα πρέπει να είναι συνδεδεμένη με το PayPal.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε ειδοποίηση από την εφαρμογή του what's up, για 20% παραπάνω αν ανανεώσεις μέσω PayPal μέχρι 18/4. Κρίμα που έχω 24€ μέσα αυτή τη στιγμή..

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160411/f276ad1757d51951a50e787886fe01fe.jpg

 

Στάλθηκε από το XT1562 μου

 

Έχω 1 απορία {αλλά και από τις 20€υρες κάρτες Wind από Βασιλόπουλο που της πληρώνεις 12€}:

 

"Βάζεις" 10€ κάρτα και 1,07€ πάει στο κράτος.

 

Εδώ {έστω με paypal} "βάζεις" 10€ και μπαίνουν 10,70€ και ΠΑΛΙ 1,07€ πάει στο κράτος..

 

Τί τους εμποδίζει (γενικά) να "απορροφήσουν το Φ...ΑΠΑ.."??? τον όποιο Φ....;

 

Και γιατί να μην πληρώνεις 10€ και να σου "βάζουν" 20€;

Και να διατηρήσουν τα ίδια € στα ίδια πακέτα;

 

Χα χα: Ρεεε απορίες που έχει ο κόσμος; :p

 

Βέβαια,

το Frog διπλασιασμού το'χει ήδη....!!

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Τον φόρο συνδρομητών κινητής τον πληρώνουν στο κράτος. Αν τον απορροφήσουν, και δεν πληρώνεις εσύ σαν συνδρομητής, πάλι θα πρέπει να τον αποδώσουν στο κράτος. Από την τσέπη τους αυτή τη φορά. Για χαζούς ή για μη κερδοσκοπικό φιλανθρωπικό ίδρυμα τους έχεις;

 

Στάλθηκε από το XT1562 μου

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν τους εμποδίζει

Κοίτα και την ΕΛΤΑ καρτοκινητή που δίνει τριπλασιασμό όντας το ποιο άχρηστο πακέτο

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν τους εμποδίζει

Κοίτα και την ΕΛΤΑ καρτοκινητή που δίνει τριπλασιασμό όντας το ποιο άχρηστο πακέτο

 

Έχεις δίκιο:

 

Γιατί να μειώσουμε τα € των πακέτων;

Αυξάνουμε τα € κάθε κάρτας (το 12% επί πληρωτέου παραμένει, δε μπορεί και αλλιώς) και το εμφανίζουμε ως........:wink: Super...

 

Ποιά εταιρεία λες να "δώσει το σφύριγμα"?

 

Αχταρμάς θα γίνουμε στην προπαίδεια κλπ αν συμβεί κάτι τέτοιο από τις εταιρείες κινητής και, βέβαια, θα "επέμβει" {με το αζημίωτο} και το κράτος τότε:

Άστα...!

 

Στο "απορρόφηση Φ..ΑΠας" ο νοών νοείτω: Καμιά επιχείρηση ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει αυτό.

Το εμφανίζει ως ΤΕΤΟΙΟ.

 

Αλλά, είπαμε: Μιλάμε για Έλληνες!

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβασα παλια σε ενα φορουμ μπορει να ειναι και εδω και μου ειπανε οτι βγηκε εφαργμογη whats up application για συσκευες windows phone θα μπορεσει καποιος να μου πει πως μπορουμε να την αναζητησουμε στο market ?

επισης η εφαρμογη my cosmote apk για τους συνδρομητες whats up ειναι χρησιμη; .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS
διορθωση των κεφαλαιων σε μικρα γραμματα

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβασα παλια σε ενα φορουμ μπορει να ειναι και εδω και μου ειπανε οτι βγηκε εφαργμογη whats up application για συσκευες windows phone θα μπορεσει καποιος να μου πει πως μπορουμε να την αναζητησουμε στο market ?

επισης η εφαρμογη my cosmote apk για τους συνδρομητες whats up ειναι χρησιμη; .

Εγώ την εφαρμογή my cosmote έχω στο κινητό (Android) . Λειτουργεί άψογα και σε γουατσαπ και σε καρτοσυμβολαιο. Επειδή είναι περισσότερο χρονοβόρο να στείλω sms στο 1330 και να περιμένω να μου έρθουν 5 διαφορετικά μηνύματα για όλα τα υπόλοιπα που έχω στο κινητό και ποτε λήγουν, προτιμώ να μπω στο my cosmote και με ένα κλικ να δω το υπόλοιπο μου σε δευτερολεπτα.

 

 

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβασα παλια σε ενα φορουμ μπορει να ειναι και εδω και μου ειπανε οτι βγηκε εφαργμογη whats up application για συσκευες windows phone θα μπορεσει καποιος να μου πει πως μπορουμε να την αναζητησουμε στο market ?

επισης η εφαρμογη my cosmote apk για τους συνδρομητες whats up ειναι χρησιμη; .

https://www.microsoft.com/en-us/store/apps/whats-up-by-cosmote/9nblggh6dsf0
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε τι ακριβως ισχυει σε φορητοτα απο κιου σε καρτοκινητη κοσμοτε? Χρονο και κοστος? Γιατι μου τα ειπαν καπως περιεργα σε καστημα Γερμανος...
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε τι ακριβως ισχυει σε φορητοτα απο κιου σε καρτοκινητη κοσμοτε? Χρονο και κοστος? Γιατι μου τα ειπαν καπως περιεργα σε καστημα Γερμανος...

 

μην κάνεις ποτέ αίτημα φορητοτητασ από το κατάστημα πάντα τα λένε περίεργα πάντα να το κάνεις τηλεφωνικά από το 13897 δωρεάν από νούμερο κινητού Vodafone και wind.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει ηδη αιτηση σημερα πηρα την καρτα αλλα ταλαιπωρηθηκα αφανταστα και επεσα και σε αμπαλους...

 

Στην περιοχη εχω τρια Γερμανος στα αλλα δυο δεν ειχα καποιο προβλημα, μαλιστα εχω κανει φορητοτητα και απο τα δυο, τα γνωστα δυο φορες, κοστος μηδεν και εχει μεσα 1 ευρω νομιζω...

 

Τωρα πηγα στο κεντρικο υποτιθεται... Την πρωτη φορα επεσα και σε ασχετος υπαλληλο εγραφε εγραφε εγραφε συνεχεια, αν και πιστευω ημουν ηδη στο συστημα... Ηθελα φρογκ, "Φρογκ δεν εχουμε μου λεει εχουν τελειωσει" ΟΚ του λεω whatsup... "Μου λεει θα σας ενημερωσουμε οταν γινει δεκτο το αιτημα" χωρις να μου εχει ζητησει πουθενα το αριθμο που θα γινει η φορητοτητα! Το του ειπα μονος μου... με καλεσαν μετα απο κανα τριαρι μερες αλλα το ειδα αργοτερα, πηγα απο εκει , ηταν αλλος πιο παλιος, μου λεει "Σας καλεσαμε για το τι ειδους σιμ θελετε" Δεν δινουν αυτη που μπαινει η μια μεσα στην αλλη!!! Το λεω μαηκρο και θελω αν ειναι δυνατο Φρογκ "Οκ μου λεει θα σας ενημερωσουμε οταν ερθει η καρτα". Πηγα σημερα πηρα την καρτα, ηταν μια κοπελια ο προηγουμενος ασχετος το επαιζε μετορας της! Μου λεει "Δεν εχει χρεωση αλλα πρεπει να μπει χρονος ομιλιας 10 ευρω! για να ενεργοποιηθει!" Κουλο μου φανηκε αλλα τα εδωσα μαλλον "μιζα" μου φαινεται, μου δινει και την μηδενικη αποδειξη για την σιμ, κουρελοχαρτο μιλαμε, προφανως ειχε γινει μπαλλα και ειχε πεταχτει στα σκουπιδια! Της λεω αποδειξη για τα 10 δεν θα μου δωσετε, "Ναι θα σας δωσουμε οταν το περασω και ενεργοποιηθει" εξι ωρες μετα δεν εχει ενεργοποιηθει... Τι να πω μαυρο χαλι αυτη η φορητοτητα...

Edited by TIM-RANGER
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει ηδη αιτηση σημερα πηρα την καρτα αλλα ταλαιπωρηθηκα αφανταστα και επεσα και σε αμπαλους...

 

Στην περιοχη εχω τρια Γερμανος στα αλλα δυο δεν ειχα καποιο προβλημα, μαλιστα εχω κανει φορητοτητα και απο τα δυο, τα γνωστα δυο φορες, κοστος μηδεν και εχει μεσα 1 ευρω νομιζω...

 

Τωρα πηγα στο κεντρικο υποτιθεται... Την πρωτη φορα επεσα και σε ασχετος υπαλληλο εγραφε εγραφε εγραφε συνεχεια, αν και πιστευω ημουν ηδη στο συστημα... Ηθελα φρογκ, "Φρογκ δεν εχουμε μου λεει εχουν τελειωσει" ΟΚ του λεω whatsup... "Μου λεει θα σας ενημερωσουμε οταν γινει δεκτο το αιτημα" χωρις να μου εχει ζητησει πουθενα το αριθμο που θα γινει η φορητοτητα! Το του ειπα μονος μου... με καλεσαν μετα απο κανα τριαρι μερες αλλα το ειδα αργοτερα, πηγα απο εκει , ηταν αλλος πιο παλιος, μου λεει "Σας καλεσαμε για το τι ειδους σιμ θελετε" Δεν δινουν αυτη που μπαινει η μια μεσα στην αλλη!!! Το λεω μαηκρο και θελω αν ειναι δυνατο Φρογκ "Οκ μου λεει θα σας ενημερωσουμε οταν ερθει η καρτα". Πηγα σημερα πηρα την καρτα, ηταν μια κοπελια ο προηγουμενος ασχετος το επαιζε μετορας της! Μου λεει "Δεν εχει χρεωση αλλα πρεπει να μπει χρονος ομιλιας 10 ευρω! για να ενεργοποιηθει!" Κουλο μου φανηκε αλλα τα εδωσα μαλλον "μιζα" μου φαινεται, μου δινει και την μηδενικη αποδειξη για την σιμ, κουρελοχαρτο μιλαμε, προφανως ειχε γινει μπαλλα και ειχε πεταχτει στα σκουπιδια! Της λεω αποδειξη για τα 10 δεν θα μου δωσετε, "Ναι θα σας δωσουμε οταν το περασω και ενεργοποιηθει" εξι ωρες μετα δεν εχει ενεργοποιηθει... Τι να πω μαυρο χαλι αυτη η φορητοτητα...

 

Τα ίδια και σε μένα, αλλά όχι για φορητότητα,

αλλά για νέα sim Frog. Που πήγα σε Γερμανός; Και το 10€ρικάκι και ΔΕΝ έχουν Frog, αλλά μόνο τις άλλες 2 και ALPAK μετά.

 

Μήπως , για Frog, έχουν σε κατάστημα Cosmote;

Link to comment
Share on other sites

Σε καταστημα Γερμανός πήγα πριν 2 βδομάδες να πάρω ένα κινητό για ηλικιωμένο και συγκεκριμένα ένα Alcatel με το πορτάκι που έχει 34€ και περιλαμβάνει και αριθμό What's up.Μου λέει ο υπάλληλος δεν έχω καθόλου αριθμούς όμως,μου έχουν τελειώσει αν θέλετε να πάτε στον ΟΤΕ (στο επόμενο τετράγωνο είναι) το ίδιο είναι.Εγω εκείνη την ώρα δεν έδωσα σημασία αλλά μετά σκέφτηκα ότι στα 34€ ήταν και ο αριθμός μαζί με το κινητό αλλά και 10€ μέσα,ενώ στον ΟΤΕ πλήρωσα 5€ τον αριθμό και 10€ κάρτα.Γινεται να μην είμαι καχυποπτος?Έπρεπε να πάω σε άλλη εταιρία να πάρω δωρεάν αριθμό...
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει ηδη αιτηση σημερα πηρα την καρτα αλλα ταλαιπωρηθηκα αφανταστα και επεσα και σε αμπαλους...

 

Στην περιοχη εχω τρια Γερμανος στα αλλα δυο δεν ειχα καποιο προβλημα, μαλιστα εχω κανει φορητοτητα και απο τα δυο, τα γνωστα δυο φορες, κοστος μηδεν και εχει μεσα 1 ευρω νομιζω...

 

Τωρα πηγα στο κεντρικο υποτιθεται... Την πρωτη φορα επεσα και σε ασχετος υπαλληλο εγραφε εγραφε εγραφε συνεχεια, αν και πιστευω ημουν ηδη στο συστημα... Ηθελα φρογκ, "Φρογκ δεν εχουμε μου λεει εχουν τελειωσει" ΟΚ του λεω whatsup... "Μου λεει θα σας ενημερωσουμε οταν γινει δεκτο το αιτημα" χωρις να μου εχει ζητησει πουθενα το αριθμο που θα γινει η φορητοτητα! Το του ειπα μονος μου... με καλεσαν μετα απο κανα τριαρι μερες αλλα το ειδα αργοτερα, πηγα απο εκει , ηταν αλλος πιο παλιος, μου λεει "Σας καλεσαμε για το τι ειδους σιμ θελετε" Δεν δινουν αυτη που μπαινει η μια μεσα στην αλλη!!! Το λεω μαηκρο και θελω αν ειναι δυνατο Φρογκ "Οκ μου λεει θα σας ενημερωσουμε οταν ερθει η καρτα". Πηγα σημερα πηρα την καρτα, ηταν μια κοπελια ο προηγουμενος ασχετος το επαιζε μετορας της! Μου λεει "Δεν εχει χρεωση αλλα πρεπει να μπει χρονος ομιλιας 10 ευρω! για να ενεργοποιηθει!" Κουλο μου φανηκε αλλα τα εδωσα μαλλον "μιζα" μου φαινεται, μου δινει και την μηδενικη αποδειξη για την σιμ, κουρελοχαρτο μιλαμε, προφανως ειχε γινει μπαλλα και ειχε πεταχτει στα σκουπιδια! Της λεω αποδειξη για τα 10 δεν θα μου δωσετε, "Ναι θα σας δωσουμε οταν το περασω και ενεργοποιηθει" εξι ωρες μετα δεν εχει ενεργοποιηθει... Τι να πω μαυρο χαλι αυτη η φορητοτητα...

 

εγώ άμα δεν μπορούσα να πάρω φρογκ θα έπαιρνα Κοσμοτε κάρτα και θα έκανα αλλαγή με alpak στέλνοντας μυνημα. επίσης άμα δεν δίνει μπόνους ανανέωσης από το κατάστημα θα τους έλεγα ότι δεν θέλω να βάλω κάρτα αυτήν την στιγμή επειδή το νούμερο θα το δώσω στον έναν γονέα μου και θέλει να βάλει κάρτα 2ρο χρεωστική κάρτα όποτε πιστεύω ότι θα γλίτωνα την ανανέωση των 10 ευρώ.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Τι ακόμα οι κάρτες σιμ που πουλάνε στα καρτοκινητά έχει η κάθε μία διαφορετικό λογότυπο; Δηλαδή Cosmote για την κοσμοκάρτα, whats up για την whats up και frog για την frog?

Νόμιζα ότι εδώ και καιρό έχουν ενοποιηθεί όλες σε ένα λογότυπο cosmote, όπως πχ. κάνει η vodafone που δεν αλλαζει το λογοτυπο αναλογα το καρτοκινητό... Τι όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αν δεν εχει αλλάξει το λογοτυπο που λες, η αλλαγη πακετου γίνεται κανονικά. Νομιζω μονο η φρογκ ειχε το δικο της λογοτυπο πανω. Οι αλλες 2 πρεπει να γραφουν whatsup/cosmocarta μαζί.
Link to comment
Share on other sites

Τι ακόμα οι κάρτες σιμ που πουλάνε στα καρτοκινητά έχει η κάθε μία διαφορετικό λογότυπο; Δηλαδή Cosmote για την κοσμοκάρτα, whats up για την whats up και frog για την frog?

Νόμιζα ότι εδώ και καιρό έχουν ενοποιηθεί όλες σε ένα λογότυπο cosmote, όπως πχ. κάνει η vodafone που δεν αλλαζει το λογοτυπο αναλογα το καρτοκινητό... Τι όχι;

Εγώ αγόρασα νέα σιμ γουατσαπ πρόσφατα και δεν έχει κανένα λογότυπο. Είναι εντελώς λευκή. Από την κάτω μεριά που έχει το τσιπάκι είναι πράσινη κ από την πάνω μεριά εντελός λευκή

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Σε καταστημα Γερμανός πήγα πριν 2 βδομάδες να πάρω ένα κινητό για ηλικιωμένο και συγκεκριμένα ένα Alcatel με το πορτάκι που έχει 34€ και περιλαμβάνει και αριθμό What's up.Μου λέει ο υπάλληλος δεν έχω καθόλου αριθμούς όμως,μου έχουν τελειώσει αν θέλετε να πάτε στον ΟΤΕ (στο επόμενο τετράγωνο είναι) το ίδιο είναι.Εγω εκείνη την ώρα δεν έδωσα σημασία αλλά μετά σκέφτηκα ότι στα 34€ ήταν και ο αριθμός μαζί με το κινητό αλλά και 10€ μέσα,ενώ στον ΟΤΕ πλήρωσα 5€ τον αριθμό και 10€ κάρτα.Γινεται να μην είμαι καχυποπτος?Έπρεπε να πάω σε άλλη εταιρία να πάρω δωρεάν αριθμό...

 

Μα καλα,γιατι δεν επαιρνες τηλ για διευκρινησεις στην εξυπ πελατων; Τα τηλ που συμπεριλαμβανουν αριθμο ειναι fix,αν του τελειωσαν τοτε πουλα σκετη την συσκευη και αγοραζεις με επιπλεον κοστος τον αριθμο.Δεν διακρινω προσπαθεια του υπαλληλου να σε εξαπατησει,μου συνεβη καποτε κ εμενα,ας μην ειμαστε καχυποπτοι ακομα κ οταν μας λενε την αληθεια..

Edited by margarita12
Link to comment
Share on other sites

Μα καλα,γιατι δεν επαιρνες τηλ για διευκρινησεις στην εξυπ πελατων; Τα τηλ που συμπεριλαμβανουν αριθμο ειναι fix,αν του τελειωσαν τοτε πουλα σκετη την συσκευη.

 

Πουλά σκετη και πιο φθηνά να υποθέσω..Δεν ασχολήθηκα καθολου,έδωσα το κινητό και τον αριθμό στον άνθρωπο που μου εμπιστευθηκε την αγορά και του εξήγησα τον λόγο που έδωσα παραπάνω χρήματα και αν θέλει να πάω ξανά για διευκρινίσεις αλλά δεν με άφησε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη sim Frog αγόρασα μόλις σήμερα με 5€ από κατάστημα Cosmote

 

http://i68.tinypic.com/xp7iq1.jpg

 

Σε Γερμανό που είχα πάει δεν είχαν Frog και μου είχαν προτείνει να πάρω Cosmokarta και μετά ALPAK.

Κάπου είχα δει τις νέες χρεώσεις του ALPAK (από..... σε....) : είναι διαφοετικές για κάθε πακέτο (Cosmokarta, WhatsUp, Frog).

 

Τις γνωρίζει κανείς;

Νομίζω πια δεν έχει δωρεάν την πρώτη αλλαγή πακέτου.

Link to comment
Share on other sites

οι κοπέλες στο δρόμο που δίνουν αριθμούς γουατς απ, ζητάνε λεφτά?

 

Όποια εταιρεία και να έχω δει στο δρόμο {όλες τις εταιρείες} "χτυπάνε" το 10€υρο τουλάχιστον για καρτοκινητή,

ΑΝ και αρχικά προτείνουν καρτοπρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...