Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω Vodafone cu και με πήραν από κοσμοτε δίνοντας μου πακέτο με 5gb data και ομιλία κάπου στα 17+€. Μου δίνουν ένα παγιο δώρο και εκεί που με μπέρδεψε είναι ένα κόστος 30-31€ κάτι σαν μετατροπής δεν κατάλαβα, έκανε διακοπή το τηλ της κ τους είπα να ξανά καλέσουν αύριο να το σκεφτώ. Αυτό το 30αρι τώρα τι είναι; Επειδή από κάρτα θα γίνει συμβόλαιο; Εγώ είχα ακούσει για unlimited data με 13€+ τον Φεβρουάριο αλλά δεν την πρόλαβα, τώρα 17 κ λιγότερα gb, άραγε αξίζει δεν ξέρω ή να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Οι extra sim γνωρίζετε αν έχουν εγγύηση? Πήραν τηλέφωνο από cosmote και οι ξεφτίλες λένε θέλουν 100 ευρώ εγγύηση για την δεύτερη κάρτα sim. Μαλακιες λένε η όντως χρειάζεται εγγύηση?

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με το προϊόν. Κάπου χτυπαει ο πελάτης, ίσως αν έχει οφειλές αλλού ή αν είναι κακοπληρωτής. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με το προϊόν. Κάπου χτυπαει ο πελάτης, ίσως αν έχει οφειλές αλλού ή αν είναι κακοπληρωτής. 
Όχι τώρα πήγε cosmote πρώτη φορά με φορητοτητα. Τι καραγκιόζηδες είναι εκεί στην cosmote ώρες ώρες. Όπως οταν είπαν ότι έχουν όριο 200gb οι extra sim.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, king2009 said:

Όχι τώρα πήγε cosmote πρώτη φορά με φορητοτητα. Τι καραγκιόζηδες είναι εκεί στην cosmote ώρες ώρες. Όπως οταν είπαν ότι έχουν όριο 200gb οι extra sim.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιατί ξέρουν τι τους γίνεται στα καταστήματα νομίζεις. 100ΤΒ τους λες και λένε 100GB. Δεν ξέρουν καν τη διαφορά της μονάδας από GB σε ΤΒ 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, cmvr said:

Γιατί ξέρουν τι τους γίνεται στα καταστήματα νομίζεις. 100ΤΒ τους λες και λένε 100GB. Δεν ξέρουν καν τη διαφορά της μονάδας από GB σε ΤΒ 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Αυτο ακριβως ειναι τερμα αχρηστοι ομως απο οπου και αν το πιασεις. Το θεμα ειναι οτι δεν μας ενεργοποιουν την δευτερη καρτα χωρις το 100αρικο και δεν προκειται να τους το δωσω. Μερα νυχτα στα τερματα το download να γονατισει το δικτυο τους τετοιοι καραγκιοζηδες που ειναι. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, υπάρχει κάπου καταγεγραμμένη σε επίσημο τιμοκατάλογο αυτή η χρέωση που ανέφερες;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Cosmote έχω χρονιά και ποτέ δεν μου ζήτησαν 100€ εγγύηση για extrasim. 

Η μπερδεύτηκε ο υπάλληλος ή τα μπέρδεψε με εγγύηση λόγο παλιάς οφειλής.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, king2009 said:

Αυτο ακριβως ειναι τερμα αχρηστοι ομως απο οπου και αν το πιασεις. Το θεμα ειναι οτι δεν μας ενεργοποιουν την δευτερη καρτα χωρις το 100αρικο και δεν προκειται να τους το δωσω. Μερα νυχτα στα τερματα το download να γονατισει το δικτυο τους τετοιοι καραγκιοζηδες που ειναι. 

Να τους πεις να στείλουν αίτημα από το κατάστημα ότι είναι extra sim και δεν νοείται να ζητάνε εγγύηση για extra sim. Το είχα πάθει και εγώ σε κατάστημα Γερμανός και έκαναν την παραπάνω διαδικασία και διόρθωσαν το λάθος. Αν δεν ξέρει ο υπάλληλος ας καλέσει την εξυπηρέτηση να κάνουν την διαδικασία μαζι

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, king2009 said:

Αυτο ακριβως ειναι τερμα αχρηστοι ομως απο οπου και αν το πιασεις. Το θεμα ειναι οτι δεν μας ενεργοποιουν την δευτερη καρτα χωρις το 100αρικο και δεν προκειται να τους το δωσω. Μερα νυχτα στα τερματα το download να γονατισει το δικτυο τους τετοιοι καραγκιοζηδες που ειναι. 

Δηλαδή σας έβγαλαν την πρώτη extra sim δωρεάν και ζήτησαν εγγύηση για τη δεύτερη? Ή γενικά ζήτησαν εγγύηση για τις extra sim?

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, p_k said:

Φίλε μου, υπάρχει κάπου καταγεγραμμένη σε επίσημο τιμοκατάλογο αυτή η χρέωση που ανέφερες;

 

15 minutes ago, cmvr said:

Δεν ξέρω Cosmote έχω χρονιά και ποτέ δεν μου ζήτησαν 100€ εγγύηση για extrasim. 

Η μπερδεύτηκε ο υπάλληλος ή τα μπέρδεψε με εγγύηση λόγο παλιάς οφειλής.

Δεν υπαρχει πουθενα το προβλημα ειναι οτι δεν ενεργοποιουν τη sim χωρις το 100αρικο. Εχω τη sim δηλαδη στα χερια μου αλλα δεν την ενεργοποιουν. Δεν ειχε ποτε ξανα cosmote ο φιλος απο φορητοτητα ερχεται και εκανε αυτο που ειχα γραψει 24αρα adsl+gigamax unlimited με 13.70 και 2 extra sim. 

1 minute ago, cuibono said:

Δηλαδή σας έβγαλαν την πρώτη extra sim δωρεάν και ζήτησαν εγγύηση για τη δεύτερη? Ή γενικά ζήτησαν εγγύηση για τις extra sim?

Ενεργοποιησαν κανονικα την πρωτη extra sim την δουλευει λιγες μερες στην δευτερη μας κανουν νερα οι υπαλληλοι του οτε στα μουδανια. Δεν εχουν ιδεα προφανως το προβλημα ειναι οτι μας δημιουργουν θεμα απο το πουθενα. 

11 minutes ago, AlexM2 said:

Να τους πεις να στείλουν αίτημα από το κατάστημα ότι είναι extra sim και δεν νοείται να ζητάνε εγγύηση για extra sim. Το είχα πάθει και εγώ σε κατάστημα Γερμανός και έκαναν την παραπάνω διαδικασία και διόρθωσαν το λάθος. Αν δεν ξέρει ο υπάλληλος ας καλέσει την εξυπηρέτηση να κάνουν την διαδικασία μαζι

Δηλαδη να παρουμε να τους πουμε να κανουν αιτημα για μη εγγυηση της extra sim? Θα το κανουν γιατι για την ωρα λενε η πληρωστε το 100αρικο η παρτε στο 13888 για να βρειτε ακρη.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, hotcarver1 said:

Όσοι κάνατε φορητότητα βλέπετε πάγιο 13.77;
Γιατί εμένα μου βγάζει ακόμα 35.90


Sent from my iPhone using Tapatalk

εμένα 15 μέρες μετά περίπου, μου εμφανίζει 28 ευρω περίπου και οχι το 13,77 που είχα συμφωνήσει

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, king2009 said:

Οι extra sim γνωρίζετε αν έχουν εγγύηση? Πήραν τηλέφωνο από cosmote και οι ξεφτίλες λένε θέλουν 100 ευρώ εγγύηση για την δεύτερη κάρτα sim. Μαλακιες λένε η όντως χρειάζεται εγγύηση?

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κάνε υπομονή και δες το βίντεο. 

Έχει κάποια "κενά" η ιστορία αλλά ήταν στο ξεκίνημα η φάση με το unlimited και τις extrasim! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, king2009 said:

 

Δεν υπαρχει πουθενα το προβλημα ειναι οτι δεν ενεργοποιουν τη sim χωρις το 100αρικο. Εχω τη sim δηλαδη στα χερια μου αλλα δεν την ενεργοποιουν. Δεν ειχε ποτε ξανα cosmote ο φιλος απο φορητοτητα ερχεται και εκανε αυτο που ειχα γραψει 24αρα adsl+gigamax unlimited με 13.70 και 2 extra sim. 

Ενεργοποιησαν κανονικα την πρωτη extra sim την δουλευει λιγες μερες στην δευτερη μας κανουν νερα οι υπαλληλοι του οτε στα μουδανια. Δεν εχουν ιδεα προφανως το προβλημα ειναι οτι μας δημιουργουν θεμα απο το πουθενα. 

Δηλαδη να παρουμε να τους πουμε να κανουν αιτημα για μη εγγυηση της extra sim? Θα το κανουν γιατι για την ωρα λενε η πληρωστε το 100αρικο η παρτε στο 13888 για να βρειτε ακρη.

Το κατάστημα μπορεί να κάνει εσωτερικό αίτημα για να γίνει διαγραφή της εγγύησης που ζητάνε για την extra Sim μιας και η extra Sim δεν είναι κάποιο συμβόλαιο που σε δεσμεύει μπορείς να τη διακόψεις οπότε θες. Απλά νομίζω ότι ο υπάλληλος δεν θέλει να ασχοληθεί πολύ γιατί μπορούσε και ο ίδιος να καλέσει την εξυπηρέτηση και να λύσει το θέμα 

Edited by AlexM2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, king2009 said:

Οι extra sim γνωρίζετε αν έχουν εγγύηση? Πήραν τηλέφωνο από cosmote και οι ξεφτίλες λένε θέλουν 100 ευρώ εγγύηση για την δεύτερη κάρτα sim. Μαλακιες λένε η όντως χρειάζεται εγγύηση?

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

https://youtu.be/HBytWYzqqtE

 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να παρουμε να τους πουμε να κανουν αιτημα για μη εγγυηση της extra sim? Θα το κανουν γιατι για την ωρα λενε η πληρωστε το 100αρικο η παρτε στο 13888 για να βρειτε ακρη.

Στο κατάστημα που αναφέρεις, έβγαλα 4 extra sim... Στον Χ.... Έτσι έλεγαν τον υπάλληλο.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς στο gigamax family unlimited με 4 αριθμούς πόσες extra sim μπορώ να βγάλω;




Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2023 at 4:17 ΜΜ, king2009 said:

Αυτο ακριβως ειναι τερμα αχρηστοι ομως απο οπου και αν το πιασεις. Το θεμα ειναι οτι δεν μας ενεργοποιουν την δευτερη καρτα χωρις το 100αρικο και δεν προκειται να τους το δωσω. Μερα νυχτα στα τερματα το download να γονατισει το δικτυο τους τετοιοι καραγκιοζηδες που ειναι. 

Παπαριες λένε..άκου ζητάνε 100 ευρώ για ενεργοποίηση της έξτρα σιμ

.όχι βέβαια φυσικά και δε θα δώσεις μια..

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς στο gigamax family unlimited με 4 αριθμούς πόσες extra sim μπορώ να βγάλω;





Με ενημέρωσαν από τον Γερμανό ότι μπορείς μέχρι 4 extra sim ανά αφμ. Άρα 1 για κάθε μέλος στην περίπτωση μου. Τυχών multisim σε ρολόγια ή tablet δεν μετράνε σαν extra sim.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο οι extra sim, άλλο οι multi sim.

Ένα κινητό μπορεί να συνδεθεί με έως 4 extra SIM (μόνο ίντερνετ, μόνο φυσική, έχει τον δικό της αριθμό τηλεφώνου) και με έως 4 multi SIM (ομιλία και δεδομένα, επιλογή για eSIM)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι χαζό; Για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να βγάλει έξτρα σιμ; Που μπορεί να χρησιμεύουν;


Sent from my iPhone using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Οι extra sim είναι πρόσθετες κάρτες μόνο για δεδομένα. Τις χρησιμοποιούμε για router, tablet κλπ όπου δεν θελουμε κλήσεις ή ακόμα και τις δίνουμε σε άλλους που έχουν ήδη κάποια συνδεση κινητής και θέλουν μόνο δεδομένα (στο dual κινητό τους)

Link to comment
Share on other sites

Οι extra sim είναι πρόσθετες κάρτες μόνο για δεδομένα. Τις χρησιμοποιούμε για router, tablet κλπ όπου δεν θελουμε κλήσεις ή ακόμα και τις δίνουμε σε άλλους που έχουν ήδη κάποια συνδεση κινητής και θέλουν μόνο δεδομένα (στο dual κινητό τους)

Μάλιστα! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες


Sent from my iPhone using Tapatalk
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Το Καρτοσυμβόλαιο Next που έχω στα 20,15 ευρώ, λήγει στο τέλος Μαϊου και ήδη εμφανίστηκαν στο COSMOTE app οι εξής προσφορές ανανέωσης (για 24μηνο συμβόλαιο χωρίς επιδότηση νέας συσκευής):

GIGAMAX 10GB στα 23,81 ευρώ (τελικό πάγιο με τέλη και ΦΠΑ)

GIGAMAX 20GB στα 26,67 ευρώ

GIGAMAX UNLIMITED στα 29,87 ευρώ

Για την χρήση που κάνω, το GIGAMAX 10GB μου φτάνει και μου περισσεύει, αφού έχοντας και το σταθερό στην COSMOTE, θα έχω επιπλέον άλλα 10GB data. Ωστόσο αξίζει σαν προσφορά; Μήπως το UNLIMITED είναι καλύτερο vfm;

 Από την εμπειρία σας, υπάρχει πιθανότητα, αν περιμένω μέχρι τον Μάϊο, να πάρω καλύτερες από τις παραπάνω προσφορές;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vsk said:

Γεια σας!

Το Καρτοσυμβόλαιο Next που έχω στα 20,15 ευρώ, λήγει στο τέλος Μαϊου και ήδη εμφανίστηκαν στο COSMOTE app οι εξής προσφορές ανανέωσης (για 24μηνο συμβόλαιο χωρίς επιδότηση νέας συσκευής):

GIGAMAX 10GB στα 23,81 ευρώ (τελικό πάγιο με τέλη και ΦΠΑ)

GIGAMAX 20GB στα 26,67 ευρώ

GIGAMAX UNLIMITED στα 29,87 ευρώ

Για την χρήση που κάνω, το GIGAMAX 10GB μου φτάνει και μου περισσεύει, αφού έχοντας και το σταθερό στην COSMOTE, θα έχω επιπλέον άλλα 10GB data. Ωστόσο αξίζει σαν προσφορά; Μήπως το UNLIMITED είναι καλύτερο vfm;

 Από την εμπειρία σας, υπάρχει πιθανότητα, αν περιμένω μέχρι τον Μάϊο, να πάρω καλύτερες από τις παραπάνω προσφορές;

Για 3,22 ευρώ τον μήνα παραπάνω τι λες δεν αξίζει το unlimited ;

Νομίζω για 38,64 τον χρόνο αξίζει. Ένας καφές τον μήνα είναι η διαφορά.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...