Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

13 ώρες πριν, Antonio21 said:

Έχω ακόμα μερικούς μήνες μέχρι να λήξει η NOVA αλλά το ψάχνω από τώρα. 

Καλά θα κάνεις γιατί δεν ασχολούνται να δώσουν προσφορές για να μείνεις. Εγώ προσωπικά ήδη τραβάω πίσω σε Vodafone και κρατάω Cosmote.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχω απορία σε τιμή θα το δώσουν γιατί εάν ισχύει αυτό το άρθρο δεν βλέπω κάποια έκπτωση. 

https://techmaniacs.gr/epiteloys-netflix-sto-cosmote-tv-se-oloys-apo-23-aygoystoy-oles-oi-leptomereies-analytika/

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποια έκπτωση. Απλώς θα μπορείς να το πληρώνεις μέσω του λογαριασμού τηλεόρασης 

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στον καινούριο λογαριασμό ανέβηκε η χρέωση της extra sim περίπου 2€ και τιμολογείται πλεον σαν extra sim basic. Είναι λογικό να ανεβάζουν την τιμή χωρίς να υπάρξει προειδοποίηση, σε ενεργό συμβόλαιο; Επίσης μπορώ να την χρησιμοποιώ κανονικά και απεριόριστα μέχρι να λήξει το συμβόλαιο μου;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, wayfunbug said:

Παρατήρησα ότι στον καινούριο λογαριασμό ανέβηκε η χρέωση της extra sim περίπου 2€ και τιμολογείται πλεον σαν extra sim basic. Είναι λογικό να ανεβάζουν την τιμή χωρίς να υπάρξει προειδοποίηση, σε ενεργό συμβόλαιο; Επίσης μπορώ να την χρησιμοποιώ κανονικά και απεριόριστα μέχρι να λήξει το συμβόλαιο μου;

Από τις 22 Ιουλίου έχει αυξηθεί χρέωση στα 5€ από 3€ για ήδη κατόχους extra sim χωρίς κάποιο όριο δεδομένων. 

Εδώ η ανακοίνωση όπως δημοσιεύτηκε στις 31 Μαΐου.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Οι υφιστάμενοι συνδρομητές με συνδέσεις «EXTRA SIM» έχουν δικαίωμα να καταγγείλουν τη σύμβασή τους αζημίως έως και δύο (2) μήνες, από τη θέση σε ισχύ των άνω τροποποιήσεων, υπό την προϋπόθεση ότι τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται όχι νωρίτερα από την προηγούμενη ημέρα από την ημέρα ενεργοποίησης της τροποποίησης.

Μου δίνει το δικαίωμα να καταγγείλω όλο το συμβόλαιο unlimited που έχω αυτή η αλλαγή; Πώς είναι η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wayfunbug said:

Μου δίνει το δικαίωμα να καταγγείλω όλο το συμβόλαιο unlimited που έχω αυτή η αλλαγή; Πώς είναι η διαδικασία;

Επικοινωνείς με 13888 και σε καθοδηγούν. Επίσης στην ανανέωση συμβολαίου αυτοί που είχαν την extrasim από 3 ευρώ(και τώρα πήγε στα 5 ευρώ)θα πάρουν όριο 80GB. Αν θέλουν απεριόριστο θα πάνε στα 25 ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2024 at 2:22 ΜΜ, dimitroula10 said:

Δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτής της συζήτησης. Σε τι μας βοηθάει?

Έτσι κι αλλιώς ημιμαθείς είμαστε όλοι και μετά βίας καταλαβαίνουμε τα βασικά.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν ενώ δηλώνεις ημιμαθής, όταν έρχεται κάποιος που δεν είναι ημιμαθής να σου εξηγήσει δύο πράγματα αντί να τα κρατήσεις πας να τον βγάλεις ημιμαθή και εκείνον. Αυτό τουλάχιστον το καταλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, wayfunbug said:

Μου δίνει το δικαίωμα να καταγγείλω όλο το συμβόλαιο unlimited που έχω αυτή η αλλαγή; Πώς είναι η διαδικασία;

Έχω την αίσθηση ότι μόνο τις κάρτες μπορείς να καταργήσεις. Και αυτό γιατί θεωρητικά υπάρχει σύμβαση αορίστου χρόνου για τις extra, είναι ξεχωριστή σύνδεση και όχι πάνω στην κύρια 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αυτό ισχυρίζεται ο ΟΤΕ. Για οτιδήποτε διαφορετικό θα χρειαστεί να το κυνηγήσεις διαφορετικά.

Παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι σε ανανέωση υπάρχουσας με απεριόριστα δεν βάζουν το όριο των 80GB, μόνο στις νέες.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, minast said:

Σωστά, αυτό ισχυρίζεται ο ΟΤΕ. Για οτιδήποτε διαφορετικό θα χρειαστεί να το κυνηγήσεις διαφορετικά.

Παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι σε ανανέωση υπάρχουσας με απεριόριστα δεν βάζουν το όριο των 80GB, μόνο στις νέες.

Βάζουν στην ανανέωση. Όταν κάνεις νέο συμβόλαιο σου δίνουν δύο επιλογές:

•20 GB με 5 ευρώ 

•απεριόριστα GB με 25 ευρώ 

Όταν κάνεις ανανέωση σου γράφει μέσα στο app extrasim με 80 GB me 5 ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, paanos said:

Δεν έχει κάποια έκπτωση. Απλώς θα μπορείς να το πληρώνεις μέσω του λογαριασμού τηλεόρασης 

Και γιατί να το επιλέξει κάποιος; 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Antonio21 said:

Και γιατί να το επιλέξει κάποιος; 

 

Ελα ντε. Αυτός που το σκέφτηκε πρέπει να πάρει προαγωγή. Χαχα. Επίσης είναι με δέσμευση 12 ή 24 μήνες ενώ από τη σελίδα του Netflix δεν υπάρχει καμία δέσμευση, φεύγεις οποτε θέλεις 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, leo06 said:

Ελα ντε. Αυτός που το σκέφτηκε πρέπει να πάρει προαγωγή. Χαχα. Επίσης είναι με δέσμευση 12 ή 24 μήνες ενώ από τη σελίδα του Netflix δεν υπάρχει καμία δέσμευση, φεύγεις οποτε θέλεις 

Μπα δεν είναι δική τους σκέψη. Του ομίλου είναι 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, leo06 said:

Ελα ντε. Αυτός που το σκέφτηκε πρέπει να πάρει προαγωγή. Χαχα. Επίσης είναι με δέσμευση 12 ή 24 μήνες ενώ από τη σελίδα του Netflix δεν υπάρχει καμία δέσμευση, φεύγεις οποτε θέλεις 

Ρωτάω εύλογα γιατί για παράδειγμα στο vodafone tv δίνεις ένα ποσό αλλά έχεις δωρεάν το Disney+ γλιτώνεις ένα 10€ θεωρητικά, νομίζω πήρε και αύξηση είναι πιο ακριβό. 

Εδώ εάν ισχύουν οι τιμές αυτές γιατί να δεσμευθείς εάν δεν έχεις κάποια έκπτωση. 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Βάζουν στην ανανέωση. Όταν κάνεις νέο συμβόλαιο σου δίνουν δύο επιλογές:

•20 GB με 5 ευρώ 

•απεριόριστα GB με 25 ευρώ 

Όταν κάνεις ανανέωση σου γράφει μέσα στο app extrasim με 80 GB me 5 ευρώ 

Έρχονται τα Μαgenta σιγά σιγά

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί προγράμματα όπως της μητρικής εταιρείας deutsche telecom

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, zerokill said:

Έρχονται τα Μαgenta σιγά σιγά

Όντως αλλά αργούμε ακόμα. Σε πρώτη φάση μόνο όνομα θα αλλάξουν. Δωρεάν tidal, Netflix κλπ που δίνουν σε άλλες χώρες για αρχή δεν θα τα έχουμε. 
Εξάλλου τώρα πάει να ξεκινήσει και η συνεργασία tv - Netflix χωρίς κάποια ιδιαίτερη τιμολογιακή πολιτική. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, paanos said:

Όντως αλλά αργούμε ακόμα. Σε πρώτη φάση μόνο όνομα θα αλλάξουν. Δωρεάν tidal, Netflix κλπ που δίνουν σε άλλες χώρες για αρχή δεν θα τα έχουμε. 
Εξάλλου τώρα πάει να ξεκινήσει και η συνεργασία tv - Netflix χωρίς κάποια ιδιαίτερη τιμολογιακή πολιτική. 

Όταν λεε όνομα;;;;Της ελληνικής θυγατρικής;;;;

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, paanos said:

Απλώς τα προγράμματα θα λέγονται magenta by Cosmote, Αντί για gigamax

Ίσως αυτό να σημαίνει και αλλαγή ονόματος όπως έλεγε στις αρχές του καλοκαιριού η Ναυτεμπορικη επί θητείας Νεμπή;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα ονόματα είναι ενα κομμάτι (MagentaMobil S/M/L/XL ) αλλά απο εκεί και πέρα είναι και πράγματα που παραδοσιακά στην Ελλάδα θεωρουνται αυτονοητα ενω στην Γερμανια οχι.
ΠΧ στην Γερμανική τελεκομ οταν κάνεις συμβόλαιο πληρώνεις και ενα κερατιατικο 39,99 σαν τέλος ενεργοποίησης... (αυτο νομιζω το πληρωνεις σε αρκετες εταιρειες απλα οταν τρεχουν προσφορες σου λενε ΔΩΡΟ ΤΑ ΤΕΛΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ! !!

δεύτερον υπάρχει λιμιτ στην ταχύτητα!!!!! νομίζω τα παρακάτω αν τα δείτε θα καταλάβετε πολλά.


συμβόλαιο αντίστοιχο με το Gigamax  με 80GB παραδειγμα μαξιμουν ταχυτητα 300 αν περασεις τα 80 γιγα σε ριχνει στα 64kbps!!!! πρακτικα στο κοβει! ουτε καν Mbps να στειλεις ενα φιλακι με iMessage!
2052080631_.thumb.png.cbb7b2e03d3475e9f95d1d8f5ff69db2.png

 

 

 

Συμβόλαιο με unlimited data  δηλαδή Gigamax Unlimited. Και εδώ υπάρχει όριο στο downstream sta 300Mbps ...

Την τελευταία σειρα με τα ποσα δεν μας πολυενδιαφερουν αφορουν ποσα του πάγιου αν πάρεις και συσκευή δηλαδή επιδότηση... εγω εστιάζω στις υπηρεσίες ...

1928490412_.thumb.png.a3b37fc366a16769c4743388a9ebae46.png

Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θέλουν να επιβάλουν την "Γερμανική τάξη πραγμάτων" στην κινητή τηλεφωνία.

εικόνα.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zerokill said:

Τα ονόματα είναι ενα κομμάτι (MagentaMobil S/M/L/XL ) αλλά απο εκεί και πέρα είναι και πράγματα που παραδοσιακά στην Ελλάδα θεωρουνται αυτονοητα ενω στην Γερμανια οχι.
ΠΧ στην Γερμανική τελεκομ οταν κάνεις συμβόλαιο πληρώνεις και ενα κερατιατικο 39,99 σαν τέλος ενεργοποίησης... (αυτο νομιζω το πληρωνεις σε αρκετες εταιρειες απλα οταν τρεχουν προσφορες σου λενε ΔΩΡΟ ΤΑ ΤΕΛΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ! !!

δεύτερον υπάρχει λιμιτ στην ταχύτητα!!!!! νομίζω τα παρακάτω αν τα δείτε θα καταλάβετε πολλά.


συμβόλαιο αντίστοιχο με το Gigamax  με 80GB παραδειγμα μαξιμουν ταχυτητα 300 αν περασεις τα 80 γιγα σε ριχνει στα 64kbps!!!! πρακτικα στο κοβει! ουτε καν Mbps να στειλεις ενα φιλακι με iMessage!
2052080631_.thumb.png.cbb7b2e03d3475e9f95d1d8f5ff69db2.png

 

 

 

Συμβόλαιο με unlimited data  δηλαδή Gigamax Unlimited. Και εδώ υπάρχει όριο στο downstream sta 300Mbps ...

Την τελευταία σειρα με τα ποσα δεν μας πολυενδιαφερουν αφορουν ποσα του πάγιου αν πάρεις και συσκευή δηλαδή επιδότηση... εγω εστιάζω στις υπηρεσίες ...

1928490412_.thumb.png.a3b37fc366a16769c4743388a9ebae46.png

Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θέλουν να επιβάλουν την "Γερμανική τάξη πραγμάτων" στην κινητή τηλεφωνία.

εικόνα.png

Τέλεια είναι τελικά στην Ελλάδα 😅

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, elkons said:

Τέλεια είναι τελικά στην Ελλάδα 😅

Κοίταξε αντικειμενικά έχουμε πολλά πράγματα παραπάνω σαν υπηρεσίες στην κινητή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...