Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ στις περιοχές που κινούμαι δεν έχω πρόβλημα. Η Cosmote πέφτει πάντα σε EDGE. Στο Ρέθυμνο δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα. Αν και σε κάποια μέρη όπως Ηράκλειο η Cosmote είναι πιο γρήγορη 
Γιατί πέφτει σε edge? Το κινητό θα έπρεπε να είναι κλειδωμένο μόνιμα σε 4G/5G για να έχεις πάντα τέλειο σήμα.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DjTony said:

Γιατί πέφτει σε edge? Το κινητό θα έπρεπε να είναι κλειδωμένο μόνιμα σε 4G/5G για να έχεις πάντα τέλειο σήμα.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Δεν υπάρχει κάλυψη 4G από την πράσινη στην περιοχή 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iordanikos said:

Δεν έχω εμπειρία από το δίκτυο της Vodafone , αλλά... 

Όταν δεν έχουμε εμπειρία, δεν πρέπει να αποκλείουμε ούτε να διαβάζουμε την γνώμη των άλλων έτσι γενικά, "κατά μέσο όρο, κατά γενική ομολογία και στην πλειοψηφία των περιοχών" . 

Πάντα ελέγχουμε την περιοχή που μας ενδιαφέρει, αν άκουγες εμένα θα πίστευες ότι η cosmote είναι χάλι μαύρο και δεν βγάζει ούτε κλήσεις. Αυτό όμως αφορά το δικό μου στενό πλαίσιο απαιτήσεων και φυσικά δεν είναι έτσι σε κάθε περιοχή. 

Να έγραψα μια φορά, έστω και έμμεσα, μια "όχι κακή" κουβέντα για την Cosmote 🤭

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος σε λειτουργία πτήσης στο εξωτερικό να μου έρχονται κάπως με email ή γενικά με κάποιο τρόπο οι κλήσεις; ενημέρωση ότι είχα μια κλήση πχ. Θα πάω Τουρκία και θα είμαι σε λειτουργία πτήσης.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά την ημέρα να το ανοίγεις. Γενικά αν δεν κανεις καθόλου χρήση δεδομενων, δεν κανεις κλήσεις και δεν απαντήσεις σε κλήσεις δεν θα χρεωθείς οπότε μπορείς να το έχεις και ανοιχτό 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

Μια φορά την ημέρα να το ανοίγεις. Γενικά αν δεν κανεις καθόλου χρήση δεδομενων, δεν κανεις κλήσεις και δεν απαντήσεις σε κλήσεις δεν θα χρεωθείς οπότε μπορείς να το έχεις και ανοιχτό 

Μήπως να σιγουρέψει ότι δεν έχει ενεργό τηλεφωνητή;

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά την ημέρα να το ανοίγεις. Γενικά αν δεν κανεις καθόλου χρήση δεδομενων, δεν κανεις κλήσεις και δεν απαντήσεις σε κλήσεις δεν θα χρεωθείς οπότε μπορείς να το έχεις και ανοιχτό 
Κατάλαβα. Απλά να μην απαντήσω σε καμία κλήση. Θα τους καλώ πίσω εγώ με voip

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VIPdriver said:

Μήπως να σιγουρέψει ότι δεν έχει ενεργό τηλεφωνητή;

Η προώθηση αν θυμάμαι σωστά στην cosmote δε δουλεύει στο εξωτερικό… Δεν είμαι σίγουρος όμως οπότε μπορεί πριν φύγει να χτυπήσει και ένα ##002# 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος σε λειτουργία πτήσης στο εξωτερικό να μου έρχονται κάπως με email ή γενικά με κάποιο τρόπο οι κλήσεις; ενημέρωση ότι είχα μια κλήση πχ. Θα πάω Τουρκία και θα είμαι σε λειτουργία πτήσης.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Άμα έχεις σε λειτουργία πτήσης το κινητό πριν φύγεις από Ελλάδα και φτάσεις Τουρκία πάλι με λειτουργία πτήσης μπορείς να ενεργοποιήσεις μόνο το WiFi και να συνδεθείς σε κάποιο WiFi . Αν έχεις ενεργό το WiFi calling θα λάβεις τις κλήσεις σου κλπ. Χρήστης θυμάμαι το είχε κάνει και χρησιμοποιούσε το κινητό του δωρεάν.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, AlexM2 said:

Άμα έχεις σε λειτουργία πτήσης το κινητό πριν φύγεις από Ελλάδα και φτάσεις Τουρκία πάλι με λειτουργία πτήσης μπορείς να ενεργοποιήσεις μόνο το WiFi και να συνδεθείς σε κάποιο WiFi . Αν έχεις ενεργό το WiFi calling θα λάβεις τις κλήσεις σου κλπ. Χρήστης θυμάμαι το είχε κάνει και χρησιμοποιούσε το κινητό του δωρεάν.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μόνο με Nova παίζει στο εξωτερικό. 

Link to comment
Share on other sites

Δε παίζει το WiFi calling εξωτερικό το ξέρω σίγουρα. Θα το αφήσω ανοιχτό απλά δε θα σηκώσω κλήση. Θα το κλείνω και θα καλώ εγώ μέσω voip

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, DjTony said:

Δε παίζει το WiFi calling εξωτερικό το ξέρω σίγουρα. Θα το αφήσω ανοιχτό απλά δε θα σηκώσω κλήση. Θα το κλείνω και θα καλώ εγώ μέσω voip

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Με Cosmote δεν παίζει. Δουλεύει μόνο εντός Ελλάδας. 
Με Nova παίζει κανονικότατα παντου στον κόσμο. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αορίστου χρόνου πρόγραμμα απεριόριστα λεπτα, 2,5GB επειδή  εχει λήξει το συμβόλαιο μου από τον Φεβρουάριο. Αυτο το πρόγραμμα τον πρώτο μηνα που μου το εβαλαν πλήρωνα 24€ όμως καθε μηνα το αυξάνανε και τωρα πληρώνω 30 κατι €. Μου βγαζει επιλογή να κανω ανανεωση συμβολαίου στην ιδια τιμή (10GB) με 10GB αλλά δεν αξιζει και δεν χρειάζομαι δεδομενα. Πως γινεται να παραμείνω κοσμοτε και να πληρώνω λιγότερα; 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, panos43 said:

Έχω αορίστου χρόνου πρόγραμμα απεριόριστα λεπτα, 2,5GB επειδή  εχει λήξει το συμβόλαιο μου από τον Φεβρουάριο. Αυτο το πρόγραμμα τον πρώτο μηνα που μου το εβαλαν πλήρωνα 24€ όμως καθε μηνα το αυξάνανε και τωρα πληρώνω 30 κατι €. Μου βγαζει επιλογή να κανω ανανεωση συμβολαίου στην ιδια τιμή (10GB) με 10GB αλλά δεν αξιζει και δεν χρειάζομαι δεδομενα. Πως γινεται να παραμείνω κοσμοτε και να πληρώνω λιγότερα; 

Ή θα κάνεις αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο για να πάρεις προσφορά και να μείνεις που έχει ρίσκο να προλάβει σε πάρει ο επόμενος πάροχος ή θα ζητήσεις προσφορά για συμβόλαιο από την εταιρεία. Σε ποια κάρτα έχεις σταθερό;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Ο ΟΤΕ ΑΕ και η COSMOTE AE ανακοινώνουν ότι:
• Από την 1/10/2023, για τους συνδρομητές που λαμβάνουν μηνιαίο e-λογαριασμό σταθερής τηλεφωνίας και από τις 23/10/2023 για τους συνδρομητές που λαμβάνουν διμηνιαίο e-λογαριασμό, καταργείται η παροχή της έκπτωσης 1€/μήνα (0,77€ προ ΦΠΑ και τέλους σταθερής τηλεφωνίας) ή 2€ / δίμηνο (1,54€ προ ΦΠΑ και τέλους σταθερής τηλεφωνίας).
Από 1/10/2023, για τους συνδρομητές που λαμβάνουν e-λογαριασμό κινητής τηλεφωνίας, καταργείται η παροχή της έκπτωσης 0,98€ / μήνα (0,72€ προ ΦΠΑ και τέλους κινητής τηλεφωνίας).

H κατάργηση της έκπτωσης θα εμφανιστεί στον πρώτο λογαριασμό που θα εκδοθεί για κάθε συνδρομητή μετά τις ως άνω ημερομηνίες αντίστοιχα.

Οι συνδρομητές σταθερής και κινητής τηλεφωνίας των ανωτέρω εταιρειών που επηρεάζονται έχουν δικαίωμα να καταγγείλουν τη σύμβασή τους αζημίως έως και δύο (2) μήνες, εάν λαμβάνουν μηνιαίο λογαριασμό, ή τρεις (3) μήνες, εάν λαμβάνουν διμηνιαίο λογαριασμό, από τη θέση σε ισχύ των άνω τροποποιήσεων, υπό την προϋπόθεση ότι τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται όχι νωρίτερα από την
προηγούμενη ημέρα από την ημέρα ενεργοποίησης της τροποποίησης.

Για τους συνδρομητές με σύμβαση ορισμένου χρόνου εξακολουθούν να ισχύουν οι υποχρεώσεις τους για την καταβολή τυχόν υπολοίπου σχετικά με επιδότηση συσκευής ή τερματικού εξοπλισμού που δεν έχει αποσβεστεί μέχρι την στιγμή της καταγγελίας, σύμφωνα με τους όρους της σύμβασής τους.

Ταυτόχρονα, στο πλαίσιο της περαιτέρω προώθησης ψηφιακών υπηρεσιών, από την 1/10/2023 τριπλασιάζονται, από 1GB σε 3GB, τα δωρεάν data 7 ημερών που προσφέρονται ως δώρο με κάθε ηλεκτρονική εξόφληση λογαριασμού Σταθερής ή Κινητής μέσα από την εφαρμογή COSMOTE APP και το My COSMOTE μέσω της ιστοσελίδας www.cosmote.gr. Το κινητό COSMOTE που θα επιλέξει ο συνδρομητής μπορεί να λάβει ανά ημέρα έως δύο δωρεάν πακέτα λόγω της ηλεκτρονικής εξόφλησης, ένα για πληρωμή Κινητής και ένα για πληρωμή Σταθερής.
Περισσότερες πληροφορίες στην Εξυπηρέτηση Πελάτων της COSMOTE καλώντας 13888 για οικιακούς πελάτες (ατελώς από Σταθερό COSMOTE και από κινητό COSMOTE δωρεάν για τα 4 πρώτα λεπτά της κλήσης και στη συνέχεια χρέωση 0,19€ / κλήση) και 13818 για εταιρικούς πελάτες (ατελώς από Σταθερό COSMOTE και εταιρικό κινητό COSMOTE) ή στο Δίκτυο Καταστημάτων COSMOTE - ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Χθες δημοσιεύθηκε στο site ανακοίνωση που λέει θα παύσει η έκπτωση ebill για όλους τους πελάτες σταθερής και κινητής από τον Οκτώβριο .

Δίνει και την δυνατότητα υπαναχώρησης για οποίον το επιθυμεί , καθώς αφορά αλλαγή που επηρεάζει πελάτες με συμβόλαια σε δέσμευση (στην πλειοψηφία τους )

 

https://www.cosmote.gr/pdf/ebillinfo.pdf 

Link to comment
Share on other sites

Τελεια που απο 1gb πανε σε 3gb για καθε εξοφληση λογαριασμου. Αντε να παει και απο 7 μερες σε μηνα σιγα σιγα η διαρκεια. 

Για το οτι καταργουν το ευρω του ebill ασχολιαστο αλλα χαιρομαι που εχω κοψει τη σταθερη συνδεση εδω και 9 μηνες. 

Link to comment
Share on other sites

Χθες δημοσιεύθηκε στο site ανακοίνωση που λέει θα παύσει η έκπτωση ebill για όλους τους πελάτες σταθερής και κινητής από τον Οκτώβριο .
Δίνει και την δυνατότητα υπαναχώρησης για οποίον το επιθυμεί , καθώς αφορά αλλαγή που επηρεάζει πελάτες με συμβόλαια σε δέσμευση (στην πλειοψηφία τους )
 
https://www.cosmote.gr/pdf/ebillinfo.pdf 

Ευκαιρία για όποιον θέλει να φύγει ακόμα και αν έκανε ανανέωση συμβολαίου στην αρχή του έτους; Υπάρχει δικαίωμα πχ να κάνει φορητότητα μετα την υπαναχώρηση;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zerokill said:

Ευκαιρία για όποιον θέλει να φύγει ακόμα και αν έκανε ανανέωση συμβολαίου στην αρχή του έτους; Υπάρχει δικαίωμα πχ να κάνει φορητότητα μετα την υπαναχώρηση;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι, εάν κάποιος είχε την έκπτωση και την έχασε, έχει δικαίωμα να διακόψει τη σύμβαση αζημίως - είτε με κατάργηση είτε με φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λήγει το cosmote full pack σε ενα μηνα, τι καλυτερο παιζει σε τιμη για ανανέωση αυτή τη περίοδο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εάν κάποιος είχε την έκπτωση και την έχασε, έχει δικαίωμα να διακόψει τη σύμβαση αζημίως - είτε με κατάργηση είτε με φορητότητα.

Ευχαριστώ!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, bekatakis said:

Καλησπέρα, λήγει το cosmote full pack σε ενα μηνα, τι καλυτερο παιζει σε τιμη για ανανέωση αυτή τη περίοδο?

Τι τιμή έχεις εσύ για αυτό το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Gv2008 said:

Τι τιμή έχεις εσύ για αυτό το πρόγραμμα;

Τωρα πληρωνω 22 τελικη τιμή (δορυφορικο) και μου εχουν δωσει και δωρεαν τον αποκωδικοποιητη για να εχω και το full pack μεσω streaming...

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, bekatakis said:

Τωρα πληρωνω 22 τελικη τιμή (δορυφορικο) και μου εχουν δωσει και δωρεαν τον αποκωδικοποιητη για να εχω και το full pack μεσω streaming...

Σε καλύτερη τιμή δεν το παίρνεις. Τώρα είναι 5€ πάνω περίπου το internetικο. Να τους ζητήσεις να συνεχίσεις στο ίδιο πακέτο με την ίδια τιμή και αν δεν δεχτούν πίεσε όσο μπορείς, ακόμα και με διακοπή 

Link to comment
Share on other sites

Σε καλύτερη τιμή δεν το παίρνεις. Τώρα είναι 5€ πάνω περίπου το internetικο. Να τους ζητήσεις να συνεχίσεις στο ίδιο πακέτο με την ίδια τιμή και αν δεν δεχτούν πίεσε όσο μπορείς, ακόμα και με διακοπή 
εγώ το ιντερνετικό το παίρνω για δεύτερη χρονιά στα 25€ πάντως με ανανέωση συμβολαίου οπότε μπορεί να το πάρει στην ίδια τιμή ή με τρία ευρώ παραπάνω

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...