Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που αναφέρεις είναι σύνδεση για 1 άτομο ή οικογενειακό?

Εάν είναι για 1 άτομο δεν συμφέρει... Εγώ θα ήθελα κάτι για 2 άτομα μέχρι 40 ευρώ στο σύνολο.

Απ' ό,τι φαίνεται όλα τα προγράμματα είναι κομμένα και ραμμένα ώστε ο συνδρομητής να είναι αδιάφορος στο τι θα επιλέξει τελικώς...

Παντού θα του τα αρπάξουν... :)

Το ελάχιστο πρόγραμμα για οικογενειακο είναι από 25€ και άνω.

Link to comment
Share on other sites

Το ελάχιστο πρόγραμμα για οικογενειακο είναι από 25€ και άνω.

 

Σωστά

 

http://bit.ly/9X8cc5

Link to comment
Share on other sites

Σωστά

 

http://bit.ly/9X8cc5

 

Ο φιλος μπορει να παρει vodafone cu οπου με 10 ευρω θα εχει 1500 λεπτα και 1500 μηνυματα προς ολα τα βονταφον και μπορει να βαζει το cu all day το οποιο δινει 60 λεπτα ομιλιας τη μερα προς σταθερα και βονταφον cu με χρεωση 0,35 ευρω τη μερα.Αν θελει παιρνει wind f2g και ενεργοποιει την προσφορα με τα 3000 λεπτα ομιλιας και 3000 μηνυματα προς wind f2g και 3 γιγα ιντερνετ μεχρι 30 Απριλιου και απο πρωτη Μαη καθε μηνα μεχρι 31 Δεκεμβρη 1500 + 1500 + 1,5 γιγα ιντερνετ.Την προσφορα την ενεργοποιει με μια δωρεαν κληση στο 1245.Στο wind f2g μπορει να βαζει καθε μηνα 120 λεπτα ομιλιας με 5 ευρω προς σταθερα

τηλεφωνα και να εχει και τσαμπα ομιλια με τα wind f2g.

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Με την Eurobank Visa Αφαιρείται από το λογαριασμό σου όλο το ποσό της επιστροφής 2%

Αυτό σημαίνει ότι γλυτώνεις και το Φ.Π.Α 21 % πάνω στο 2% , και το Τέλος κινητής 12% πάνω στο 2 %

το συνολικό κέρδος σου είναι 2,71 % αν είσαι σε λογαριασμό μέχρι 60,5 ευρώ .

Από εκεί και πάνω γλυτώνεις πιο πολά γιατί ανεβαίνει το τέλος κινητής.

Ακόμα και αν πρόκειται για μεγάλο ποσό αν μηδενίσει δηλαδή ο λογαριασμός τα υπόλοιπα θα πιστωθουν τον επόμενο μήνα .

Μην φοβάσε λοιπόν δεν θα χάσεις ούτε λεπτό από την επιστροφή σου

 

Πρόσεξε εγω εχω το Cosmote 35 και η εκπτωση ηταν 19€,ομως δεν εγινε η αφαίρεση και πλήρωσα τελος κινητης περιπου 4€

Αυτο το μήνα εχω εκπτωση 35€ που σημαίνει οτι θα μου αφαιρεθει ΟΛΟ το ποσο και θα πληρώσω τελος κινητης 0€.Ομως αν μου προστεθει και το 19€ του προηγουμενου μηνα ναι μεν ανεβαινει το ποσο αλλα τα 4€ του προηγούμενου μηνα δεν μου τα δινουν πισω!Καταλαβες ; Πλήρωσα τέλος στην ουσια για ένα ποσο που δεν έκανα.

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα είναι στην τιμή... Ειδα τα οικογενειακά προγράμματα που στείλατε αλλά δεν καταλαβαίνω Χριστό... Από την άλλη πάω στη cosmote και μου λένε ότι το ελάχιστο πρόγραμμα που μπορώ να βάλω σε οικογενειακό πακέτο είναι 2 ώρες ομιλίας.

Εγώ έχω 2+1 κοινή ώρα και πληρώνω 55 ευρώ το μήνα χωρίς να τα ξοδεύω κιόλας...

Υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα είναι στην τιμή... Ειδα τα οικογενειακά προγράμματα που στείλατε αλλά δεν καταλαβαίνω Χριστό... Από την άλλη πάω στη cosmote και μου λένε ότι το ελάχιστο πρόγραμμα που μπορώ να βάλω σε οικογενειακό πακέτο είναι 2 ώρες ομιλίας.

Εγώ έχω 2+1 κοινή ώρα και πληρώνω 55 ευρώ το μήνα χωρίς να τα ξοδεύω κιόλας...

Υπάρχει λύση?

 

Είναι το κατώτερο όριο για το οικογενειακό πακέτο. Με άλλα λόγια, δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Εκτώς αν θέλεις να αλλάξεις το προνόμιο και απο 1 ώρα για τον κάθε αριθμό, να πάρεις 10% έκπτωση στο πάγιο της κάθε σύνδεσης. Αν επιθυμείς κάτι τέτοιο, μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα για την αλλαγή του προνομίου.

Link to comment
Share on other sites

Στον τελευταίο λογαριασμό με έχουν χρεώσει κλήσεις που υποτίθεται είναι δωρεάν. Αναφέρομαι στο "Απεριόριστα 25" και βλέπω χρεώσεις προς άλλα δίκτυα και προς σταθερά χωρίς να έχω υπερβεί το αντίστοιχο χρονικό όριο. Η έκδοση του λογαριασμού γίνεται στις 13 κάθε μήνα και οι χρεώσεις τώρα είναι στο διάστημα από 18 έως 22. Πριν και μετά είναι μηδενικές. Πόσο λογικό είναι αυτό? Τι μπορώ να κάνω τώρα?
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να επισκεφθεις ενα καταστημα κοσμοτε για να καλεσει ο αντιπροσωπος τα κεντρικα γραφεια κατευθειαν...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι μάλλον καμία απο τις 2 απαντήσεις δεν είναι 100% σωστή. petra99, 13 εκδόθηκε ο λογαριασμός, αλλά πότε έκανες την αλλαγή στο απεριόριστα25?

 

( Edit: Κατά 99,9% στις 22 Φεβρουαρίου έγινε η αλλαγή )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι μάλλον καμία απο τις 2 απαντήσεις δεν είναι 100% σωστή. petra99, 13 εκδόθηκε ο λογαριασμός, αλλά πότε έκανες την αλλαγή στο απεριόριστα25?

 

( Edit: Κατά 99,9% στις 22 Φεβρουαρίου έγινε η αλλαγή )

 

Η αλλαγή στο απεριόριστα 25 έγινε τον Ιανουάριο. Σε κάθε περίπτωση έχει ένα διάστημα 13 με 18 Φεβρουαρίου που δεν χρεώνει τις κλήσεις, από 18 έως 22 που τις χρεώνει και μετά έως 13 Μαρτίου μηδενικές. Και να σκεφτείτε είναι η πρώτη φορά που ελέγχω την αναλυτική κατάσταση. Το θέμα είναι τι κάνω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογικές χρεώσεις απο τη μεταβολή στις παροχές των οικονομικών προγραμμάτων της σειράς απεριόριστα ( που έγινε εκείνη τη περίοδο ) είναι.
Link to comment
Share on other sites

1.Δεν καταλαβαίνω γιατί θιγεσαι με το να λέω ότι μπορεί να εξαπατήθηκε.

2.Δεν εννοούσα αυτό.

3.Του εξηγώ ότι ακόμη και να χτυπιέται κάτω-που λέει ο λόγος-ότι δε χρησιμοποίησε την wap υπηρεσία,αν το billing system της Κοσμοτέ αναφέρει ότι το χρησιμοποίησε,θα το πληρώσει,θέλει-δε θέλει.Διότι προφανώς σ'αυτήν την περίπτωση,θα το χρησιμοποίησε κάποια εφαρμογή.Έγινε κατανοητό τώρα?

 

το ενδεχομενο να υπαρχει λαθος απο την cosmote αποκλειεται ;και αν ειναι ετσι αν δεν το πληρωσω τι γινεται ;σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μην το πληρωσω και να γυρισω στην voda η να παω στην wind .αν ηξερα οτι υπαρχει η υπονοια να εχω κανει καπου λαθος δεν θα το συζητουσαμε καν ,αλλα η αδικια και η κοροιδια ειναι που με πειραζει ...

 

Επειδή έχω κι εγώ κινητό με windows mobile, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις λίγο καλύτερα τις ρυθμίσεις σου. Πιο συγκεκριμένα, στις ρυθμίσεις δικτύου σου έχει δυο επιλογές, μέσω ποιου προφίλ να μπαίνεις στο internet και μέσω ποιου προφίλ να συνδέεσαι σε ιδιωτικό δίκτυο. Η δεύτερη επιλογή έχει να κάνει με το wapa και είναι αυτή που σου έκανε τη ζημιά. Και θεωρώ σίγουρη την ύπαρξη αυτής της ρύθμισης καθώς είναι ο μοναδικός τρόπος με τον οποίο μπορείς να μπαίνεις στο Myview ( αφού μόνο μέσω wapa έχεις δυνατότητα πρόσβασης σε αυτή την υπηρεσία ).

 

οχι και σε εκεινη την επιλογη δεν ειναι επιλεγμενο το wapa αν και υπαρχει στη λιστα....;)

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Αναλογικές χρεώσεις απο τη μεταβολή στις παροχές των οικονομικών προγραμμάτων της σειράς απεριόριστα ( που έγινε εκείνη τη περίοδο ) είναι.

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Το σύνολο του χρόνου ομιλίας μου προς άλλα δίκτυα είναι πολύ μικρότερο των 60' σε όλη τη διάρκεια του μήνα (28 κλήσεις με μέσο όρο ομιλίας τα 25'' η κάθε μία).

Άλλη μία ερώτηση. Η ελάχιστη χρέωση είναι 45''. Έστω ότι έχω κάνει 80 κλήσεις των 30'' δλδ. Έχω υπόλοιπο έως τα 60' ή μετράει η κάθε μία για 45'' οπότε το εξάντλησα?

Link to comment
Share on other sites

Εκείνη τη περίοδο απο ανέβηκε ο παρεχόμενος χρόνος προς τα υπόλοιπα δίκτυα κινητής και τα σταθερά απο τη μισή ώρα στη μία. Αυτό σημαίνει ότι είχες δικαίωμα σε αναλογία της μισής ώρας μέχρι την ημέρα της αλλαγής ( χονδρικά, ένα λεπτό ομιλίας για κάθε μέρα απο τις 13 Φεβρουαρίου που εκδόθηκε ο λογαριασμός μέχρι τις 22 του ίδιου μήνα, άρα περίπου 9 λεπτά ) και η όποια διαφορά προέκυψε, χρεώθηκε. Απο την ημέρα της μεταβολής λοιπόν, είχες δικαίωμα για περίπου 2 λεπτά ανά μέρα και γι'αυτό άρχισαν και πάλι οι μηδενικές χρεώσεις. Όσο για το ερώτημά σου, για κάθε κλήση διάρκειας μικρότερης των 45", θα αφαιρούνται 45" απο το χρόνο ομιλίας που σου παρέχεται.

 

Edit: 28 κλήσεις * 45" = 21' χρεώσιμα - 9' που δικαιώσουν περίπου = χρεώθηκες περίπου 12' ομιλίας. Σωστά;

 

οχι και σε εκεινη την επιλογη δεν ειναι επιλεγμενο το wapa αν και υπαρχει στη λιστα....;)

 

Όπως είπα στην απάντησή μου στη καταχώρησή σου, έχω κι εγώ winmo κινητό με ορισμένες σωστά τις ρυθμίσεις ( internet προφίλ στην επιλογή για internet, wapa στην επιλογή για ιδιωτικό δίκτυο ). Παρατηρώ λοιπόν ότι ενώ είναι έτσι ορισμένες οι ρυθμίσεις, στην ανάλυσή μου έχω ογκοχρέωση wap στα 450kb περίπου ενώ η μόνη wap χρήση που έκανα ήταν να μπω στο myview και μετά μπήκα σε www site. Φαίνεται λοιπόν ότι με το προφίλ που ξεκινά μια σύνδεση, με αυτό συνεχίζει ακόμα και αν αφορά σε περιήγηση που κανονικά αφορά στο προφίλ internet.

Edited by moment_v
Χρησιμοποίησε την πολλαπλή παράθεση
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας τα επαγγελματικά απεριόριστα της κοσμοτέ, είδα ότι δεν αναφέρουν πουθενά το όριο των 1500 λεπτών για τα "απεριόριστα" λεπτά. Πρόκειται απλά για παράλειψη ή είναι όντως απεριόριστο και οι περιορισμοί ισχύουν μόνο στα συμβόλαια ιδιωτών;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας τα επαγγελματικά απεριόριστα της κοσμοτέ, είδα ότι δεν αναφέρουν πουθενά το όριο των 1500 λεπτών για τα "απεριόριστα" λεπτά. Πρόκειται απλά για παράλειψη ή είναι όντως απεριόριστο και οι περιορισμοί ισχύουν μόνο στα συμβόλαια ιδιωτών;

 

Αν θες απεριόριστα στα επαγγελματικά της cosmote προτείνω από απεριόριστα 40 και πάνω διότι με την προσθήκη 7,12€ http://bit.ly/cFPcZ5 (σύνολο 40,67+7,12=47,79€) θα έχεις απεριόριστα προς σταθερά, απεριόριστα ενδοεταιρικά και 1000 λεπτά προς cosmote μαζί με το αντίστοιχο χρόνο για τα υπόλοιπα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας ανάλογα με το απεριόριστο που θα επιλέξεις.

 

Στις τιμές περιλαμβάνεται Φ.Π.Α. 21%

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε εγω εχω το Cosmote 35 και η εκπτωση ηταν 19€,ομως δεν εγινε η αφαίρεση και πλήρωσα τελος κινητης περιπου 4€

Αυτο το μήνα εχω εκπτωση 35€ που σημαίνει οτι θα μου αφαιρεθει ΟΛΟ το ποσο και θα πληρώσω τελος κινητης 0€.Ομως αν μου προστεθει και το 19€ του προηγουμενου μηνα ναι μεν ανεβαινει το ποσο αλλα τα 4€ του προηγούμενου μηνα δεν μου τα δινουν πισω!Καταλαβες ; Πλήρωσα τέλος στην ουσια για ένα ποσο που δεν έκανα.

Πώς δηλαδή και γιατί να στα δώσουν πίσω?

Στα 19 ευρώ αντιστοιχεί 2,28 φόρος κινητής αφού τα υπόλοιπα θα τα πλήρωνες έτσι και αλλιώς

Επιστρέφοντας σου αυτόν τον μήνα τα 19 ευρώ ή όποτε και να στα επιστρέψουν πάλι θα κεδίσεις 2,38 από τον φόρο

Απλά μαθηματικά μην το πεδεύεις

Link to comment
Share on other sites

Πώς δηλαδή και γιατί να στα δώσουν πίσω?

Στα 19 ευρώ αντιστοιχεί 2,28 φόρος κινητής αφού τα υπόλοιπα θα τα πλήρωνες έτσι και αλλιώς

Επιστρέφοντας σου αυτόν τον μήνα τα 19 ευρώ ή όποτε και να στα επιστρέψουν πάλι θα κεδίσεις 2,38 από τον φόρο

Απλά μαθηματικά μην το πεδεύεις

Το ιδιο λεμε.Αυτα τα 2,28 τα πλήρωσα το θεμα ειναι οτι αυτον τον μηνα λογω χρησης πιστωτικης δεν θα πλήρωνα ετσι κ αλλιως τελος κινητης οποτε τα 2,28 δεν επιστρεφονται ποτε !

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Εκείνη τη περίοδο απο ανέβηκε ο παρεχόμενος χρόνος προς τα υπόλοιπα δίκτυα κινητής και τα σταθερά απο τη μισή ώρα στη μία. Αυτό σημαίνει ότι είχες δικαίωμα σε αναλογία της μισής ώρας μέχρι την ημέρα της αλλαγής ( χονδρικά, ένα λεπτό ομιλίας για κάθε μέρα απο τις 13 Φεβρουαρίου που εκδόθηκε ο λογαριασμός μέχρι τις 22 του ίδιου μήνα, άρα περίπου 9 λεπτά ) και η όποια διαφορά προέκυψε, χρεώθηκε. Απο την ημέρα της μεταβολής λοιπόν, είχες δικαίωμα για περίπου 2 λεπτά ανά μέρα και γι'αυτό άρχισαν και πάλι οι μηδενικές χρεώσεις. Όσο για το ερώτημά σου, για κάθε κλήση διάρκειας μικρότερης των 45", θα αφαιρούνται 45" απο το χρόνο ομιλίας που σου παρέχεται.

 

Edit: 28 κλήσεις * 45" = 21' χρεώσιμα - 9' που δικαιώσουν περίπου = χρεώθηκες περίπου 12' ομιλίας. Σωστά;

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Δεν έχουν όμως έτσι τα πράγματα. Πρώτη μέρα έναρξης του λογαριασμού είναι η 13 Φεβ. Από 13 έως 18 Φεβ έχω τρεις κλήσεις προς άλλα δίκτυα συνολικής διάρκειας 4'. Για αυτές τις κλήσεις δεν υπάρχει χρέωση. Από 18 έως 22 όλες οι κλήσεις προς άλλα δίκτυα είναι με χρέωση. Οι επόμενες είναι πάλι χωρίς χρέωση.

Έστειλα σήμερα fax με αίτηση αμφισβήτησης του λογαριασμού. Αναμένω...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Δεν έχουν όμως έτσι τα πράγματα. Πρώτη μέρα έναρξης του λογαριασμού είναι η 13 Φεβ. Από 13 έως 18 Φεβ έχω τρεις κλήσεις προς άλλα δίκτυα συνολικής διάρκειας 4'. Για αυτές τις κλήσεις δεν υπάρχει χρέωση. Από 18 έως 22 όλες οι κλήσεις προς άλλα δίκτυα είναι με χρέωση. Οι επόμενες είναι πάλι χωρίς χρέωση.

Έστειλα σήμερα fax με αίτηση αμφισβήτησης του λογαριασμού. Αναμένω...

ότι να ναι δηλαδή ε?

παράξενο πραγμα παντος δεν το εχω ξανακουσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσα είναι τα χρήματα για την επιδότηση στο κοσμοτε 240 , και που μπορώ να δω πότε ακριβώς την δικαιούμε;
Πωλειται lg gt505...Pm me....
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση μεταβίβασης της σύνδεσης σου δίνουν και καινούρια κάρτα sim;Ή παραμένει η ίδια;Και έτσι σε περίπτωση αυτή χάνεται και η twin sim και ξανά λεφτά γι'αυτήν;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Μια ερώτηση σχετικά με την ανανέωση συμβολαίου και τη χρήση επιδότησης ως έκπτωση στο πάγιο.

Σε περίπτωση διακοπής του συμβολαίου πριν το 12μηνο, τι επιστρέφω;

Ότι μου έχει δοθεί μέχρι τότε σαν έκπτωση ή το σύνολο του ποσού επιδότησης;

Επίσης, αν κάνω ανανέωση, θα μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα ή υποχρεούμαι να παραμείνω στο υφιστάενο;

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...