Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον δεν το διαβασες ολο:

αυξάνεται το μηνιαίο πάγιο κατά 1,50€

 

Αυτό ειναι το χειρότερο με το έτσι θέλω αυξάνεται το πάγιο !

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote ανακοίνωσε μεταβολές στις χρεώσεις κάποιων προγραμμάτων συμβολαίου στις 24/3.

http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/Company/anakoinosi-aperiorista-cosmote.pdf

Ενδιαφέρει αρκετό κόσμο που μπορεί να επωφεληθεί της περίστασης ;)

 

Καλο ειναι που γινεται εστω και αυτη η πολυ μικρη μειωση της τιμης.

 

α) μειώνεται... από 0,0055€/δευτ. σε 0,0054€/δευτ., β) μειώνεται ... 0,1250€/SMS σε 0,12€/SMS, γ) μειώνεται... από 0,1034€/MB σε 0,10€/MB και δ) αυξάνεται το μηνιαίο πάγιο κατά 1,50€.

 

Μας δουλεύουν κανονικά...:mad::rtfm::rocket:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αυτό που κρατάω είναι οτι μπορω να σπάσω νωρίτερα,αζημίως το συμβόλαιο...αφου δεν εχω παρει επιδοτηση συσκευής ;)
Link to comment
Share on other sites

Όλοι μπορούν να σπάσουν το συμβόλαιο, λογω των νέων χρεώσεων;;

 

Θεωρητικά πάντα, ναι.

Είναι μια ευκαιρία να την κάνετε με ελαφρά πηδηματάκια, γιατί το δικαίωμα ΧΑΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ Μήνα.

Τρέξτε να ακυρώσετε. Από ότι λέει και η εταιρεία, Αζημιως. Άρα αφορά αυτούς που είναι δεσμευμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και για κατόχους εταιρικών συνδέσεων το δικαίωμα αυτό?

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και για κατόχους εταιρικών συνδέσεων το δικαίωμα αυτό?

 

Ισχύει για οποιονδήποτε πελάτη. Μην σας παραμυθιάσουν ότι θα χάσετε τον αριθμό. Αυτός σας ανήκει και τον μεταφέρετε όπου θα πάτε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν και το δικό μου (εταιρικο) συμβόλαιο λήγει το καλοκαίρι (έχω πάρει επιδότηση) μπορώ να το διακοψω τώρα χωρίς κανένα πρόστιμο?

Υπάρχει κάποιος νόμος που μπορώ να επικαλεστώ αν μου αρχίσουν τα χαζά ότι δεν μπορώ να καταγγείλω το συμβόλαιο μου?

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει η φορητότητα πρέπει πρώτα να υπογράψεις και μετά ενημερώνεται η προηγούμενη εταιρεία.

Μπορείς να υπαναχωρήσεις πάντα. Αλλιώς δεν ενημερώνεται κανένας αν δεν υπογράψεις.

 

Είχα την εντύπωση ότι φορητότητα γινόταν και τηλεφωνικά. Με το μόλις πεις δηλαδή το ΟΚ σε μία εταιρεία, ενώ είσαι σε μια άλλη, σου τηλεφωνεί αυτή η άλλη και κάνει αντιπροσφορά. Πρέπει, όντως, πρώτα να υπογράψεις και ύστερα κάνουν, αν κάνουν, προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι φορητότητα γινόταν και τηλεφωνικά. Με το μόλις πεις δηλαδή το ΟΚ σε μία εταιρεία, ενώ είσαι σε μια άλλη, σου τηλεφωνεί αυτή η άλλη και κάνει αντιπροσφορά. Πρέπει, όντως, πρώτα να υπογράψεις και ύστερα κάνουν, αν κάνουν, προσφορά;

 

Έχω την εντύπωση ότι ισχύει μόνο για όσους επέρχεται αλλαγή τιμοκαταλόγου. Δεν ισχύει δηλαδή σε όλους . Προφανώς δεν ισχύει σε όσους έχουν μόνο μειώσεις. Αλλά μπορεί να υπάρχουν και άλλες ερμηνείες.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι φορητότητα γινόταν και τηλεφωνικά. Με το μόλις πεις δηλαδή το ΟΚ σε μία εταιρεία, ενώ είσαι σε μια άλλη, σου τηλεφωνεί αυτή η άλλη και κάνει αντιπροσφορά. Πρέπει, όντως, πρώτα να υπογράψεις και ύστερα κάνουν, αν κάνουν, προσφορά;

 

μα πως θα πουν οτι θελεις φορητοτητα αν δεν υπογραψεις? με το στόμα?

Μόνο αν υπογράψεις θα μεταφερθείς, αλλιώς μπορεις να τους μηνυσεις.

Υπογράφεις με την καινούργια εταιρεία και ξεκινάει η μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν υπαρχει καποιος που εχει σπασει το συμβολαιο του με τον τροπο που αναφερουν τα παιδια απο πανω και δεν εδωσε τυχον επιδοτηση πισω ας το γραψει!!!
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

μα πως θα πουν οτι θελεις φορητοτητα αν δεν υπογραψεις? με το στόμα?

Μόνο αν υπογράψεις θα μεταφερθείς, αλλιώς μπορεις να τους μηνυσεις.

Υπογράφεις με την καινούργια εταιρεία και ξεκινάει η μεταφορά.

 

τοσα χρονια που εκανα το κολπο της φορητοτητας μεσα σε 2 ωρες με επαιρναν απο την εταιρια και μου εκαναν αντιπροσφορα.ολοι μας το καναμε αυτο. και δουλευε ρολοι.συνηθως στελνανε αιτημα να αποδεσμευτει το νουμερο να μεταφερθει και να σου ερθει η sim με το νουμερο.η μοναδικη φορα που δεν επιασε ηταν πριν απο λιγες μερες που μου ηρθαν τα συμβολαια απο την vodafone και εφυγαν οπως ηρθαν.αν εχει αλλαξει η διαδικασια ας μας πει καποιος που εκανε την διαδικασια προσφατα.

Link to comment
Share on other sites

τοσα χρονια που εκανα το κολπο της φορητοτητας μεσα σε 2 ωρες με επαιρναν απο την εταιρια και μου εκαναν αντιπροσφορα.ολοι μας το καναμε αυτο. και δουλευε ρολοι.συνηθως στελνανε αιτημα να αποδεσμευτει το νουμερο να μεταφερθει και να σου ερθει η sim με το νουμερο.η μοναδικη φορα που δεν επιασε ηταν πριν απο λιγες μερες που μου ηρθαν τα συμβολαια απο την vodafone και εφυγαν οπως ηρθαν.αν εχει αλλαξει η διαδικασια ας μας πει καποιος που εκανε την διαδικασια προσφατα.

πρωτη φορα το ακουω πάντως. εκτός αν εκανες την αιτηση σε καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα τελικα εκανα φορητοτητα σε Vodafone 2 νουμερα σε RED1 με 25,70 το νουμερο τελικη. Την εκανα σε καταστημα και μετα απο αρκετη κουβεντα. Οτι προταση και αν μου κανει η Cosmote τωρα δεν προκειται να γυρισω.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Αζημιως το σπας ακόμη και με επιδότηση συσκευής. Ευκαιρία να την κοπανησεις.

 

Φίλε στο τέλος της ανακοίνωσης γράφει:

 

(εξαιρούνται τυχόν υπόλοιπα επιδότησης συσκευών η τερματικών εξοπλισμών η οποιασδήποτε άλλης επιδότησης/έκπτωσης/προσφοράς)

 

αυτό πρακτικά τι σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις αν θα σε παρει τηλ. η cosmote για αντιπροσφορα.να μας ενημερωσεις...

 

Εννοειται οτι θα σας ενημερωσω.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε στο τέλος της ανακοίνωσης γράφει:

 

(εξαιρούνται τυχόν υπόλοιπα επιδότησης συσκευών η τερματικών εξοπλισμών η οποιασδήποτε άλλης επιδότησης/έκπτωσης/προσφοράς)

 

αυτό πρακτικά τι σημαίνει;

 

Μια προσπάθεια να γλυτώσει μαζική φυγή. Το αζημίως αναφέρεται σαφώς εκεί, που βάσει συμβολαίων έχει υποχρέωση ο πελάτης σε αποζημίωση, σε περίπτωση διακοπής.

Όπως επιδότηση κλπ.

Σε συμβόλαια αορίστου χρόνου χωρίς προσφορά κλπ, δεν έχει καμμία υποχρέωση ο πελάτης, έτσι κι αλλιώς.

Παίζουν με την διατύπωση. Βάσει του νόμου όμως, η μονομερης αλλαγή των όρων, προκαλεί λύση του συμβολαίου εκτός αν ο πελάτης, όπως αναφέρουν οι εταιρείες, σιωπηρως αποδεχθεί την νέα τιμολόγηση.

Αυτό δε αποδεικνύεται με την μη διακοπή της σύμβασης εντός ενός μηνός από την ενημέρωση των αλλαγών. Δλδ από την λήψη του πρώτου λογαριασμού με τις νέες τιμές.

Πρακτικά, ζητάει κάποιος αλλαγή πακέτου η φορητότητα και επικαλείται την αύξηση της τιμής.

Αν απαιτήσουν ποινή, τους λες να στο δώσουν γραπτώς ως οφείλουν και φυσικά θα υποχωρήσουν.

Προσοχή όμως να μην αργήσει η αντίδραση, διότι τότε σημαίνει σαν να έχει υπογραφεί νέο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει πάντως κάποιος που έχει υπόλοιπο από επιδότηση να μας το πει γιατί εγώ που πήρα πριν τηλ την εξυπηρέτηση μου είπαν ότι δε γίνεται. Με κοροϊδεύουν?

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

μα πως θα πουν οτι θελεις φορητοτητα αν δεν υπογραψεις? με το στόμα?

Μόνο αν υπογράψεις θα μεταφερθείς, αλλιώς μπορεις να τους μηνυσεις.

Υπογράφεις με την καινούργια εταιρεία και ξεκινάει η μεταφορά.

 

Εγώ εννοώ όσον αφορά την προσφορά: από τη στιγμή που είμαι Vodafone και κάνω φορητότητα Cosmote (τηλεφωνικά), στέλνουν κάποιο αίτημα οι της Cosmote προς Vodafone και μετά η Vodafone σου κάνει αντιπροσφορά, πάλι τηλεφωνικά, πριν υπογράψεις κάποιο συμβόλαιο. Έτσι τα ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα τελικα εκανα φορητοτητα σε Vodafone 2 νουμερα σε RED1 με 25,70 το νουμερο τελικη. Την εκανα σε καταστημα και μετα απο αρκετη κουβεντα. Οτι προταση και αν μου κανει η Cosmote τωρα δεν προκειται να γυρισω.

 

Μπορεις να μας πεις αν θα σε παρει τηλ. η cosmote για αντιπροσφορα.να μας ενημερωσεις...

 

Λοιπον με πηρε η Cosmote με αντιπροταση. 22 Ευρω το καθε νουμερο στο Απεριοριστα 65. Ευγενικα τους ειπα οχι. Οταν με ρωτησε γιατι αφου η προταση ειναι καλυτερη απαντησα οτι ειμαι συνδρομητης 10+ χρονια και οταν τους ζητησα μια προσφορα μου εδιναν 3-4 Ευρω τον μηνα. Αφου πηρα μια καλυτερη προσφορα τωρα με θυμουνται να μου δωσουν την καλη προσφορα τους (40+ Ευρω κατω). Δεν προκειται να επιβραβευσω την πολιτικη αυτη και να γυρισω παλι σε εσας. Για αυτο με χασατε και απο πελατη σας. Μετα δεν ειχε να μου πει κατι.

 

Αυτα για να γνωριζετε οταν σας λενε οτι δεν μπορουν να κανουν κατι καλυτερο. 22 Ευρω τελικη (ΦΠΑ + Τελη) το Απεριοριστα 65 που κανει 65 Ευρω χωρις τελη.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...