Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, ANAGNPANA said:

Έχετε μάθει τίποτα τι θα γίνει με τις extra sim ? Γιατί σε νέα unlimited προγράμματα δεν δίνει η COSMOTE 

Δυστυχώς όχι. Χρειάζεσαι δευτερο συμβόλαιο.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Teiresias_ said:

Τον πολύ τον κόσμο τον εξιτάρει η ιδέα του unlimited κι ας καταναλώνει 10GB..

Αν κάνανε τη χρήση που κάνεις εσύ, το unlimited θα κόστιζε 100€! Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί!!

😂😂

Τo "εξιτάρει" πιθανόν δίνει τη λάθος εντύπωση. Πολύς κόσμος ξενοιάζει να ξέρει ότι δεν χρειάζεται να "κουταλομετράει" τη χρήση του κινητού του, παρότι υπάρχουν πολύ βολικά εργαλεία για να το κάνει. Προσωπικές επιλογές είναι... προς αυτή την κατεύθυνση η αφαίρεση της επιλογής της extra SIM στα απεριόριστα, δεν ήταν καλή εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, minast said:

προς αυτή την κατεύθυνση η αφαίρεση της επιλογής της extra SIM στα απεριόριστα, δεν ήταν καλή εξέλιξη.

Εκεί μιλάμε για το άλλο άκρο που με 3€ έδινες απεριόριστο mifi στον ξάδερφο στον φίλο κλπ. Άμα δεν γινόταν αυτό, δεν θα το καταργούμε η Cote..

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Teiresias_ said:

Εκεί μιλάμε για το άλλο άκρο που με 3€ έδινες απεριόριστο mifi στον ξάδερφο στον φίλο κλπ. Άμα δεν γινόταν αυτό, δεν θα το καταργούμε η Cote..

Έτσι ακριβώς.

Ορθά έπραξε η εταιρεία, μια και καθώς φαίνεται υπήρξε κατάχρηση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, p_k said:

Έτσι ακριβώς.

Ορθά έπραξε η εταιρεία, μια και καθώς φαίνεται υπήρξε κατάχρηση.

Όχι δεν έπραξε ορθά όταν το έκανε για να κρατήσει κόσμο στο δίκτυο και να μην την κάνουν αλλού και σταθερή και κινητή.

Όσοι τις χρειαζόμαστε πραγματικά κάηκαμε. Έπρεπε όσοι κάνουν κατάχρηση συνέχεια  απλά να τους στέλνουν αδιαβαστους με 1mbps κοφτή.

Έστω να βγάλουν άλλο προϊόν με νορμάλ τιμή  όχι να σου λένε σε σημείο που δεν φέρνουν ούτε σταθερή βάλε Δίας με τρελό κόστος ενώ δεν το χρειάζονται οι εταιρίες.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Έτσι ακριβώς.

Ορθά έπραξε η εταιρεία, μια και καθώς φαίνεται υπήρξε κατάχρηση.

 

1 hour ago, cmvr said:

Όχι δεν έπραξε ορθά όταν το έκανε για να κρατήσει κόσμο στο δίκτυο και να μην την κάνουν αλλού και σταθερή και κινητή.

Όσοι τις χρειαζόμαστε πραγματικά κάηκαμε. Έπρεπε όσοι κάνουν κατάχρηση συνέχεια  απλά να τους στέλνουν αδιαβαστους με 1mbps κοφτή.

Έστω να βγάλουν άλλο προϊόν με νορμάλ τιμή  όχι να σου λένε σε σημείο που δεν φέρνουν ούτε σταθερή βάλε Δίας με τρελό κόστος ενώ δεν το χρειάζονται οι εταιρίες.

Φυσικά και δεν έπραξε ορθά. Έπρεπε απλά να αυξηθεί η τιμή και να πάει γύρω στα 5-6 ευρώ και σε όσους την συνδύασαν με σταθερό να είναι πραγματικά απεριόριστο,αλλιώς όριο στα 300 GB. Και φυσικά σε αυτόν που δεν έχει σταθερή να δικαιούται μόνο μια και αυτός που έχει να δικαιούται έως τρεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδί από το Γερμανό μου έλεγε ότι κόπηκαν οριστικά γιατί πολλοί κόψανε την σταθερή και την αντικατέστησαν με 5G router.

Οκ αλλά πώς να τους αδικήσεις όταν έχεις ίντερνετ με 3€ και τρομερές ταχύτητες; Εφόσον πιάνει βέβαια.

Εγώ την ήθελα για το εξοχικό αλλά δεν πρόλαβα για 10 μέρες...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Να δωσουν σοβαρο ιντερνετ θελουμε και στην επαρχια. Δεν γινεται να με κοροιδευουν να δινω 15 χρονια 40 ευρω το μηνα και να εχω αθλιες ταχυτητες. Τους εχουμε χρυσωσει ολα τα χρονια ουτε ξερω τι εχω δωσει στη σταθερη για το τραγικο τους ιντερνετ και οταν πηγα να βαλω forthnet για πιο φθηνα επιανα 20mb και επιανα 4mb γιατι ο ΟΤΕ δεν εδινε τις καλες πορτες απο το καφαο στην forthnet και επαιζα με ταχυτητες που δεν μπορουσες να δεις ουτε 720p video για 2-3 μηνες μεχρι που εστειλα nova και με αφησαν να φυγω χωρις πεναλτι προφανως και ξανα γυρισα ote οπου πληρωνα 45 ευρω το μηνα για 22mb download και 2MB upload. 10 χρονια μετα απο αυτο το περιστατικο συνεχιζουν να μας κοροιδευουν. Εχουμε μονο ΟΤΕ εδω που ειμαι φουλ μονοπωλιο και μας ξεσκιζουν γιατι μπορουν μεχρι 50mb download και τραγικο upload. Μεχρι πριν κατι χρονια δεν ειχαμε καν 4G στο χωριο μεχρι που τους επριξα καθε τρεις και λιγο πηγα και στον προεδρο πηραμε μαζι τηλεφωνο και μας εφεραν το 4G. Μεχρι 2015-2018 δεν θυμαμαι ακριβως παιζαμε με 3G το οποιο σερνοταν κυριολεκτικα ωρες στα τηλεφωνα μπας και νιωσουν. 

Οταν πληρωνω και μαλιστα ενα σωρο χρηματα καθε μηνα θελω[απαιτω] να εχω τις υπηρεσιες που πληρωνω. Οποτε ναι μολις βρηκα την ευκαιρια του 5G router την αλλη μερα εκοψα σταθερη πληρωσα 56 ευρω πεναλτι για 6 μηνες που με ειχε μεινει και 2 μηνες επαιζα με 2 καρτες sim και εναλλαγη καθε 2 βδομαδες την μια καρτα και ενεργοποιηση το απεριοριστο πακετο των 6.5 ευρω. Επειτα βγηκε το gigamax unlimited με 13.5 ευρω + 3 ευρω η extra sim και πεταξα στον καδο τις αλλες 2 sim που ειχα και εκλεισα 2 χρονια με 72 ευρω απο 720 που ηθελα και με πολυ καλυτερες ταχυτητες. 

Οταν ο κοσμος απαιτησει αυτα που δικαιουται και πληρωνει ολα τα χρονια τοτε ισως παμε ποτε μπροστα σαν χωρα. Ειμαστε κυριολεκτικα ενα μπαχαλο στα παντα σαν κρατος με τα καρτελ να δινουν και περνουν με ρουσφετια παντου με πολιτες διαφορων διαλογιων οχι μονο στο ιντερνετ αλλα παντου και οταν σε πηδανε 20+ χρονια τοτε μολις βρεις την πρωτη ευκαιρια θα το κανεις και εσυ μπας και παρεις καποτε ολα αυτα τα κερατιατικα που πληρωνες ολα τα χρονια για τις αθλιες υπηρεσιες τους. Ας ξυπνησουμε καποτε. Οχι μονο καφε και λουφα στη θαλασσα και απο πισω να μας πηγαινουν τρενο και να λεμε δεν βαριεσαι. Δεν ειμαστε αβουλα οντα θελω να πιστευω τουλαχιστον. 

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, king2009 said:

Να δωσουν σοβαρο ιντερνετ θελουμε και στην επαρχια. Δεν γινεται να με κοροιδευουν να δινω 15 χρονια 40 ευρω το μηνα και να εχω αθλιες ταχυτητες. Τους εχουμε χρυσωσει ολα τα χρονια ουτε ξερω τι εχω δωσει στη σταθερη για το τραγικο τους ιντερνετ και οταν πηγα να βαλω forthnet για πιο φθηνα επιανα 20mb και επιανα 4mb γιατι ο ΟΤΕ δεν εδινε τις καλες πορτες απο το καφαο στην forthnet και επαιζα με ταχυτητες που δεν μπορουσες να δεις ουτε 720p video για 2-3 μηνες μεχρι που εστειλα nova και με αφησαν να φυγω χωρις πεναλτι προφανως και ξανα γυρισα ote οπου πληρωνα 45 ευρω το μηνα για 22mb download και 2MB upload. 10 χρονια μετα απο αυτο το περιστατικο συνεχιζουν να μας κοροιδευουν. Εχουμε μονο ΟΤΕ εδω που ειμαι φουλ μονοπωλιο και μας ξεσκιζουν γιατι μπορουν μεχρι 50mb download και τραγικο upload. Μεχρι πριν κατι χρονια δεν ειχαμε καν 4G στο χωριο μεχρι που τους επριξα καθε τρεις και λιγο πηγα και στον προεδρο πηραμε μαζι τηλεφωνο και μας εφεραν το 4G. Μεχρι 2015-2018 δεν θυμαμαι ακριβως παιζαμε με 3G το οποιο σερνοταν κυριολεκτικα ωρες στα τηλεφωνα μπας και νιωσουν. 

Οταν πληρωνω και μαλιστα ενα σωρο χρηματα καθε μηνα θελω[απαιτω] να εχω τις υπηρεσιες που πληρωνω. Οποτε ναι μολις βρηκα την ευκαιρια του 5G router την αλλη μερα εκοψα σταθερη πληρωσα 56 ευρω πεναλτι για 6 μηνες που με ειχε μεινει και 2 μηνες επαιζα με 2 καρτες sim και εναλλαγη καθε 2 βδομαδες την μια καρτα και ενεργοποιηση το απεριοριστο πακετο των 6.5 ευρω. Επειτα βγηκε το gigamax unlimited με 13.5 ευρω + 3 ευρω η extra sim και πεταξα στον καδο τις αλλες 2 sim που ειχα και εκλεισα 2 χρονια με 72 ευρω απο 720 που ηθελα και με πολυ καλυτερες ταχυτητες. 

Οταν ο κοσμος απαιτησει αυτα που δικαιουται και πληρωνει ολα τα χρονια τοτε ισως παμε ποτε μπροστα σαν χωρα. Ειμαστε κυριολεκτικα ενα μπαχαλο στα παντα σαν κρατος με τα καρτελ να δινουν και περνουν με ρουσφετια παντου με πολιτες διαφορων διαλογιων οχι μονο στο ιντερνετ αλλα παντου και οταν σε πηδανε 20+ χρονια τοτε μολις βρεις την πρωτη ευκαιρια θα το κανεις και εσυ μπας και παρεις καποτε ολα αυτα τα κερατιατικα που πληρωνες ολα τα χρονια για τις αθλιες υπηρεσιες τους. Ας ξυπνησουμε καποτε. Οχι μονο καφε και λουφα στη θαλασσα και απο πισω να μας πηγαινουν τρενο και να λεμε δεν βαριεσαι. Δεν ειμαστε αβουλα οντα θελω να πιστευω τουλαχιστον. 

Όλα αυτά να ξέρετε συμβαίνουν γιατί η ΕΕΤΤ και η κάθε ΕΕΤΤ είναι ο καλύτερος φίλος των εταιρειών. Όλα αυτά συμβαίνουν γιατί οι εναλλακτικοί δεν δίνουν σημασία σε τέτοιες περιοχές και είναι απούσες

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aektzhs 1 said:

Για αυτό και η εταιρείες πλέον θα βάζουν όρια και θα καταργούν τέτοιες υπηρεσίες οπότε πάλι κερδισμένες αυτές βγαίνουν

Το μελλον ειναι απεριοριστα δεδομενα παντου οπως εχουν πολλα χρονια πολλες εταιριες στο εξωτερικο με πολυ λιγα χρηματα. Παντα θα υπαρχει το απεριοριστο. Δεν θα ειναι με την extra sim θα ειναι με το cosmote neo θα ειναι με τα απεριοριστα πακετα στο whats up δεν θα τα κοψουν ολα αυτα ουτε θελουν να γινουν η τελευταια χωρα στον κοσμο σε αυτο τον τομεα. Φτανει που ειμαστε οι τελευταιοι στην Ευρωπη. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, king2009 said:

Το μελλον ειναι απεριοριστα δεδομενα παντου οπως εχουν πολλα χρονια πολλες εταιριες στο εξωτερικο με πολυ λιγα χρηματα. Παντα θα υπαρχει το απεριοριστο. Δεν θα ειναι με την extra sim θα ειναι με το cosmote neo θα ειναι με τα απεριοριστα πακετα στο whats up δεν θα τα κοψουν ολα αυτα ουτε θελουν να γινουν η τελευταια χωρα στον κοσμο σε αυτο τον τομεα. Φτανει που ειμαστε οι τελευταιοι στην Ευρωπη. 

Η Vodafone στα καρτοκινητά και στις i4s(τις αντίστοιχες extrasim)έχει βάλει όριο στα 300 GB full speed(πλήρης ταχύτητα)και μετά πτώση στα 4 Mbps

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, aektzhs 1 said:

Η Vodafone στα καρτοκινητά και στις i4s(τις αντίστοιχες extrasim)έχει βάλει όριο στα 300 GB full speed(πλήρης ταχύτητα)και μετά πτώση στα 4 Mbps

Ναι το γνωριζω ετσι νομιζω το ειχε απο την αρχη. Δεν πρεπει δηλαδη να ειχε ποτε πραγματικα απεριοριστα. Η wind δεν ξερω τι κανει και ποσο απεριοριστα ειναι τα απεριοριστα της. Η cosmote ανεκαθεν οταν ελεγε απεριοριστα ηταν απεριοριστα. Και τις extra sim να μην ξανα βγαλει δεν υπαρχει περιπτωση να δινει προγραμμα οπως το gigamax unlimited η το cosmote neo και να βαλει οριο. Θα χασει παρα πολλους πελατες τετοιων προγραμματων και δεν την συμφερει. Ας βαλει ενα οριο 10TB αν θελει να εχει οριο αλλα τα 300gb της vodafone ειναι απλα ανεκδοτο και παρα πολυ λιγα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, king2009 said:

Ναι το γνωριζω ετσι νομιζω το ειχε απο την αρχη. Δεν πρεπει δηλαδη να ειχε ποτε πραγματικα απεριοριστα. Η wind δεν ξερω τι κανει και ποσο απεριοριστα ειναι τα απεριοριστα της. Η cosmote ανεκαθεν οταν ελεγε απεριοριστα ηταν απεριοριστα. Και τις extra sim να μην ξανα βγαλει δεν υπαρχει περιπτωση να δινει προγραμμα οπως το gigamax unlimited η το cosmote neo και να βαλει οριο. Θα χασει παρα πολλους πελατες τετοιων προγραμματων και δεν την συμφερει. Ας βαλει ενα οριο 10TB αν θελει να εχει οριο αλλα τα 300gb της vodafone ειναι απλα ανεκδοτο και παρα πολυ λιγα. 

Όχι δεν το είχε έτσι. Από το καλοκαίρι ξεκίνησε 

2 minutes ago, king2009 said:

Θα χασει παρα πολλους πελατες τετοιων προγραμματων και δεν την συμφερει

Στην βασική κάρτα συμφωνώ ότι δεν θα βάλει,αλλά προβλέπω αν συνεχιστούν οι διακοπές σταθερής να μπαίνει όριο στα καρτοκινητά και ή extrasim να επιστρέφει με όριο 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aektzhs 1 said:

Όχι δεν το είχε έτσι. Από το καλοκαίρι ξεκίνησε 

Στην βασική κάρτα συμφωνώ ότι δεν θα βάλει,αλλά προβλέπω αν συνεχιστούν οι διακοπές σταθερής να μπαίνει όριο στα καρτοκινητά και ή extrasim να επιστρέφει με όριο 

Δεν ηξερα οτι ειχε απεριοριστα. Φαινεται δεν αντεξε το δικτυο της cosmote αντεχει μια χαρα πιστευω εκτος ισως τον καιρο που δινουν δωρεαν απεριοριστα παντου εκει λιγακι τρωει ζορια στις περιοχες με πολυ κοσμο στις μεγαλες πολεις. Αν μπει οριο στην extra sim με το νεο χρονο η στα νεα συμβολαια η στα καρτοκινητα μετα θα παμε σε cosmote neo η gigamax unlimited και για το σπιτι με καποια καλη προσφορα. Αλλα δεν πιστευω θα γινει κατι τετοιο. Θεωρω πιθανο να ξανα δωσουν extra sim στα νεα gigamax unlimited συμβολαια απλα οχι με 3 ευρω αλλα με 10-15 ευρω. Ωστε να την παρουν οσοι πραγματικα την χρειαζονται. Και σιγουρα οχι με 4 extra sim ανα συμβολαιο ισως τις ελλατωσουν σε 2 η ακομα και 1 ανα συμβολαιο. Αλλα οριο δεν θα βαλουν ειναι καλο για την cosmote να λεει οτι δινω τετοιες καρτες με απεριοριστα δεδομενα ειδικα οταν προωθεις το δικτυο σου σαν το καλυτερο της Ελλαδας ειναι πολυ θετικο να υπαρχουν τετοιες καρτες. Απλα οχι στα 3 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, king2009 said:

 Οταν ο κοσμος απαιτησει αυτα που δικαιουται και πληρωνει ολα τα χρονια τοτε ισως παμε ποτε μπροστα σαν χωρα. 

Δεν διαφωνώ με τίποτα από όσα έγραψες, σαν να διάβαζα την περίπτωση μου, με μόνη διαφορά ότι και το σταθερό ίντερνετ από την Cosmote μόνο σταθερό δεν ήταν. 

Στέκομαι σε αυτή την παράγραφο, γιατί ήταν και η βάση που απαίτησαν "ατελώς διακοπή" συμβολαίου, επί λέξη "στο συμβόλαιο που έχουμε υπογράψει και οι 2 έχω την υποχρέωση να πληρώνω για τις υπηρεσίες σας και έχετε την υποχρέωση να μου τις παρέχεται, από την στιγμή που δεν εφαρμόζεται την συμφωνία Αιτούμαι αποζημίωση εκ μέρους σας" μου προτάθηκε ατελώς διακοπή και συνέχισα να επιμένω" μα έχετε υπογράψει συμβόλαιο να μου παρέχετε κάποιες υπηρεσίες, αυτές απαιτώ και όχι διακοπή". Δε νομίζω να με δεχτούν ποτέ ξανά ως πελάτη (τσιμπισα και μια επιστροφή όσων παγίων είχα πληρώσει ως την ημέρα που παραδέχτηκε, η εταιρεία, αδυναμία να εφαρμόσει το συμβόλαιο. Έτυχε να τους πιάσω να μου λένε ψέματα για να με ξεφορτωθεί το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και ήρθε και έδεσε η περίπτωση. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με χρήση τύπου 8 TB σε extra sim μην απορείτε που, προσωρινώς ή μη, σταμάτησαν την παροχή τους...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Serafeim1981 said:

Πάντως με χρήση τύπου 8 TB σε extra sim μην απορείτε που, προσωρινώς ή μη, σταμάτησαν την παροχή τους...

Απλώς το έκαναν... ανάποδα! Έπρεπε να τις κόψουν σε αυτούς που έχουν ήδη έξτρα sim! Γιατί ορισμένοι από αυτούς δημιούργησαν το πρόβλημα. Κι εξακολουθούν να δημιουργούν. Με το να σταματήσει την έκδοση μελλοντικών έξτρα sim έκανε μία τρύπα στο νερό. Οι 8Τ συνεχίζουν το έργο τους... Στους μελλοντικούς έφτανε μία απλή σύσταση πως αν παρατηρηθούν...ατασθαλίες, η καρτα θα κόβεται χωρίς προειδοποίηση...

Edited by costastro
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή μπορεί να τις κόψει σε όλους. Ουδείς γνωρίζει...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

έχω σχεδόν ακόμη ένα χρόνο συμβόλαιο, αν πάω με φορητότητα σε άλλο πάροχο πχ Vodafone θα υπάρχει ρήτρα?!

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HuskerDu said:

έχω σχεδόν ακόμη ένα χρόνο συμβόλαιο, αν πάω με φορητότητα σε άλλο πάροχο πχ Vodafone θα υπάρχει ρήτρα?!

Ε αφού έχεις ακόμα 1 χρόνο λογικό δεν είναι να υπάρχει ρήτρα ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, HuskerDu said:

έχω σχεδόν ακόμη ένα χρόνο συμβόλαιο, αν πάω με φορητότητα σε άλλο πάροχο πχ Vodafone θα υπάρχει ρήτρα?!

Δες στο συμβόλαιο σου τι γράφει. Αλλιώς τηλ στην εξυπ.πελατων.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Serafeim1981 said:

Πάντως με χρήση τύπου 8 TB σε extra sim μην απορείτε που, προσωρινώς ή μη, σταμάτησαν την παροχή τους...

Κοίτα επειδή είμαι σε μέρος πολύ λίγων κατοίκων όλη μέρα το δίκτυο είναι άδειο. Τι θέλω να πω. Γράφουν στο συμβόλαιο 100TB όριο στα απεριόριστα. Όταν κάποιος καταναλώνει το 1/10 από το όριο δεν σημαίνει πολύ χρήση. Λογικά θα έχει κόσμο που τρώει 60 70tb το μήνα και σε περιοχές με πολύ κόσμο που εκεί δημιουργεί πρόβλημα. Τα 8TB ανάμεσα στα εκατοντάδες χιλιάδες peta byte που καταναλωνονται το μήνα είναι το απόλυτο τίποτα. Απλά πρέπει να δουν το πρόβλημα ανά περιοχή. Βάλε όριο στην ταχύτητα όπου γίνεται χαμός η ανέβασε το bandwidth της κεραίας. Το να κόψεις ταχύτητα η όριο σε περιοχές που το δίκτυο είναι άδειο αλλά κυρίως έχει άθλια υποστήριξη η cosmote δεν είναι σωστό. Ανεβάζω 5tb στο youtube το μήνα στο κανάλι μου δεν θα μπορούσα να το κάνω με τα 5.5mb upload που δίνουν εδώ που είμαι και το ρεύμα είναι πανάκριβο δεν μπορώ να έχω υπολογιστή όλη μέρα βράδυ ανοιχτό να ανεβάζει. 

Όπως είπα 20 χρόνια πληρώνω 40 50 ευρώ το μήνα για τις άθλιες ταχύτητες που έχουμε εδώ ε δεν θα με βάλεις χέρι επειδή για πρώτη φορά έχω σωστές υπηρεσίες για τα χρήματα που δίνω. Οι εταιρείες έχουν υπερκέρδη εγώ γιατί να είμαι πελάτης τρίτης κατηγορίας και ενώ πληρώνω τα ίδια και περισσότερα χρήματα με άλλους να έχω το απόλυτο τίποτα στις ταχύτητες? Δεν έχω άδικο και σίγουρα οι περισσότεροι με τέτοιες κάκιστες υπηρεσίες με νιωθετε εδώ μέσα. Τρέχω χρόνια μπας και μας φέρουν οπτική όπως και με το 4G αλλά μας γράφουν. 

16 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Δεν διαφωνώ με τίποτα από όσα έγραψες, σαν να διάβαζα την περίπτωση μου, με μόνη διαφορά ότι και το σταθερό ίντερνετ από την Cosmote μόνο σταθερό δεν ήταν. 

Στέκομαι σε αυτή την παράγραφο, γιατί ήταν και η βάση που απαίτησαν "ατελώς διακοπή" συμβολαίου, επί λέξη "στο συμβόλαιο που έχουμε υπογράψει και οι 2 έχω την υποχρέωση να πληρώνω για τις υπηρεσίες σας και έχετε την υποχρέωση να μου τις παρέχεται, από την στιγμή που δεν εφαρμόζεται την συμφωνία Αιτούμαι αποζημίωση εκ μέρους σας" μου προτάθηκε ατελώς διακοπή και συνέχισα να επιμένω" μα έχετε υπογράψει συμβόλαιο να μου παρέχετε κάποιες υπηρεσίες, αυτές απαιτώ και όχι διακοπή". Δε νομίζω να με δεχτούν ποτέ ξανά ως πελάτη (τσιμπισα και μια επιστροφή όσων παγίων είχα πληρώσει ως την ημέρα που παραδέχτηκε, η εταιρεία, αδυναμία να εφαρμόσει το συμβόλαιο. Έτυχε να τους πιάσω να μου λένε ψέματα για να με ξεφορτωθεί το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και ήρθε και έδεσε η περίπτωση. 

Πάρα πολύ σωστός. Αυτοί μας χρεώνουν τρελές ρήτρες αν φύγουμε 3 4 μήνες πριν τη λήξη του συμβολαίου. Αυτοί έχουν υπογράψει το ίδιο συμβόλαιο αλλά όταν κάτι πάει στραβά κάνουν το κορόιδο. Δεν πάει έτσι όμως ο καταναλωτής πρέπει κάποτε να απαιτήσει αυτό που δικαιούται στο 10000% όχι στο 0% που έχουμε μια ζωή στην Ελλάδα. Διάβασα το θέμα σου εδώ και καιρό και έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα. 

 

Μια άλλη περίπτωση δική μου. 

2017 πήρα υπολογιστή με κάρτα γραφικών 580 ευρώ. Στα 2 χρόνια βγάλει τρελό coill whine. Ετρεξα 2 μήνες με κατάστημα αντιπροσωπεία τους λέω έχω 3 χρόνια εγγύηση δεν μπορείτε να με αντιμετωπίζεται σαν πελάτη τρίτης κατηγορίας. Μετά από καιρό μου λένε σε στέλνουμε την κάρτα πίσω δεν βρήκαμε θέμα. 

Στέλνω στο καπάκι στην asus Αμερική στο επίσημο mail αν αναγνωρίζουν το coil whine. Με απαντάνε οτι μια χαρά το καλύπτουμε. Το στέλνω στο κατάστημα την άλλη μέρα 580 ευρώ μπήκαν στο λογαριασμό μου. Μεχρι τελευταίο ευρώ. Δεν είμαι κορόιδο και πάντα απαιτώ το δίκιο μου στα πάντα. Δυστυχώς το κάνουν ελάχιστοι αυτό για αυτό έχουμε τόσο άθλιες εταιρίες στην αντιμετώπιση του καταναλωτή όταν υπάρχει πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, HuskerDu said:

έχω σχεδόν ακόμη ένα χρόνο συμβόλαιο, αν πάω με φορητότητα σε άλλο πάροχο πχ Vodafone θα υπάρχει ρήτρα?!

Τρία πάγια (το ένα τέταρτο των υπολοιπόμενων παγίων).

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, minast said:

Τρία πάγια (το ένα τέταρτο των υπολοιπόμενων παγίων).

Ρώτησα γιατί σε κάποιο άλλο thread είχα διαβάσει ότι μπορεί να απορροφήσει την ρήτρα ο άλλος πάροχος, πχ σε ένα 24μηνο συμβόλαιο να δώσει δώρο 2-3 πάγια. Θα πάω σε ένα κατάστημα  αύριο.

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...