Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Τίποτα το ιδιαίτερο. Τα επίσημα απλά δεν συμφέρουν. Μόνο αν δεχτεί κανείς κάποιου είδους προσφορά και αδράξει την ευκαιρία... ειδάλλως είναι κοροϊδία.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Το οτι οταν τελεισωει το πακετο σμσ και σε χρεωνουνε 0,25 ανα σμσ ενω για εξωτερικο ειναι 0,2218 ανα σμσ

Ειναι τρομεροι

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTEPLUS6c6def57-9abe-43ad-9637-08d101d56fa3#

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

 

Πάω να κάνω διακοπή mobile internet 12GB που είχα κάνει χωρίς επιδότηση και μου ζητάνε 65€ ρήτρα χόρια τα τα πάγια που έχω κανονικά να πληρώσω απο κάπου θυμάμαι οτι μπορείς να μην τα πληρώσεις η κάτι τέτοιο :wacko:

 

Υ.Γ το συμβόλαιο ήταν ανανέωση όχι καινούργιο και έκπτωση στο πάγιο την βάλανε μόνοι τους παρότι ζήτησα για να μπορώ να κάνω διακοπή χωρίς να πληρώσω αυτά

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις ανανεωση, ειναι σαν να κανεις καινουργιο συμβολαιο. Παλι εχεις δεσμευση, πραγμα που σημαινει οτι εχεις ρητρα για να φυγεις. Αν εχεις παρει εκτπωση αντι επιδοτησης, πληρωνεις μονο την εκπτωση που εχεις παρει απο την ανανεωση του συμβολαιου μεχρι σημερα. ΠΧ αν το παγιο κανονικα κανει 25 ευρω και εσυ πληρωνεις 15, αρα εχεις εκτπωση 10 ευρω τον μηνα. αν θες να το διακοψεις μετα απο 5 μηνες, θα πληρωσεις 5*10=50 ευρω.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το οτι οταν τελεισωει το πακετο σμσ και σε χρεωνουνε 0,25 ανα σμσ ενω για εξωτερικο ειναι 0,2218 ανα σμσ

Ειναι τρομεροι

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTEPLUS6c6def57-9abe-43ad-9637-08d101d56fa3#

Είναι αυτονόητο ότι δε συμφέρει να κάνεις τίποτα, κλήσεις - sms - πλοήγηση στο διαδίκτυο, εκτός πακέτων ή προπληρωμένης χρήσης. Ισχύει φυσικά για όλες τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ανανέωσα για τα επόμενα 2 χρονιά με το νέο L στα 26.5 ευρώ τελική τιμή..

 

Τρομερή τιμή! Καλή κίνηση...

 

Γενικά μιλώντας, το να κάνει κάποιος συμβόλαιο κινητής σήμερα, είναι σωστό μόνο και μόνο εφόσον υπάρχει επαγγελματική ανάγκη, που φυσικά θα του διευκολύνει την πληρωμή. Ειδάλλως, ακόμη και όσοι έχετε πρόγραμμα, πιστέυω πως καλύτερα να κάνετε εξοικονόμηση χρημάτων χρησιμοποιώντας κάποιου είδους καρτοκινητό, από όποια εταιρεία θέλετε. Πραγματικά υπάρχει τάση αύξησης των προγραμμάτων κινητής στα χρήματα. Σκεφτείτε ποσα λεφτά θα εξοικονομήσετε με μια τέτοια κίνηση, μολύβι και χαρτί. Αυτά τα χρήματα δώστε τα για κάτι άλλο να κάνει όμορφη τη ζωή σας.

Οφείλουμε όλοι οι καταναλωτές να ξεκινήσουμε με μια τέτοιου είδους αντίδραση ενάντια στις εταιρείες κινητής, που μας έχουν αλλάξει τον αδόξαστο με την ακρίβεια. Φυσικά στην ακρίβεια, μέρος της ευθύνης έχει και το κράτος με τους απαράδεκτα υψηλούς φόρους και τέλη που φορτώνει την κινητή τηλεφωνία. Πρέπει να αντιδράσουμε για να βάλουν μυαλό.

Edited by vaskor
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι παράνομο το 2ετες συμβόλαιο που ζητάνε πλέον όλες οι εταιρείες; η ευρωπαϊκή νομοθεσία δεν λέει ένα έτος; εδώ έχουν υποχρεώσει σε 2ετη την εγγύηση. μου κάνει εντύπωση

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ανανέωσα για τα επόμενα 2 χρονιά με το νέο L στα 26.5 ευρώ τελική τιμή..

 

Τρομερή τιμή! Καλή κίνηση...

 

Γενικά μιλώντας, το να κάνει κάποιος συμβόλαιο κινητής σήμερα, είναι σωστό μόνο και μόνο εφόσον υπάρχει επαγγελματική ανάγκη, που φυσικά θα του διευκολύνει την πληρωμή. Ειδάλλως, ακόμη και όσοι έχετε πρόγραμμα, πιστέυω πως καλύτερα να κάνετε εξοικονόμηση χρημάτων χρησιμοποιώντας κάποιου είδους καρτοκινητό, από όποια εταιρεία θέλετε. Πραγματικά υπάρχει τάση αύξησης των προγραμμάτων κινητής στα χρήματα. Σκεφτείτε ποσα λεφτά θα εξοικονομήσετε με μια τέτοια κίνηση, μολύβι και χαρτί. Αυτά τα χρήματα δώστε τα για κάτι άλλο να κάνει όμορφη τη ζωή σας.

Οφείλουμε όλοι οι καταναλωτές να ξεκινήσουμε με μια τέτοιου είδους αντίδραση ενάντια στις εταιρείες κινητής, που μας έχουν αλλάξει τον αδόξαστο με την ακρίβεια. Φυσικά στην ακρίβεια, μέρος της ευθύνης έχει και το κράτος με τους απαράδεκτα υψηλούς φόρους και τέλη που φορτώνει την κινητή τηλεφωνία. Πρέπει να αντιδράσουμε για να βάλουν μυαλό.

 

Εξαιρετική τιμή αναμφισβήτητα, όμως ως συμβόλαιο κρύβει και μια παγίδα.

Αν για οποιοδήποτε λόγο απαιτήσεις το σπάσιμο του συμβολαίου πριν εκπνεύσει το 24μήνο θα κληθείς να καταβάλεις εν είδη penalty τη διαφορά μεταξύ της τιμής καταλόγου 64,90€ και της τιμής 26,50€ στην οποία το έλαβες.

 

Ουδέν ουσιωδέστερο της προτροπής σου "Οφείλουμε όλοι οι καταναλωτές να ξεκινήσουμε με μια τέτοιου είδους αντίδραση ενάντια στις εταιρείες κινητής..." όμως η αντίδραση θα πρέπει να οδηγεί σε εξορθολογισμό των τιμών καταλόγου και όχι σε επίτευξη προσφορών με ψιλά γράμματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν είναι παράνομο το 2ετες συμβόλαιο που ζητάνε πλέον όλες οι εταιρείες; η ευρωπαϊκή νομοθεσία δεν λέει ένα έτος; εδώ έχουν υποχρεώσει σε 2ετη την εγγύηση. μου κάνει εντύπωση

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων στον οδηγό προς καταναλωτές αναφέρει:

Μπορεί η εταιρία να με υποχρεώσει να υπογράψω σύμβαση ορισμένου χρόνου με διάρκεια μεγαλύτερη των 12 μηνών;

Όχι, δεν μπορεί. Η εταιρία οφείλει να σας παράσχει τη δυνατότητα να συνάψετε σύμβαση μέγιστης διάρκειας 12 μηνών. Ωστόσο, έχει δικαίωμα να καθορίσει το ύψος του παγίου με βάση τη χρονική διάρκεια της σύμβασης.

Σημειώνεται ότι, σε κάθε περίπτωση, η διάρκεια των συμβάσεων ορισμένου χρόνου δεν μπορεί να υπερβαίνει τους 24 μήνες.

 

Η Cosmote προσφέρει στον πελάτη το Cosmote L στα 26,5€ με διάρκεια 24 μηνών.

Ο πελάτης μπορεί να αξιώσει 12μηνο συμβόλαιο άλλα σε αυτή την περίπτωση η τιμή θα διαμορφωθεί στα 64,90€/μήνα (τιμή καταλόγου).

Edited by arjuna
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτηκα αρκετά πριν ανανεώσω γιατί σε καμία περίπτωση δεν κάνω χρήση όλων των παροχών του προγράμματος μου.

Μέχρι τώρα έδινα 23 ευρώ για το παλιό L και με κάλυπτε απόλυτα καθώς είχα και δώρο 500 μβ. Το καλοκαίρι όμως δίνω τουλάχιστον 20 ευρώ παραπάνω για έξτρα μβ καθώς χρησιμοποιώ οτε τιβι go. To παλιό L μου το έδιναν 24 ευρώ για ανανέωση. Οπότε τα έβαλα κάτω και σκέφτηκα αφού η δέσμευση είναι 24μηνη (δηλαδή 2 καλοκαίρια=40 παραπάνω που θα έδινα) ας δώσω 55 ευρώ παραπάνω για δυο χρόνια (η διαφορά των 2,5χ24 μήνες). Είμαι συνδρομήτρια 17 χρόνια.. Δε νομίζω ότι θα αλλάξω γνώμη να θέλω κάρτα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου έφτανε το Play Now Unlimited για το tv go?

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Φέτος πλήρωσα 21 ευρώ για 3 μήνες unlimited και αυτό γιατί ήταν σε προσφορά (για την ακρίβειά 3*7.5)Η κανονική τιμή είναι 15 ο μήνας. Αν βάλεις επί δυο καλοκαίρια πού είμαι δεσμευμένη με το συμβόλαιό μου σίγουρα με συμφέρει η διάφορα πού θα πληρώσω για το νέο L από το να παρέμενα στα ίδια καθώς δε θα χρειαστώ πακέτο play now..

Link to comment
Share on other sites

Ποσα ΜΒ χρησιμοποιείς σε κανονικές συνθήκες; Από όσο θυμάμαι 5GB έχει το L.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποσα ΜΒ χρησιμοποιείς σε κανονικές συνθήκες; Από όσο θυμάμαι 5GB έχει το L.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

Περίπου 1.5G

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομάδα. Έχω φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο και πρόσφατα έληξε . Είμαι ικανοποιημένος απο το πρόγραμμα και θέλω να κάνω ανανέωση. Το πρόβλημα μ είναι ότι το πάγιο ανέβηκε 10 ευρώ και δεν μ δίνουν έκπτωση σε αυτό, παρά μόνο επιδότηση για συσκευές(η οποία δεν με ενδιαφέρει). Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι? Όχι απαραίτητα πάλι 10 ευρώ αλλά έστω κάποια μείωση
Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομάδα. Έχω φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο και πρόσφατα έληξε . Είμαι ικανοποιημένος απο το πρόγραμμα και θέλω να κάνω ανανέωση. Το πρόβλημα μ είναι ότι το πάγιο ανέβηκε 10 ευρώ και δεν μ δίνουν έκπτωση σε αυτό, παρά μόνο επιδότηση για συσκευές(η οποία δεν με ενδιαφέρει). Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι? Όχι απαραίτητα πάλι 10 ευρώ αλλά έστω κάποια μείωση

 

Καλησπέρα,

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι. Και η φορητότητα σε άλλη εταιρεία για καλύτερη τιμή, είναι ρίσκο. Τουτέστιν, δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχεις κάτι σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θέλω μια προτίμηση συμβόλαιο κάτι οικονομικό, γιατί τελευταία η τιμές αυξήθηκαν πάρα πολύ. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θέλω μια προτίμηση συμβόλαιο κάτι οικονομικό, γιατί τελευταία η τιμές αυξήθηκαν πάρα πολύ. Ευχαριστώ
Και εμείς τι να κάνουμε τώρα; Πάρε τηλέφωνο την Cosmote και πες της το, να δούμε τί θα σου απαντήσει...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θέλω μια προτίμηση συμβόλαιο κάτι οικονομικό, γιατί τελευταία η τιμές αυξήθηκαν πάρα πολύ. Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα .

Λένε ότι με μόνο κριτήριο την κατανάλωση καυσίμου το πιο οικονομικό αυτοκίνητο είναι αυτό που δεν έχει μηχανή.

Αντίστοιχα με μόνο κριτήριο την τιμή πας στο cosmote Basic με 4,90 ευρώ τον μήνα.

Φαντάζομαι όμως ότι δεν είναι αυτό που ζητάς.

Για να πάρεις απάντηση θα πρέπει να δηλώσεις τις ανάγκες σου.

Σου φτάνουν 300 λεπτά ομιλίας ή χρειάζεσαι 3.000 κ.τ.λ.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο team!

Ανοιγω αυτό το άρθρο σχετικά με την τροποποίηση(από την Cosmote χωρίς να το ξέρω) μιας ήδη υπάρχουσας σύμβασης για την χρήση 2 αριθμών εταιρικού πακέτου από την εταιρια Cosmote.

Περιληπτικά η σύμβαση ξεκίνησε στις 15/12/2016 (τότε αγοράστηκε η συσκευη μέσω επιδότησης,ίσως είναι μερικές μέρες πριν,υπάρχει στο συμβόλαιο που έχουμε στα χέρια μας ).

Επικοινωνήσαμε μερικές ημερες πριν σχετικά με το ποτέ υπάρχει η δυνατότητα ανανέωσης και μας απάντησαν για 3 μήνες αργότερα από το τελος του 24μηνου πακέτου που είχαμε συμφωνήσει..κατα την απάντηση μου φάνηκε περίεργο,ρωτήσαμε και εν τέλη μας είπε ότι έχουν αργήσει να σταλούν τα συμβόλαια απ το κατάστημα και γι αυτό.στο σύστημα φαίνεται το ίδιο ακόμη και σήμερα.

Σήμερα έγινε η Τρίτη επικοινωνία μαζί τους από εμένα μιας και δεν επικοινώνησαν μαζί μου τις προηγούμενες 2 φορές όπως μας είχαν πει.η απάντηση ήταν η ίδια ναι συμβαίνει αυτό,θα σας καλέσουμε..

Παρακαλώ θα ήθελα τη συμβουλή σας για αρχή επι του θέματος,διότι αν εμεις τροποποιουσαμε η «σπαγαμε» το συμβόλαιο θα υπήρχαν κυρώσεις,εν αντίθεση μ αυτούς..έστειλα παρόμοιο κειμενάκι και στον συνήγορο..μια δορά που είχα σπάσει συμβόλαιο κόντεψαν να με φάνε..τώρα δεν τους την χαρίζω...

Τα φώτα σας παρακαλώ!

 

Edit: πριν πέντε λεπτά επικοινώνησαν και μου είπε η κοπέλα ότι είναι λόγο του συστήματος συγγνώμη που δεν επικοινώνησα και καλείτε στο κέντρο κλπ και ότι θα επιλυθεί στο άμεσο διάστημα.τι μπορούμε να κάνουμε... μια μεγαλύτερη επιδότηση δε θα με χάλαγε καθόλου

Edited by giannisma_1998
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και 3 ημέρες δεν μπορώ να πιάσω πουθενά 4g και 4g+ σε σημεία που έπιανα. Πλέον πιάνω παντού μόνο H+

Έχει κάνει κάτι ή Cosmote??????

Εχω φοιτητικό Καρτοσυμβόλαιο.

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και 3 ημέρες δεν μπορώ να πιάσω πουθενά 4g και 4g+ σε σημεία που έπιανα. Πλέον πιάνω παντού μόνο H+

Έχει κάνει κάτι ή Cosmote??????

Εχω φοιτητικό Καρτοσυμβόλαιο.

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

 

Πες μας και σε ποια σημεία είσαι και δεν πιάνεις.

 

[Απαντησε από μόνο του]

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Εκανα το watsup καρτοσυμβολαιο και η υπάλληλος στο κατάστημα της κοσμοτέ μου είπε ότι θα ενεργοποιηθεί αμέσως. το θέμα είναι ότι από το πρωί δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα και είμαι χωρίς τηλέφωνο, αργεί τόσο η πρέπει να κάνω κάτι?

Και κάτι άλλο, στο watsup είχα περίπου 3 ευρώ, αυτά τώρα θα χαθούν?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το watsup καρτοσυμβολαιο και η υπάλληλος στο κατάστημα της κοσμοτέ μου είπε ότι θα ενεργοποιηθεί αμέσως. το θέμα είναι ότι από το πρωί δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα και είμαι χωρίς τηλέφωνο, αργεί τόσο η πρέπει να κάνω κάτι?

Και κάτι άλλο, στο watsup είχα περίπου 3 ευρώ, αυτά τώρα θα χαθούν?

 

Πάρε από κάποιο σταθερό η κινητό κοσμοτε στο 13888 και ρωτά και για τις δυο περιπτώσεις.

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...