Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας εμενα η πιστωτικη εκδιδεται καθε 15 του μηνα και ο λογαριασμος του κινητου καθε 22 του μηνα.Αυτην την φορα η εκπτωση δεν περασε στο κινητο με αποτελεσμα να αυξηθει κ το τελος κινητης τηλεφωνιας.Με καλεσαν λοιπον Κυριακη πρωι απο το 697131 κ μου ειπαν οτι το ποσο αυτο θα πιστωθει τον αλλο μηνα.Και ρωταω το ποσο θα προστεθει κ με την καινουρια εκπτωση για τον αλλο μηνα;Κ αυτο το ποσο που χρεωθηκα στο τελος κιν. τηλ. θα μου επιστραφεί ,γιατι η εκπτωση αφαιρειται απο παγια κλπ κ μου βγαινει πολυ μικρο ποσο;

Αυτη φυσικα δεν ηξερε να μου απαντησει σε κανενα απο αυτα.

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Με την Eurobank Visa Αφαιρείται από το λογαριασμό σου όλο το ποσό της επιστροφής 2%

Αυτό σημαίνει ότι γλυτώνεις και το Φ.Π.Α 21 % πάνω στο 2% , και το Τέλος κινητής 12% πάνω στο 2 %

το συνολικό κέρδος σου είναι 2,71 % αν είσαι σε λογαριασμό μέχρι 60,5 ευρώ .

Από εκεί και πάνω γλυτώνεις πιο πολά γιατί ανεβαίνει το τέλος κινητής.

Ακόμα και αν πρόκειται για μεγάλο ποσό αν μηδενίσει δηλαδή ο λογαριασμός τα υπόλοιπα θα πιστωθουν τον επόμενο μήνα .

Μην φοβάσε λοιπόν δεν θα χάσεις ούτε λεπτό από την επιστροφή σου

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες ειχα θεσει το ερωτημα εδω στο θεμα για χρεωση wap advanced .τελικα ηρθε ο λογαριασμος ο οποιος γραφει χρεωση wap advanced 327 ευρω αλλα το θεμα ειναι οτι και δεν το χρησιμοποιησα αλλα και στην αναλυτικη φαινεται οτι μπηκα μεσω wireless internet στις 8/2/2010 12,22 και μεσω wap advanced στις 8/2/2010 12,27 και μεχρι τις 10/02/2010 εμπαινε σαν wap advanced...τι γινεται με κλεβει η cosmote ?ποιο wap advanced ?εγω δεν χρησιμοποιησα κατι τετοιο ..το προφιλ στο ομνια ειναι το cosmote internet το οποιο ειναι για το wireless ..θα κανω αμφισβητηση λογαριασμου αλλα θα βγαλω ακρη ?και αν οχι τι γινεται ?

οι εταιρειες μας κλεβουν και εμεις ανικανοι να αντιδρασουμε ?

 

Είχε γίνει παλιότερα( πριν 3-4 μήνες αν θυμάμαι καλά) κάτι αντίστοιχο και ήταν λάθος του συστήματος. Κάνε αμφισβήτηση και εφόσον φταίει το σύστημα θα πιστωθούν τα χρήματα.

Να είσαι όμως σίγουρος 100% ότι τίποτα στο τηλέφωνό σου δε χρησιμοποίησε το wap προφίλ..Έλεγξε όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν ίντερνετ με ποιο προφίλ μπαίνουν. Το ότι είναι προεπιλεγμένο το προφίλ Ίντερνετ δε σημαίνει ότι χρησιμοποιείται παντού και πάντα ;)

Αν σου πουν πάλι ότι δεν είναι συστεμικό λάθος, πρέπει να τα δώσεις δυστυχώς.. :( Δεν μπορείς άλλωστε να αποδείξεις ότι δεν έκανες τέτοια κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Είχε γίνει παλιότερα( πριν 3-4 μήνες αν θυμάμαι καλά) κάτι αντίστοιχο και ήταν λάθος του συστήματος. Κάνε αμφισβήτηση και εφόσον φταίει το σύστημα θα πιστωθούν τα χρήματα.

Να είσαι όμως σίγουρος 100% ότι τίποτα στο τηλέφωνό σου δε χρησιμοποίησε το wap προφίλ..Έλεγξε όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν ίντερνετ με ποιο προφίλ μπαίνουν. Το ότι είναι προεπιλεγμένο το προφίλ Ίντερνετ δε σημαίνει ότι χρησιμοποιείται παντού και πάντα ;)

Αν σου πουν πάλι ότι δεν είναι συστεμικό λάθος, πρέπει να τα δώσεις δυστυχώς.. :( Δεν μπορείς άλλωστε να αποδείξεις ότι δεν έκανες τέτοια κίνηση...

 

Προφανώς αναφέρεσαι σε περιστατικό μη απόδοσης του δωρεάν όγκου των 40mb του myview n' web, κάτι που καμία σχέση δεν έχει με αυτό που περιγράφει ο φίλος μας. Όσο για τη κατάληξη της καταχώρησής σου, διαφωνώ κάθετα καθώς έμμεσα του λες ότι ενδέχεται να έχει πέσει θύμα εξαπάτησης, ενώ όλοι μας είμαστε υπεύθυνοι για τις ρυθμίσεις και τη χρήση της κάθε υπηρεσίας ( χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ με την υπηρεσία wap και τις χρεώσεις της ). Καλό πράγμα η ελευθερία του λόγου, φτάνει να παρατίθενται αντικειμενικές απόψεις και όχι να επιρρεαζόμαστε απο τις απόψεις που έχουμε για την εκάστοτε εταιρεία.

Επί της ουσίας, ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για τη χρήση της κάθε υπηρεσίας και υποχρεωμένος να κάνει τις απαραίτητες και κατάλληλες ρυθμίσεις. Και δεν του φταίει καμία εταιρεία αν νόμιζε ότι τις είχε κάνει. Και σε αυτό το σημείο θα ήθελα να κάνω την ερώτηση, ποιες ρυθμίσεις καταχώρησε στο κινητό του και με ποιο τρόπο τις βρήκε;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεσαι σε περιστατικό μη απόδοσης του δωρεάν όγκου των 40mb του myview n' web, κάτι που καμία σχέση δεν έχει με αυτό που περιγράφει ο φίλος μας. Όσο για τη κατάληξη της καταχώρησής σου, διαφωνώ κάθετα καθώς έμμεσα του λες ότι ενδέχεται να έχει πέσει θύμα εξαπάτησης, ενώ όλοι μας είμαστε υπεύθυνοι για τις ρυθμίσεις και τη χρήση της κάθε υπηρεσίας ( χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ με την υπηρεσία wap και τις χρεώσεις της ). Καλό πράγμα η ελευθερία του λόγου, φτάνει να παρατίθενται αντικειμενικές απόψεις και όχι να επιρρεαζόμαστε απο τις απόψεις που έχουμε για την εκάστοτε εταιρεία.

Επί της ουσίας, ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για τη χρήση της κάθε υπηρεσίας και υποχρεωμένος να κάνει τις απαραίτητες και κατάλληλες ρυθμίσεις. Και δεν του φταίει καμία εταιρεία αν νόμιζε ότι τις είχε κάνει. Και σε αυτό το σημείο θα ήθελα να κάνω την ερώτηση, ποιες ρυθμίσεις καταχώρησε στο κινητό του και με ποιο τρόπο τις βρήκε;

 

αν δεν εχεις ιδεα τι ρυθμισεις βαζεις δεν κανεις κανενα πακετο ιντερνετ στην γραμμη σου .Προσωπικα ημουν 10 χρονια στην vodafone χωρις κανενα προβλημα και στην γραμμη ειχα και ιντερνετ ,ο μονος λογος ο οποιος με εκανε να ερθω στην cosmote ηταν το γεγονος οτι με το απεριοριστα μπορω να κατεβασω τον λογαριασμο μου -μιας και οι περισσοτεροι στον τηλ καταλογο μου εχουν cosmote .

 

Απο εκει κ περα το κινητο που εχω ειναι το omnia2 ενα κινητο το οποιο το προωθει η cosmote εχει μεσα τις ρυθμισεις και για cosmote internet αλλα και για cosmote wap προσωπικα αυτο που εκανα ηταν να επιλεξω με ποιο προφιλ θα συνδεεται η συσκευη και ταυτοχρονα να επικοινωνησω με το αντιστοιχο τμημα της cosmote ετσι ωστε να ειμαι σιγουρος οτι οι ρυθμισεις ειναι σωστες οπως και ηταν . Ενα αλλο θεμα ειναι οτι ο λογαριασμος μου με χρεωνει με εισοδο στο myview το οποιο ουδεποτε δεν χρησιμοποιησα και ουτε προκειται να το κανω !

 

Στο δια ταυτα , οι εφαρμογες που ζητουν προσβαση χρησιμοποιουν παντα το cosmote internet και τιποτα αλλο .Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι καλουμαι να πληρωσω ενα ποσο 400 και παραπανω ευρω το οποιο δεν θα πρεπε να υπαρχει !Μονο 72 ευρω ειναι τα τελη κινητης .

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ κινητό με windows mobile, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις λίγο καλύτερα τις ρυθμίσεις σου. Πιο συγκεκριμένα, στις ρυθμίσεις δικτύου σου έχει δυο επιλογές, μέσω ποιου προφίλ να μπαίνεις στο internet και μέσω ποιου προφίλ να συνδέεσαι σε ιδιωτικό δίκτυο. Η δεύτερη επιλογή έχει να κάνει με το wapa και είναι αυτή που σου έκανε τη ζημιά. Και θεωρώ σίγουρη την ύπαρξη αυτής της ρύθμισης καθώς είναι ο μοναδικός τρόπος με τον οποίο μπορείς να μπαίνεις στο Myview ( αφού μόνο μέσω wapa έχεις δυνατότητα πρόσβασης σε αυτή την υπηρεσία ).
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την επιδότηση;

 

Αυτή είναι βάση της αρχικής τιμής της συσκευής; Σήμερα που πήγα κοσμοτέ και ρώτησα για το iPhone, με επιδότηση 200 ευρώ και αλλαγή προγράμματος στο i60 μου ζητάει 370 ευρώ όταν σε καινούριο πελάτη ζητάει 255. Δεν είναι κουλό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω βάλει το απεριόριστα 15 πριν βγει η προσφορά των 10 ευρώ στο πάγιο,μπορώ να ζητήσω να ισχύσει και για μένα η μείωση παγίου;
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τη κατάληξη της καταχώρησής σου, διαφωνώ κάθετα καθώς έμμεσα του λες ότι ενδέχεται να έχει πέσει θύμα εξαπάτησης, ενώ όλοι μας είμαστε υπεύθυνοι για τις ρυθμίσεις και τη χρήση της κάθε υπηρεσίας.Καλό πράγμα η ελευθερία του λόγου, φτάνει να παρατίθενται αντικειμενικές απόψεις και όχι να επιρρεαζόμαστε απο τις απόψεις που έχουμε για την εκάστοτε εταιρεία.

 

1.Δεν καταλαβαίνω γιατί θιγεσαι με το να λέω ότι μπορεί να εξαπατήθηκε.

2.Δεν εννοούσα αυτό.

3.Του εξηγώ ότι ακόμη και να χτυπιέται κάτω-που λέει ο λόγος-ότι δε χρησιμοποίησε την wap υπηρεσία,αν το billing system της Κοσμοτέ αναφέρει ότι το χρησιμοποίησε,θα το πληρώσει,θέλει-δε θέλει.Διότι προφανώς σ'αυτήν την περίπτωση,θα το χρησιμοποίησε κάποια εφαρμογή.Έγινε κατανοητό τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Kαμμία Πασχαλινή προσφορά στις συνδέσεις?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την επιδότηση;

 

Αυτή είναι βάση της αρχικής τιμής της συσκευής; Σήμερα που πήγα κοσμοτέ και ρώτησα για το iPhone, με επιδότηση 200 ευρώ και αλλαγή προγράμματος στο i60 μου ζητάει 370 ευρώ όταν σε καινούριο πελάτη ζητάει 255. Δεν είναι κουλό αυτό;

 

ετσι κανουν ολες οι εταιριες....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ετσι κανουν. σου λεει αυτον τον εχουμε πελατη. στην νεα συνδεση σου λεει νεος πελατης.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω βάλει το απεριόριστα 15 πριν βγει η προσφορά των 10 ευρώ στο πάγιο,μπορώ να ζητήσω να ισχύσει και για μένα η μείωση παγίου;

 

Κανείς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;;;;

 

Όχι. Ισχύει μόνο για νέες συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω βάλει το απεριόριστα 15 πριν βγει η προσφορά των 10 ευρώ στο πάγιο,μπορώ να ζητήσω να ισχύσει και για μένα η μείωση παγίου;

 

Πλέον μπορείς να το κάνεις μέχρι 3/4 έχεις καιρό! Πας σε έναν γερμανό, oteshop ή cosmoteshop με την ταυτότητα σου και σου κάνουν τη μεταφορά. (Εγώ το έκανα και μου ήρθε λογαριασμός 14,60)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Πλέον μπορείς να το κάνεις μέχρι 3/4 έχεις καιρό! Πας σε έναν γερμανό, oteshop ή cosmoteshop με την ταυτότητα σου και σου κάνουν τη μεταφορά. (Εγώ το έκανα και μου ήρθε λογαριασμός 14,60)

 

Ποιά μεταφορά; Από το Απεριόριστα 15 να πάει στο Απεριόριστα 15; :wacko:

 

Στο site γράφουν "Η προσφορά των 10€ ισχύει για νέες συνδέσεις στο COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 15 έως 3/4."...

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L116_marketing_promotion_fullstory&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/foryou/promotion/cosmote_aperiorista_10_promotion.xml&_nfpb=true

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεί άραγε καμιά προσφορά για επιδότηση μέχρι το πάσχα, ή να κοιτάξω να πάρω κανά samsung ; Δώστε μου τα φώτα σας!
Link to comment
Share on other sites

Θα μπεί άραγε καμιά προσφορά για επιδότηση μέχρι το πάσχα, ή να κοιτάξω να πάρω κανά samsung ; Δώστε μου τα φώτα σας!

Κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα βγαίνουν προσφορές, οπότε περίμενε λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω οικογενειακό συμβόλαιο 2+1 ώρα κοινή ο καθένας μεταξύ μας αλλά και δεν χρησιμοποιώ όλο το χρόνο και το ποσό είναι πολύ 55 ευρώ το μήνα.

 

Υπάρχει καμμία οικονομικότερη και συμφέρουσα λύση είτε σε συμβόλαιο είτε σε καρτοκινητό?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δες την προσφορά του Whats up που με 10 ευρώ σου δίνει 1500' και 1500 sms προς όλα τα Whats up κινητά. Ή την προσφορά της Cosmoκάρτα που σου δίνει 0,01/λεπτό προς δύο αριθμούς Cosmote. :)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Δες την προσφορά του Whats up που με 10 ευρώ σου δίνει 1500' και 1500 sms προς όλα τα Whats up κινητά. Ή την προσφορά της Cosmoκάρτα που σου δίνει 0,01/λεπτό προς δύο αριθμούς Cosmote. :)

η προσφορα του whats up δεν ειναι με 10 € αλλα με καθε ανανεωση καρτας.

εκτος και αν αλλαξε κατι........

Link to comment
Share on other sites

Ποιά μεταφορά; Από το Απεριόριστα 15 να πάει στο Απεριόριστα 15; :wacko:

 

Στο site γράφουν "Η προσφορά των 10€ ισχύει για νέες συνδέσεις στο COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 15 έως 3/4."...

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L116_marketing_promotion_fullstory&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/foryou/promotion/cosmote_aperiorista_10_promotion.xml&_nfpb=true

 

Ναι κουτό σα διαδικασία αλλά γίνεται... Πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών ή ρώτα σε κάποιο κατάστημα για να το επιβεβαιώσεις.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Δες την προσφορά του Whats up που με 10 ευρώ σου δίνει 1500' και 1500 sms προς όλα τα Whats up κινητά. Ή την προσφορά της Cosmoκάρτα που σου δίνει 0,01/λεπτό προς δύο αριθμούς Cosmote. :)

 

Eχω οικογενειακό συμβόλαιο 2+1 ώρα κοινή ο καθένας μεταξύ μας αλλά και δεν χρησιμοποιώ όλο το χρόνο και το ποσό είναι πολύ 55 ευρώ το μήνα.

 

Βασικά θα ήθελα να "παίζω" με τα πάντα: κινητά όλων των εταιρειών-σταθερά και υπεραστικά... Είναι λύση η COSMOCARTA ή θα τρέμω μη σωθούν οι μονάδες της???

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Eχω οικογενειακό συμβόλαιο 2+1 ώρα κοινή ο καθένας μεταξύ μας αλλά και δεν χρησιμοποιώ όλο το χρόνο και το ποσό είναι πολύ 55 ευρώ το μήνα.

 

Βασικά θα ήθελα να "παίζω" με τα πάντα: κινητά όλων των εταιρειών-σταθερά και υπεραστικά... Είναι λύση η COSMOCARTA ή θα τρέμω μη σωθούν οι μονάδες της???

:cry:

 

Το Απεριόριστα 35 πως σου φαίνεται; 1500' + 1500 sms για όλη την Cosmo και όλα τα σταθερά, 120' για τα λοιπά δίκτυα κινητής και 120 sms επίσης για τα λοιπά δίκτυα κινητής. Όλα αυτά με 35 ευρώ πάγιο (τελικό ποσό λογαριασμού 39-40 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Το Απεριόριστα 35 πως σου φαίνεται; 1500' + 1500 sms για όλη την Cosmo και όλα τα σταθερά, 120' για τα λοιπά δίκτυα κινητής και 120 sms επίσης για τα λοιπά δίκτυα κινητής. Όλα αυτά με 35 ευρώ πάγιο (τελικό ποσό λογαριασμού 39-40 ευρώ).

 

Αυτό που αναφέρεις είναι σύνδεση για 1 άτομο ή οικογενειακό?

Εάν είναι για 1 άτομο δεν συμφέρει... Εγώ θα ήθελα κάτι για 2 άτομα μέχρι 40 ευρώ στο σύνολο.

Απ' ό,τι φαίνεται όλα τα προγράμματα είναι κομμένα και ραμμένα ώστε ο συνδρομητής να είναι αδιάφορος στο τι θα επιλέξει τελικώς...

Παντού θα του τα αρπάξουν... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...