Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λεωφόρος Κύπρου 16, Αργυρούπολη. Κοντά στο Βενετη. Κάποια στιγμή έδειξε και μία μακρινή 3500 με 1 γραμμή, αλλά η ταχύτητα πήγε στα 180, τίποτα το ιδιαίτερο. 

Screenshot_2023-10-12-11-21-07-369_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-10-12-11-21-12-350_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λαγκαδά, διασταύρωση με δωδεακόροφες, εκεί ψηλά που είναι οι κεραίες, διπλανή οικοδομή το σπίτι μου. Οπότε καταλαβαίνεις από σήμα no problem.
Το ίδιο επίσης και εδώ στο χωριό στην Πελοπόννησο. 2 σταθμοί καλύπτουν το χωριό κάργα + πόσοι γειτονικοί. Το ίδιο και στην Βέροια, ήμουν σε προνομιούχα θέση και είχα φουλ κάλυψη. Καταντήσαμε να λέμε προνομιούχο μέρος κατοικίας, αν έχει κοντά σταθμούς κάλυψης...

* Τον αγρότη δεν θα τον δεις παρκαρισμένο μπροστά στο σπίτι στη Θεσσαλονίκη. τον έχω σε πάρκινγκ. Μην δίνουμε και στόχο...

Οι κεραίες αν θυμάμαι καλά ειναι οπως ανεβαίνει η λαγκαδά δεξιά μερικά μέτρα απο το βενζινάδικο.Πρέπει να καλύπτουν μεγάλο μέρος γύρω γύρω Νεάπολη Ξηροκρήνη Αμπελόκηπους μπορεί και πολίχνη που είναι ψηλότερα και βλέπει καθαρά. Απο ταχύτητες τι παίζει;


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, zerokill said:


Οι κεραίες αν θυμάμαι καλά ειναι οπως ανεβαίνει η λαγκαδά δεξιά μερικά μέτρα απο το βενζινάδικο.Πρέπει να καλύπτουν μεγάλο μέρος γύρω γύρω Νεάπολη Ξηροκρήνη Αμπελόκηπους μπορεί και πολίχνη που είναι ψηλότερα και βλέπει καθαρά. Απο ταχύτητες τι παίζει;


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Με το Redmi Note 8 Pro, πριν από ένα μήνα ήμουν σταθερά καθημερινά ~50Mbps, τώρα που είχα ανέβει, είχα 100+Mbps.

Η παραπάνω θέση είναι κομβική, και καλύπτει μεγάλο μέρος των περιοχών πο9υ ανέφερες και όχι μόνο. Στο σημείο παρουσία έχουν και οι 3 εταιρείες, αλλά και πολλά "μικρομάγαζα" που πουλάνε ασύρματο (WiFi) broadband στην πόλη της Θεσσαλονίκης.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, memoriesradio said:

Με το Redmi Note 8 Pro, πριν από ένα μήνα ήμουν σταθερά καθημερινά ~50Mbps, τώρα που είχα ανέβει, είχα 100+Mbps.

Η παραπάνω θέση είναι κομβική, και καλύπτει μεγάλο μέρος των περιοχών πο9υ ανέφερες και όχι μόνο. Στο σημείο παρουσία έχουν και οι 3 εταιρείες, αλλά και πολλά "μικρομάγαζα" που πουλάνε ασύρματο (WiFi) broadband στην πόλη της Θεσσαλονίκης.

Μιλάμε για την ποιο κεντρική διασταύρωση της πόλης . Όλες είναι παρούσες εκεί με τον ποιο flagship εξοπλισμό τους . 

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για την ποιο κεντρική διασταύρωση της πόλης . Όλες είναι παρούσες εκεί με τον ποιο flagship εξοπλισμό τους . 

Αν μένεις και στον 13 όροφο νομίζω εισαι ο πιο τυχερός


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zerokill said:


Αν μένεις και στον 13 όροφο νομίζω εισαι ο πιο τυχερός emoji23.pngemoji3577.png


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

13ος όροφος είναι η ταράτσα βρε! 12όροφες είπαμε ότι είναι. Χειμώνας έρχεται, και τσαντίρι κάποιος να στήσει στην ταράτσα, θα ξεπαγώσει μπρος στα κάλλη του 5G...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

13ος όροφος είναι η ταράτσα βρε! 12όροφες είπαμε ότι είναι. Χειμώνας έρχεται, και τσαντίρι κάποιος να στήσει στην ταράτσα, θα ξεπαγώσει μπρος στα κάλλη του 5G...


Αυτό το B3 να μην υπήρχε η ζωή μας θα ήταν καλύτερη 3e71470802addfaa12c25007ac03e277.jpg


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, zerokill said:


emoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png
Αυτό το B3 να μην υπήρχε η ζωή μας θα ήταν καλύτερη 3e71470802addfaa12c25007ac03e277.jpg


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Μόνο εάν βάλεις από την τσέπη σου για τις επενδύσεις δικτύου που κάνουν! Από αυτούς μη περιμένεις! Η συνεργάτιδα θα πάει καλύτερα στο προσεχές μέλλον!

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Chrischal1908 said:

Μόνο εάν βάλεις από την τσέπη σου για τις επενδύσεις δικτύου που κάνουν! Από αυτούς μη περιμένεις! Η συνεργάτιδα θα πάει καλύτερα στο προσεχές μέλλον!

Απλή απορια. Αφού η συνεργάτιδα έχει χαμηλότερα έσοδα και κέρδη, εννοείς ότι για κάποιον λόγο αποφάσισε ότι  θα μπει μέσα; 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα μπει μέσα. 

Για ποιον λόγο; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι και η Πράσινη το ίδιο χάλι έχει στα Χανιά.όλες τούμπανο στο κέντρο και στο παλιό λιμάνι μετά το χάος.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη περιήγηση στην πόλη του Ηρακλείου και έχει κάποια σημεία που δεν περίμενα να μην έχω λειτουργικό Ίντερνετ🥲

σε όλη σχεδόν την οδό αυτή 

 

IMG_2301.pngIMG_2300.png


 

(Ανεξάρτητα από την εταιρεία, πάντα μου φαίνεται ειρωνικό να μην έχω λειτουργικό ή πολύ πολύ αργό Ίντερνετ μέσα σε ένα κατάστημα της 😂😅). 

IMG_2294.pngIMG_2295.jpeg


 

και σε μεγάλο μέρος της καλοκαιρινού τα ίδια, δεν φορτώνει το speetest

 

IMG_2304.jpegIMG_2303.png

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Επειδή πρόκειται να ταξιδέψω στα Ιωάννινα τις επόμενες ημέρες θα ήθελα να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει να μου πει σχετικά με την ποιότητα της κάλυψης στην πόλη, κυρίως για δεδομένα και τι ταχύτητες παίζουν, ποια εταιρία έχει καλύτερη κάλυψη στην περιοχή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ. Το ίδιο ερώτημα το έθεσα και στα αντίστοιχα forums και των άλλων δύο εταιριών ώστε να μπορώ να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα, (δυνατότητα εναλλακτικής κάρτας - επιλογής λόγω εταιρικού).

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, jimmis11 said:

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Επειδή πρόκειται να ταξιδέψω στα Ιωάννινα τις επόμενες ημέρες θα ήθελα να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει να μου πει σχετικά με την ποιότητα της κάλυψης στην πόλη, κυρίως για δεδομένα και τι ταχύτητες παίζουν, ποια εταιρία έχει καλύτερη κάλυψη στην περιοχή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ. Το ίδιο ερώτημα το έθεσα και στα αντίστοιχα forums και των άλλων δύο εταιριών ώστε να μπορώ να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα, (δυνατότητα εναλλακτικής κάρτας - επιλογής λόγω εταιρικού).

Όλες έχουν κάλυψη στην πόλη των Ιωαννίνων, όπως και σε όλη την Ελλάδα.

Δεν πας και σε κανένα χωριό δίπλα από το Βλαδιβοστόκ, ώστε να μην έχεις σήμα. Εντός της Ελλάδας παραμένεις...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, jimmis11 said:

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Επειδή πρόκειται να ταξιδέψω στα Ιωάννινα τις επόμενες ημέρες θα ήθελα να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει να μου πει σχετικά με την ποιότητα της κάλυψης στην πόλη, κυρίως για δεδομένα και τι ταχύτητες παίζουν, ποια εταιρία έχει καλύτερη κάλυψη στην περιοχή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ. Το ίδιο ερώτημα το έθεσα και στα αντίστοιχα forums και των άλλων δύο εταιριών ώστε να μπορώ να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα, (δυνατότητα εναλλακτικής κάρτας - επιλογής λόγω εταιρικού).

@panos.k2αν μπορείς να βοηθήσεις τον φίλο μιας και είσαι στα Ιωάννινα 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ρωτάω κυρίως για ταχύτητες δικτύου, υπάρχουν ουκ ολίγες περιπτώσεις που ενώ έχεις ένδειξη 4G+ ή 5G πατάς να ανοίξεις σελίδες και σέρνετε... 

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, jimmis11 said:

Παιδιά ρωτάω κυρίως για ταχύτητες δικτύου, υπάρχουν ουκ ολίγες περιπτώσεις που ενώ έχεις ένδειξη 4G+ ή 5G πατάς να ανοίξεις σελίδες και σέρνετε... 

Το παιδι που προανεφερε ειναι κατοικος εκει αμα το δει θα σου απαντησει καταλληλως παντως κεντρο φυσαει τριγυρω εχει θεματακια κανε υπομονη. 

Αν θες να εχεις εικονα και για τις τρεις μπορεις να πας στο καταλληλο νημα επισης. 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jimmis11 said:

Παιδιά ρωτάω κυρίως για ταχύτητες δικτύου, υπάρχουν ουκ ολίγες περιπτώσεις που ενώ έχεις ένδειξη 4G+ ή 5G πατάς να ανοίξεις σελίδες και σέρνετε... 

για τη Vodafone στα Γιάννενα δεν εχω μεγάλη εμπειρία. Προσωπικα δεν αντιμετωπισα κάποιο θέμα.
Άλλοι συμφορουμιτες έχουν αναφέρει πως υπάρχουν προβλήματα με το δίκτυο της. 
 

Γενικά, οποια και να χρησιμοποιήσεις δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις μεγάλα σε έκταση προβλήματα. Η Cosmote μπορεί να σε εντυπωσιάσει ή μπορεί να σε αγανακτήσει ανάλογα με το που θα κινηθείς. Η Nova κατά τη γνώμη και την εμπειρία μου μου είναι η πιο ασφαλής επιλογή, με την καλύτερη κάλυψη. Η Vodafone όπως σου ειπα δεν με δυσαρέστησε το λίγο που την χρησιμοποίησα. Ήταν ικανοποιητική και έχει σχεδόν παντου Β7 στην πόλη(αντιθετα με άλλες πόλεις που δεν βάζει)
Μπορει να τύχεις και σε περιοχές που τα πράγματα να ειναι αντίστροφα από αυτό που αναφέρω. Μιλάω γενικά για την πόλη άλλωστε, όχι ειδικά. 

Λήγω την off topic αναφορά μου. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Netmonster? Το Ping κλασικη voda να υποθεσω με την ασταθεια ωρες ωρες. 
Και Netmonster. Ούτε μέσα στην πόλη των Ιωαννίνων δεν πιάνει τέτοιες ταχύτητες. 0b3678d7caa9d019f74726f6093ae190.jpg
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, katsiletra said:

Και Netmonster. Ούτε μέσα στην πόλη των Ιωαννίνων δεν πιάνει τέτοιες ταχύτητες. 0b3678d7caa9d019f74726f6093ae190.jpg

Αυτο ειναι ιδιο με την μετρηση η απλα τραβηξες εκει που εισαι τωρα? 

Για mtk επεξεργαστη σε κοβω με αυτα τα stats στο app. 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ιδιο με την μετρηση η απλα τραβηξες εκει που εισαι τωρα? 
Για mtk επεξεργαστη σε κοβω με αυτα τα stats στο app. 
Ναι ίδιο είναι. Τώρα το τράβηξα Exynos έχω..
Link to comment
Share on other sites

Just now, katsiletra said:
56 minutes ago, CamuCamu said:
Αυτο ειναι ιδιο με την μετρηση η απλα τραβηξες εκει που εισαι τωρα? 
Για mtk επεξεργαστη σε κοβω με αυτα τα stats στο app. 

Ναι ίδιο είναι. Exynos έχω..

Τρομερη η ταχυτητα τοτε με 2100 5G.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί είναι εξαιρετικές οι συνεργάτιδες.

Γενικά κατά τη γνώμη μου στα Ζαγοροχώρια είναι πολυ καλύτερες οι συνεργάτιδες. Σε κάλυψη είναι παρά πολυ μπροστά αλλα και σε ταχύτητες σε ορισμένα σημεία. 
Πηγαινα για ορειβασία όταν ήμουν Γιάννενα και κράταγαν σημα μέχρι αηδίας οι victusιανες

1 hour ago, katsiletra said:

Ούτε μέσα στην πόλη των Ιωαννίνων δεν πιάνει τέτοιες ταχύτητες.

Στην κέντρο της πόλης των Ιωαννίνων κάτι πάει πολυ λάθος με τις συνεργάτιδες και εκεί που έδιναν 700-800 μέχρι τον περεσμενο Φεβρουάριο τώρα δίνουν 300-400. 
Ναι μεν έχουν κίνηση στα δίκτυα τους τις περισσότερες ώρες της μέρας αλλά ακόμα και ώρες με σχετικά χαμηλή κίνηση δεν ξεπερνάνε ποτέ τα 400mbps. 
 

Δεν αποκλείω να τους πείραξε το backhaul ο OTE. Από τον Πύργο του ΟΤΕ παίζουν. Αν γίνεται αυτό, χάνω πάσα ιδέα για τον ΟΤΕ και την ανωτερότητα που δείχνει σαν πρώτος πάροχος τηλεπικοινωνιών της χώρας. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...