Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έδωσαν και εμένα 2 κωδικούς για 2 αριθμούς, μπορώ να πω αρκετά εύκολα για αζημίως διακοπή. Βέβαια περιμένω να πάω στο κατάστημα γιατί μπορεί στο τηλέφωνο να μου είπαν αζημίως, αλλά στο κατάστημα μπορεί να λένε άλλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

χαχα αστα να πανε, επιτελους, τελοςςςςςςςςςςςςςςςςς!

 

εντωμεταξυ οι υπαλληλοι μεχρι και το ευρω κηνυγανε, πεσαν απανω στην μανα μου να της πουνε να βαλει καρτα,

ενω εγω εμαθα απ το συναδελφο οτι εχει 1 ευρω μεσα και ισχυει για το 3μηνακι, οποτε σε 3 μηνες παλι

 

Πως της ζήταγαν να βάλει κάρτα, αφού από ότι κατάλαβα η αλλαγή σε καρτοκινητό δεν γίνεται εκείνη τη στιγμή αλλά θέλει κάποιες μέρες ;

Link to comment
Share on other sites

οχι, μια χαρα, εμενα που εφαγα αρκετο μανικι μεχρι να το αλλαξω, ολες τις φορες η μανουρα ξεκινουσε απο το τηλεφωνο,

αν παρεις τους κωδικους μετα πας στο καταστημα και απλα κλεινεις τα αυτια σου σε οτι σου πουνε,

απλα στο φτιαχνουν και φευγεις και βγαζει "μη ενεργοποιημενο" για λιγη ωρα και μετα απο λιγο βγαζει cosmote και

εισαι ετοιμος, 1 ευρω μεσα και καρτα σε 3 μηνες απο την ημερα ενεργοποιησης

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως της ζήταγαν να βάλει κάρτα, αφού από ότι κατάλαβα η αλλαγή σε καρτοκινητό δεν γίνεται εκείνη τη στιγμή αλλά θέλει κάποιες μέρες ;

γινεται, αμεσα σχεδον, μεχρι να περπατησει λιγα μετρα ειχε γινει και γυρισε πισω

Link to comment
Share on other sites

οχι, μια χαρα, εμενα που εφαγα αρκετο μανικι μεχρι να το αλλαξω, ολες τις φορες η μανουρα ξεκινουσε απο το τηλεφωνο,

αν παρεις τους κωδικους μετα πας στο καταστημα και απλα κλεινεις τα αυτια σου σε οτι σου πουνε,

απλα στο φτιαχνουν και φευγεις και βγαζει "μη ενεργοποιημενο" για λιγη ωρα και μετα απο λιγο βγαζει cosmote και

εισαι ετοιμος, 1 ευρω μεσα και καρτα σε 3 μηνες απο την ημερα ενεργοποιησης

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γινεται, αμεσα σχεδον, μεχρι να περπατησει λιγα μετρα ειχε γινει και γυρισε πισω

Το τέλος απενεργοποίησης υπάρχει των 10 ευρώ υπάρχει από τις αρχές του ετους το όποιο και αλλάζει σε 15 ευρώ από τις αρχές του Σεπτέμβρη όταν εφαρμόστηκε τότε έλεγε η αντίστοιχη ανακοίνωση ότι για όποιον υπαναχωρει το κάνει αζημιως. Τα αζημιως αφορά αναποσβεστα πόσα επιδοτήσεων για έκπτωση παγίων (όχι απόκτηση συσκευης) πράγμα που αναφέρει και το κανονιστικό πλαίσιο της ΕΕΤΤ. Το ίδιο αναφέρει λοιπον και τώρα ο τελευταίος λογαριασμός ότι για όποιον διαφωνεί , καταγγέλει αζημιως . Βέβαια για την καταγγελία του μηδενικού παγίου που γίνεται basic δεν υφίσταται καταγγέλεια καθώς δεν έχει επιδότηση άρα και κανένα χρωστουμενο , αναποσβεστο πόσον. Το μόνο που μπορεί ο συνδρομητής να κάνει είναι μετατροπή σε καρτοκινητα το οποιο έχει τελος10 ευρώ έως 31.8 και απο εκεί και πέρα 15 ευρώ .

Να συμπληρώσω ότι πριν 2 εβδομάδες κατήγγειλα το δικό μου μηδενικό και το έκανα what's up και κανονικά χρεώθηκα το δεκαευρω .

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν αναφέρει όμως εδώ άλλα 2-3 άτομα οτι δεν δέχτηκαν την χρέωση των 10 ή 15 ευρώ λόγω των αλλαγων και η διαδικασία προχώρησε κανονικά χωρίς να πληρώσουν. Ασε που οι αλλαγές αφορούν και αυτό το ίδιο το τέλος διακοπής οποτε είναι παράλογο να διακόπτεις και να το πληρώνεις. Για μένα μάλλον άδικα πλήρωσες. Εκτος αν έρθει κανένας εκκαθαριστικός λογαριασμός μετά...
Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν έρθει κανένας εκκαθαριστικός λογαριασμός μετά...

Αυτο πιστευω θα γινει, διαφορετικα δεν βγαζει νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν όσοι έκαναν τη διαδικασία μετατροπής από μηδενικό σε καρτοκινητό να πουν τι τους είπαν στο κατάστημα ;

Εγώ σήμερα που πήγα για 2 νούμερα, τους λέω έχω κωδικό για αζημίως μετατροπή σε καρτοκινητό, λέω θέλω σε what's up να το κάνω. Μου λέει γίνεται πρώτα σε cosmokarta και μετά με μήνυμα αλλάζεις πακέτο δωρεάν. Δεν μου ανέφερε κάτι για χρέωση, αλλά όπως αναφέρθηκε μπορεί να μας το στείλουν περιποιημένο στον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό ( εγώ σε έναν αριθμό έχω και επιστροφή ευρώ). Όσοι έχουν κάνει τη διαδικασία νωρίτερα, τους έχει έρθει εκκαθαριστικός λογαριασμός ;

Για τα 2 νούμερα μου είπε ημερομηνία διακοπής διαφορετική, που συμπίπτει με αυτή της έκδοσης του μηνιαίου λογαριασμού...ότι να΄ναι πραγματικά, η ίδια εταιρεία σε διαφορετικά καταστήματα ακολουθεί διαφορετική πολιτική για τη μετατροπή, αφού λίγο πιο πάνω αναφέρθηκε ότι άλλη μετατροπή έγινε άμεσα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να συμπληρώσω ότι πριν 2 εβδομάδες κατήγγειλα το δικό μου μηδενικό και το έκανα what's up και κανονικά χρεώθηκα το δεκαευρω .

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

 

Τα 10€ τα πλήρωσες στο κατάστημα επί τόπου ή σου ήρθε μετά στον εκκαθαριστικό λογαριασμό ;

Link to comment
Share on other sites

αν ερθει (που χλωμο το βλεπω για τετοια ποσα) σιγουρα δεν θα ειναι αμεσα απαιτητά,ούτε θα μπορούν να κόψουν κάποια γραμμή.Οποτε αν καποιος θελησει,μπορει να κανει αιτημα για παραγραφη της οφειλης μεσω εεττ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορούν όσοι έκαναν τη διαδικασία μετατροπής από μηδενικό σε καρτοκινητό να πουν τι τους είπαν στο κατάστημα ;

Εγώ σήμερα που πήγα για 2 νούμερα, τους λέω έχω κωδικό για αζημίως μετατροπή σε καρτοκινητό, λέω θέλω σε what's up να το κάνω. Μου λέει γίνεται πρώτα σε cosmokarta και μετά με μήνυμα αλλάζεις πακέτο δωρεάν. Δεν μου ανέφερε κάτι για χρέωση, αλλά όπως αναφέρθηκε μπορεί να μας το στείλουν περιποιημένο στον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό ( εγώ σε έναν αριθμό έχω και επιστροφή ευρώ). Όσοι έχουν κάνει τη διαδικασία νωρίτερα, τους έχει έρθει εκκαθαριστικός λογαριασμός ;

Για τα 2 νούμερα μου είπε ημερομηνία διακοπής διαφορετική, που συμπίπτει με αυτή της έκδοσης του μηνιαίου λογαριασμού...ότι να΄ναι πραγματικά, η ίδια εταιρεία σε διαφορετικά καταστήματα ακολουθεί διαφορετική πολιτική για τη μετατροπή, αφού λίγο πιο πάνω αναφέρθηκε ότι άλλη μετατροπή έγινε άμεσα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τα 10€ τα πλήρωσες στο κατάστημα επί τόπου ή σου ήρθε μετά στον εκκαθαριστικό λογαριασμό ;

Όχι σε εκκαθαριστικό . Ακόμα και αν αρνηθεις σου έρχεται πρώτα ο τελικός λογαριασμός που το περιέχει και εάν θες πας και κάνεις παραπονο στο κατάστημα όπου ζητάς απόχεωση του ποσού . Να θυμίσω ότι το δέχτηκα καθώς ήθελα να γίνει εκείνη την ώρα για να μπορέσω να αγορασω το summer πακέτο την επόμενη δεν έκανα.παραπονο καθώς κάτι τέτοιο είδα ότι εφαρμόζεται πάνω από ένα χρόνο γιατί σε φίλο μου που εκανε το ίδιο περυσι τον Δεκέμβριο τα ίδια του είπαν και έγιναν. Επίσης να πω ότι και η Vodafone έχει το ίδιο τέλος απενεργοποίησης το όποιο όμως τιμάται στα 20 ευρώ ανά καταργηση ... Κοινώς το καρτέλ ζει . Το τέλος όμως των 10 ευρώ υπάρχει από τα τέλη 2015 οπότε και δεν μπορουσα να θεμελίωσω απόχρεωση και για αυτό το ποσό πράγμα που αναφέρω και στην πρώτη μου αναρτηση . Εάν βολεύει μπορώ να αναρτήσω και τον τελευταίο μου λογαριασμό .

 

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ουσιαστικά, είτε διακόψουμε τους αριθμούς και τους καταργήσουμε τελείως, είτε ακόμα και κάρτα να τους κάνουμε, θα πληρώσουμε 10€ για κάθε αριθμό στον τελευταίο λογαριασμό που θα μας έρθει τέλη Σεπτέμβρη;
Link to comment
Share on other sites

δεν το πιστεύω αυτό προσωπικά γιατί δίνουν και χαρτί που γράφει ότι η διακοπή έγινε αζημίως, οπότε... απλά το πετάνε κι όπου πιάσει... σιγά μην ξέρουν οι ηλικιωμένοι να το κυνηγήσουν πχ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ουσιαστικά, είτε διακόψουμε τους αριθμούς και τους καταργήσουμε τελείως, είτε ακόμα και κάρτα να τους κάνουμε, θα πληρώσουμε 10€ για κάθε αριθμό στον τελευταίο λογαριασμό που θα μας έρθει τέλη Σεπτέμβρη;
Ναι έτσι είναι.
δεν το πιστεύω αυτό προσωπικά γιατί δίνουν και χαρτί που γράφει ότι η διακοπή έγινε αζημίως, οπότε... απλά το πετάνε κι όπου πιάσει... σιγά μην ξέρουν οι ηλικιωμένοι να το κυνηγήσουν πχ
Το ίδιο έχω και εγώ και λέει ακριβώς το ίδιο στο χαρτί . Μπερδεύεις πάλι την αζημιως καταγγελια που αφορά ΜΟΝΟ αναποσβεστο πόσο από επιδότηση με έκπτωση παγίου και το τέλος κατάργησης που υπάρχει σε Cosmote και Vodafone εδώ και ένα χρόνο. Αυτό ανέφερα και παραπάνω. Η μόνη λύση για να μην πληρώσει κάτι κάποιος στην διακοπή είναι η φορητότητα που και εκεί το καρτέλ έχει βρει τα κόλπα του καθώς μια φορητότητα σε καρτοκινητη έχει από 25 έως 30 ευρώ ανάλογα την εταιρία που θα επιλέξεις να πας . Εξαίρεση αποτελεί η q που είναι στα 10 ευρώ και η cyta που την έχει ακόμα δωρεάν .

 

Παραθέτω και το link που το αναφέρει https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=SpecialChargeCasesTR[ /URL]

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

Edited by johntua
Link to comment
Share on other sites

διαφωνω, παρεθεσα και link απο την εεττ, ψαξε σε προηγουμενα ποστ να το βρεις, σε περιπτωση μονομερους αλλαγης ορων εχεις το δικαιωμα,

οπως και θα επρεπε να εχεις, τελοσπαντων

 

εδω καναμε ολοκληρο αγωνα για να μην πληρωσουμε, εσυ μας λες οτι θα πληρωσουμε ουτως ή αλλως; οτι ναναι...

 

εγω και να μου ερθει να το πληρωσω θα το στειλω στην εεττ εννοειται,

δεν γινεται κυριοι καρτελ να ξεσκιζετε ενα προγραμμα εντελως (τι σχεση εχει το μηδενικο με το βασικο; ) και

να μας ζητατε να πληρωσουμε...

 

εξαλλου υπογραψαμε ηδη για αζημιως διακοπη, τι αλλο να πουμε; το θεμα θεωρειται ληξαν για μενα,

δεν εχουμε κατι αλλο να πουμε απο εκει και περα

 

anyway, ο καιρος γαρ εγγυς..

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Το συζητήσαμε πολύ το θέμα,στην πράξη θα τα δούμε. Θυμίζω μονο (και δεν επανέρχομαι) οτι στην ίδια ανακοίνωση υπάρχει και η αύξηση του τέλους διακοπής. Αν μη τι άλλο θα ήταν προκλητικό να μη συμφωνεί κάποιος από τη μια με τη αύξηση του τέλους διακοπής,και να αποχωρεί, και από την άλλη η ίδια η εταιρεία να τον βάζει να το πληρώσει...
Link to comment
Share on other sites

η οποια αυξηση εχει δρομολογηθει για απο 31/8, για ποιο λογο λοιπον μας ζητουσαν 15;;;;;;;;;;

 

γι αυτο σου λεω, οτι ναναι ειναι, σου λεει, οπου πιασει....

Link to comment
Share on other sites

Στην cosmote δουλεύετε μερικοί? Σας είπα άλλαξα 2 νούμερα από μηδενικό σε κάρτα ΑΤΕΛΏΣ. Σήμερα κάνανε το ίδιο και 2 φίλοι μου ο ένας διέκοψε τελείως. Και στο κατάστημα μας είπε ο υπεύθυνος που ήταν γνωστός ότι μετά τις 15 Αυγούστου σχεδόν μόνο αυτό κάνουν καθημερινά. Σε όλους λένε για τα 15 ευρώ αλλά όταν τους πεις για την αναφορά να διακοψεις την σύνδεση αζημιως κανένας δεν πληρώνει. Άρα όποιος θέλει να τα δώσει ας τα δώσει αλλά να μην κάνει τον έξυπνο. Εγώ και όσοι ξέρω ΔΕΝ τα δώσαμε. Αυτά από εμένα ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει αλλά να μην παίρνει και άλλους στον λαιμό του παραπληροφορωντας....
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ τώρα .σε 3 μέρες λήγει το συμβόλαιο μου με 2 νούμερα που έχω .οποτε χωρίς να πληρώσω μπορώ να πάω να ζητήσω να τα κάνω καρτοκινητή και τα 2 σωστά ;η αλλαγή γίνεται άμεσα ;η θέλει καμία βδομάδα ;ρωτάω να δω αν ξεφύγω από τα όρια του συμβολαίου μην μου έρθουν λογαριασμοί με κανονικό πάγιο .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε εμενα ο λογαριασμος ερχεται ηλεκτρονικα και εκδοθηκε 27/08 αλλα δεν λεει πουθενα για αλλαγες στις χρεωσεις.

ειναι μαζι 2 αριθμοι ο ενας μηδενικο παγιο και ο αλλος cosmote mobile plus 20

 

λετε να παιξω το χαρτι με την εεττ στο τηλεφωνο για αλλαγη σε καρτοκινητα;

 

δεν εχω καποιο συμβολαιο

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε εμενα ο λογαριασμος ερχεται ηλεκτρονικα και εκδοθηκε 27/08 αλλα δεν λεει πουθενα για αλλαγες στις χρεωσεις.

ειναι μαζι 2 αριθμοι ο ενας μηδενικο παγιο και ο αλλος cosmote mobile plus 20

 

λετε να παιξω το χαρτι με την εεττ στο τηλεφωνο για αλλαγη σε καρτοκινητα;

 

δεν εχω καποιο συμβολαιο

 

Και εμενα εκδιδεται καθε 27. Τσεκαρε του ιουλιου ειναι εκει η ανακοινωσει με τις αλλαγες γιατι ειχαν ανακοινωθει 24 και σε προλαβαν απο τον προηγουμενο μηνα λογικα και εσενα

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα εκδιδεται καθε 27. Τσεκαρε του ιουλιου ειναι εκει η ανακοινωσει με τις αλλαγες γιατι ειχαν ανακοινωθει 24 και σε προλαβαν απο τον προηγουμενο μηνα λογικα και εσενα

 

εχεις δικιο,το γραφει στου ιουλιου...αλλα θα το παιξω το χαρτι με την ΕΕΤΤ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει γιατί διαφωνείτε, αλλά πιθανόν να έχετε όλοι δίκιο. Καταγγελία αζημίως μπορείς να κάνεις και για αύξηση στο πάγιο αλλά και για την αύξηση στο τέλος διακοπής (νομίζω πως κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου).

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει γιατί διαφωνείτε, αλλά πιθανόν να έχετε όλοι δίκιο. Καταγγελία αζημίως μπορείς να κάνεις και για αύξηση στο πάγιο αλλά και για την αύξηση στο τέλος διακοπής (νομίζω πως κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου).

 

Sent from my Moto X Play

Για δεν διαφωνισα κάπου απλά παρέθεσα τα γεγονότα όπως και την δική μου προσωπική εμπειρία τώρα εαν για κάποιους δεν είναι αντιληπτό ή έχουν συμφωνήσει οπως λένε κάτι άλλο, καλώς έπραξαν ... Τώρα εάν μια άλλη γνώμη δεν βολεύει κάποιους και την κατατάσσουν στο επίπεδο του τρολ ή ονοματιζουν κάποιον που απλά ποσταρε την εμπειρία του (γιατί λογαριασμός μου έχει έρθει ξαναλέω με το δεκαευρω και εάν θέλει κάποιος τον ανεβάζω και εδώ ) υπάλληλο της cosmote ... Χάνουμε το δάσος πίσω από το δέντρο .

 

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόγραμμα που αναφέρεται στην ανακοίνωση παρακάτω το πρώην μηδενικό πάγιο, που του βάλανε τώρα 2,5€ πάγιο, δεν είναι ; Το "στείλανε" με συνοπτικές διαδικασίες, παίζει να το αλλάξανε πολλοί από όσους το είχαν.

 

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/310817_Announcement_mobile_basic.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόγραμμα που αναφέρεται στην ανακοίνωση παρακάτω το πρώην μηδενικό πάγιο, που του βάλανε τώρα 2,5€ πάγιο, δεν είναι ; Το "στείλανε" με συνοπτικές διαδικασίες, παίζει να το αλλάξανε πολλοί από όσους το είχαν.

 

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/310817_Announcement_mobile_basic.pdf

Όχι, είναι ένα αρχαίο με 10 ευρώ πάγιο χωρίς ενσωματωμένο χρόνο ομιλίας και με κλιμακωτή χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...